Rakietowe zbrojenia Bundeswehry

14 lipca 2020, 10:15

Obecnie prowadzone przez Bundeswehrę zakupy broni przeciwpancernej dadzą duże zdolności w ciągu paru lat, ale z bronią przeciwlotniczą jest dużo gorzej. Rakietowe zbrojenia niemieckiej armii komentuje redaktor Jakub Palowski.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 57
raKO
niedziela, 2 sierpnia 2020, 07:00

A kiedy wymienią malowane kije na karabiny maszynowe? Czy te rakiety mają silniki na ruskie LPG? Jak te zbrojenia mają się do unijnego Zielonego Ładu?

greg
poniedziałek, 20 lipca 2020, 16:19

Geopolityka w tym przypadku właśnie przemawia za głębszą współpracą z Niemcami, do tego wskaźniki ekonomiczne. Z Niemcami mamy dodatni bilans handlowy, dzięki temu nasz kraj rozwija się szybko. O jakiej geopolityce mówisz? Izolacjonistycznej? Zakładającej obrażanie się na wszystkich i wszędzie? Liczysz na Stany Zjednoczone? Zobacz historię Kurdów, Wietnamczyków i innych narodów którzy też liczyli na sojusze. Zresztą hasło robienia czegoś pod dyktando Berlina świadczy o uleganiu populistycznej strategii straszenia społeczeństwa przed złym Niemcem. Odpuśćmy wszystko i rzućmy Niemcy w objęcia Rosji. Polska polityka zagraniczna przypomina taniec słonia w składzie porcelany.

Africa Corps
wtorek, 28 lipca 2020, 14:06

Niemcy i to nawet ruskie SPD nie liczą na żadną Polskę Konsekwentnie realizują swoje rodzime programy Moze nie za szybko to prawda bo nie da sie technologicznie dogonić USA, ale za własną kasę buduja SWOJE

Pinokio
sobota, 18 lipca 2020, 10:22

A u nas defiladowe zakupy uzbrojenia ale i tak były minister wojny jeździł po kraju i opowiadał jak to pod jego rządami WP stało się 3-cią siłą w Europie.Tacy to oto "inteligenci" tym krajem rządzą

I tak sami umacniamy naszą biedę i zacofanie
piątek, 17 lipca 2020, 21:14

No, ale Niemcy płacą od urodzenia do śmierci tylko za 3 żołnierzy obsługujących wyrzutnię z 12-stu rakietami, My jesteśmy bogatsi i nowocześniejsi od RFN i dlatego stać nas na zatrudnianie do 12 rakiet 6-ciu żołnierzy w dwóch wyrzutniach po 6 rakiet każda. Ponoć pracujemy nad dalszym podziałem: 4 wyrzutnie z 3-ema rakietami każda, tak aby powstały miejsca pracy dla 12-stu żołnierzy, 3-ech na każdą wyrzutnię. Czyli jeden żołnierz na rakietę. A skąpi Niemcy 3-ech żołnierzy na 1-dną wyrzutnię z 12-stoma rakietami. Do tego Niemcy oszczędzają na jednym komplecie paliwa, kabiny z wyposażeniem artyleryjskim itd., a potem nie osiągają 2% PKB. Co innego my: na 12 rakiet dwa lub 4 pojazdy-wyrzutnie i wg tego wzoru 2% gotowe.

greg
piątek, 17 lipca 2020, 20:08

Ja tak sobie myślę, że Niemcy mają inną mentalność. Umieją się zorganizować, są dokładni, nie tolerują amatorszczyzny i uwielbiają profesjonalizm. Przeciwnie niż u Nas. W Polsce trzeba będzie dokonać wymiany pokoleniowej, odejść o naszego chorego tradycjonalizmu zkorzenionego głównie na prowincji. Zasługujemy na lepszych polityków i lepsze elity. Powinniśmy z nimi współpracować i wreszcie sobie wzajemnie wybaczyć. Ze wszystkich naszych sąsiadów tylko kierunek zachodni jest dla nas korzystny... Ale niestety moja opinia jest odosobniona i zaraz pewnie zostanę potępiony za to że nie pamiętam co oni nam zrobili itp. itd

myślenie nie równa się amnezji
poniedziałek, 20 lipca 2020, 10:13

Twoja opinia , to (pomijając kwestie historyczne, które z czegoś przecież wyniknęły) jest przejawem wielkiej naiwności. Interesy Polski i Niemiec w tej części Europy nigdy nie były i nie będą zbieżne...no chyba,że mamy być "przyjacielem" do poklepywania po plecach i wykonywać bez zająknięcia zalecenia Berlina.Tu nie tylko historia,ale i geopolityka się kłania.

