Reklama

Raytheon: jesteśmy gotowi do negocjacji aneksu ws. offsetu na Wisłę

19 lutego 2020, 16:32
Patriot_EUCOM
Fot. EUCOM

Koncern Raytheon poinformował, że jest gotowy do negocjacji aneksu umowy offsetowej, związanej z realizacją pierwszej fazy programu obrony powietrznej Wisła. Oświadczenie firmy wydano po tym, jak MON powołało zespół do spraw negocjacji stosownego aneksu.

Minister Obrony Narodowej powołał zespół negocjacyjny w celu przygotowania aneksu do umowy offsetowej zawartej z firmą Raytheon, w związku z realizacją pierwszej fazy programu Wisła. Założeniem resortu obrony jest przygotowanie aneksu po to, by przełamać trwający impas móc przystąpić do podpisania umów wykonania zobowiązań offsetowych pomiędzy przemysłem amerykańskim i polskim.

Koncern Raytheon w wydanym oświadczeniu poinformował, że jest gotowy do „ścisłej współpracy” z powołanym przez MON zespołem. „Jesteśmy przekonani, że rezultatem tych rozmów będzie obustronnie korzystna umowa offsetowa dla fazy 1. programu WISŁA oraz szybkie podpisanie wykonawczych umów offsetowych z poszczególnymi spółkami sektora zbrojeniowego, takich jak umowa zawarta z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia (zawarta jeszcze w 2019 r. – red.)” – zaznaczono. Amerykańska spółka poinformowała też, że finalizując te umowy będzie kontynuować współpracę z polskim przemysłem w zakresie dostaw komponentów Patriot dla Polski, jak i na eksport.

Umowę offsetową pomiędzy MON a Raytheon związaną z pierwszą fazą Wisły zawarto w marcu 2018 roku. Do chwili obecnej nie udało się jednak zawrzeć porozumień wykonawczych ze spółkami PGZ, niezbędnych do wdrożenia technologii objętych offsetem. Pierwotnie zakładano, że stosowne porozumienia zostaną podpisane w 2019 roku, jednak termin ten był wielokrotnie przekładany.

Umowa offsetowa z Raytheon obejmuje 31 zobowiązań, w tym także zdolności które miały być dostarczone przez Northrop Grumman. Jej zakres obejmuje m.in. kompetencje związane z produkcją i serwisowaniem elementów wyrzutni i pojazdów transportowo-załadowczych, dowodzeniem i kierowaniem walką w oparciu o system IBCS, produkcją i serwisowaniem armaty 30 mm Bushmaster II, a także utworzenie centrum administracji i zarządzania produkcją, dostosowaniem, serwisowaniem oraz naprawami systemu Wisła i innych programów obrony przeciwlotniczej i obrony powietrznej.

Ministerstwo Obrony Narodowej zakłada, że wszystkie umowy offsetowe związane z pierwszym etapem Wisły powinny zostać sfinalizowane przed rozpoczęciem kolejnego etapu tego programu. To powinno zapewnić MON lepszą pozycję negocjacyjną i swobodę wyboru rozwiązań do drugiej fazy programu.

Inny pakiet porozumień w sprawie wykonania zobowiązań offsetowych, związany z drugą umową offsetową zawartą z Lockheed Martin, został podpisany w marcu 2019 roku. Jeżeli negocjacje w sprawie aneksu do umowy z Raytheon zakończą się powodzeniem i w efekcie uda się podpisać umowy wykonawcze, może to ułatwić podejmowanie decyzji związanych z drugą fazą Wisły i innymi programami obrony powietrznej.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 27
Reklama
sd
czwartek, 20 lutego 2020, 15:23

Poprzedni szef MON zostawił pasztet następcom ale tak to jest jak zatrudnia się firmę lobbystyczną związaną z oferentem do reprezentowania interesu kupującego. Rządy czy ambasady są od budowania popytu i podaży w razie problemów zwalają winę na brak komunikacji między przedsiębiorcami lub mówią że to wewnętrzy problem między firmami. Efekt jest taki że oferent wykona zadanie, weźmie pieniądze a offset wykona kiedy chce i jak chce i możecie mu nagwizdać. Ktoś coś kiedyś obiecał oferentowi i ten trzyma się obietnicy jak pijany płotu. Brak realizacji obietnicy to wg niego utrata zysków. Obecny MON będzie jeszcze dłuuuugo sprzątał po poprzedniku.

LMed
czwartek, 20 lutego 2020, 17:23

Sugerujesz , że jakieś działania odbyły się bez kontroli ministerstwa?

sd
czwartek, 20 lutego 2020, 21:36

sugeruję że żaden wynik kontroli w MON nie może obciążyć relacji z głównym sojusznikiem a to daje pewne poczucie bezkarności osób odpowiedzialnych za ten stan rzeczy

men
czwartek, 20 lutego 2020, 15:12

do ok, no widzisz nic się nie zmieniło tylko nr kierunkowy/kod, oczywiście wszystko w "oparach" samodzielności, niepodległości, samostanowienia itp./itd

kajmat
czwartek, 20 lutego 2020, 11:19

I pomyśleć, że przez problemy z umową offsetową zerwano kontrakt na Caracale...

