Rafael zwiększa sprzedaż i zamówienia

30 marca 2020, 10:04
Spike2
W 2019 roku Rafael otrzymał m.in. duże zamówienie z Niemiec na ppk Spike. Fot. Rafael.

Izraelski koncern Rafael zanotował w 2019 roku najwyższe w historii przychody ze sprzedaży, wynoszące 2,72 mld USD (9,7 mld szekli). Zwiększył się też portfel zamówień firmy.

Reklama

Izraelski Rafael opublikował swoje wyniki finansowe na rok 2019. W minionym roku sprzedaż wyniosła 2,7 mld USD (9,7 mld szekli), o 3,9 proc. więcej, niż w roku 2018. W 2019 roku koncern otrzymał nowe zamówienia o wartości 2,8 mld USD (10 mld szekli), podczas gdy w 2018 było to 2,6 mld USD (9,5 mld szekli). Zysk netto wyniósł 111 mln USD (397 mln szekli), podczas gdy w 2018 roku 133 mln USD (479 mln szekli). Rafael w 2019 roku przekazał rządowi Izraelowi dywidendę w wysokości około 500 mln szekli.

Z kolei łączna wartość portfela zamówień wzrosła do 7,2 mld USD (24,8 mld szekli), co odpowiada 2,5-rocznej sprzedaży, w ubiegłym roku uzyskano też rekordową wartość zamówień eksportowych. Korzystne wskaźniki udało się osiągnąć, pomimo znacznej deprecjacji kursu szekla do dolara i euro, a opublikowano je w trakcie trwającej pandemii koronawirusa.

Prezes i CEO Rafaela generał dywizji (rez.) Yoav Har-Even stwierdził: „RAFAEL kończy rok fiskalny 2019, w którym oprócz znacznego wkładu w rozwój i dostarczanie technologii obronnych, jest również zaangażowany w poszukiwanie rozwiązań przeciw COVID-19 i jego rozprzestrzenianiu się. Jesteśmy pewni, że finansowa stabilność firmy zapewni jej zdolność do stawienia czoła nadchodzącym niepewnościom i wyzwaniom”. Yoav Har-Even zapewnił jednocześnie, że koncern jest w stanie dzięki odpowiedniemu przygotowaniu wykonywać swoją pracę i dotrzymywać zobowiązań, przestrzegając dyrektywy Ministerstwa Zdrowia.

image
Yoav Har-Even, prezes i CEO Rafaela.jpg. Fot. Rafael.

W 2019 roku Rafael otrzymał kontrakty dotyczące przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike, w tym pilne zamówienie z Indii oraz duże zamówienie z Niemiec, a grono użytkowników tego systemu zwiększyło się do 34 krajów. Ponadto, w ubiegłym roku sprzedano wojskom lądowym Stanów Zjednoczonych dwie baterie systemu obrony przeciwrakietowej krótkiego zasięgu Iron Dome, US Army otrzymała też pierwsze systemy aktywnej obrony Trophy przeznaczone dla czołgów M1 Abrams. Oprócz tego w minionym roku Rafael przejął firmę Aeronautics - producenta bezzałogowych statków powietrznych, zawarł również szereg porozumień joint venture. W Izraelu koncern otrzymał kontrakt na projekt wielodomenowy od ministerstwa obrony, a także otrzymał państwową nagrodę w dziedzinie obronności za system powietrze-powierzchnia SPICE 1000.

Izraelski koncern podkreśla, że w 2019 roku przyjęto ponad 800 nowych pracowników, głównie w dziedzinach technologicznych. Na badania i rozwój w obszarach technologii obronnych i cywilnych przeznaczono 9 proc. przychodów ze sprzedaży, prowadzono je we współpracy z placówkami akademickimi w Izraelu i na świecie. Prezes Rafaela dr Uzi Landau zwrócił w tym kontekście uwagę na znaczenie zaangażowania pracowników Rafael, zarówno w kontekście wykonywania codziennych zadań, rozwijania nowych rozwiązań ale i przeciwdziałania skutkom pandemii koronawirusa.

