Reklama

Siły zbrojne

Raport SIPRI: Mocarstwa modernizują i zwiększają swoje arsenały jądrowe

Fot. blog.usni.org
Fot. blog.usni.org

Chiny, Indie i Pakistan rozbudowały swoje arsenały broni jądrowej, podczas gdy Stany Zjednoczone i Rosja zmniejszyły liczbę głowic. Główne mocarstwa nuklearne modernizują jednak swoje siły strategiczne, wynika z raportu opublikowanego przez Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI).



SIPRI szacuje, że 3 wymienione wyżej potęgi azjatyckie zwiększyły swoje arsenały o 10 głowic każda, a obecną ich liczbę ocenia na 250 w przypadku Chin, 100 do 120 Pakistanu oraz od 90 do 110 głowic pozostających do dyspozycji Indii. Instytut podał również, że Korea Północna dysponuje 8 głowicami o nieznanej operacyjności.

Czytaj też: Rosja planuje wysłać atomowe okręty podwodne na południową półkulę

Mimo zmniejszania swoich potencjałów, to niezmiennie Rosja i Stany Zjednoczone dysponują największą liczbą głowic - kolejno 8500 i 7700. Mocarstwa te inwestują jednocześnie w rozwój i modernizację systemów ich przenoszenia. Co więcej Rosja zapowiedziała, że przywróci patrole atomowych okrętów podwodnych z pociskami z głowicami nuklearnymi na południowej półkuli, a Stany Zjednoczone utrzymają finansowanie na utrzymanie i rozwój sił strategicznych mimo 500-miliardowych cięć w budżecie obronnym w ciągu 10 lat.

Podobnie czynią również Chiny i Indie, które pracują nad technologiami balistycznymi, które mają poprawić jakość pocisków dalekiego zasięgu, czyniąc je bardziej mobilnymi i trudniejszymi do zniszczenia. Indie zwiększają, m.in. zasięg swoich pocisków Agni-V z 5000 do 5500 km, a także zapowiedziały wprowadzenie technologii umożliwiającej przenoszenie przez każdy pocisk kilku głowic nuklearnych (Multiple Independently Targetable Re-entry Vehicle - MIRV), co stanowi odpowiedź na podobny krok ze strony Chin - są w fazie testów pocisków DF-31 i DF-41 z technologią MIRV.

Czytaj też: Pierwszy w 2013 roku test rakiety balistycznej Minuteman 3

Raport SIPRI wspomina również, iż Francja (300 głowic), Wielka Brytania (225) oraz Izrael (ok. 80 - przy czym państwo to nigdy nie przyznało się do posiadania broni atomowej) utrzymały swoje arsenały na niezmienionym poziomie. Odnośnie do Iranu, eksperci z SIPRI twierdzą, że można zaobserwować ciągłe postępy w jego programie atomowym.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama