Rosja: Bez lotniskowców, ale z pokładowymi MiG-ami V-generacji

27 lipca 2021, 07:13
MiG-29K_941
Samolot pokładowy MiG-29K. Fot. www.migavia.ru
Reklama

Według agencji RIA Nowosti korporacja „MiG” rozpoczęła etap modelowania myśliwca pokładowego V-generacji. Jak na razie wiadomo, że w odróżnieniu od swoich amerykańskich odpowiedników będzie to samolot w układzie „kaczki” i będzie działał w parze z bojowym dronem.

Informację o rozpoczęciu prac nad nowym, pokładowym MiG-iem agencja RIA Nowosti otrzymała jak zwykle ze źródła w kompleksie przemysłowo-obronnym. Osoba ta ujawniła, że w korporacji „MiG” trwa etap modelowania komputerowego myśliwca V generacji dla lotniskowców, który ma być wykonany z wykorzystaniem technologii stealth. Przy czym Rosjanie twierdzą, że pierwsze prototypy nowego samolotu będą zbudowane „w ciągu najbliższych kilku lat”.

Jak na razie rozważane są bardzo różne opcje – w tym nawet samolot pionowego startu i lądowania. Wiadomo również, że założono, by wymiary nowego myśliwca były porównywalny z obecnie produkowanymi i wykorzystywanym samolotem MiG-35. Efektem tych prac ma być pokładowy kompleks lotniczy, w którego skład wejdzie również „bezzałogowy aparat latający o masie ponad 10 ton, wykonany zgodnie z aerodynamiczną konstrukcją latającego skrzydła”.

image
Samolot MiG-35. Fot. www.migavia.ru

Według RIA Nowosti dron ma działać zgodnie z koncepcją „wiernego skrzydłowego” („Loyal Wingman”) realizując np. zadanie tankowania lub, wspólne uderzenia na wskazane cele. Rosjanie zamierzają w tym przypadku wykorzystać doświadczenia, jakie zdobyli pracując nad bezzałogowym samolotem „Skat”.

Komunikat o pracach nad nowym, pokładowym samolotem w korporacji „MiG” nie jest jakimś nagłym ujawnieniem tajemnicy, ale najprawdopodobniej konsekwencją salonu lotniczego MAKS-2021. To właśnie tam zaprezentowano bowiem modele i nowego, lotniczego kompleksu pokładowego, składającego się z: samolotu V generacji w konfiguracji aerodynamicznej „kaczki” (ze sterami wysokości w części dziobowej przed głównymi skrzydłami) oraz dronu bojowego w konfiguracji „latające skrzydło” (z charakterystycznym sterem pionowym, zaprojektowanym w kształcie odwróconej litery V). Przy czym myśliwiec pokazany na MAKS-2021 był dwusilnikowy z kształtem wyraźnie podporządkowanym technologiom stealth – podobnie zresztą jak bezzałogowiec.

I to prawdopodobnie po tej prezentacji na salonie lotniczym, zaczęła się pojawiać większość „przecieków” o trwających już pracach nad MiG-ami V generacji i planach szybkiego zbudowania kolejnych prototypów. Tymczasem takie informacje pojawiały się w Rosji już wcześniej. Przykładowo w 2014 roku opublikowano komunikat, o możliwości rozpoczęcia prac przez biuro konstrukcyjne korporacji „MiG” nad myśliwcem V generacji, który miał bazować na płatowcu MiG-35. Z kolei w sierpniu 2019 roku poinformowano, że prace nad myśliwcem V generacji MiG-41 mają się zakończyć do końca tamtego roku. W rzeczywistości  do dzisiaj tak się nie stało.

Największą przeszkodą w zdobyciu środków budżetowych na dofinansowania prac nad pokładowym MiG-iem V generacji stoi jednak to, Rosja w tej chwili nie ma okrętów , z których można by je było wykorzystywać. Jak na razie nie zaanonsowano bowiem rozpoczęcia prac koncepcyjnych nad nowym lotniskowcem. Nie ma też komunikatów o postępach w robotach stoczniowych nad rosyjskimi Mistralami, czyli śmigłowcowcami desantowymi. W ostateczności jednostki te można by było przystosować do przyjmowania samolotów pionowego startu i lądowania i wtedy projekty korporacji „MiG” miały by rzeczywiście szansę na urzeczywistnienie.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 205
Reklama
Piotr ze Szwecji
niedziela, 1 sierpnia 2021, 08:01

Komentarze nie poruszają jednego aspektu. Ląd to niezatapialny lotniskowiec i Rosji tego nie zbywa na wszystkich wodach dookoła Rosji. Samoloty nie trafiają do lotnictwa MW Rosji, by sobie walczyć w przestworzach z innymi samolotami. One są do zabijania lotniskowców i innych okrętów. Samoloty zabijają wszystkie czołgi, które lądują wraz z amfibijnym desantem na brzegu. Lotnictwo Morskie daje Rosji nie tylko oczy na okoliczne morza, lecz też rakietową pięść do niezaprzeczalnego panowania nad tymi morzami. Rosja buduje nowoczesną Marynarkę Wojenną Rosji, a nie Niezatapialną Armadę do obrony szlaków morskich. Takie floty do panowania nad szlakami budują dziś tylko Chiny i USA. Polska nawet w przeszłości nie była kolonialnym imperium, a kraje z lotniskowcami to bardzo krótka lista. Nawet Chiny tam gdzie im się uda, budują raczej sztuczne wyspy na morzu.

czytelnik D24
czwartek, 29 lipca 2021, 08:02

Kolejna ucieczka do przodu zaraz po makiecie Suchoja.

Niewazne
środa, 28 lipca 2021, 22:09

Oni opracowali w końcu ten myśliwiec 4 generacji że się za 5 już biorą?

MarKoz81
środa, 28 lipca 2021, 15:20

Tradycyjne rosyjskie informacje/dezinformacje.A co mogą naprawdę ? Modernizować to co pozostało po ZSRR.

ŚWIERGOT
środa, 28 lipca 2021, 13:55

Patrzyć trzeba tak ..Rosjanie wzorem Irańczyków zaadoptują jakiś masowiec czy kontenerowiec zbudują platformę -lądowisko i sprawa załatwiona .Powstanie skuteczny i tani system realizujący zadania lotniskowca -transportowca dla wielu samolotów i innych latadełek czy dodatkowych pływadełek ,systemów bojowych , wojska itp umiejscowionych w ładowni statku -okrętu ,który samodzielnie albo jako holowana platforma może być przerzucany do stref interesów co istotne może cumować z dala od portów a więc bezpiecznie dla własnego bezpieczeństwa I co istotne nie będzie tak zaawansowany technologicznie jak amerykańskie lotniskowce ale będzie pełnił rolę platformy bojowej tylko 100 razy tańszą i co ważne jako środek transportowy może przerzucać bez drogiego tankowania w powietrzu kilkadziesiąt latadełek a platforma z racji lądowiska będzie mogła wykonywać również zdania operacyjne

Rejtan
czwartek, 29 lipca 2021, 08:04

Mogą też zamiast budować lotniska wykorzystać jakieś stare pola, wpuścić na nie spychacze i w jeden dzień będą meli sto nowych lotnisk za darmo i co wazne mozna je robic wszędzie a co istotne po starcie samolotów można na nich zasiać zyto i owies i dzięki temu zniknie głód na świecie...

Sailor
środa, 28 lipca 2021, 17:01

Ty tak poważnie czy to ironia?

Wania
środa, 28 lipca 2021, 14:07

Ale z czym będą tak działać? Z tym projektem? Położą makietę tego samolotu na masowcu? No strach padnie na wszystkich. Nie doczytałeś, że mig znowu ma marzenia?

Olo
środa, 28 lipca 2021, 09:48

Ależ mają lotniskowce, w tej chwili już trzy. Chińskie. Nic nie stoi na przeszkodzie ścisłego współdziałania.

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 13:35

A po co Chińczykom rosyjskie złomy jak maja znacznei lepsze maszyny pokładowe:)

janusz
czwartek, 29 lipca 2021, 23:07

Dowcip dnia.

Davien
sobota, 31 lipca 2021, 01:14

Dziecko J-15 bije obecnei na głowę zarówno Su-33 jak i MiG-29K a pokładowy ma byc J-31 wiec nie rób z siebei...

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 30 lipca 2021, 08:00

J-11 to zmodyfikowany Su-33. Oryginalny Su-33 bez wątpienia jest lepszy od Miga-29. Ruscy nie mają piątej generacji w seryjnej produkcji. Chińczycy już produkują J-20 i testują FC-31/J-31 więc dowcipem dnia jest twój śmieszny komentarz.

