Rosja: coraz więcej żołnierzy kontraktowych

18 marca 2021, 07:54
RUS_4631-550
Fot. mil.ru
Reklama

Jak poinformowała agencja TASS, rośnie poziom profesjonalizacji Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w zakresie kadrowym. Udział poborowych w  łącznej liczbie żołnierzy rosyjskiej armii miał już spaść do zaledwie 30%, a zdecydowaną większość mają stanowić żołnierze kontraktowi.

Jak powiedział Minister Obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu, wspomniani rosyjscy żołnierze pełniący służbę kontraktową obsadzają wszystkie stanowiska podoficerskie w stopniach sierżant i starszy sierżant, a także wszystkie etaty w jednostkach bojowych sił specjalnych i korpusu piechoty morskiej, grupach taktycznych na poziomie batalionów, a także związane z konserwacją skomplikowanego technicznie sprzętu wojskowego. 

Według słów szefa rosyjskiego resortu obrony obecnie liczba poborowych spadła do łącznie 225 tysięcy żołnierzy podczas gdy dla odmiany w przeciągu ostatnich siedmiu lat liczba ich kontraktowych odpowiedników wzrosła do 405 tysięcy żołnierzy. Według szefa Komitetu Obrony Dumy Państwowej Władimir Szamanow udział poborowych w rosyjskich siłach zbrojnych ma obecnie wynosić ok. 1/3 wszystkich żołnierzy.

image
Reklama

W ostatnim czasie rosyjskie ministerstwo obrony podało, że w ramach tzw. wiosennego poboru począwszy od 1 kwietnia br. obowiązkiem rocznej służby wojskowej, ma zostać objętych łącznie do 122 tysiące mężczyzn, którzy ukończyli 18. rok życia i są zdolni do pełnienia służby wojskowej. Z kolei w ramach tzw. jesiennego poboru, który rozpoczął się 1 października ub.r. do koszar rosyjskiej armii, miało trafić z kolei nawet do 128 tysięcy młodych Rosjan. Obecnie żołnierze ci znajdują się blisko połowy okresu odbywania swojej obowiązkowej służby wojskowej, która trwa w Rosji rok. Zarówno wiosenny jak i jesienny pobór w 2020 roku odbywał się w warunkach trwania pierwszej i drugiej fali epidemii koronawirusa.

W przeciągu ostatnich lat w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej prowadzony jest intensywny i stały proces profesjonalizacji kadrowej, który polega na ciągłym zwiększeniu liczby żołnierzy kontraktowych w stosunku do liczby poborowych. Według słów rosyjskiego wiceministera obrony Nikołaja Pankowa finalnym celem tego programu jest osiągnięcie poziomu ukompletowania zawodowymi etatami rosyjskiej armii na poziomie ok. 500 tys. podoficerów i żołnierzy. Równolegle cały czas ma być zmniejszany odpowiednio udział poborowych, którym jest statystycznie co czwarty rosyjski żołnierz, uwzględniając - obok poborowych i kontraktowych szeregowych i podoficerów, także oficerów, których ma być około 220 tys. Łącznie rosyjska armia liczy więc ponad 900 tys. żołnierzy.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
bc
czwartek, 18 marca 2021, 23:28

Jak by to mogło wyglądać w Polsce. Pobór ochotników, kampania promocyjna i werbunkowa już z początkiem ostatniego roku szkolnego, wycieczki do garnizonów, ostatni rok WF paramilitarny z obozami prowadzonymi przez byłych żołnierzy etc. Początkowo 12 tygodni szkolenia w centrach NSR z przygotowaną do tego kadrą, wyposażeniem, zapleczem i konkretnym programem szkolenia, w zamian wynagrodzenie szeregowego zawodowego a nie feudalne rozliczenia. Pieniądze, kursy, jasne warunki awansu, etos, to jest to na co można przyciągnąć dzisiejszą młodzież. Po tym dla chętnych kontrakt w wojsku liniowym na 4 lata(w trakcie finansowanie kursów zawodowych lub zaocznych studiów 1 stopnia) po nim dla najlepszych kolejny ale krótszy na 3 lata i koniec, rezerwa, żadnych emerytur składki do ZUS, armia ma być epizodem w życiu. Maksymalny wiek przyjęć na kontrakty początkowo 30 lat zmniejszany co rok do docelowych 25 lat. Reforma NSR jako samodzielne jednostki/centra szkolenia jak w USA, docelowo np. cztery rezerwowe pułki zmechanizowane(2 kompanie czołgów, 4 zmechanizowane) w dogodnej lokalizacji blisko rekruta np. Brzeg, Toruń, Przasnysz, Kielce a nie w leśnych garnizonach.

xyz
czwartek, 18 marca 2021, 13:35

Patrzcie jak profesjonalizuje się armię. Ale po co się uczyć ( i to jeszcze od ruskich ) jak można się wyśmiewać i uzawodowić armię poborową na pałę w jeden dzień, mając w poważaniu tego konsekwencje.

ciekawy
czwartek, 18 marca 2021, 11:59

Rosyjscy żołnierze kontraktowi pełniący obowiązki uciśnionych ukraińskich górników z Donbasu. Czyżby kolejna rosyjska wojenka proxy się szykowała?

orft
czwartek, 18 marca 2021, 09:11

Maja i wojsko wyszkolone i rezery mobilizacyjne takze wyszkolone. Mądre działania.

kw
środa, 30 czerwca 2021, 21:56

Niewiem czemu zaniżona się liczebność armi rosji wedug usa jest 1200000!!!

Tweets Defence24