Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Roboty do spawania wież Krabów - i nie tylko

Fot. Jerzy Reszczyński
Fot. Jerzy Reszczyński

Huta Stalowa Wola poinformowała o rozpoczęciu wdrażania zrobotyzowanej technologii spawania. Zostanie ona wykorzystana do produkcji elementów haubic Krab, moździerzy Rak, czy nowych wież ZSSW-30.

Prezes HSW SA Bernard Cichocki podkreślił, że wprowadzanie nowych technologii jest jednym z elementów o kluczowym znaczeniu dla utrzymania przewag konkurencyjnych spółki i całej grupy PGZ. – Wchodzimy w nową erę – zaznaczył. – Znamy realia zaostrzonej konkurencji na rynku krajowym i zagranicznym, dlatego HSW musi kłaść olbrzymi nacisk na nowoczesne technologie, by móc sprostać ciągle rosnącym wymaganiom płynącym z rynku. Tylko tak znaczące zmiany w zapleczu technologicznym, fachowa wiedza pracowników, doświadczenie i najnowsze rozwiązania mogą skutecznie i w dłuższej perspektywie budować przewagę konkurencyjną z rodzimymi i zagranicznymi producentami podobnych wyrobów  stwierdził prezes HSW.

W komunikacie HSW podkreśla się, że zrobotyzowane systemy spawania będą wykorzystywane do budowy systemów wieżowych dla haubic Krab i moździerzy Rak, ale też zdalnie sterowanych systemów wieżowych ZSSW-30, jak również systemów podwozi pojazdów takich jak wozy dowodzenia WD, bojowe wozy piechoty (Borsuk), czy wreszcie moździerze Rak na podwoziu gąsienicowym M120G.

Spółka zaznacza, że dotąd spawano wszystkie zespoły z blach pancernych metodą tradycyjną (ręcznie), przy użyciu nowoczesnych narzędzi spawalniczych. Użycie zrobotyzowanych systemów pozwoli jednak na podniesienie jakości, ale i wydajności oraz powtarzalności prac spawalniczych. To powinno mieć pozytywny wpływ na terminowość prac na potrzeby polskiej armii, ale i możliwości eksportowe. HSW dodaje, że automatyzacja jest „jednym z najbardziej skutecznych i coraz częściej wybieranych sposobów poprawy jakości procesów”.

Wykorzystanie zrobotyzowanego stanowiska uważamy za ogromny progres, który będzie widoczny na tle branży spawalniczej w polskim przemyśle zbrojeniowym. Da przewagę nie tylko nam jako spółce HSW, ale i całej Grupie Kapitałowej PGZ – podkreślił prezes Bernard Cichocki.

Huta Stalowa Wola prowadzi obecnie kilka programów modernizacji Sił Zbrojnych. W spółce powstają elementy dywizjonowych modułów ogniowych Regina oraz moździerzy samobieżnych Rak. Opracowywane są też zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30 (w konsorcjum z WB Electronics), bojowy wóz piechoty Borsuk czy haubica samobieżna Kryl.

Reklama

Komentarze (21)

  1. technolog

    Pan prezes jak zwykle niewiele wie i widział. Polecam wycieczki do fabryk Caterpillara czy Komatsu to zobaczyłby jak się od wielu wielu lat spawa konstrukcje stalowe. Jak HSW wdroży te technologie to i tak będzie co najmniej 20 lat w tyle za firmami które wymieniłem. Może się też wybrać do każdej fabryki samochodów aby zobaczyć ja się spawa i zgrzewa karoserie i podwozia samochodów, co wbrew pozorom jest o wiele trudniejsze niż spawanie wieży Kraba. Kto się uczył to wie.

  2. Jan Kowalski

    \"dla utrzymania przewag konkurencyjnych spółki i całej grupy PGZ\" - jakich przewag? nad kim?

    1. Kaszlak

      No w Polsce mają przewagę nad konkurencją....