Davien
sobota, 31 lipca 2021, 01:15

Jak co to J-15, J-11 to moderka Su-27SK. Aha Su-33 jest gorszy od MiG-29K

AB
środa, 28 lipca 2021, 14:40

Ależ stoi. Ten czynnik nazywa się Chińczycy... .

beee
wtorek, 27 lipca 2021, 23:50

Komedia z tymi ruskimi ostatnio wysyp nowości, planowanych wdrożeń no normalnie strach się bać.

Nerv
wtorek, 27 lipca 2021, 21:38

Dla wiedzy specjalistow( w większości wojsko ogladali z filmów) lotniskowce amerykańskie wg propagandy zachodu są niedozatopienia. A znając życie nie ma rzeczy niedozniszczenia. Patrząc na znaczenie militarne oraz propagandowe w przypadku zatopienia lotniskowca ty bardziej staje się celem.

GB
środa, 28 lipca 2021, 10:05

Ignorancie. Na Zachodzie nigdy nie mówi się że uzbrojenie nie jest do zniszczenia. Wręcz instytucje podają wady sprzętu. Często podawane są informacje (jak ostatnio z SM-6) że w fazie testów broń nie spełniła oczekiwań. Zachód to nie Rosja której broń na ćwiczeniach osiąga 100% skuteczność a jak pokazuje przykładowo Syria jej OPL nie potrafi odeprzeć izraelskich ataków. Lotniskowce zaś USNavy były zatapiane w czasie DWS, więc tam nikt nie będzie twierdził że są nie do zatopienia. One są tylko trudnym celem.

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 29 lipca 2021, 11:18

Niejaki Kiks twierdzi, że "widział lotniskowiec" i "jest on ogromny" i dlatego wg Kiksa pocisk hipersoniczny z 500kg głowicą "nie jest w stanie go zatopić"... :D

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 13:37

Funku, ale to pzreciez Rosjanei stwierdzili ze do zatopienia lotniskowca klasy NImitz potzreba od 7 do 9 trafień pociskami Ch-22 z głowicami o masię 1 tony lecącymi Ma4,5:)

sff
środa, 28 lipca 2021, 09:49

Najpierw naucz się poprawnie pisać.

ktos
środa, 28 lipca 2021, 07:36

oczywiscie ze da sie zatopic tylko musisz doleciec samolotem na odpowiednia odleglosc i wystrzelic duzo rakiet. Problem ze doleciec jest ciezko bo lotniskowiec jest chroniony przez wlasne samoloty a jak juz wystrzelisz rakiety to duza czesc z nich spadnie tafiona ogniem oslony okretow lotniskowca. Tak samo wyglada sytuacja gdy atakujesz okretem lub okretem podwodnym. Ten ostatni mialby chyba najwieksze szanse.

środa, 28 lipca 2021, 14:21

Oj nagle lotniskowiec jest chroniony przez własne samoloty, a po klęsce Brytyjskich F-35 z Francuzami toście co innego wypisywali.

środa, 28 lipca 2021, 18:51

Dziecko, zajmij się czymś innym...

Ot chwila ulotna
środa, 28 lipca 2021, 07:21

Rosja postępuje bardzo mądrze, w tandemie samolot pokladowy-lotniskowiec od razu pozbyli się najsłabszego ogniwa.

easyrider
wtorek, 27 lipca 2021, 20:39

Kto bogatemu zabroni? Skoro Iran zrobił coś, co nazwał lotniskowcem, to Rosja nie może? Niech wydają kasę na co chcą. Im bardziej absurdalnie, tym lepiej dla nas.

jkkk
środa, 28 lipca 2021, 00:23

racja...

Zbyszek
wtorek, 27 lipca 2021, 20:30

Ciekawe połączenie - lotniskowiec z napędem węglowym i samoloty V generacji.

pol
wtorek, 27 lipca 2021, 23:05

Ta ich V generacja jest tylko na papierze :)

Hanys
wtorek, 27 lipca 2021, 17:15

Już skowyt amerykańskich trolli, bo Rosjanie coś robią. Ano Rosja sie nie musi pytać USraela o zgodę na budowę broni czy czegokolwiek innego :)

ruski stek bzdur...
środa, 28 lipca 2021, 15:40

Buahahaha ! Mocarstewko o PKB Meksyku myśli, że jak przedstawi kolejną propagandę i karton, to ktokolwiek coś zrobi prócz śmiechu :P Nie przeceniajcie się błazenki :)

GB
wtorek, 27 lipca 2021, 20:12

Rosja mało robi poza propagandą na własny użytek. A w tym przypadku MiG próbuje nieudolnie konkurować z Suchojem.

Ot chwila ulotna
wtorek, 27 lipca 2021, 19:51

Wygląda na to, że na Wschodzie oprócz samolotów pokładowych stealth powstała też unikalna klasa lotniskowców stealth, absolutnie niewykrywalnych . Cóż za postep.

jkkk
środa, 28 lipca 2021, 00:24

do tego jest ich bardzo dużo...

Ech
wtorek, 27 lipca 2021, 18:51

Proponuję żeby Czechy przedstawły swoją koncepcję budowy samolotu dla lotniskowca. W sumie byłyby większe szanse na sukces.

Miisior Optiimus
wtorek, 27 lipca 2021, 20:07

Lepiej nich zbudują lotniskowiec.

Kiki
niedziela, 1 sierpnia 2021, 04:34

oczywiście ze mogliby,, ale tylko rzeczny,,natomiast Węgrzy zwodowali tydzień temu swój lotniskowiec na Balatonie, są zdjęcia na YT,, dwóch kolesi pływa na drzwiach

piątek, 30 lipca 2021, 14:49

Czesi Lotniskowców nigdy nie budowali, ale za to robili sporo rzeczy, które znalazły się na austro-węgierskich pancernikach.

sff
środa, 28 lipca 2021, 09:50

podwodny

Zbyszek
wtorek, 27 lipca 2021, 23:18

Mają lotniskowiec o napędzie hybrydowym - węglowo-holownikowym.

Eliot1
piątek, 30 lipca 2021, 14:55

I do tego stealth

asad
wtorek, 27 lipca 2021, 18:26

Hanys jeszcze niedawno głosił, że 5 generacja to ślepa uliczka ale teraz wyraźnie zmienił zdanie gdy miłująca pokój Rosja próbuje z mizernym skutkiem coś robić.

Mig
środa, 28 lipca 2021, 02:10

Ach ten amerykański nic nie warty wynalazek stealth... Dziesiątki razy czytałem tu posty Hanysa jaki to ten wynalazek jest bez sensu... Hanys! Zdrowie! Nalej sobie samogonu ruskiego i pijemy!

Matt
wtorek, 27 lipca 2021, 17:48

A po co im samolot pokładowy skoro nie mają lotniskowca i długo mieć nie będą (być może nigdy).

sff
środa, 28 lipca 2021, 09:51

mogą korzystać z chińskich

Skośny wodz
piątek, 30 lipca 2021, 15:23

A widziałeś, żeby Chiny wpuściły rosyjski samolot na swoj lotniskowiec? Żeby coś takiego zrobić, to trzeba ćwiczyć takie operacje i znać procedury startów i lądowania. Chiny na pewno nie pożyczą Rosji niczego a już na pewno nie lotniskowe. Więc projektowanie czegoś takiego bez rozpoczęcia budowy nowoczesnego lotniskowca jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto.

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 13:39

A po co Chińczykom rosyjskei złomy jak maja własne, realne maszyny stealth:)

środa, 28 lipca 2021, 18:53

Naprawdę? Chińczycy o tym wiedzą?

Sailor
środa, 28 lipca 2021, 17:05

:)))))))))

Herr Wolf
wtorek, 27 lipca 2021, 17:44

Hanys: "Nawet jeżeli MiG-41 nie wejdzie do seryjnej produkcji, z braku kasy po prostu bo technologia nie jest aż takim problemem jak tu piszą to zyskają nowe doświadczenia". No i tu będzie tak samo. Wynikiem tych doświadczeń będzie kolejny propagandowy projekt a potem następny.

Fanklub Daviena i GB
środa, 28 lipca 2021, 13:55

Widzisz znafco, w IIWŚ MiG, po przegranej MiG-1 i MiG-3 z Jakami i Ławoczkinami, też robił projekty "na półkę", a te dwa biura na front. Dzięki temu MiG nie był ograniczony realiami produkcji wojennej, tylko mógł się skupić na rozwijaniu technologii i postępie lotniczym (i rozsądne było, że Stalin im na to pozwalał, zamiast rozwiązać i poprzydzielać do innych biur). Gdy wojna się skończyła, to okazało się, że dzięki temu wysunął się do światowej czołówki projektowej, a Jak i Ławoczkin zostali daleko w tyle... :D

fddwdws
piątek, 30 lipca 2021, 15:02

Widzisz znafco Mig wyleciał z produkcji nie dlatego, że przerżnął z Jakami i Ławoczkinami tylko dlatego, że AM-35 tylko detalami różnił się od AM-38 a silniki, były potrzebne do Iłów-2. Potem zdobywali doświadczenie w taki sposób, że albo próbowali zastosować silnik gwiazdowy z nędznym rezultatem. Albo pilot poszedł się "przewietrzyć", bo po włączeniu turbo myślał, że samolot się zapalił. Albo tak, że na wysokości pierdyknęła kabina ciśnieniowa, bo nie potrafili zrobić jej jak należy. Generalnie guzik im z eksperymentów wychodziło. Zaczęło wychodzić dopiero wtedy, kiedy dostali do dyspozycji niemieckich specjalistów, których Stalin wywiózł z Reichu w bydlęcych wagonach. Ale to już bajka o odrzutowcach jest.

Rejtan
czwartek, 29 lipca 2021, 08:11

I tak : Ławoczkina nie ma, Jak zdycha, MiG zdycha, Tupolew zdycha, ... Przeżyje tylko Su, Ił, Mil i Kamow. I tylko jako połączone. Moze Tu dostanie kroplówkę, żeby dokończyć moderkę Tu160, bo PAK-Da nie powstanie.

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 29 lipca 2021, 11:32

MiG absolutnie nie zdechnie. Tupolew podobnie (ma zagwarantowane wieloletnie zamówienia na bombowce), Jak wejdzie w drony. A teraz opisz nam co się stało z General Dynamics, Northrop, Gruman, McDonnell Douglas, North American, Vought, Fairchild, Hughes Aircraft Company, Bell Aircraft i dziesiątkami innych amerykańskich firm lotniczych? Ciekawe kiedy zostanie tam tylko największy łapówkarz LM? Ostatnio LM ogłosił, że chce być "cyfrowym integratorem WSZYSTKICH rodzajów uzbrojenia w USA" - powodzenia (bo źle USA życzę)! :D

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 13:44

MiG zdycha, utrzymywany ledwo na powierzchni przez obsługe i moderki MiG-31 i spzredaz nielicznych MiG-29/35, Su wykopał go z rynku prawie całkowicie. A co do firm jakie wymieniłes to zostały zwyczajnie kupione przez inne, albo istnieja i maja sie dobrze jak np Northrop:)Ot takie prawa wolnego rynku. Tupolew nei am zdnych wielkich zamówień, ot moderka starych Tu-160 i całych 30 Tu-22M3 i co potem?? Zostana zamówienia cywilne?

Gnom
piątek, 30 lipca 2021, 11:25

Czy Su czy decyzje polityczne to inna sprawa. Ale, że zdycha to fakt. A co do owych firm mających się dobrze na wolnym rynku to tez nadmiar optymizmu. Zazwyczaj z czasem znikają bo są wchłaniane przez maga korporacje przy kolejnych restrukturyzacjach owych megakorporacji. Niekiedy zostają nazwy które cię tak podniecają.

sff
środa, 28 lipca 2021, 09:51

zazdrościsz?

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 13:45

A niby czego? Kolejnego pomysłu Rosjan jak powinien wyglądac samolot pokładowy?

środa, 28 lipca 2021, 18:54

chińczycy zazdroszczą

piątek, 30 lipca 2021, 15:05

Ciekawe czego jak na lotniskowcach chcą mieć J-20, będące w produkcji seryjnej?

Tiger
wtorek, 27 lipca 2021, 16:50

Z Rosją jest tak zachód ich zbroi w sensie takim że technologie dostają bo chyba nie uwierzycie w bajki Rosjan że to ich konstrukotrzy tworzą jak głupie lampy do okrętów wojennych Rosja ma z Norwegi a już nie wspomnie że Niemcy Francja Włochy USA też robi z nimi interesy USA z kupuje tytan z Rosji także głupoty piszecie że Rosja ma taki super sprzęt a kombajny ciągniki mają podzespoły też że zachodu silniki Catterpilar i cuminns

Wot
wtorek, 27 lipca 2021, 18:59

Ta i fabryki Renault i Dacia a kilka lat wcześniej robili w Rosji Chryslera Stratusa i co z tego? Chcesz silniki Cummins do MiGa wsadzać? Lol

qwert
wtorek, 27 lipca 2021, 18:17

Najwyższe technologie, ruscy kradną z Polski. Jest to fakt bezsporny , bo przecież jesteśmy potęgą technologiczną i wszyscy nam zazdroszczą, nawet Jankesi

ruski stek bzdur...
wtorek, 27 lipca 2021, 23:11

Bardziej nam zazdroszczą, niż wam :P

GB
wtorek, 27 lipca 2021, 22:04

Nasze są dobrze zabezpieczone. Gdyby były źle to Su-57 latałby normalnie a nie spadał. S-300 coś by zestrzelił w Syrii itd.

rED
wtorek, 27 lipca 2021, 15:52

Trwa festiwal rosyjskich pomysłów. No trzeba jeszczze dodać MiGa-41

Rar
środa, 28 lipca 2021, 12:53

Zapomnij o migu 41 będzie od razu mig 61 szkoda czasu...

Eee tam
wtorek, 27 lipca 2021, 14:13

Wyobraźmy sobie że to wszystko co Rosja zapowiada mówi np. taka Hiszpania. Niemożliwe? A PKB takiej samej wielkości mają...

Ekonom
wtorek, 27 lipca 2021, 14:36

Zanim wypowiesz się o pkb to warto poczytać co to jest. 70-80% pkb USA czy Hiszpanii to usługi , głównie w sektorze bankowym- czyli operacje finansowe na akcjach i obligacjach, oraz obsługa kredytów. Z przemysłu czyli produkcji w tych krajach pochodzi mniej niż 20% pkb wiec po co pisac głupoty . PKB to obecnie żadna miara wielkości - nic nie mówi o sile państwa.

easyrider
wtorek, 27 lipca 2021, 20:42

Po poziomie życia widać rosyjski "cud gospodarczy", więc nie opowiadaj bajek.

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 29 lipca 2021, 11:47

Po poziomie życia to w USA 60% Amerykanów nawet nie ma 600 USD oszczędności na czarną godzinę, np. na lekarza. 10-15% mieszka w przyczepach. 25-30% dzieci w Chicago czy Nowym Jorku nie ma adresu. Najbogatsze miasto w USA - San Francisco ma 15% bezdomnych... W najbardziej "czerwonych" miastach USA jak Nowy Jork, LA, San Francisco z przeciętnych zarobków na utrzymanie przeciętnego mieszkania trzeba pracować 142-143 godziny, co wyklucza możliwość utrzymania mieszkania przez jedną osobę pracującą. 52 mln Amerykanów bierze kartki na żywność. Od 1972 (odejście od parytetu złota) 75% Amerykanów drastycznie zbiedniało, 5% gigantycznie się wzbogaciło a reszcie się nie zmieniło. 300 rodzin amerykańskich ma większy majątek niż 51% wszystkich Amerykanów łącznie... Rozpiętość płac między pracownikiem szeregowym a managementem po odejściu od parytetu złota rozszerzyła się z 30:1 do ponad 350:1 i ciągle rośnie... Przy wydruku USD bez pokrycia pieniądze zaczęli zdobywać nie ci, co najlepiej produkują, ale ci, co mają najlepszy dostęp do pras drukujących, czyli bankierzy "za duzi by upaść" jak Goldman-Sachs czy JP Morgan itp., którzy wprowadzili ryzykowne lewarowanie na zasadzie "co zarobimy to nasze, bo jest kapitalizm" a "jak wtopimy, to podatnicy mają nas wykupić, bo jak upadniemy, to upadnie cała gospodarka" z czym prawdziwi producenci i klasa średnia nie miała szans, więc w USA nastąpiła deindustrializacja oraz monetaryzacja gospodarki, upadek klasy średniej i tylko utrzymanie USD jako waluty handlu międzynarodowego jeszcze chroni USA przed gigantycznym upadkiem... Rosja i Chiny mają gospodarki prawdziwe a USA ma wirtualną, opartą o monetaryzację i "wartości niematerialne i prawne", która jak się zwali, to nie zostanie po niej nawet złom do sprzedania, bo złom jest prawdziwy a nie wirtualny, więc USA też go nie ma... :D

nsjnqswlq
piątek, 30 lipca 2021, 15:10

Jakoś nie słyszałem o Amerykanach chcących emigrować do Rosji. O Rosjanach natomiast, którzy chcą wyjechać do USA jak najbardziej tak. I nie pisz mi tu o gościach takich jak Steven Seagal, bo doskonale wiadomo czemu on to zrobił.

Kot
wtorek, 27 lipca 2021, 15:22

Czyli jak zarobię 200 rys na giełdzie to inna kasa niż 200 tys na sprzedaży ropy czy gazu jak w Rosji? Bo produkcja w Rosji to jakiś żart. 9ni tam nie potrafią zrobić o sprzedać dobrego samochodu ubrań czy AGD.

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 29 lipca 2021, 12:13

Oczywiście że to inna kasa! Zawsze tak było, jest i będzie! Przeczytaj Hrabiego Monte Cristo, tam to jest przystępnie wytłumaczone i od ponad 150 lat jest to ciągle aktualne! Jak się nie zadłużysz, to z ziemi rolnej możesz zarabiać mniej lub więcej, ale zawsze jakaś wartość z niej zostaje i po pewnym czasie odzyskuje dochody w kolejnym cyklu ekonomicznym - z wartości "niematerialnych i prawnych" nie zostaje nic! Co zostało z "Google XVIII w" - akcji Kompanii Wschodnioindyjskiej ("wartej" swego czasu więcej niż cała reszta Wielkiej Brytanii wg kursu giełdowego!)? Newton na niej zbankrutował i umarł w nędzy... Ile były warte cebulki tulipanów w "gorączce tulipanowej" w Holandii a ile potem? A rodziny latyfundystów z obu Ameryk jak były bogate 200-300 lat temu tak dalej są bogate (o ile dziedzice nie przepuścili majątku w Monte Carlo i burdelach, ale majątek wtedy i tak zostaje, tylko w innych rękach a nie znika)! Tak, dokładnie jest to inna kasa! Prawdziwa wartość ekonomiczna zawsze zostaje, może być tylko mniej lub bardziej wyceniania i może zmieniać właściciela a "papierowe" pieniądze znikają bez śladu i nie mają nawet nowego właściciela! To właśnie w Rosji jest prawdziwa produkcja a w USA nie! W Rosji sprzęt wojskowy jest w 96% produkowany w Rosji, ten amerykański to w 2/3 import z zagranicy! "Znawcy" krytykują ile Rosji zajął "klon predatora", tylko że ten rosyjski klon po pierwszej próbnej serii jest całkowicie produkowany w Rosji a ten "amerykański" predator ma termowizję z Francji, sensory i elektronikę z Chin, silnik z Austrii itp. Gdy teraz w USA wyszedł zakaz chińskich dronów i komponentów w wojsku to okazuje się, że amerykańskiej produkcji są 14x droższe a sensory amerykańskie mają tylko... 5% chińskich możliwości, więc szybko uchwalono, że do "niekrytycznych" zastosowań, np. do treningów wolno używać chińszczyzny... Zwróć uwagę, że "rozwinięte" USA nie są w stanie zastąpić, mimo usilnych chęci, tureckich komponentów z F-35, a przecież Turcja to nie potęga naukowa i technologiczna! Kiedyś wyszukiwarką nr 1 w internecie była Altavista a nie Google i już prawie nikt nazwy Altavista nie kojarzy - a huta w Magnitogorsku jak działała tak działa dalej i będzie działać, przynajmniej dokąd Rosja nie pójdzie w monetaryzację gospodarki... :D

qwert
wtorek, 27 lipca 2021, 18:21

Jak ty zarobisz 200 tys, to ktoś inny traci, a nawet wszyscy tracą, jak giełda leci w dół i te "wirtualne zyski" wyparowują. To ja się pytam gdzie są te pieniądze?

ekonom
wtorek, 27 lipca 2021, 17:26

No inna. Bo to nie jest żaden zarobek - to przepisywanie aktywów z jedego konta na inne. I skoro jest tak dobrze to czemu rok w rok USA zadłużają się coraz bardziej i bardziej. Skoro to taka super gospodarka to firmy powinny płacić podatki i powinno starczać na wszystkie wydatki - a tak nie jest. Z akcjami i ich wartością jest różnie - wystarczy poczytać o kryzysie w USA w latach 30 XX w. Teraz ta bańka spekulacyjna jest napompowana jeszcze bardziej więc i huk przy pękaniu będzie większy.

Kruk
wtorek, 27 lipca 2021, 16:20

Rosjanie produkują rakiety kosmiczne, latają w kosmos, mają własny system satelitarny, własne satelity, teraz budują moduł do międzynarodowej stacji kosmicznej, prowadzą programy kosmiczne, sprzedają NASA silniki do rakiet, produkują własne samoloty pasażerskie, samochody, pociągi. I to dla ciebie całe nic? To powiedz mi co takiego produkuje Polska po za marchwią burakami, cebulą i ziemniakami?

ciekawy
środa, 28 lipca 2021, 18:57

Jakież to samoloty pasażerskie, samochody produkuje Rosja???

Bolek
środa, 28 lipca 2021, 07:19

zderzaki do Opla. I oco my też umimy.

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 29 lipca 2021, 12:22

W Rosji w 2 zakładach + 2 biura projektowe powstaje "na wagę" 1/3 współczesnych Boeingów pasażerskich (dlatego Rosja je używa, bez tego "offsetu" Rosja by ich nie kupowała!) a Aerofłot właśnie w Moskwie uruchomił centrum serwisowe Boeinga z certyfikatami na każdy rodzaj remontów i przeglądów. Wy Bolki, które słowami TW Bolka zalecającego zakładom zbrojeniowym "przestawienie się na produkcję drutu kolczastego dla rolników", też tak potraficie jak Rosjanie? Tylne usterzenie, struktury siłowe części pasażerskiej, gondole silników, 100% części z tytanu - to Boeing produkuje w Rosji. Dlatego USA tak wprowadza sankcję na Rosję, by dotykało to tylko i wyłącznie europejskich producentów, np. polskich sadowników, ale nie amerykańskiego Boeinga, VISA, MasterCard, General Motors itp. itd, więc handel USA-Rosja rośnie po 10% rocznie w ostatnich latach... Tępaki w Polin tego nie widzą (ale na Węgrzech czy w Niemczech i Francji władze jak najbardziej to widzą)! Nawet ropę i gaz w tym roku USA kupowały w Rosji w rekordowej ilości, co USA nie przeszkadzało w próbach torpedowania NS2... :D

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 13:50

Zapomniałeś dodac ze w zakładach Boeinga wg norm amerykańskich a Rosjanie robia za zwykłych robotników:) A Rosja uzywa i Boeingów i Airbusów bo sama nei ma nic co samolot pasazerski by przypominało, nawet skopanego SSJ musieli robic przy pomoy Zachodu. Wszystkie tytanowe części Boeinga pochodzą z USA i UK a nie z Rosji kłamczuszku.

Gnom
piątek, 30 lipca 2021, 11:22

Zapytaj w Komsomolsku nad Amurem, albo na salonach lotniczych, także amerykanów. powodzenia.

Davien
sobota, 31 lipca 2021, 01:20

No popatrz a Amerykanei wiedzą?? Bo Wg Boeinga wszystkie cześci tytanowe powstaja w UK iw USA gnomku:) A że w Rosji sa zakłady Boeinga gdzie rosyjcy robotnicy sa siła roboczą to jak widac....

Gnom
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:54

Przeczytaj co napisałeś powyżej o lokalizacji tych zakładów. A to nie jedyni dostawcy z Rosji. Myśl co piszesz.