Mk
niedziela, 19 lipca 2020, 14:54

Mądrze mówisz.

RP
czwartek, 30 lipca 2020, 06:12

Wy to chyba nie pamietacie PRLu.

Orthodox
wtorek, 14 lipca 2020, 23:50

Problemem Niemców nie są braki sprzętowe, czy zapóźnienia modernizacyjne, a gotowość operacyjna pozostająca na znikomym procencie. To główny efekt postzimnowojennych zaniedbań. Mimo nakładów sporo poniżej deklarowanych 2%, to jedna z największych i być może najnowocześniejsza europejska armia.

Nikodem
środa, 15 lipca 2020, 12:57

Bundeswehra już dziś należy do najnowocześniejszych armii Europy i globu. W 2030 r. wdrożone zostaną do służby w siłach lądowych, powietrznych i morskich wszystkie zamówione systemy uzbrojenia, z reguły nowej generacji. Tym samym Bundeswehra będzie jedną z najnowocześniejszych armii świata obok USA czy Japonii. Ciekawostką jest to, iż większość tego uzbrojenia jest niemieckiej lub europejskiej w kooperacji produkcji. Niewiele jest broni z USA.

Orthodox
środa, 15 lipca 2020, 15:41

I mówimy tu o kraju, który sromotnie przegrał obie wojny światowe i de facto pozostaje pod okupacją. A my, ,,zwycięzcy" możemy im pozazdrościć takiego okupanta.

nom
niedziela, 19 lipca 2020, 13:33

tylko ze oni mieli Plan Marshalla a my mielismy Plan Piecioletni pod opieką bratniego Związku Radzieckiego

Pim
sobota, 18 lipca 2020, 10:46

Niemcy przed I WŚ już były "eksportową gospodarką" . Anglia w ramach rozgrywek gospodarczych stworzyła symbol: "made in..." . ale zyskała na tym niemiecka gospodarka. Bo dbali o jakość. W dobie wielkiego kryzysu niemcy przeżyły wielkie wstrząsy, ponieważ zamknięto granice, wprowadzono cła i Niemcy udusili się własną produkcją. To było zarzewiem poparcia dla Hitlera. Niemcy po prostu zawsze eksportowali. Kiedy oni budowali pierwsze "przemysłowe" wielkie piece w zagłębiu Ruhry, mu uważaliśmy, że nasze problemy rozwiąrze romans Napoleona i pani Walewskiej. Kiedy my organizowaliśmy powstanie styczniowe, bez rozwiązania kwestii pańszczyzny jednoznacznie, oni scalali rozdrobniony kraj, będąc rónocześnie w szczycie rewolucji przemysłowej. Dlatego silna gospodarka, pracowite społeczeństwo takie wstrząsy przeżyje. Protestancki etos pracy też miał w tym udział. To wszystko się zmienia i nie jest to kraj wolny od problemów. Ale rozwojowo są przed nami o wiele lat. I propaganda tego "nie nadgoni" .

Nikodem
środa, 15 lipca 2020, 20:49

Niemcy przegrały II wojny światowe, i wyrosły na mocarstwo polityczne i gospodarcze globu, to pewien fenomen, którego ja sam nie do końca potrafię uchwycić, zrozumieć. Niemcy po II wojnie światowej skoncentrowały się na odbudowie gospodarki, przemysłu i odniosły sukces. Natomiast USA jest i będzie obecne w RFN poprzez liczne udziały w ich gospodarce, przemyśle, handlu, usługach itd. Bazy US. Army mają nad Renem jedynie wymiar symboliczny tak naprawdę.

Jacek
środa, 15 lipca 2020, 23:14

Mówi ci coś plan Marshalla?

I tak sami umacniamy naszą biedę i zacofanie
piątek, 17 lipca 2020, 20:40

Cały Plan Marschalla, dla wszystkich państw, które go dostały, miał wartość w dzisiejszych dolarach 137 mld. dol. Polska jako jedno państwo dostała od UE dużo więcej. Plan Marschalla to był import z USA, czyli pomagał więcej USA eksportującej za 137 mld. dol. niż np. Francji, która zaimportowała z USA za bodaj 9 mld. dol. kredytu USA.

