Raytheon pracuje nad nowym pociskiem powietrze-powietrze

18 września 2019, 10:57
205929_1
Wizualizacja pocisku powietrze-powietrze Peregrine. Ilustracja Raytheon
Reklama

Spółka Raytheon poinformowała, że prowadzi prace nad nowym pociskiem powietrze-powietrze średniego zasięgu Peregrine.

Z informacji udzielonych przez amerykańską firmę wynika, że nowy pocisk ma być zdolny do zwalczania Bezpilotowych Statków Powietrznych, samolotów oraz pocisków samosterujących. Firma podkreśla też, że dzięki mniejszym rozmiarom i mniejszej masie pocisk będzie miał o wiele lepszą manewrowość i osiągnie większą prędkość przy stosunkowo niskim koszcie jednostkowym. Nie podanno jednak dalszych szczegółów konstrukcji.

Raytheon podkreśla jednak, że celem jego konstruktorów jest zmniejszenie gabarytów pocisku, tak by ułatwić przenoszenie go w zamkniętych lukach na uzbrojenie, których zastosowanie jest charakterystyczne dla samolotów wielozadaniowych piątej generacji. Według podanych informacji, nowy pocisk ma mieć masę startową 150 funtów (ok. 67 kg) i 6 stóp (ok. 185 cm) długości. Dla porównania - AIM-120D AMRAAM (obecnie, podstawowy pocisk średniego zasięgu USAF) ma masę startową ponad 330 funtów (ok. 150 kg) i długość ok. 12 stóp (3,7 metra) , z kolei Meteor produkcji MBDA to 190 kg i 3,7 m długości. 

Wedle zapowiedzi, pocisk ma mieć nowy "zaawansowany technologicznie" system naprowadzania, zapewniający skuteczne działanie także w warunkach zakłóceń typowych dla wojny elektronicznej i pogodowych. Nie wiadomo jednak dokładnie jakiego rodzaju mechanizm wykorzystywać będzie nowy system. Nieujawniono także ani harmonogramu prac konstrukcyjnych, ani wstępnego planu testów.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
dim
środa, 18 września 2019, 15:50

czytam, że szkielet ma wykonany na drukarce 3D, co nie tylko obniża koszt, bo także (zgaduję że) pozwala zmniejszyć echo radarowe. Gdyż skoro stealth jest niewidoczny z daleka, ale dobrze widoczne na radarach są wystrzelone zeń rakiety, należy utrudnić zadanie antyrakiecie. Antyrakiet jeszcze nie ma ? Ale wkrótcę będą, zaraz po kolejnym przyspieszeniu procesorów.

Marek
środa, 18 września 2019, 14:39

Pono ma mieć zasięg i autonomię taką jak AMRAAM połączoną z manewrowością jaką ma Sidewinder. No i zminiaturyzowaną wieloczynnościową głowicę samonaprowadzającą. Ciekawe co im z tego wyjdzie.

prawieanonim
środa, 18 września 2019, 13:37

Pocisk średniego zasięgu o długości 185 cm i masie połowę mniejszej od AMRAAM. Czyżby nowe paliwo?

Marek
czwartek, 19 września 2019, 10:56

Chyba nie może być inaczej. Głowicę też musieli nieźle zminiaturyzować.

prawieanonim
czwartek, 19 września 2019, 16:27

Niespełna dwumetrowy pocisk o zasięgu 160 km. Przecież to będzie mniejsze od Sidewindera. Ciekaw jestem jaki będzie następny Sidewinder skoro robią tak mały pocisk na średni zasięg.

Davien
czwartek, 19 września 2019, 13:46

Albo po prostu zastosowali Hit to Kill jak w PAC-3MSE

prawieanonim
czwartek, 19 września 2019, 17:59

Wyczytałem w innych serwisach inf że pocisk ma mieć zwrotność Sidewindera i głowicę multi-mode seeker z IIR (czyli coś jak izraelski Stunner) oraz napęd nowej generacji (cokolwiek to oznacza). Nie wiem tylko co mieli na myśli mówiąc średni zasięg (do którego AMRAAMa porównywali) bo ten zaczyna się od 30-stu kilometrów.

Davien
czwartek, 19 września 2019, 23:01

Czyli zapewne będzie miał głowice IIR/aktywna jak ma własnie Stunner/SkyCeptor a zasieg zapewne do 50km bo wiecej nie potrzeba, wcale bym sie nei zdziwił jakby zastąpiły właśnie Sidewindery

Tweets Defence24