Rheinmetall dostarczy laserowy symulator walki dla niemieckich Pum

4 lutego 2020, 14:49
Puma AGDUS (2)
Fot. Rheinmetall
Reklama

Jak poinformował niemiecki koncern Rheinmetall w komunikacie prasowym, w najbliższym czasie Bundeswehra otrzyma w ramach zawartego wcześniej kontraktu pierwsze laserowe symulatory walki AGDUS dla nowych bojowych wozów piechoty Puma. Wartość kontraktu może wynieść nawet do 142 mln EUR. 

Systemy te będą wykorzystywane do realistycznego szkolenia w pododdziałach niemieckiej piechoty zmechanizowanej w zakresie prowadzenia ognia i zwalczania ciężkich wozów bojowych nieprzyjaciela bez fizycznego wykorzystania uzbrojenia głównego i amunicji. Szkolenie tego typu ogranicza koszty, ryzyko i zużycie sprzętu związane ze szkoleniem, a także zapewnia większą precyzję prowadzonych strzelań i dokładniejszą możliwość ich oceny  oraz umiejętności poszczególnych załóg.

Zamówienie na dostawy i integrację tego systemu z Pumami Rheinmetall otrzymał 20 grudnia 2019 roku. Spółka ta jest jednocześnie jednym z dwóch członków konsorcjum produkującym Pumy, obok koncernu Krauss-Maffei Wegmann. Pierwszym etapem realizacji umowy ma być dostarczenie i integracja z pojazdami pierwszych sześciu systemów tego typu. Po  pomyślnych próbach możliwe jest zainstalowanie tego systemu na 252 bwp Puma.

image
Fot. Rheinmetall

AGDUS to laserowy symulator pola walki do prowadzenia strzelań dla ciężkich wozów bojowych. System składa się z bezpiecznych dla wzroku ludzkiego laserów montowanych na uzbrojeniu oraz detektorów laserów zamontowanych w różnych miejscach pojazdu. W przypadku Pumy lasery te montowane są na armacie automatycznej MK30-2/ABM kal. 30 mm oraz sprzężonym z nią czołgowym karabinie maszynowym MG4 kal. 7,62 mm oraz wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych MELLS. System pozwala na dokładną i pełną symulację specyfiki każdego z tych rodzajów uzbrojenia.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24