Extern
czwartek, 16 lipca 2020, 18:04

Niemcy bardzo utuczyły się na wojnach jakie USA toczyło czy to w Korei czy w Wietnamie. USA zamawiało wtedy w przemyśle Niemieckim ogromne ilości wyposażenia i amunicji.

Nikodem
czwartek, 16 lipca 2020, 01:01

Owszem Jacku. Jednak w ramach planu Marshalla takie kraje, jak GB, Francja, Włochy otrzymały większe wsparcie finansowe z USA, a mimo to w sensie rozwoju społeczno-gospodarczego daleko im do Niemiec. Uwzględniając wszystkie wskaźniki makro i mikroekonomiczne Niemcy biją te kraje na głowę. RFN to po prostu fenomen.

EUropa
wtorek, 14 lipca 2020, 21:40

Film ogolnie OK, ale co do OPL to sie nie calkiem zgodze. Niemcy to kraj ramowy i od zawsze nr 1 w europejskim NATO, jezeli chodzi o OPL. Te zakupy rakiet to tylko takie uzupelnienia, gdyz na razie nie wiadomo dla samych Niemiec, na czym stoja. Jak juz bedzie podpisana umowa na TLVS i zacznie byc wprowadzany to beda odpowiednie zakupy rakiet. Jezeli chodzi o wszelakie OPL krotkiego zasiegu to rzeczywiscie, w ramach rozbrojenia zlikwidowano wszystko. Aktualnie prowadzona jest jednak faza analityczno-przygotowawcza(zasmialem sie teraz, bo o polskich fazach a-p pomyslalem) i BW zdaje sobie sprawe, ze trzeba luke uzupelnic. Mysle, ze bedzie to zrobione dosc szybko, bo jest to "palacy" problem. Ogolnie Niemcy ida, a raczej musza isc, na wielkie zakupy(nie tylko rakiet) po 30 latach oszczedzania, wycofywania i gadania o "FriedensDividende"/Dywidenda pokojowa po 1989r. z okazji konca Zimnej Wojny.

Blaszak
wtorek, 14 lipca 2020, 19:33

I to są zbrojenia rakietowe a nie to co u nas..... defiladowe zakupy sprzętu z żałosny zapasem rakiet.....

rED
środa, 15 lipca 2020, 23:15

Masz kasę? To zapłać.

Blaszak
sobota, 18 lipca 2020, 10:19

Bezrobotni 500+ niech płacą a nie całe zycie na zasiłku

Bret
wtorek, 14 lipca 2020, 12:42

Poważnie wątpię w tą zamożności Niemiec. Wyciągu 10 lat realne emerytury spadły tam o ponad połowę. Niemiecki emeryt już nie jest postrachem turystycznych destynacji a niemieckie biura podróży więdną.

Ustawiator
niedziela, 2 sierpnia 2020, 19:32

Morawiecki KUPIŁ turystyczne linie CONDOR DLA CIEBIE ZA MOJA KASE 700lm pln

Orthodox
wtorek, 14 lipca 2020, 23:34

Proponuję wstać z kanapy przed TVPis i w ramach wycieczki turystyczno- krajoznawczej sprawdzić fakty u źródła.

carl fath
wtorek, 14 lipca 2020, 20:33

I tak są 10 razy bardziej zamożni od Polaków a na wakacje jeżdżą do Hiszpanii i Portugalii.

carl fath
wtorek, 14 lipca 2020, 20:33

I tak są 10 razy bardziej zamożni od Polaków a na wakacje jeżdżą do Hiszpanii i Portugalii.

zaciekawiony
wtorek, 14 lipca 2020, 14:13

A mogę zapytać o zródło informacji, że w ciągu "10 lat realne emerytury spadły tam o połowę"?

dream-cracker :)
środa, 15 lipca 2020, 08:46

Nie wiem jak z emeryturami się sprawa ma, ale zdolność wydatków konsumpcyjnych przeciętnego Niemca urosła o ponad 30% w ciągu ostatniej dekady. Możliwe jednak, że TVPis ma alternatywne dane do tych prezentowanych przez Federalne Biuro Statystyczne.