  3. Ciemniak

    Spokojnie fachowy spawacze... Proponuje najpierw przeliczyć sobie od jakiej długości spawu i np skali trudności podejścia z uchwytem opłaca się zastąpić spawacza i ewentualnie pozycjoner, samym robotem spawalniczym. Jest też kwestia dostępności na rynku profesjonalnych spawaczy a nie \"hewtaczy\" . Może komuś to ciężko zrozumieć ale są prace które szybciej, dokładniej i taniej zrobi Pan Henio spawacz niż Pan inż. Henryk z swoimi robotami spawalniczymi :) Tak samo jak profesjonalny tokarz do jednostkowej roboty użyje zwykłej obrabiarki a nie stanowiska CNC

    1. VictorVector

      Ja na mojej CNC jestem w stanie obrobić granit do drugiego miejsca po przecinku w mm. Żaden Henio tego nie zrobi, tekie są realia. Pan Henio będzie uzupełniał pracę CNC. A właściwie to oba te elementy będą się uzupełniać, zwiększając jakość i wydajność. Pozdrawiam.

  4. Teodor

    \"wprowadzanie nowych technologii jest jednym z elementów o kluczowym znaczeniu dla utrzymania przewag konkurencyjnych spółki i całej grupy PGZ.\" - wydaje sie, ze jest to kwestia wtorna! \"Użycie zrobotyzowanych systemów pozwoli jednak na podniesienie jakości, ale i wydajności oraz powtarzalności prac spawalniczych. \" - wydajnosc zalezy od pieniedzy, sprawnego dzialania systemu logistycznego oraz wiedzy i checi pracownikow. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma: powtarzalnośc prac spawalniczych. Takie prace juz dawno wykonywane sa na duzych obiektach przemyslowych, gdzie jednorodnosc spawu ma bezposrednie znaczenie dla wytrzymalosci konstrukcji i spaw wykonuje sie np. przez 48 godzin bez przerwy.

    1. Synek

      To nie beton, nie trzeba lać non stop;) wystarczy zeszlifować spaw szlifierką i jedziesz dalej;)

  5. Waldemar

    Trudno zrozumieć niektóre wypowiedzi!? \"Znawcy\" biznesu nie rozumieją, że firma aby się rozwijać, unowocześniać swoje produkty musi mieć zamówienia. HSW właśnie otrzymała w końcu konkretne zamówienia i robi to co powinna. Marudzenie o zapóźnieniu polskiego przemysłu to infantylne popisy, wszyscy to wiemy, więc nie krytykują wychodzenia z zacofania rozsądni, czego wszystkim życzę.

  6. małe be

    nie wiem o tym za wiele. wiem, że od czasów II RP nie zbudowaliśmy własnego czołgu. na szczęście program 500+ i inne kolejne rozdawnictwo ubije wszystkie programy wojskowe. jeśli ktoś zapyta: to co mamy nie inwestować? to odpowiem: oczywiście że tak. w prywatne firmy. np. wb. a przede wszystkim żeby mieć środki na rozwój to należy się pozbyć raka rozdawnictwa i socjalizmu. inaczej próżny trud. jakoś tak się składa, że opracowanie broni nie kosztuje 2 złote. podejdźmy do tego jak zwykły biznesmen. jest zadanie to muszą być środki - inaczej sami sobie róbcie. naprawdę dla wielu zdolnych ludzi szkoda czasu na marnowanie na projekty, które nie zaowocują. z pewnością politycy nie zasługują na takich ludzi. mechanicy samochodowi, ci dobrzy już wyjechali. gramy dalej?

    1. rED

      \"bije wszystkie programy wojskowe. \" -jaki? Jakie do programy do PO PiS ubije tym 500+ dla którego w całości samo zorganizowało kasę z VAT?

    2. Marek1

      małe be - w II RP również NIE zbudowaliśmy polskiego czołgu(TKS-y to były tankietki, a 7TP były licencyjnym rozwinięciem Vickersa-E). Reasumując - NIGDY nie mieliśmy polskiego czołgu.

    3. Amator kremówki.

      Trudno zrozumieć niektóre wypowidzi. HSW otrzymała w końcu konkretne zamówienia więc ma dochody, które inwestuje. Pisanie o socjaliźmie to jakieś nieporozumienie. \"Znawcy\" biznesu nie rozumieją, że aby się rozwijać, unowocześniać produkty najpierw firma musi mieć zamówienia i zyski. Brawo HSW!

  7. Pgz

    Zatkało mnie, to jakiś opóźniony 1 kwietnia? Jest rok 2018 a oni to ciągle spawają ręcznie? Przecież to nie jest jeden guzik i chodzi tylko oni się będą dopiero tego uczyć przez kolejnych 5 lat

    1. Sg

      Spawanie ręczne jest obecne na całym świecie w każdej gałęzi przemysłu i długo ale to bardzo długo nic go nie zastąpi. Roboty zwiększają jedynie wydajność w ograniczonych zakresach produkcji. A i jeszcze jedno robot to jest jeden przycisk, pracuje z robotem już kilka lat i jedyne czego panuje to żeby nie zrobił jakiejś głupoty i nie rozwalił siebie i instalacji gazowych wokół siebie.

    2. Pl

      Jeżeli maja doświadczonych spawaczy to nauka nie potrwa długo . Pracowałem przy takiej linii w Szwecji ,polscy spawacze opanowali technologie w ciągu kilku tygodni

  8. sad

    lol...w innych firmach też są roboty do spawania i jakoś nikt się tym nie przejumuje

    1. Mateusz

      Szawki na ubrania spadają roboty. Drzwi spadają roboty :) W Polsce już od dawna jest taka technologia. Ale w PRYWATNYCH firmach..

  9. kim1

    To wcześniej ręcznie spawano wieże?? To już w XX były technologie zrobotyzowanego spawania. Dlaczego u nas wszystko jest zapóźnione technologicznie? Na co idą pieniądze podatników? To zamiast już dawno zrobotyzować w HSW spawanie to oni dopiero teraz za ten temat się wzięli. Ciekawe jak np. z malowaniem wież? Też ręcznie człowiek lata i maluje czy już jest to zrobotyzowane? W sumie zakup lini zrobotyzowanego spawania jest na plus. Lepiej późno niż wcale.

    1. Janeczek

      Tak wcześniej spawano wieże ręcznie . Najpierw należało wdrożyć technologię spawania blach pancernych , a to nie takie proste jak spawanie płotów. Dla produkcji jednostkowej i małoseryjnej nikt nie wprowadza zautomatyzowanych lini spawalniczych .Dopiero produkcja seryjna sh KRAB daje podstawy do robotyzacji spawania .

  10. VictorVector

    Tak czytam komentarze i się uśmiecham;))) Poniżej kolega mądrze zauważył: a do czego wcześniej mieli kupować automaty? Teraz mają zamówienia, ale co ważniejsze to perspektywę na wiele lat tych zamówień. Spawarka CNC to duży postęp i mega przyspieszenie produkcji, o ile nie będzie czkawek z oprogramowaniem i ustawieniem maszyn. No i chłopakom ręce w końcu odpoczną;). Kilka ładnych lat pracowałem przy budowie gazociągów, 1200mm średnicy, grubość stali ok. 25mm - pierwsze trzy spawy \"z ręki\", kolejne sześć maszynka spawalnicza na prowadnicach. Spaw prosty, bo po okręgu, nie to co pojazdy czy wieże, a i tak kupa roboty. Kuuupa. Także jest się z czego cieszyć bo będą więcej produkować, a o to nam wszystkim chodzi;)))

  11. Stroopwafel

    Kiedy protest związków zawodowych?

