Rafale po raz pierwszy odpalają Meteory

19 lutego 2019, 09:26
premiers-tirs-meteor
Odpalenie pocisku Meteor z samolotu Rafale / Fot. MBDA/DGA

Francuska Generalna Dyrekcja Uzbrojenia poinformowała o przeprowadzeniu dwóch odpaleń pocisków Meteor z samolotów Rafale należących do sił powietrznych i marynarki wojennej,.

W środę 13 lutego o 13:30 patrol złożony z dwóch Rafale wystartował z bazy lotniczej Cazaux (Gironde), by wystrzelić pierwszy pocisk Meteor. O 20:00 przeprowadzono drugie strzelanie. Były to pierwsze odpalenia tych pocisków, po tym jak zaczęły trafiać na wyposażenie francuskich sił powietrznych i lotnictwa marynarki w 2018 r.

Samoloty były pilotowane przez personel z Centrum Oceny Sił Powietrznych Sił Powietrznych (CEAM) i Centrum Doświadczalnego Lotnictwa Marynarki Wojennej. Całość działań koordynowała Generalna Dyrekcja Uzbrojenia (Direction générale de l’armement). Wedle komunikatu, współpraca pomiędzy uzbrojeniem przebiegała wzorowo. 

image
Rafale wyposażony w pociski Meteor / Fot. MBDA

Pocisk powietrze-powietrze Meteor został opracowany do zadań wywalczania przewagi powietrznej przez europejski koncern zbrojeniowy MBDA. Napędza go silnik strumieniowy (ramjet) i jako może razić bardzo odległe cele. Rakieta jest naprowadzana radarem aktywnym który jest efektem współpracy firm MBDA oraz Thales i jest używany w pociskach MICA i ASTER. Ładunkiem niszczącym jest głowica odłamkowa o wagomiarze 25 kg. Meteor może być używany na samolotach Dassault Rafale, Eurofighter Typhoon, JAS-39 Gripen, trwają prace nad przystosowaniem go do użycia przez samoloty F-35 Lightning II, a Indie wysłały zapytanie (RFI - Request For Information) o możliwość przystosowania go do wystrzeliwania z samolotów Su-30MKI. Obecnie używany jest w siłach powietrznych Hiszpanii, Szwecji, Francji i Wielkiej Brytanii.

Defence24
Defence24
Reklama
Tweets Defence24