Nikodem
wtorek, 14 lipca 2020, 13:27

Wyobraź sobie kolego, iż nadal jest to jedno z najbardziej zamożnych społeczeństw świata. Pomimo gigantycznych kosztów zjednoczenia kraju, czy inwestycji w wysokie technologie, i zmian strukturalnych w gospodarce. My im nigdy nie dorównamy.

wtorek, 14 lipca 2020, 14:43

Wysokie technologie? Gdzie te niemieckie super telewizory smartfony komputery mikroprocesory satelity etc Im bardziej udziela sie im i całej Europie ekoobłęd tym mniej przestają sie liczyć

Kol
niedziela, 2 sierpnia 2020, 21:20

U mnie w fabryce prawie wszystko jest made in germany. Mówimy tu o produkcji materiałów sztucznych.

alkaprim
środa, 15 lipca 2020, 20:19

A do Niemca zapewne jeździsz po samochody-a Niemcy do nas po krasnale ogrodowe.Tkwij w matrixie dalej ....

Boczek
środa, 15 lipca 2020, 09:31

Już ci koledzy niżej odpowiedzieli. Ja tylko - za każdym razem kiedy odpalisz Spotify pomyśl ciepło o Niemcach, bo mp3 to ich technologia i tak można mnożyć setkami. Pomyśl też o liczbie patentów rocznie - to 5 miejsce na świecie, 2 razy tyle co Francja i UK razem i 10 razy tyle co Polska.

EUropa
wtorek, 14 lipca 2020, 21:08

A co tp za wysoka technologia telewizor, komputer czy smartfon? Nie pisz o rzeczach , o ktorych pojecia nie masz! Telewizor to jest nic w XXI wieku, zreszta icekle krysztaly to miedzy innymi niemiecki Merck. Smartfony, komputery czyli hardware to tez skladanie podzespolow, z ktorych niektore pochodza z Niemiec. Satelity/rakiety kosmiczne itp? Prosze bardzo, poczytaj moze sobie o Astrium itp. Robotyka wszelaka i badania nad sztuczna inteligencja(nie jakies popisywanie sie pieskami robotami na wystawach a praktyczne rzeczy) - czolowka swiatowa! Juz napisalem, ze komputer sam w sobie(hardware) to pryszcz, zarabia sie na software i tutaj Niemcy maja prawdziwego championa - SAP, jezeli w ogole wiesz co to jest, heh? samochody, maszyny i wszelakie urzadzenia to chyba kazdy w ostatniej wiosce wie, ze potega. Zreszta, wystarczy zobaczyc ranking patentow i zobaczysz co i jak. Ogolnie Ty tak na powaznie czy dowcipnis jakis jestes? Popatrz sobie na ranking exportu, porownaj liczbe mieszkancow Chin, USA i Niemiec i powiedz co stwierdziles!? Nie maja zadnych surowcow, wrecz przeciwnie, wszystkie surowce importuja a export... Badziew kazdy potrafi zrobic a Niemcy maja za duze koszty produkcji, zeby go produkowac i exportowac, wiec exportuja tylko najwyzsza jakosc i high-tech, ktorego inni nie potrafia zrobic, skopiowac lub tak dobrze wyprodukowac!

vvv
wtorek, 14 lipca 2020, 20:51

BOSCH, SEW, FESTO, Siemens itp :D itp itd

Nikodem
wtorek, 14 lipca 2020, 15:25

W elektronice, elektrotechnice, robotyce, bioinżynierii, biotechnologii, sztucznej inteligencji, technologiach sektora astronautycznego itd. RFN zajmuje 9 miejsce w skali globu w sektorze innowacji, a np. Polska 39.

NMS
wtorek, 14 lipca 2020, 14:37

Jeśli zostaniemy dłużej niż 10 lat w UE, będziemy realizować program Mittel Europa 2.0 w tym Zielony Ład według wytycznych Berlina , to rzeczywiście nigdy ich nie dogonimy... Bo to politycy niemieccy robią wszystko , by w Polsce żyło się tylko gorzej, bo jesteśmy do zaorania. BND hula po Polsce bezkarnie od 1989 roku i ma na swoim koncie duże sukcesy w niszczeniu polskiej gospodarki i tworzeniu tzw. #demokratycznej opozycji#Użytecznych idiotów wśród Polaków niestety nie brakuje. Zresztą lojalność tzw Ziem Odzyskanych jest mocno wątpliwa nad czym bardzo ubolewam. Jeśli Amerykanie wyjdą z Europy, to Polsce zostanie maksymalnie 5 lat pokoju. Procesy technologiczne w współczesnym zaawansowanym przemyśle zbrojeniowym trwają znacznie dłużej niż w latach 1939-1945...