  12. Marek1

    Przerażenie bierze jak sie słyszy w 2018r z ust Prezesa HSW(fachowiec?!?!), który \"odkrywa\", że istnieją na świecie fabryki masowo wykorzystujące zautomatyzowane linie spawalnicze i ze może to poprawić jakość i wydajność produkcji. Panie Prezesie na wschodzie i zachodzie takie, zrobotyzowane linie spawalnicze /monterskie funkcjonują masowo od 30-40 lat !! O jakiej PRZEWADZE konkurencyjnej HSW ten człowiek bredzi, rozgłaszając, ze niedługo ROZPOCZNIE się w HSW wdrażanie zrobotyzowanej linii spawalniczej ?? Nad KIM mamy tę \"przewagę\" za kilka lat osiągnąć ? Nad Burkina Faso, czy może Górną Woltą ... ? No bo przecież NIE nad FR, czy zachodnimi krajami UE/NATO ...

    1. ghj

      Z jakością to HSW problemów nie miało i nie ma w przeciwieństwie do pewnego zakładu - niedoszłego dostarczyciela podwozi Kraba. Automatyka to przede wszystkim wzrost wydajności. Do tej pory HSW nie potrzebowało tak dużej wydajności, ale z nowym kontraktem to się zmieniło. Widać że poważnie podchodzą do tematu, podczas gdy inne roszczeniowe firmy wolałyby w nieskończoność odwlekać budowę klepiąc sprzęt jak w manufakturze, licząc na poparcie związkowców w razie kar umownych.

    2. marc

      Zadam inne pytanie: za co mianowicie mieli kupić nowoczesne zautomatyzowane linie spawalnicze jak ledwie wiązali koniec z końcem i o mało nie upadli? Brak regularnych zamówień z MON właśnie do takiego stanu rzeczy doprowadza. Złapali oddech bo poszły zamówienia. Jeśli mądrze wykorzystają środki na poprawę efektywności i zaplecze maszynowe to i marże będą mogli zmniejszyć stając się coraz bardziej konkurencyjni w stosunku do innych firm.

    3. Olo

      10/10. BTW Burkina Faso to obecna nazwa Górnej Wolty ;-)

  13. Propolski

    I tak powinno być: inwestycja w maszyny a nie w sprowadzanie Ukraińców! Inaczej Polska będzie zgubiona!

    1. Xd kek

      Zgadzam się z tobą. Jedną maszyną można zastąpić pracę kilku ludzi. Dodam że wskaźnik automatyzacji I robotyzacji produkcji w naszym kraju jest na poziomie ok 5% gdy w Niemczech ponad 20%

  14. M

    PGZ, jako właściciel pewnej szczecińskiej wytwòrni fundamentòw farm wiatrowych, powinna najpier przeanalizować ile trwa wdrożenie zrobotyzowanego spawania i jaka jest jego jakość przez pierwsze 2 lata wdrażania.

  15. vvv

    w koncu.

  16. lol

    Ciekawe jakie działania podejmuje Bumar, żeby poprawić swoją konkurencyjność? Może jakiś strajk generalny związkowców, czy inne postulaty zwiększenia zamówień kosztem konkurencji?

  17. xyz

    Kiedy planują zakończyć wdrażanie?

  18. rydwan

    jeszcze żeby tak mesko chciało produkować nowoczesna amunicje do krabów raków ,czołgów i tych nowych ZSSW 30 to było by idealnie noale mesko tak narazie to jak kura wśród ptaków -nielot !!!

  19. Lewandos

    No to szykujmy się na przejściowe problemy z jakością spawow...

  20. Spawacz

    Automatyzacja spawania to temat, który na świecie jest od 50 lat. Naprawdę gratulacje!!!!! Jak tak dalej pójdzie, to może za następne 50 lat odkryjemy silnik odrzutowy.......

  21. Marick

    To dobre wieści , choć spawacze z HSW mają dobrą opinię, w przeciwieństwie do niektórych \"spawaczy\" z zakładów w PGZ. Pytanie co z ZSSW-30 ? na jakim etapie jest obecnie i czy pozyskaliśmy już amunicję programowalną do testów? Pozdrawiam

Reklama