Republika Korei stworzy własny samolot transportowy

9 kwietnia 2021, 07:37
Zrzut ekranu 2021-04-8 o 13.14.46
Koreański C-130H / Fot. Jerry Gunner (CC BY 2.0)
Reklama

Koncern lotniczy Korea Aerospace Industries (KAI) poinformował, że zamierza stworzyć własny typ wojskowego samolotu transportowego. Maszyna ma być zdolna do wykonywania szerokiego zakresu zadań i być przykrojona dokładnie pod potrzeby Republiki Korei – informuje agencja Yonhap.

Obecnie Republika Korei użytkuje 16 średnich samolotów transportowych C-130 Hercules, w tym cztery najnowszej wersji J i 12 C-130H, a także 18 lekkich transportowych Airbusów CN235 i cztery wielozadaniowe samoloty tankowania powietrznego Airbus MRTT, nie licząc maszyn rozpoznawczych i patrolowych morskich. Łącznie z nimi Koreańczycy operują na 70 samolotach, które mogłyby w przyszłości zostać oparte na nowej rodzimej platformie. Jest to więc potencjalny rynek, który sprawi że budowa zupełnie nowej konstrukcji powinna być opłacalna nawet bez uwzględnienia eksportu. Podobnie jak to miało miejsce w przypadku brazylijskiego KC-390 Millennium, którego kraj producenta zamówił do dziś „jedynie” 28 egzemplarzy.

W dłuższej perspektywie nowy samolot ma w maksymalny sposób wyprzeć wszystkie zagraniczne platformy lotnicze. Wydaje się jednak, że aby spełnić ten postulat trzeba będzie stworzyć dwie platformą – lekką i średnia transportową. Chyba, ze Koreańczycy będą chcieli zbudować pośredni samolot przypominający gabarytowo C-160 Transall albo C-27 Spartan. Oczywiście taka wymiana będzie trwała kilkanaście lat o ile nie dziesięciolecia, biorąc pod uwagę przydatność chociażby najnowszych wersji Herculesów.

Reklama
Reklama

KAI szacuje, że stworzenie nowego samolotu zajmie siedem lat i będzie kosztowało 2,7 mld USD. Zapowiedź stworzenia tej klasy samolotu nie wydaje się niczym nadzwyczajnym biorąc pod uwagę dotychczasowe osiągnięcia koreańskiego przemysłu lotniczego i zbrojeniowego. Przypomnijmy, że wkrótce odbędzie się rollout pierwszego prototypu zaawansowanego myśliwca koreańskiego KF-X Boramae, Republika Korei jest jednym z nielicznych na świecie producentów czołgów 3 generacji, K-2 Black Panther. Warto odnotować, że lokalny rywal Seulu – Japonia – już od dawna jest w stanie produkować samoloty transportowe (C-2) i patrolowe morskie (P-1)

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Reklama
KrzysiekS
piątek, 9 kwietnia 2021, 12:55

Nie rozumiem dlaczego z Koreą nie możemy nawiązać tzw. "strategicznej kooperacji" Na upartego mają wszystko co potrzebujemy i chcą sprzedać technologię jak widać po podwoziu KRABA sensownie.

Eee tam
piątek, 9 kwietnia 2021, 13:33

Strategiczną kooperację mamy w UE i NATO jakoś Korei tu nie ma

Tja
piątek, 9 kwietnia 2021, 11:54

Patrze i nie wierze wlasnym ocza, ze taki artykul na D24 a nie na jakims wp czy temu podobnym czyms!? Zaczne od konca - rywal Seulu juz od dawna produkuje? Autor tak na powaznie czy co to ma byc? Japonia juz 100 lat temu byla potega a Koreanczycy do lat 70tych mieli wychodki w ogrodku i myli sie tylko zimna woda! To, ze mowia o 7 latach i smiesznych 2,7 mld tez bez zadnego komentarza, tylko z radoscia przyjete, ze o peanach pod adresem koreanskiego przemyslu lotniczego nawet nie wspomne. Przeciez oni raczkuja i prosze nie mylic samolotow zrobionych przez LM w Korei przy wspolpracy paru ich firm z wysokorozwinietym przemyslem lotniczym. Tak samo helikoptery - przeciez Korea jest krajem trzaskajacym maszyne Surion czyli klona kilku starych Airbusow w jednym, ktorego to i tak sami bez Europejczykow nigdy w swiecie by nie zbudowali! Najzabawniejsza jest sama idea produkcji samolotu transportowego na mikropotrzeby - przeciez to ekonomiczne szalenstwo!

Fanklub Daviena i GB
piątek, 9 kwietnia 2021, 10:37

To cieszy! Jak nie raz pisałem, każdy samolot wojskowy niekupiony w USA to cios dla amerykańskiego imperializmu! :D

piątek, 9 kwietnia 2021, 12:46

Każdy samolot kupiony w rosji to cios dla kupującego gdy tylko zobaczy jaki złom kupił

AA
piątek, 9 kwietnia 2021, 12:44

Cena ropy i gazu nadal nisko a to cios dla rosyjskiego bandytyzmu:D

Eee tam
piątek, 9 kwietnia 2021, 11:59

Wszystkie kluczowe podzespoły z silnikami na czele będą Made in USA albo UE ale ciesz się dalej

Fanklub Daviena i GB
piątek, 9 kwietnia 2021, 14:03

Nie będą a jeśli, to „z przekazaniem własności intelektualnej” czyli USA nie będzie mieć prawa weta w przypadku eksportu...

Eee tam
piątek, 9 kwietnia 2021, 14:36

Faktycznie pewnie kupią kluczowe podzespoły z Chin albo Rosji że też o tym nie pomyślałem dzięki

tut
piątek, 9 kwietnia 2021, 09:52

A te nasze elyty (pisownia oryginalna), wciąż się zastanawiają nad współpracą. Za chwilę ten pociąg odjedzie. I stracimy KOLEJNĄ szansę. Jak przyjdzie co do czego to gdzie stoi samolot będą wiedzieć.

Eee tam
piątek, 9 kwietnia 2021, 09:46

Bawią się w turecką zabawę powodzenia ale bez nas bo potem tego składaka będą się też starać "spolonizować" jak ten cienki ich czołg tu dołożyć parę kół tu coś dospawać droga komedia

Paranoid
piątek, 9 kwietnia 2021, 11:47

w PGZ technologów szukają - zgłoś się

Eee tam
piątek, 9 kwietnia 2021, 12:58

Chętnie. Bym im doradził aby się zajęli czymś pożytecznym typu skręcanie w całość czegoś co porządnie zrobione już dawno na Zachodzie

Gnom
piątek, 9 kwietnia 2021, 22:20

Tylko "skręcać" umiesz? Próbowałeś dowiedzieć się co i po co "skręcasz"?

Tja
piątek, 9 kwietnia 2021, 11:43

Dokladnie tak!

Tweets Defence24