Rheinmetall zmodernizuje Mardery

20 stycznia 2020, 12:22
PanzerMarder
Fot. Bundeswehr
Reklama

Niemiecki koncern Rheinmetall Defence podpisał kontrakt z Ministerstwem Obrony Republiki Federalnej Niemiec dotyczący modernizacji układu napędowego bojowych wozów piechoty Marder.

Chodzi o modernizację 71 egzemplarzy wozów Marder 1A5 za kwotę 110 milionów euro w latach 2020-2023. Umowa obejmuje dostawę łącznie 78 zestawów do konwersji układu jezdnego, a także zestawu narzędzi do serwisu tych pojazdów, wsparcie logistyczne, początkowe wsparcie magazynu części zamiennych oraz szkolenie i dokumentację techniczną. Modyfikacja ma na celu wydłużenie cyklu życia pojazdów i poprawę ich charakterystyk jezdnych i użytkowych.

Modernizacja układu jezdnego niemieckich Marderów 1A5 obejmuje m.in. instalację nowego silnika w układzie power-pack o lepszych charakterystykach pracy i mocy zwiększonej z dotychczasowych 600 KM do ponad 750 KM. Ma to pozwolić na łatwiejszą i tańszą eksploatację tych wozów oraz realnie poprawić ich zdolności manewrowe.

W ostatnich latach Bundeswehra równolegle do stopniowego wdrażania nowych bojowych wozów piechoty Puma, które sukcesywnie trafiają do pododdziałów zmechanizowanych niemieckich wojsk lądowych, rozpoczęła program modernizacji nadal używanych bojowych wozów piechoty Marder 1A5.

W ramach tego programu przeprowadzono już proces integracji części Marderów z przeciwpancernymi pociskami kierowanymi MELLS (niemiecki wariant ppk Spike-LR), a także instalacji nowego systemu wizyjnego kierowcy, celownika termowizyjnego działonowego i nowego systemu przeciwpożarowego. Ponadto wszystkie wozy, które przechodzą proces wydłużenia resursu, zostają poddane kapitalnym remontom i naprawom.

Obecnie na uzbrojeniu Bundeswehry znajdują się ok. 382 egzemplarze bojowych wozów piechoty Marder 1A5, które mają być stopniowo zastępowane przez obecnie dostarczane nowe bojowe wozy piechoty Puma (zamówionych 350 egzemplarzy, zaplanowano zakup 210 dalszych) i wycofywane ze służby liniowej. Część egzemplarzy, która jest poddawana obecnie modernizacji, ma zostać wycofana na samym końcu tego procesu, przy zachowaniu do tego czasu możliwie jak największych zdolności bojowych. Decyzja została podjęta m.in. w związku opóźnieniami programu Puma spowodowanymi problemami z ich wdrożeniem do służby.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Reklama
al2
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 13:59

Niemcy zintegrowali Spike z wieżą Mardera? Jakim sposobem nie udało się to z Rosomakiem i HIFIST? (pytanie retoryczne) Za ten sukces polskiego przenysłu zbrojeniowego ,a właściwie brak sukcesu odpowiada ktoś.Ten ktoś ma imie i nazwisko zapisane na dokumentach zakupu Spike.Ale w Polsce śpi spokojnie i dalej zgarnia wynagrodzenie.

dropik
wtorek, 21 stycznia 2020, 07:53

zrobili to w prosty sposób. Zainstalowali klasyczną wyrzutnie (bez trójnogu) obok włazu dowódcy(?). Aby wystrzelić pocisk dowódca wyłania się z włazu i celuje z pomocą systemu celownika wyrzutni. takie coś można w tydzień zrobić i na bwp-1 ;) . Nam jednak nie chodziło o taką integrację aby korzystać i istniejącego celownika wieży ale niestety pojawiły się różnice parametrów kamery termowizyjnej i rakiet .

lol
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 21:01

To może poszukaj z łaski swojej tej informacji skoro nie wiesz? Całe forum od dawna ogarnia temat licencyjnych problemów z Hitfistem i chciwości włochów.

mobilny
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 20:45

Wieżę ZSSW-30 otrzymają najnowsze KTO Rosomak i BWP Borsuk. Wieża jest zintegrowana ze Spike a mam nadzieję że i Moskit tam zagości. Bo wieża nie nasza i Spike nie nasz, że trzeba tym samym bulić? Winnych nie ma i nie bedzie taka tradycja narodowa

Tough79
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 20:33

Dajcie już pokój z tymi hitfistami. Polska to kraj afer, przodujemy w ich wykrywaniu ale winnych......zero- w tym też przodujemy. ZssW30 jest zintegrowane z ppk. Jest nasza a więc możliwości mamy o niebo większe niż w przypadku Hitfista. Dlatego Swoje jest lepsze niż kogoś

[sic!]
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 19:36

Integracja polega na montażu ręcznej wyrzutni na wieży i strzelaniu ppk przez operatora wysuniętego przez właz w wieży.