Tak sobie obserwuję
środa, 28 lipca 2021, 07:06

Na razie moduł, który jest w kosmosie przecieka. Ruscy wciąż go łatają ale wciąż ma ubytki powietrza. Może niech naprawią stary zanim wyślą nowy. Na nowym też by się kontrola techniczna przydała, żeby nie trzeba było łatać w kosmosie. Skądinąd, Suchoj Super(?)jet jest w ponad 85% z zachodnich części i zdaje się, że z powodu embarga oraz braku chętnych zakończono produkcję. Z produkcją rolną w Rosji też coś nie bardzo. Może zamiast wygrażać sąsiadom zająć się czymś pożytecznym i zrobić to wreszcie dobrze? Choćby buraki i cebulę ale żeby były dobre :)

Matt
wtorek, 27 lipca 2021, 20:06

Wymień mi te produkowane masowo samoloty pasażerskie,samohody osobowe i inne dobra konsumpcyjne. Cała Rosja stoi na wydobyciu kopalin ,przemyśe militarnym i okołomilitarnym. Poza tym nie produkuje w zasadzie NIC.

abc
środa, 28 lipca 2021, 07:07

A ty łaskawco wymień masowo produkowane samoloty pasażerskie czy samochody angielskie czy hiszpańskie. Albo holenderskie. A najlepiej wymień cos produkowane w Polsce przez polską firmę- dla przykładu Fiaty, Volkswageny, ekrany lcd się nie liczą - bo są produkowane zagraniczne firmy. Przykładowo pod odjęciu z naszego eksportu części wypracowanej przez firmy z kapitałem zagranicznym z "naszego" eksportu wiele nie zostaje. Zamiast tygrysa ledwo kotek . Skoro Rosja z tym co opisał Kruk nie produkuje nic to co produkuje Polska? Gdybyśmy sami mieli taki przemysł jaki ma Korea Południowa to rozumiałbym to naigrywanie z Rosji. Ale w sytuacji gdy jak słusznie napisał Kruk jesteśmy potęgą cebulowo--ziemniaczaną to jest nadzwyczaj głupie.

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 13:52

Wow juz się pojawiłęś 'ekspercie":)) Ale prosze bardzo Goodram, kilkadzisiat firm rowerowych Świdnik, Mielec( tak to polskei firmy biedaczku) itd..wiec daruj sobie prymitywna propagandę:)

beka
środa, 28 lipca 2021, 19:03

Nie słyszłeś o : Aston Martin, Land Rover, Rolls Royce, Mini, MacLaren, Seat, Iveco, Daf, Casa, Fokker? A propos Polski to nikt z Polski na siłę nie robi mocarstwa. Więc nie wymyślaj innych od głupców...

Rom
wtorek, 27 lipca 2021, 19:49

Jakbyś chociaż raz pojechał do Rosji (nie do Moskwy i Skt.P.) i trochę obejrzał, tobyś takich bzdur nie wypisywał.

Matt
środa, 28 lipca 2021, 08:40

No to słucham,motocykle Ural i ciężarówki Kamaz daruj sobie,Suchoja Superjeta też.

ciekawy
środa, 28 lipca 2021, 19:05

Rozwiń temat szczególnie tego "super"jeta, na którego nie ma chętnych :)

Hanys
wtorek, 27 lipca 2021, 17:17

Podobno wg trollików z USA facebook jest warty więcej niż Rosja, ale to tylko pokazuje jak prymitywny jest tzw. "naród" amerykanski i jego trollnia :D

Wewo
wtorek, 27 lipca 2021, 19:37

Nic dziwnego, że Rosja mając takich ekonomistów jak Hanys, ekonom czy Kruk ma jeden z najbardziej zacofanych i nieefektywnych systemów gospodarczych na świecie, gdzie ludziom żyje się coraz gorzej, a większość nawet nie stać na porządne buty. Tylko pogratulować.

Fanklub Daviena i GB
środa, 28 lipca 2021, 13:57

USA ma za to tak wspaniały system gospodarczy, że 2/3 Amerykanów nie ma nawet 600USD oszczędności na "czarną godzinę", np. na wizytę do lekarza, czyli są ubożsi od Rosjan... :D

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 13:54

Biorąc pod uwage ze w Rosji tych 600usd nie ma nawet 99% społeczeństwa to jak widać....

środa, 28 lipca 2021, 19:07

..... a mimo wszystko wolą żyć w Usa niż Rosji mlekiem i wódką płynącej.

Polak
wtorek, 27 lipca 2021, 16:49

Dobre drony,przecież!

Kruk
wtorek, 27 lipca 2021, 17:25

To prawda te drony są tak dobre że kupujemy od Turczynów, aby wesprzeć sojusznika. (Jakby się poważnie zastanowić to w sumie bylibyśmy w stanie wyprodukować równie dobre drony co od Turków kupujemy... Przecież tam nie ma nic skomplikowanego...)

lizol
wtorek, 27 lipca 2021, 15:07

Faktycznie ekonom

Kruk
wtorek, 27 lipca 2021, 13:27

Rosją z Europą graniczy, Do Afryki rzut beretem, z Chinami Graniczy. Do Ameryki rzut beretem. To po co Rosji Lotniskowiec, skoro główni gracze na arenie międzynarodowej są w zasięgu torów kolejowych? A taki pociąg może przetransportować więcej sprzętu niż lotniskowiec. Amerykanie potrzebują sporo lotniskowców, bo do Europy daleko, do Chin daleko, do Afryki daleko :D

easyrider
wtorek, 27 lipca 2021, 20:43

Bo to jest miś, na miarę ich aspiracji. Oni tym misiem otwierają oczy niedowiarkom :D

Gruszwik
wtorek, 27 lipca 2021, 15:36

To po co im te samoloty? I po co trzymają ten wieczny złom Kuzniecow? I najważniejsze, po co Indiom, Chinom, Turcji czy Francji nie wspomnę o Japonii lotniskowce?

Kot
wtorek, 27 lipca 2021, 15:24

To jak macie wszędzie tak blisko to po co kiedyś blaznowaliscie i ciagliscie tego trupa Kuzniecowa do Syrii?

qwert
wtorek, 27 lipca 2021, 18:30

Po to samo, co wy swoje

bk./jl
środa, 28 lipca 2021, 07:45

Tamte pływały same. Kuzniecow pływał na sznurku.

qwert
środa, 28 lipca 2021, 19:33

I co z tego ? Cel był ten sam

Davien
sobota, 31 lipca 2021, 01:22

Jakoś Nimitzy sie nei zbłazniły ww Syrii tak jak Kuzniecow więc nie, nei ten sam efekt:)

dx s,mqsw.
piątek, 30 lipca 2021, 15:14

tylko efekt inny

Olgino
wtorek, 27 lipca 2021, 14:58

Ciekawa historia Rosja do Europy ma blisko a USA daleko. A tu okazuje się że z Aviano do Rosji jednak blisko. "Do Ameryki rzut beretem" a w druga stronę juz nie napisał ciekawe. Z tym że rosyjskie lotniska codziennie są w tym samym miejscu a amerykańskie lotniskowce w innym. Jakieś wnioski u was towarzyszu?

Kruk
wtorek, 27 lipca 2021, 15:21

Weź globus i se popatrz. Rosja wiadomo jest blisko i Europy i ameryki przez cieśne Beringa graniczy z USA. Więc rzut beretem. Ameryka do Europy ma daleko

wtorek, 27 lipca 2021, 14:37

Rosja, zawsze była agresorem. Tylko sprzedaje surowcu za które produkuje broń.

Herr Wolf
wtorek, 27 lipca 2021, 12:57

A co was tak martwi co ruscy produkują- ich sprawa! Mnie interesuję co produkuje Polska...

Raf
wtorek, 27 lipca 2021, 15:42

na pewno produkują np. kombajny rolnicze na fińskiej licencji - bo sam się z takim w Polsce spotkałem tzn. ktoś kupił nowy rosyjski kombajn

Herr Wolf
wtorek, 27 lipca 2021, 19:41

..a gdzie można kupić ruskie auta ?! Aaaa w Niemczech Czechach i innych krajach a w polin echo...

real
środa, 28 lipca 2021, 19:09

Bywam w Niemczech i innych krajach i jakoś nie widzę tych mitycznych rosyjskich aut wogóle. Nie rzadko, a wogóle.

Skleroticus
środa, 28 lipca 2021, 07:12

Jakie ruskie auto można kupić w Czechach? Oświeć mnie bo jakoś tam nic ruskiego nie zauważyłem ma drodze a jeżdżę niemal codziennie. Jakiś czas temu zdarzało się jeszcze, że Cyganie jeździli ładami zbierać węgiel na zwałach ale ten jakiś czas to 10 lat.

Polak
wtorek, 27 lipca 2021, 23:25

A po kiego grzyba kupować ruskie auta ? :)

znafca
środa, 28 lipca 2021, 11:49

W Rosji klepią te same auta co we Francji, Czechach, Niemczech czy Słowacji. Niektórzy w Polsce je kupują nawet nie wiedząc, że są ruskiej produkcji. Udział w produkcji samochodów w Rosji poszczególnych firm: AvtoVAZ (21,1 %), Hyundai (14 %), Avtotor (11,5 %), Volkswagen (8,1 %), GAZ (7,5 %), IżAvto (7,4 %), Renault (5,5 %), Toyota (4,2 %), Nissan (3,2 %), Ford (2,8 %), UAZ (2,5 %),PSMA Rus (2,2 %),KamAZ (2,1 %). Produkują około 1,5 mln sztuk samochodów osobowych rocznie, chociaż w lepszych czasach dochodzili do 2,5 mln.

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 13:56

AwtoWaz to Francuzi i Japończycy wiec nagle cos ci zmalał ten procent:) Do tego montownie zachodnie robia głównei na rynek rosyjski więc daruj sobie bajki.

Skleroticus
środa, 28 lipca 2021, 20:00

Nie produkują tylko składają głównie z polskich części. Oczywiście nie Kamaza.

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 13:57

Hej, najnowszy KamaZ ma cześci Mercedesa wiec .....

Polak
środa, 28 lipca 2021, 15:46

Czy Ty jesteś mądry i potrafisz czytać że zrozumieniem ??? To jeszcze raz bo nie dotarło... A po kiego kupować ruskie auta ?

Grom
wtorek, 27 lipca 2021, 15:03

Skoro cię interesuje co polska produkuje to czemu nie wiesz nic dalej o produkcji rowerów w Polsce ? I piszesz na ten temat brednie

Herr Wolf
wtorek, 27 lipca 2021, 19:42

A jaki to rower w 100% jest polski od projektu po wykonanie???

Herr Idiot
czwartek, 29 lipca 2021, 08:10

Napiszę ci jaki rower, kiedy ty mi pokażesz cokolwiek co produkuje Rosja wykonanego w stu procentach z rosyjskich części :)

Grom
środa, 28 lipca 2021, 10:00

Większość producentów rowerów w Polsce ma w ofercie te składane z części z importu i te które są produkowane z podzespołów polskich. Eksportujemy też na inne rynki przeżytki zębatki ramy i inne części . Skończ więc kłamać . To co piszesz to zwykła antypolska propaganda. Tobie albo niechce się poszukać albo poprostu nienawidzisz polski . Skończ więc ciągnąć ten temat bo się osmieszasz.

qwert
wtorek, 27 lipca 2021, 18:34

Mówisz o produkcji czy montażu, bo to duża różnica

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 13:58

O produkcji Qwert, o produkcji:)

abc
wtorek, 27 lipca 2021, 17:38

Nawet w przypadku tak prostych wyrobów jak rowery Polska nie tyle produkuje co składa.

Skleroticus
środa, 28 lipca 2021, 07:23

A jak Rosja "produkuje" samochody? Składa z części i podzespołów WYPRODUKOWANYCH w Polsce. To właśnie u nas jest produkowana większość komponentów do montażu samochodów w całej Europie. Można się sprzeczać co jest produkcją a co montażem ale fakt jest taki, że rosyjski eksport za 1 kwartał to 88 mld USD z ropą, gazem, niklem, złotem a polski 78, tylko przemysł i trochę rolnictwo. I to by było na tyle, jakby porównać gospodarki i przemysł.

Grom
wtorek, 27 lipca 2021, 20:40

Nie prawda. Sa firmy które od podstaw produkują komponenty do rowerów. Jedne firmy wykorzystują komponenty z chin inne krajowe. Eksportujemy też sami części do rowerów.

Funklub Daviena i GB
wtorek, 27 lipca 2021, 14:59

A nie prawda bardzo, bardzo często wychwalasz co "ruscy" produkują.

ruski stek bzdur...
środa, 28 lipca 2021, 15:47

A co prócz bimbru produkują ?

Zbig
wtorek, 27 lipca 2021, 11:57

Widzę biuro konstrukcyjne MiGa obniża loty. Jeszcze nie tak dawno temu pracowali nad hiperdźwiękowym myśliwcem VI generacji

tut
wtorek, 27 lipca 2021, 11:42

Ja tam wolał bym żeby Rosja miała lotniskowiec, a lepiej żeby miała 3 byle takie jak Kuzniecow.

stop Wooda
wtorek, 27 lipca 2021, 11:26

Ruskie są jak baca z dowcipu- maja stale wrzątek- tylko na razie zimny- maja samoloty pokładowe ale brak im pokładu...he, he,he

migiem
wtorek, 27 lipca 2021, 11:12

Myślę że prędzej Czechy zwodują lotniskowiec niż ten MIG będzie V generacji :)

wtorek, 27 lipca 2021, 11:22

Bo przekładając na nasze: na razie grafik zastanawia się czy skopiować Gripena czy bardziej Rafale.

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 27 lipca 2021, 11:09

W rosyjskich myśliwcach nie ma tak dużej różnicy między wersją lądową a na lotniskowiec. W przeciwieństwie do F-16 czy F-15, wszystkie rosyjskie myśliwce mają ciężkie, mocne podwozie niskociśnieniowe, w celu startów i lądowania z przygodnych lotnisk, które sprawdzają się i na lotniskowcu. Producent Su-57 podaje, że "może on startować i lądować na pasach o połowę krótszych niż maszyny 4 generacji" - ponieważ MiG-29 czy Su-27 są w stanie operować z pasów o długości zaledwie 400m, oznaczałoby to potencjalną możliwość operowania z pasów o długości 200m (jeśli MiG 5 generacji spełnia podobne wymogi co Su-57), czyli zupełnie porównywalnej z pokładem lotniskowca i to bez katapult i rampy, a uwzględniając prędkość lotniskowca, to nawet ze sporym zapasem. W wersji morskiej pozostałaby do rozwiązania kwestia zabezpieczeń korozyjnych (przy kompozytach to też rozwiązuje się "samo"), haka do lądowania i składanych skrzydeł. Reszta byłaby wspólna z wersją lądową, więc całkiem sensownie jest projektować wersję na lotniskowiec, którą potem można odchudzić na wersję lądową, niż projektować wersję lądową a potem męczyć się jak ją zmusić do operacji na lotniskowcu. :D

Wania
wtorek, 27 lipca 2021, 14:41

Pięknie się to czyta. Tylko jak Rosja opracowała miga-29 K dla Indii za ich pieniądze, to okazał się bublem. A to pękało poszycie, a to podwozie, a to silniki zdzerwaialy jak i inne metalowe elementy w kontakcie z wodą morską. Po zgłoszeniu przez Indie usterek Rosja poprawiła projekt samolotu w wersji dla Kuzniecowa. Indyjskich nie da się zmodernizować do wersji rosyjskiej i Indie zostały z ręką w nocniku. Ale wniosek też płynie z tego taki, że na lotniskowiec wersja musi być mocno zmodernizowana. O su-57 nie ma co pisać bo pisanie o samolocie w jednym egzemplarzu, który po krótkim locie nie wzbił się w powietrze od grudnia jest lekkim nietaktem.

Autor Widmo
wtorek, 27 lipca 2021, 14:31

U Sowietów nawet pszczoły są większe.

asad
wtorek, 27 lipca 2021, 18:30

Autor Widmo i są uzbrojone o napędzie atomowym.

dearisto
wtorek, 27 lipca 2021, 14:18

Tylko ten SU 57 musi najpierw latać, a wtedy porozmawiamy o startach i lądowaniach. Tak trochę.

Author
wtorek, 27 lipca 2021, 12:32

Su 57 z lotniskowca bez katapult wystartuje. Bez paliwa, bez uzbrojenia. Potem poleci do bazy lądowej tam go zatankują i uzbroją.

jurek5551
wtorek, 27 lipca 2021, 11:32

Co za bzdury! Wyląduje też na pasie długości 400m?

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 27 lipca 2021, 13:27

A dlaczego nie przy użyciu spadochronów hamujących i powierzchni sterowy jako hamulców aerodynamicznych? Standardowa długość pasa dla Flankera przy lądowaniu bez spadochronu i "sztuczek" z normalnym hamowaniem to 620m. Su-35S jest lżejszy, więc 600m. Unika się ostrych hamowań z uwagi na zużycie opon i tarcz hamulcowych, ale jest to jak najbardziej możliwe. Zwróć uwagę jak wolno Flankery i Folcrumy potrafią latać!

Davien
wtorek, 27 lipca 2021, 16:32

Predkośc ladowania dla Su-27/33 to min 240km/h

Gnom
środa, 28 lipca 2021, 22:20

Poważnie prędkości wersji lądowej i lotniskowcowej są identyczne - "szacun". Wyjaśnij proszę po co zatem konstruktorzy modyfikowali mechanizację i konstrukcję skrzydeł, może nie tak głęboko jak w MiG-29 ale jednak?

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 13:59

Gnomie podałem prędkość dla Su-33 który ma niższa niż inne samoloty rosyjkei wiec daruj sobie.

Gnom
piątek, 30 lipca 2021, 13:51

Jak to jest, że kolega moderator usunął kolejny raz umies\zczony pod tym postem Daviena niewygodny dla Daviena komentarz, przepuszczając pozostałe z tego samego okresu? Przecież to, że on nie odróżnia prędkości podejścia od prędkości przyziemienia, czy nie ma też pojęcia o osiągach pisząc o tym, ze 240 km/h to najniższa "prędkość lądowania" dla samolotów ze wschodu widać. Szkoda, ze Moderator nie reaguje na posty Daviena obrażające innych uczestników dyskusji (a robi to niemal w każdym przypadku innego zdania niż jego).

Davien
sobota, 31 lipca 2021, 01:24

Gnomie skończ juz żałosnie wypisywać swoje brednie bo się smiac chce z twojego.... Ale to norma u gnomka;) A jak prawda ciebei obraza to dobrze, niech robi to jak najcześciej.

Gnom
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:52

Prawda nie, ale wymyślanie od debili, rusków buraków, sprzedawczyków itd itp raczej szczytem kultury wg mnie nie jest. A to twój stały repertuar wobec każdego kto ma odmienne od ciebie zdanie. Szczególnie, gdy brak ci argumentów merytorycznych, a to akurat u ciebie norma. Tyle w temacie. Ale czy już przeszukałeś net i wiesz czym się różni prędkość podejścia od prędkości przyziemienia?

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 27 lipca 2021, 17:42

To bezpieczna prędkość zalecana a nie minimalna, dla zwykłych pilotów, pozwalająca na bezpieczne przerwanie lądowania i odejście nawet na 1 silniku. Lepsi piloci potrafią lepiej. I przy tej 240km/h i bez spadochronu potrafią wylądować na 620m. Lepsi potrafią otwierać spadochron jeszcze przed przed uziemieniem i lądować na dużo krótszym dystansie. PS. Na MAKS 2021 Su-57 prezentował możliwość "stania w miejscu" w powietrzu... :D

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 14:01

Funku te 240km/h to predkość ladowania, zejdiesz niżej to pa-pa spadasz. Aha, żaden samolot poza VTOL/STOVL nie potrafi stać w powietrzu:)

asad
wtorek, 27 lipca 2021, 18:31

Na Kuzniecowie pokazali jak potrafią lądować.

Fanklub Daviena i GB
środa, 28 lipca 2021, 14:01

Na Kuźniecowie ani razu nie zawalił pilot, tylko obsługa okrętu. Trudno winić pilota, że zerwała się lina przy prawidłowym lądowaniu. Trudno winić pilota, że nie pozwolili mu lądować w Syrii, tylko kazali czekać w powietrzu "bo zaraz naprawią" aż się nie doczekał i musiał katapultować z braku paliwa... Pilotom z Kuźniecowa naprawdę nie ma co zarzucać! :D

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 14:02

No tu akurat masz rację. Pilotom z Kuzniecowa można sporo zarzucic ale to akurat nie.

środa, 28 lipca 2021, 19:12

Tylko jeną linę mięli?

Davien
wtorek, 27 lipca 2021, 11:24

A potem wielkie zdziwienie jak Kuzniecow traci 20% maszyn pokładowych w jednym rejsie:)) Ale co się dziwić, jak słuchaja takiego funka.....

Autor Widmo
wtorek, 27 lipca 2021, 14:27

Kuzniecow po prostu nie nadąża za lądującymi na nim samolotami.

AA
wtorek, 27 lipca 2021, 10:56

Super im więcej będą budować nowej broni tym szybciej Rosja skończy jak schyłkowe ZSRR a później znowu beda na garnuszku zachodu:))

xXx
wtorek, 27 lipca 2021, 16:11

No nie wiem - jakoś przez ostatnia 20 lat, to raczej Zachód tracił gigantyczne pieniądze na nietrafione kampanie (Irak i Afganistan) i projekty militarne (LCS, Railgun, Zumwalt DDX). Rosja w tym czasie skupiała się na pudrowaniu starego radzieckiego sprzętu, i nie jest powiedziane, ze to głupie podejście. W tej chwili wygląda na to, że to Zachód zjada własny ogon i sam siebie próbuje wykończyć finansowo.

Wania
wtorek, 27 lipca 2021, 10:51

To dobry kierunek. Ostatnio Rosja ogłosiła, że Kuzniecow będzie atakować zachodnie zespoły lotniskowców z.. nabrzeża. Są same plusy takiego rozwiązania. Będzie podpięty do portowego zasilania, straż pożarna w większych ilościach wjedzie po rampie i nie trzeba montować maszyn i skradzionego na złom wyposażenia.

Selmak
wtorek, 27 lipca 2021, 10:51

My "modelujemy" fregaty, korwety, okręty podwodne itp.. ;)

Andy
wtorek, 27 lipca 2021, 12:45

Z takim samym skutkiem

lizol
wtorek, 27 lipca 2021, 10:09

Rosyjska papierowa armia rośnie w siłę.

Hanys
wtorek, 27 lipca 2021, 10:43

Widocznie ranking global fajerpałer układeają rosyjscy hakerzy, tylko czemu umieścili Rosję na 2 miejscu dopiero :)

Kujawiak
wtorek, 27 lipca 2021, 11:10

Hanys, nie żartuj. Rosja nie może mieć lepszej floty niż USA, czy Chiny, a więc najwyższe miejsce, jakie może osiągnąć to 3, a i do tego mam wątpliwości :-)

ciekawski
środa, 28 lipca 2021, 11:53

Chiny też mają 40 atomowych okrętów podwodnych?

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 14:06

A Rosja ma kilkadzisiat niszczycieli i fregat, 2 lotniskowce na chodzie, kilkadziesiąt okretów desantowych z czego ok 10 najnowszej konstrukcji, kilkadziesiąt niszczycili rakietowych? Cos jeszcze ?

Davien
wtorek, 27 lipca 2021, 11:26

Zobacz pozycję KRLD tylko nie padnij ze smiechu. Global Firepower liczy sztuki spzretu i liczebnośc armii anie to czy do czegos ten sprzet się nadaje:))

asad
wtorek, 27 lipca 2021, 18:34

Saddam też pewnie był w czubie, a wiadomo jak to się skończyło.

Rosja to stan umysłu
wtorek, 27 lipca 2021, 09:59

Wpierw mówią, że stealth nie działa a po kilku latach trąbienia propagandy zaczynają modelować samolot w tej technologi xD

Hanys
wtorek, 27 lipca 2021, 10:41

No bo amerykańskie stealth nie działa na rosyjskie radary, S-400 wykrywa F-22 i F-35 z setek kilometrów, co wykonali i potwierdzili Turcy. Stealth to amerykance bedą miały jak polecą nad drzewami :)

ciekawy
wtorek, 27 lipca 2021, 16:13

Zapomniałeś wspomnieć o setkach zestrzelonych F-35 i F-22 w Syrii, oraz o załodze która uciekła z amerykańskiego niszczyciela.

ruski krawiec
wtorek, 27 lipca 2021, 13:38

Drogi Iwanie, na wasze radary stealth nawet nie musi działać. Wystarczy, że działają na nie tureckie drony i żydowska amunicja krążąca.

Ukulele
wtorek, 27 lipca 2021, 11:54

Tylko że potem się okazało że to nie myśliwce tylko samoloty transportowe

dearisto
wtorek, 27 lipca 2021, 11:16

Jak dotąd to S-400 ma kłopot z wykryciem samego siebie. Jak przychodzi co do czego to niby jest, ale nie wie, że jest.

Errol
wtorek, 27 lipca 2021, 11:54

Za to S-400 doskonale sprawdza się w zestrzeliwaniu S-400.

qwert
wtorek, 27 lipca 2021, 18:44

No , zupełnie jak patrioty w AS, niemal ostrzelały własne wyrzutnie

Davien
niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:51

A niby kiedy Qwercki:)) Bo fakt ze S-300/400 wylatuja w powietrze wysadzane przez własne rakiety jest ogólnie znany:)

Davien
wtorek, 27 lipca 2021, 11:01

Hanysku, S-400 nie są w stanei wykryc eskadry B-1B a tobie sie marzy wykrywanie F-22 i F-35?:))

gnago
środa, 28 lipca 2021, 16:56

Skoro my potrafimy zrobić modernizację P18 to i ruscy taką mają zatem twoja eskadra jest widziana tuż po wlocie w zasięg tego radaru

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 14:08

Gnogo, chiński specjalizowany radar antytealt Jy-27 wyprzedzający wszystko co tu Rosja ma rozwalił F-35 bomba GBU niewykryty . A tej eskadry B-1B nei wykryły radary wczesnego wykrywania S-400 wiec nie rozsmieszaj ludzi:)

Wania
wtorek, 27 lipca 2021, 09:31

A co zrobili z super projektem jaka-141? Przecież USA go skopiowało jak twierdzą fankluby. Jedyny samolot, który miałby szansę na sprzedaż za granicę Rosja nie jest w stanie zbudować. Rosja na sfinansowanie projektu samolotu pokładowego na pewno namówi Indie. Po utopieniu miliardów w nielota czyli miga-29k i kolejnych w kolejnego nielota czyli su-57 Indie na pewno wyłożą kasę.

Maciej
wtorek, 27 lipca 2021, 11:59

Lockheed Martin odkupił plany Jaka 141 od biura Jakowlewa w latach 90

Davien
wtorek, 27 lipca 2021, 16:28

Nic nie odkupował bo po kiego mu plany Jak-a i jego archaicznego napędu?

qwert
wtorek, 27 lipca 2021, 18:45

Skoro taki archaiczny to po co kopiowali ?

GB
wtorek, 27 lipca 2021, 20:21

Nikt nic nie kopiował z Jaka. Ten złom jest 3 silnikowy, F-35B jednosilnikowy.

qwert
wtorek, 27 lipca 2021, 21:01

Tu nie chodzi o zerżnięcie łeb w łeb, tylko o pomysł i technologię. W zasadzie system napędu jest identyczny, tylko zamiast dwóch silników pomocniczych jest wentylator. A cały bajer to dysza silnika głównego

Wania
sobota, 31 lipca 2021, 21:11

Człowieku, skoro ogólna zasada to po co plany. I nadal jest pytanie, a co Rosja zrobiła z hakiem? Gdzie on jest? Sprzedali licencję? No nie. Nie są w stanie wyprodukować czegoś takiego.

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 14:10

Qwert nic nie kopiowali, dyszę to Rosjanei zerżneli z Convair 200 z silnikiem P&W wiec juz skończ.

Gruszwik
środa, 28 lipca 2021, 14:22

I sam widzisz, że nic nie kupili. Bo rozwiązanie jest zupełnie inne. To jakby zastosować rozwiązanie podobne jak na harrierach i głosić, że musieli kupić od Brytyjczyków. To tak jakby wciskać wszystkim, że projekty Rosyjskich Jaków i migow zostały kupione od Amerykanów, bo oni pierwsi wznieśli się w powietrze samolotem.

qwert
środa, 28 lipca 2021, 19:37

Sposób wykonania i sterowania dyszą silnika głównego jest identyczny jak ruskiej maszynie

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 14:11

Nie, jest taki jak w Convair 200 z ktrego jak widac Rosjanei zerżneli swoja w Jaku:)

też idiota
czwartek, 29 lipca 2021, 08:16

Ojejku. Skrzydła w F-35 też działają w identyczny sposób co w Jaku. Tak samo mają po jednej kabinie dla pilota i po trzy golenie podwozia. Oba latają do przodu a nie do tyłu. Tak więc na pewno zerżnęli.

anonim
wtorek, 27 lipca 2021, 11:48

"A co zrobili z super projektem jaka-141?" Biuro Jakowlewa odpadło jakieś 3 dekady temu jeśli chodzi o myśliwce. Teraz mogą robić co najwyżej jakieś maszyny szkoleniowe. Poza tym jakim super, skoro poza VTOL ustępował on MiGom i Sukom? "Przecież USA go skopiowało jak twierdzą fankluby" Kto tak twierdzi, trollu? Amerykanie weszli we współpracę z biurem Jakowlewa, którą później zerwali. Można powiedzieć, że zapożyczyli od Jaka-(1)41 mechanizm pionowego startu/lądowania (ale też znacząco go usprawnili, stosując pojedynczy silnik). W uproszczeniu wygląda to tak: Harrier < Jak-41 < F-35. Było masę filmów dokumentalnych na ten temat, opisujących budowę silników. "Jedyny samolot, który miałby szansę na sprzedaż za granicę Rosja nie jest w stanie zbudować." Co ty bredzisz? A niby gdzie idą te wszystkie Su MKI, MKK i MKM? Do Rosji?! :D MiGi tak samo szły na eksport. Zresztą, zastanawiałeś się komu Rosja miałaby sprzedać tego Jaka w latach 90-tych? Indiom? Chinom? A może Egiptowi czy Turcji (z którą się wtedy nie dogadywały)? Żadne z tych państw nie posiadało wtedy lotniskowców, a tylko tam te Jaki miały jakiś sens, ale głównie na małych typu Kijew, a nie Kuzniecowach. "Po utopieniu miliardów w nielota czyli miga-29k" Taki z niego nielot, że wyprodukowano kilkadziesiąt maszyn, a teraz masz kontynuację w postaci MiGa-35. Trzeba było powiedzieć na wstępie, że jesteś zwykłym trollem, którego nie interesują fakty, to bym nie tracił na ciebie czasu.

Davien
wtorek, 27 lipca 2021, 16:27

No to obalamy bajki anonimka:) F-35 z Jak-41 nei ma absolutnie nic wspólnego a system pionowego startu pochodzi z Convair 200( wychylana dysza) i z Hariera oraz VC-101J A kolejka jest taka: Jak 38 i potem Jak 41 . A druga to Harrier, Convair 200 i F-35. DLa Kuznicowa akurat Jak-41 byłby idealny al jak widac bez pomocy LM( tak pomagali by doprowadzić do uzytku Jak-141) nie są w stanie:) MiG-35 nie jest kontynuacja MiG-29K ale MiG-29M kat samo jak MiG-29K . Ale jak widac taki troll jak ty nie ma pojęcia o faktach

Gnom
środa, 28 lipca 2021, 08:29

Ale on pytał o Jak-141 zwany też Jak-43, a to trochę różne samoloty. Nawiasem mówiąc ów ruski samolot o dziwo strasznie przypomina F-35, a pochodzi z okresu gdy nie było jeszcze upublicznionych nawet makiet F-35 (ówcześnie jeszcze JSF). Powiedz mi tez, cóż z Harriera lub VC-101 zostało wykorzystane w Jak-41 (oprócz założenia VTOL oczywiście)? Idąc twoim tokiem "rozumowania" to i w F-35 są rozwiązania z Balzaca, VJ-101 i paru innych, zatem i z Jak-38. W ten sposób sam sobie zaprzeczasz. No to jak co z Harriera jest w Jak-141, ba nawet w Jak-41?

Davien
czwartek, 29 lipca 2021, 14:16

Gnomie, Jak141 to eksportowa wersja Jak-41 dopracowywana przy pomocy LM. Jak-43 to projekt na papierze następcy Jak-41 z silnikeim NK-321. Po drugie nigdzie nie pisałem że Jak-41 ma cos wspólnego z Harrierem wiec zwyczajnie kłamiesz. Ale ci wyjaśnie: Jak-38/41 to jedna droga rozwojowa, druga to harrier, Convair 200 i F-35. W F-35 wykorzystano jeszcze elementy napedu z VJ-101C. Gdzie ty tu widziałęs Jak-441 to chyba sam nie wiesz.

Gnom
piątek, 30 lipca 2021, 11:17

No właśnie: " Jak-38/41 to jedna droga rozwojowa, druga to harrier" jednak jak zwykle nie wiesz co wcześniej pisałeś. Zakładam że twój "Jak-441" to jedynie literówka. A projekt pochodzi również z okresu papierowego JSF i jest do niego niezwykle podobny. A możesz wskazać wykorzystane elementy z samolotu z przestawianymi całymi gondolami silnikowymi wykorzystane w F-35?

Davien
sobota, 31 lipca 2021, 01:29

Gnomie ty czytasz co ci każa przepisywac?? Ale niech będzie:"A kolejka jest taka: Jak 38 i potem Jak 41 . A druga to Harrier, Convair 200 i F-35" Masz coś jeszcze tu do dodania kłamco?. A Jak-43 podobny do F-35 jest tylko chyba u ciebie i podobnych tobie . Nic niepisałęm żę wykorzystali z VJ-101C akurat przstawialne gondole wiec znowu przywidzenia, Gnomie?

Gnom
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:49

Piszesz: "W F-35 wykorzystano jeszcze elementy napedu z VJ-101C" zatem nawet siebie nie czytasz? z postu:czwartek, 29 lipca 2021, 14:16. Cytat z "Psów" byłby tu najlepszy, ale prze litość pominę.

gnago
wtorek, 27 lipca 2021, 13:35

Zerwali, ale najpierw połowę biura projektowego wykocowali do USA

Tweets Defence24