Andy
czwartek, 20 lutego 2020, 15:31

i całe szczęście ... patrz problemy Airbusa na Bliskim Wschodzie

jurgen
czwartek, 20 lutego 2020, 10:52

to są krętacze - jedyny offset jaski kiedykolwiek wypalił to NSM

men
czwartek, 20 lutego 2020, 08:35

Zapewne jak już bywało, pewna ambasador wykonała telefon gdzie trzeba, aby pchnąć sprawę tzn "nasi drodzy najlepsi sojusznicy w rejonie - dajcie spokój z tym offsetem, malowanko i spawanie już macie - a wszystko inne wyprodukujemy i w dobrej cenie (dla nas) wam udostępnimy", jakoś tak mi się wydaje - podziwiam ten zespół już teraz,bowiem jakich to konstrukcji myślowych będą musieli użyć aby odstąpienie od tych smętnych resztek offsetu uzasadnić - miodzio!!!

ok
czwartek, 20 lutego 2020, 09:14

Wcześniej ni byłoby żadnych negocjacji tylko depesza z Moskwy

matrioszka
środa, 19 lutego 2020, 22:18

Zawsze powinna być możliwość zerwania kontraktu a przynajmniej zagrożenie takim rozwiązaniem jeśli sprzedający nie wywiązuje się z podpisanych zobowiązań . Tyle że przy umowie hegemon - sługa jest to nierealne , zwłaszcza jak się zapłaciło ponad połowę wartości kontraktu na 3 lata przed pierwszymi dostawami sprzętu .

LMed
czwartek, 20 lutego 2020, 10:49

Płacenie na kilka lat do przodu to faktycznie typowe dla klęczących. Pieniądze wydane, resort chwali się że wykonał budżet, tylko SPRZĘTU NIE MA. A ci którym się to nie podoba , to wiadomo - gorszy sort.

rozpłaszczony
środa, 19 lutego 2020, 20:54

Trzeba nie było się tak spieszyć z podpisaniem umowy kupna zanim nie było wszystko wynegocjowane i dopięte . To offsetowych umów wykonawczych nie można było podpisać przed główną umową ? Ale nie , min. Błaszczakowi spieszyło się ogłosić sukces - no i teraz mamy pasztet . Oczywiście obecnie finał będzie korzystny , tylko nie dla nas . Jednym słowem mistrzowie negocjacji z obecnego MON-u w całej krasie .

ryba
środa, 19 lutego 2020, 21:53

zawsze można korygować podpisane umowy bo warunki moga sie zmieni i to sie stało ,proza życia a nie żadna rewolucja czy tam załamanie.

Trzcina
środa, 19 lutego 2020, 19:19

A może jakieś konkrety bo mi to pachnie propagandą. Technologii na ekologuczne ołówki nie potrzebujemy

Strumyk wolny
środa, 19 lutego 2020, 19:07

No nareszcie SĄ GOTOWI A my tu czekamy 2-lata za friko A nasze stand by fee? coś sie nam należy

tut
środa, 19 lutego 2020, 19:05

Mi to śmierdzi.

Wespazjan twierdził, że właśnie
czwartek, 20 lutego 2020, 11:27

non olet. Czyli cokolwiek podpiszą na pewno, strona amerykańska wyraża przecież pełną gotowość :)

Tylko rasyja
środa, 19 lutego 2020, 18:44

trwają negocjacje z polskim przemysłem czytaj polska jest gotowa na produkcję najnowszej generacji koszyków wiklinowych do przechowywania amunicji

Ustawiator
środa, 19 lutego 2020, 18:42

Komisja Offsetu MON podjela pierwszą decyzję Wyjszf na 2 tygodnie do stanów zjednoczonych zrozumieć warunki offsetu, zwiedzić montownie wraz centrum obsługi oraz centrum szkolenia

gnago
środa, 19 lutego 2020, 18:16

Koncern Raytheon w wydanym oświadczeniu poinformował, że jest gotowy do „ścisłej współpracy” w przejmowaniu polskiej forsy za coś co można kupić tańsze lepsze i z produkcją w Polsce

joker
środa, 19 lutego 2020, 18:03

Dlaczego Raytheon nie oferuje Skyceptora innym użytkownikom systemu Patriot ? Jest wielu potencjalnych chętnych na low cost interceptor. Poznamy jego parametry, może jakaś promocyjna prezentacja możliwości rakiety w Polsce i w razie czego kupimy dla 2-go etapu Wisły jeśli cena będzie zdecydowanie niższa od PAC3 MSE

najszybszy rosyjski zegarek
środa, 19 lutego 2020, 19:33

Jaka prezentacja rakiety w Polsce? Gdzie w Polsce jest poligon do strzelań na ponad 200 km? Znowu ręka szybsza od głowy.

jj
czwartek, 20 lutego 2020, 16:04

to nie słyszałeś że w Ustce zniesiono ograniczenie wysokości lotu ? tam strzelaj swoje Skyceptory tyle że Raytheon z uporem maniaka nie chce ich pokazać. Jak myślisz, dlaczego ?! :)

mick8791
środa, 19 lutego 2020, 18:20

A skąd wiesz, że nie proponuje? Siedzisz w ich biurze handlowym czy tak tylko sobie dywagujesz?

jj
środa, 19 lutego 2020, 20:14

oferować gotowy produkt to co innego niż oferować jego budowę i rozwój na bazie rozwiązania zewnętrznego za pieniądze klienta by potem sprzedawać go temu klientowi po cenie podobnej co produkt konkurencji :)

Davien
czwartek, 20 lutego 2020, 22:29

No popatrz a Raytheon za własne i za pieniądze z kongresu rozwija PAAC-4 którego jednym z etapów jest własnei SkyCeptor wiec znowu kłamiesz na potegę. Nie mówiac o tym ze Skyceptor ma by 3-5 razy tanszy od Pac-3MSE.

LMed
środa, 19 lutego 2020, 17:55

Rayhheon to ma klawe życie z takimi klentami.

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama