Reklama

Siły zbrojne

Roboty i drony dla Żandarmerii Wojskowej

Taktyczny robot miotany produkowany przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów - PIAP | Fot. R. Surdacki/ Defence24.pl
Taktyczny robot miotany produkowany przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów - PIAP | Fot. R. Surdacki/ Defence24.pl

Oddział Zabezpieczenia Żandarmerii Wojskowej ogłosił rozpoczęcie nieograniczonego przetargu na dostawę dwóch bezzałogowych statków rozpoznawczych oraz dwóch kompletów ręcznych robotów minerskich.

Żandarmeria Wojskowa planuje zakupić miniaturowe bezzałogowe statki rozpoznawcze oraz dwa komplety ręcznych robotów minerskich. Przetarg prowadzony jest w trybie nieograniczonym i jest podzielony na dwa oddzielne zadania, do których zainteresowane podmioty mogę przystępować oddzielnie. Jest prowadzony zgodnie z Prawem Zamówień Publicznych. Mogą w nim brać udział podmioty wpisane do jednego z rejestrów określonych w załączniku XI do dyrektywy 2014/24/UE (np. w Polsce to Krajowy Rejestr Sądowy) lub spełniające inne wymogi określone w tym załączniku. W praktyce oznacza to, że w przetargu mogą wziąć udział nie tylko podmioty krajowe, ale też m.in. pochodzące z państw należących do UE.

W ramach pierwszego zadania OZŻW planuje nabyć dwa miniaturowe bezzałogowe statki rozpoznawcze, które będą przeznaczone do skrytego prowadzenia rozpoznania obrazowego obiektów na odległościach do 1 km w poziomie oraz do 2 km n.p.m. Zgodnie ze specyfikacją BSR ma się charakteryzować małymi gabarytami oraz wagą, przy czym musi umożliwiać ciągłe prowadzenie obserwacji przez min. 20 minut, zarówno w dzień i w nocy w każdych warunkach pogodowych. Czas gotowości do pracy BSR powinien wynosić poniżej 3 minut od momentu uruchomienia. BSR musi umożliwiać start i kontrolowane lądowanie w każdego rodzaju warunkach terenowych o średnicy pola startowego mniejszej niż 5 metrów.

Komplet bezzałogowego statku rozpoznawczego pozyskiwanego przez OZŻW ma składać się z platformy sterującej (składającej się ze stacji dokującej, kontrolera oraz wyświetlacza) mieszczącej dwa miniaturowe BSR-y gotowe do działania. Zestaw ma pozwalać na wykonanie 5-6 misji przy jednym załadowaniu BSR w stacji dokującej, bez potrzeby doładowywania platformy sterującej z zewnętrznych źródeł zasilania. Przy zastosowaniu baterii zewnętrznych jako alternatywnego źródła zasilania musi istnieć możliwość osiągnięcia ciągłej pracy urządzenia do 10 godzin.

Natomiast sam BSR ma być wyposażony w 3 kamery optoelektroniczne zespolone działające w trzech różnych wartościach kątowych FoV:65º x 130º, dodatkowo dysponujące cyfrowym zoomem x 2. Zaś jego wymiary nie powinny przekraczać: długość – max. 170 mm, wysokość – max. 50 mm, szerokość max. 25 mm, waga – max. 20 gram.

W ramach drugiego zadania Oddział Zabezpieczenia Żandarmerii Wojskowej planuje pozyskać dwa komplety ręcznych robotów minerskich, przeznaczonych do prowadzenia rozpoznania pirotechnicznego budynków, pojazdów, terenów otwartych. Zestaw zgodnie ze specyfiką musi działać w każdych warunkach terenowych (zima, lato, teren zurbanizowany, teren lesisty) jak również w dzień i w nocy.

Głównym zastosowaniem pierwszego robota ma być szybki rekonesans pomieszczeń i terenów, drugiego zaś rekonesans podwozi samochodów, w których zachodzi podejrzenie obecności osób oraz materiałów niebezpiecznych, takich jak materiał wybuchowe. Oba roboty muszą być wyposażone w zwykłą kamerę do pracy przy normalnym oświetleniu oraz kamerę na podczerwień, która włącza się automatycznie w przypadku gdy natężenie światła spada na tyle, że utrudnia pracę zwykłej kamerze. Mają dysponować mikrofonami zewnętrznymi jednokierunkowymi umieszczonymi w przedniej części kadłuba umożliwiający nasłuch w trakcie realizacji zadań. Roboty muszą być wyposażone w koła z haczykami, umożliwiającymi poruszanie się po trudnym terenie. Kadłub robota powinien być w formie cylindra wykonany z anodyzowanego aluminium lotniczego w kolorze czarny mat, z termoplastycznym, giętkim ogonem.

Termin składania ofert został wyznaczony na 5 października 2016 roku. Natomiast zakończenie realizacji przetargu zostało wyznaczone na 22 grudnia 2016 roku, z zastrzeżeniem, że jeżeli wykonawca nie wywiąże się z zobowiązań do 28 grudnia br. to umowa wygasa. 

 

 

Reklama

Komentarze (3)

  1. SILS

    Ludzie, kto pisze te specyfikacje na BSP?? to chyba helikopterek z marketu za 100 pln, przy wadze 20 gram to poleci w pokoju - do tego ma miec 3 kamery...szkoda ze nie 33.. a może zainstaluje kamere na np. ważce, wytresuję ją i będę karmic prądem z baterii?? Ten kraj zawsze będzie w tyle, bo Panowie są po prostu niedouczeni, albo naiwni....

    1. Arek102

      A widziałeś miniaturowe BSP dla armii GB i wadze okoł 100g. Kupili ich około 200 szt. Takie parametry i opis świadczy, że kupujący wiedzą co chcą kupić i opisują go tak by nic innego nie wygrało przetargu. Poza tym dużego drona może zrobić każdy, małego już nie. Dużego drona w obszarze zamkniętym nie zawsze użyjesz mały wleci w najmniejszą szparę, a im będzie mniejszy tym także cichszy co w niektórych sytuacjach jest bardzo ważne np w przypadku odbijania zakładników gdzie rozpoznanie jest jednym z kluczowych czynników udanej akcji. ps Podobnie było w przetargu na przenośny radar pola walki czy helikoptery wielozadaniowe dla WP, helikoptery dla pogotowia i wiele innych przetargów jakie odbyły się w tym kraju. Kupujący musi udawać, że nie wie co chce kupić i od kogo. TAKIE MAMY PRZEPISY :-)...

  2. ito

    "Roboty muszą być wyposażone w koła z haczykami, umożliwiającymi poruszanie się po trudnym terenie. Kadłub robota powinien być w formie cylindra wykonany z anodyzowanego aluminium lotniczego w kolorze czarny mat, z termoplastycznym, giętkim ogonem."- czy ja mam paranoję czy to wygląda na szczegółowy opis bardzo konkretnego robota?Czyżby ten "przetarg" to był pro forma, czyli z polska- dla picu?

  3. ecik

    Waga 20 gram? Przy szerokości 25 mm wysokości 50 mm i długości 170 mm i cztery kilometry odległości przelotowej? Nawet NASA takiego nie zrobi. Nie ma takich materiałów na Ziemi aby zbudować takie cudo.

    1. el

      PD-100 black hornet

    2. Fuga

      A co powiesz na to: http://www.defence24.pl/60281,kieszonkowe-drony-juz-na-wyposazeniu-armii Wydaje mi się, że wymogi były pisane właśnie pod PD-100 Black Hornet.

Reklama