Rakiety GMLRS dla sojuszników USA

21 maja 2016, 10:00
Fot. Lockheed Martin
Reklama

Amerykańskie wojska lądowe zawarły kontrakt z koncernem Lockheed Martin na dostawę modułów z rakietami ziemia-ziemia dla systemu GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System). Moduły przeznaczone są dla wojsk Finlandii, Jordanii i Singapuru.

Zamówione uzbrojenie zostanie przekazane do odbiorców w ramach programu Foreign Military Sales. Kontrakt o wartości 331,8 miliona dolarów przewiduje dostawę trzech rodzajów modułów GMLRS:

  • 290 modułów AWRP (alternative warhead rocket pod) – z pociskami wielozadaniowymi M30A1 AW (Alternative Warhead);
  • 34 modułów URP (unitary rocket pod) z rakietami M31A1 U (Unitary) - z głowicą burzącą, przystosowaną do atakowania punktowych celów, między innymi w terenie górskim i zurbanizowanym;
  • 529 modułów RRPRD (reduced range practice rocket pod) - z rakietami o zasięgu ograniczonym do 15 km, wykorzystywanymi przede wszystkim do szkolenia

Prace zostaną zrealizowane przez zakłady koncernu Lockheed  Martin w Grand Prairie w Teksasie i Camden w Arkansas.

Czytaj też: Więcej rakiet GMLRS dla Francji.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
gosc
niedziela, 22 maja 2016, 05:04

Izrael otrzymuje takie systemy z USA? Przeciez maja swoje i podobno nawet bardzo dobre Lynx startujace w przetargu na polski Homar. Co prawda Lynx do MLRS a tu jest mowa o GMLRS. Dlaczego wiec my w przetargu na Homara nie chcemy GMLRS? Sa drozsze ale dokladniejsze.

Afgan
niedziela, 22 maja 2016, 15:51

Izrael dostaje je ZA DARMO w ramach amerykańskiej pomocy wojskowej, a jak to się mówi "darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby".

Arek102
niedziela, 22 maja 2016, 04:53

Niektórzy chyba nie czytają tego co inni piszą na forum. Te 4-y państwa PŁACĄ za ten sprzęt. Niema żadnej darmochy. Zakupy są prowadzone w ramach programu Foreign Military Sales (w skrócie FMS). Polska też tak kupowała w USA samoloty F-16 i pociski JASSM. Opiszę w skrócie zakup broni w USA przez program FMS tak żeby niewypisywać bzdur w stylu: -"Dla Polski by się nie dało" czy - "to świadczy o tej papierowej pomocy dla POLSKI ...". Program FMS w skrócie: 1. Zaintersowany rząd państwa X zakupem amerykańskij broni występuje do "rządu" USA. 2. Następnie Prezydent USA w i mieniu rządu X występuje do Senatu o zgodę na sprzedaż. 3. Po uzyskaniu zgody zamawia sprzęt w amerykańskiej firmie (producentowi broni) tak jak by zamawiał dla US Army. 4.Po wyprodukowaniu broń przekazywana jest US Army. 5.Dopiero od US Army broń przekazywana jest do pństwa X. 6.Państwo X płaci tyle ile wynegocjowało. PS. Broń to nie kiełbasa i jej sprzedaż żądzi się swoimi prawami i zależy od wew. przepisów państwa producenta i jest obwarowana szeregiem ograniczeń. Np F-22 Raptor mają tylko Amerykanie i nikt inny, chociaż kupić chcieli Japończycy czy Republika Korei. Albo samoloty F-15 E White Eagle ma USA i Izrael. Arabia Saudyjska nie dostała zezwolenia na ich zakup, chociaż to też sojusznik USA. Rosjanie też tak robią nie sprzedając nikomu swoich superszybkich torped WA-111 Szkwał. System S-400 zaoferowali Chińczykom i Białorusinom dopiero jak opracowali S-500 (jeszcze opracowywany ale i sprzedaż S-400 nie nastąpi jutro).

Shogunov
poniedziałek, 23 maja 2016, 15:28

Nie ma czego takiego jak F-15 E White Eagle

observer
sobota, 21 maja 2016, 14:35

Dla Polski by się nie dało. Nie posiadamy nic, czego mogli by pożądać amerykanie. Położenie geograficzne nieciekawe,ani złóż ropy naftowej ani uranu czy metali szlachetnych,a jak się trafi jakiś naukowiec-wynalazca ,to go sami pozyskają bo bieda i korupcja w Polsce straszna...

jaan
poniedziałek, 23 maja 2016, 14:42

Gdyby USA chciałaby wzmocnić flankę wschodnią to doprowadziliby do rozwoju i doposażenia naszych sił zbrojnych. A tak tylko gadają że pomogą. Poczytajcie prasę przedwojenną czego to Anglia nie obiecywała przed II WŚ

Dumi
sobota, 21 maja 2016, 22:00

Co do złóż na terenie Polski to BZDURY piszesz. Tak to jest jak się nie poczyta czegoś na ten temat... W przeliczeniu na złotówki nasze bogactwa naturalne jesteśmy najbogatszym krajem na kuli ziemskiej. A byłbym zapomniał: to nie żart. Ale nie podzielę się z Tobą skąd to wiem.

Willgraf
sobota, 21 maja 2016, 14:32

to świadczy o tej papierowej pomocy dla POLSKI - Polska jest kraje3m buforowy przed Rosja a nie dostała żadnej znaczącej pomocy ,sam złom w cenie złota !

Wojtek 39
sobota, 21 maja 2016, 21:42

Jedyne o czym to świadczy, to o braku wiedzy z Twojej strony. To nie są prezenty ze strony USA tylko te państwa zamówiły i zakupiły to w ramach FMS i dalej rząd USA kupował te pociski po cenie jak dla US Army. Polska także dokonuje zakupów w ramach FMS. Jaki to ma związek z "papierową pomocą", itp? To jest informacja o zakupie z wykorzystaniem pewnej procedury i nic więcej!

Akv
sobota, 21 maja 2016, 16:55

Ja wiem że ludzi żyjący na co dzień z zasiłków mają taki obraz świata że ktoś coś im zawsze da bo inaczej mogą się obrazić i tupać nogami.

Patriota
sobota, 21 maja 2016, 12:38

a dla Polski nie dało by się? lub choćby troszkę pieniążków na wsparcie projektu Homar zawsze to coś by pomogło... tym bardziej że Finlandia nie jest w NATO, a Polska tak!

kryty
sobota, 21 maja 2016, 15:35

Przecież oni ich nie oddają za darmo, tylko sprzedają w ramach FMS. Jakie pieniążki na Homar? Ty się módl żebyśmy nie przepłacili i dostali transfer technologii, a nie na dotację liczysz...

Stajger
sobota, 21 maja 2016, 15:17

Przecież te kraje za to zapłacą. To jest FMS program

Tweets Defence24