Prawda
poniedziałek, 20 lipca 2020, 10:20

Bardzo trafnie.

Orthodox
środa, 15 lipca 2020, 16:22

Oczywiście! Unia, reprezentowana w świadomości dużej części naszego społeczeństwa przez Niemcy, jest be. Pijawki nie pozwalające rozwinąć skrzydeł na miarę naszych możliwości. Do czasu jak dają kasę wytrzymamy, a jak przestanie się kalkulować wypadamy z towarzystwa i niech dzieci i wnuki się dalej martwią. Uczyć się i pracować prawdziwy Polak powinien w kraju. A jak dla świętego spokoju wypiszemy się jeszcze z szengen, to już żyć nie umierać. Pokłóceni ze wszystkimi sąsiadami zamykamy granice, kopiemy rowy przeciwczołgowe, stawiamy zasieki i budujemy dobrobyt, jako samowystarczalny kraj. A w razie jakiejś draki, jest niezawodny sojusznik na drugim końcu świata.

raKO
niedziela, 2 sierpnia 2020, 08:22

Niemcy chodzą na krótkim pasku u Putina, bo są uzależnieni od rosyjskiego gazu. Byli kanclerze Niemiec są na garnuszku Gazpromu, podobnie jak inni byli ważni politycy innych krajów UE. Na nich nie można liczyć. Tym bardziej, że niemiecki MSZ koordynuje wrogie wobec Polski kampanie medialne rozsyłając do niemieckich mediów instrukcje dotyczące zalecanego sposobu atakowania Polski. Niemcy są słabe militarnie. Bez względu na wydatki nie nadrobią tych zaniedbań w 5-10 lat, bo szkolenie tomproces długotrwały, podobnie jak produkcja dużej ilości zaawansowanego uzbrojenia. Fakty są takie, że Niemcy nie są w stanie samodzielnie wyprodukować od podstaw choćby jednego czołgu Leopard 2. Podobnie jest ze zdolnościami USA do produkcji Abramsów. Jednak różnica jest taka, że Abramsów jest dużo więcej. Oni potrafią te czołgi tylko remontować i modernizować. Większość sprzętu w niemieckiej armii jest niesprawna, a np. Grenadierów Pancernym brakuje 30% etatowych kaemów. Mają za to żłobki w jednostkach wojskowych. Przydadzą się po wizycie w Niemczech armii Putina, bo Bundeswehra nie byłaby w stanie obronić RFN przed 200 tys. Rosjan. Brak zdolności do ewentualnego udzielenia wsparcia militarnego sojusznikom sami Niemcy deklarują od lat. Zejdź na ziemię. Jeżeli w razie rosyjskiej agresji nie pomogą nam Amerykanie, to nikt nam nie pomoże. Nawet Ukraina prędzej by nam pomogła niż Niemcy i Francja. Anglicy, nawet jakby chcieli nam pomóc, to nie mają praktycznie znaczących sił lądowych, a ich lotnictwo jest przestarzałe. Mogliby nas najwyżej wesprzeć na morzu i wysłać komandosów w celu paraliżowania rosyjskie j logistyki. Niemcy są niezdolne do obrony. Z kolei Rosja w każdej chwili może rzucić do walki kilkaset tysięcy żołnierzy i 10 tys. czołgów. W dodatku Rosjanie nie licza się z życiem swoich żołnierzy,więc nie będá mieli oporów przed rzuceniem do walki milionów słabo wyszkolonych rezerwistów uzbrojonych w poradziecką broń. "Uchodźcy" Niemiec nie obronią, a Niemcy realnie patrząc nie mają nie tylko broni, ale też ludzi gotowych walczyć za ojczyznę. W końcu tam patriotyzm to "faszyzm", a "panowie" z torebkami i ma szpilkach mogą co najwyżej zwyzywać Rosjan od "niedobrych chłopczyków", a nie z nimi walczyć. Zohydzenie Niemcom patriotyzmu doprowadziło do niemal całkowitego pozbawienia Niemców dawnej waleczności. Teraz poddaliby się szybciej niż Francja w 1940.