Rakowiec z Bonn
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 13:34

Niemcy juz dawno powinni oddać mardery do Maroka

Dropik
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 20:03

Pum za malo

poniedziałek, 20 stycznia 2020, 17:25

Decyzja została podjęta m.in. w związku z opóźnieniami programu Puma spowodowanymi problemami z ich wdrożeniem do służby Czytaj: Puma to szajs jak A400 Tiger Eurofirhter "pokojowe fregaty" oraz cała gama innych współczesnych konstrukcjii wynalazków niemieckich i szerzej paneuropejskich

Kierowca
wtorek, 21 stycznia 2020, 09:30

I dlatego ten szajs kupuje cały świat- no ale ty wiesz lepiej

dropik
wtorek, 21 stycznia 2020, 07:57

szajz... mocno powiedziane ale nie dowiedzione w żaden sposób. Oczywiście ma wady np. mały przedział załogi, wysoką cenę, ale i zalety czyli dobrą ochronę załogi: bierną i aktywną, rewelacyjną siłę ognia.

EUropa
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 22:56

Puma jest bardzo przedrozona i nie musiala byc taka "hyper-super", ale jest produkowana i wdrazana a aktualna liczba w BW to 270 sztuk z planowanych 560 (350 z 1 Transzy i 210 z 2 Transzy). Jest to absolutnie najlepszy, ale i najbardziej skomplikowany, BWP na swiecie. A400M po poczatkowych problemach(przyczyn bylo wiele) jest coraz blizej tego czym mial byc i wylatal w DE,UK,FRA olbrzymie ilosci godzin, wiec jest w koncu OK. Eurofighter byl przeciagany, prawie kasowany, bez finansowania lub za malo a i tak wyszedl swietny samolot, ktory dziala i wykonuje swoje zadania wysmienicie(UK, bo jest odpowiednie finansowanie) i mial problemy w DE(bo bez kasy na czesci i utrzymanie jak na integracje nowych systemow i broni to nic nie bedzie funkcjonowalo), ze o Austrii nie wspomne, bo tego kraju(budzetu MON) nigdy nie bylo stac na tak drogi, dwusilnikowy i skomplikowany samolot! Fregaty "pokojowe" wcale nie sa tak pokojowe jak wielu sadzi i sa takie jakie zostaly zamowione tego co maja robic. Mozna robic jak Izrael z Saar i ladowac wszystko na korwete(Polska tez chyba taki kierunek preferuje) a mozna jak Niemcy, stawiac na dzielnosc, wygode dla zalogi i uzbrojenie - tyle ile potrzeba. Deutsche Marine to nie USNavy i nikogo atakowac nie zamierza, wiec nie bedzie zbroic okretow po zeby, zeby wyrzucac pieniadze w bloto, bo okrety beda wozic rakiety, torpedy itp. po morzach i oceanach.Po co? Te wynalazki to cos o czym... zreszta kazdy wie o czym WP, Lotnictwo, MW pomarzyc tylko moga!

Nikt
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 22:46

Szajs który w przetargu Czeskim dosłownie zmiótł konkurencję :V Puma jest ejszcze młoda jak na konstrukcję i po prostu wymaga dopieszczenia, tak jak wszystko co wymieniłeś. I Niemcy stać na to

Tough79
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 20:31

Nie wiem czy Puma boryka się z problemami natury technicznej ale jedno jest pewne- jest pieruńsko droga.

Pim
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 20:19

Dodaj jeszcze amerykańskiego Zumwalta, LCS, do tego Rosyjską Armatę, SU-57...

BSz
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 17:07

Bzdura! One się nam należą!

mobilny
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 21:55

A BWP Borsuk z wieżą ZSSW 30 zintegrowaną z ppk Spike jak również z ppk Moskit (taką mam nadzieję) w terminie późniejszą coś ci mówi?

dim
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 21:52

Załatwione ! I to po 1 Euro od sztuki. Z wymogiem zamknięcia HSW, jako środek walki z efektem cieplarnianym.

Tweets Defence24