Nikodem
wtorek, 14 lipca 2020, 15:16

Na ile mi wiadomo UE, którą dziś znamy powoli kończy się w sensie politycznym i gospodarczym, jako projekt dla Europy. Polska teraz nie posiada gospodarki narodowej, praktycznie w większości sektorów pakiety, udziały kontrolne mają wielkie fundusze hedżingowe z USA. Dotyczy to także sektora bankowego i finansowego w 80%. Niemcy mają kilka alternatyw rozwoju poza projektem UE np. sojusz strategiczny z Rosją i Chinami, co próbują nieudolnie torpedować Amerykanie. A jaką alternatywę rozwoju ma Polska poza UE? Czekam na odpowiedź.

wtorek, 14 lipca 2020, 18:47

Jeżeli Polska chce się rozwijać, to nie może słuchać Niemiec.

Nikodem
wtorek, 14 lipca 2020, 20:12

Na ile mi wiadomo, to Polska nikogo nie słuchała i nie słucha. Ponadto od 31 lat od transformacji ustrojowej do dziś nie zdefiniowaliśmy gospodarki, więc o jakim rozwoju mówisz kolego? Zobacz, że My od wielu lat jesteśmy w ogonie innowacyjności UE i globu, i kompletnie nic się nie zmienia.

Mad Max 2
wtorek, 14 lipca 2020, 13:00

Polski lot o polski condpr za 700mln pln TEŻ Morawiecki zrobił taki interes Hahahaha

Akula
wtorek, 14 lipca 2020, 12:59

Chciałbym aby wysokość mojej emerytury "spadła" do tej niemieckiej połowy. I aby mnie było stać choć raz na kilka lat na te "turystyczne destynacje". Znaj proporcją, mocium panie!

Ra
wtorek, 14 lipca 2020, 13:40

I pewnie byś chciał mieć także takie koszty jak oni: mieszkanie leki altesheim.

Nikodem
wtorek, 14 lipca 2020, 14:56

W tej chwili najwyższa inflacja w UE jest w Polsce. Koszty utrzymania stają się porównywalne, a w wielu przypadkach życie w Polsce jest droższe pomimo, iż średnio zarabiamy 3 krotnie mniej niż Helmuty.

Sternik
wtorek, 14 lipca 2020, 12:40

A po co kupować broń skoro można te pieniądze rozdać "lekarzom" i "inżynierom" na zasiłkach.

myślenie nie równa się amnezji
poniedziałek, 20 lipca 2020, 10:34

Dzięki tym "lekarzom" i "inżynierom" struktura społeczna Niemiec , zmienia się w sposób nieodwracalny. Za 2-3 dekady (o czym alarmują nawet ich socjolodzy) to będzie dalece "mało-niemiecki" kraj z niebotycznymi wydatkami socjalnymi i słabnącą pozycją. Zresztą ta wizja nie dotyczy tylko Niemiec,ale i większości Europy, w której polityczna poprawność zastąpiła zdroworozsądkowe myślenie.

Orthodox
wtorek, 14 lipca 2020, 23:28

Równie dobrze podobne pytanie można zadać naszym rządzącym. Po co modernizować armię, skoro można płacić 500+ i trzynaste emerytury wszystkim bez wyjątku, nawet tym, którzy i bez tych świadczeń mają wysokie dochody.

raKO
niedziela, 2 sierpnia 2020, 07:56

Weryfikowanie komu się należy 500+, a komu nie wg kryterium dochodowego kosztowałoby niewiele mniej niż wyniosłyby oszczędności dzięki niewypłacaniu świadczeń wszystkim, więc byłoby to jak bezsensowne tworzenie fikcyjnych miejsc pracy dla ludzi w nieskończoność przerzucających stos drewna z jednego końca podwórza na drugi i z powrotem. Wymagałoby też dalszego powiększania administracji, która i tak jest przerośnięta.

Aha
wtorek, 14 lipca 2020, 21:14

Jakby to, delikatnie ujac, niemiecki budzet MON to 220 miliardow PLN a polski to... niecale 50 miliardow PLN, wiec bym sie tak nie martwil Niemcami. Zreszta, Niemcy moga go w kazdej chwili podniesc nawet o 50 czy 100 miliardow (tylko wola polityczna o tym decyduje) a Polska to raczej duzo zwiekszyc nie moze, zreszta jakie to relacje w tych liczbach sa - roznica kosmos.

raKO
niedziela, 2 sierpnia 2020, 07:56

A kiedy zastąpią kije karabinami?

wtorek, 14 lipca 2020, 14:29

A ruskie czołgi witać kwiatami

Xorer
wtorek, 14 lipca 2020, 12:55

Albo imigrantom z Afryki, aby się "integrowali".

Tweets Defence24