W Polsce najbardziej znanym elementem oferty Rafaela są pociski Spike, w wersji Spike-LR produkowane na licencji przez Mesko. Koncern promuje na polskim rynku również inne wersje Spike, a także – między innymi – swoje systemy optoelektroniczne, łączności i zarządzania walką, walki elektronicznej oraz różnego rodzaju systemy precyzyjnego rażenia dla platform naziemnych, powietrznych i morskich.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 28
Reklama
KoszmarEugenika
poniedziałek, 30 marca 2020, 19:12

W Polandii 13. i 14sta rentka dla upośledzonych i 2000zł mies. nagrody za urodzenie kaleki

OK
wtorek, 31 marca 2020, 00:01

Powinienieś być zadowolony. Jako “Upośledzony” I “kaleka” dostaniesz trochę pieniędzy.

Dar 12
poniedziałek, 30 marca 2020, 15:43

Czas na nasze Moskity i Brynstone

Marek L.
poniedziałek, 30 marca 2020, 20:43

Te twoje "Brynstone" to wciąż jeszcze głównie jedynie prototypy --- niesprawdzone do tej pory absolutnie NIGDZIE. A SPIKE'i działają, i to na 100%, i to już od wielu lat.... A Moskity --- słabsze, i to pod KAŻDYM względem, czyli w tych ważnych parametrach technicznych, oraz we wszystkich technologiach, od Rafael'a Spik'ów LR, nie mówiąc już o ich bardzo znacznie poprawionej wersji LR-2 (5,5 km / 10 km).

Davien
wtorek, 31 marca 2020, 09:58

Marek, Brimstone'y zostało sprawdzone i w Iraku i w Libii wiec czemu zmyslasz? Uzywane sa bojowo od 15 lat mają wieksze możliwosci od dowolnego Spike-a i większa skuteczność. Od 2015 sa uzywane bojowo w Syrii.

Marek L.
środa, 1 kwietnia 2020, 02:19

Porównywanie Brimstone'ów z rodziną Rafael'a SPIKE'ów, to tak, jak by porównywać pietruszki do gruszki. I to nie ma najmniejszego nawet znaczenia, czy były one używane w Iraku, Libii, oraz w Syrii, strzelając tam do tych archaiczne starych T-55 .... To, co łączy Brimstone'y-2 ze Spike'ami LR-2, ER-2, oraz NLOS, to jest to, iż WSZYSTKIE one są zdolne do bardzo efektywnego i szybkiego zniszczenia nowoczesnych czołgów, a przynajmniej tych do poziomu najnowszych wersji T-90 włącznie. Natomiast dzieli je bardzo wiele, Spike'i są poddźwiękowe, Brimstone'y ponaddźwiękowe, Spike'i były skonstruowane do odpalania ich z ziemi (LR/LR-2 z ziemi i z ruchomych platform naziemnych, ER/ER-2 oraz NLOS tylko z ruchomych platform naziemnych), natomiast LR-2, ER/ER-2 oraz NLOS ze śmigłowców, oraz z ciężkich dronów. Natomiast Brimstone'y-2 to PRZEDE WSZYSTKIM były stworzone do odpalania ich z ciężkich odrzutowych ponaddźwiękowych myśliwców bombardujących, a dopiero ZNACZNIE PÓŹNIEJ zaczęto tworzyć ich wersje dopasowane do odpalania ich ze śmigłowców, ciężkich dronów, oraz z ruchomych platform naziemnych (czyli, wozów bojowych). Dlatego też jest zupełnie inny ich maksymalny zasięg, gdy odpalane z powietrza, 60+ km, w porównaniu do maksymalnego zasięgu NLOS, czyli 32 km. Inna broń, inna jej geneza, częściowo inne cele, i w dużym stopniu inny sposób użycia. Czyli: gruszka i pietruszka. ORAZ, absolutnie też i INNA CENA !!!! A ponieważ zarówno Brimstone'y-2, jak też i cała rodzina Spike'ów efektywnie i szybko niszczy wszystkie czołgi oraz inne pojazdy opancerzone, trzeba sobie tutaj zadać pytanie, co się bardziej opłaca ekonomicznie, skoro, za jedną rakietę Brimstone można kupić kilka rakiet (a ile rakiet, to już zależy od wybranego modelu!!), bardzo znacząco TAŃSZYCH rakiet z rodziny Rafael'a Spike, czyli, za konkretną, daną cenę (a mówimy tutaj o naprawdę ciężkich pieniądzach!!!), to zniszczyć zamiast jednego czołgu, to KILKA czołgów wroga.......

Davien
środa, 1 kwietnia 2020, 10:17

Panie marek, to pan pierwszy porównał Brimstone'y ze Spike'ami nie ja, to pan twierdził że NIGDZIE nie zostały sprawdzone bojowo a spike'i tak wiec prosze nie odwracac kota ogonem. O tym ze to pociski róznych klas doskonale wiem a co do ceny to Brimstone kosztuje 105 tys funtów a Spike LR 150 tys usd( ceny odpowiednio za 2011 i 2015r) wiec jakwidac tansze Spike;i sa tylko u pana panie marek.

Marek L.
czwartek, 2 kwietnia 2020, 15:09

To ja wprowadziłem temat Spike'ów, reagując tu na post kolegi "Dar 12", który zareklamował tutaj pociski Brimestone. Nie miałem tutaj zamiaru porównywać jakichś szczegółowych parametrów technicznych tych bardzo od siebie różniących się broni, ani też zajmować się tutaj ich poszczególnymi wadami, czy też ich zaletami. Chciałem tutaj jedynie wyrazić mój pogląd, iż w tej obecnej sytuacji szczególnego zagrożenia geo - politycznego, w którym obecnie (czyli - TWERAZ!!!), znajduje się Polska, byłoby bardzo wskazane mądrze (oraz w miarę szybko !!!!) wydawać te nasze złotówki, i wtedy, biorąc w porównacie CENĘ rakiety Brimstone -- 250.000 USD za sztukę, i porównując to z całą rodziną Rafaela Spike, poczynając od SR, poprzez LR-2, ER-2, a kończąc na NLOS, uzyskalibyśmy, i to szybko, za daną kwotę pieniędzy, znacznie lepszy poziom naszej obrony przeciwpancernej. No i tyle z mojej strony w tym temacie.

Davien
piątek, 3 kwietnia 2020, 02:00

Panie marek, cena Brimstone to albo 105 tys funtów albo jak liczyc z całym R&D to 175 tys funtów za pocisk. natomiast nasze Spikei to cena 150 tys usd za pocisk, Spike NLOS to 210 tys usd za pocisk. Mozliwości Brimstone w porównaniu do takiego NLOS sa znacznie wieksze a to pociski podobnej klasy. Nikt Brimstone jak odpowiednik LR czy SR nie ma zamiaru uzywać

Marek L.
sobota, 11 kwietnia 2020, 04:04

Twoje wyjątkowo ewidentne KŁAMSTWO, "Davien", polega na tym, iż cytujesz tu cenę 105 tys. GBP za Brimstone, cenę ich całkowicie nierealistyczną nawet zdrowo ponad 10 lat temu, gdy ich PRAWDZIWA, OBECNA cena, to jest znacznie POWYŻEJ 250 tys. USD za sztukę. NIKT oczywiście NIE porównuje tutaj Bromstone’a z Rafael’a SPIKE’iem SR, ani też z LR-2. Polskie Spike’i LR z Mesko kosztują obecnie NIE żadne 150.000 USD za rakietę, a m.w. 100 tys. USD za pocisk. Podana przez ciebie cena Rafael’a SPIKE NLOS w kwocie 210 tys. USD za sztukę jest całkowicie wyssana z twojego (niezbyt niestety czystego!!!) palucha, cena ta jest przez ciebie bardzo mocno zawyżona, w rzeczywistości jest ona ZNACZĄCO niższa....

Marek L.
sobota, 11 kwietnia 2020, 13:15

PS. A ta cała ta twoja "wiedza", to jest z Wikipedii, z bardzo starego, i z bardzo nieaktualnego tam artykułu na temat Brimstone, gdzie ta cena 105 tys. GBP to była bardzo nieaktualna już wtedy, gdy ten (obecnie bardzo stary!) artykuł został tam zamieszczony.

Marek L.
wtorek, 31 marca 2020, 23:46

Porównywanie Brimstone'ów z rodziną Rafael'a SPIKE'ów, to tak, jak by porównywać pietruszki do gruszki. I to nie ma najmniejszego nawet znaczenia, czy były one używane w Iraku, Libii, oraz w Syrii, strzelając tam do tych archaiczne starych T-55 .... To, co łączy Brimstone'y-2 ze Spike'ami LR-2, ER-2, oraz NLOS, to jest to, iż WSZYSTKIE one są zdolne do bardzo efektywnego i szybkiego zniszczenia nowoczesnych czołgów, a przynajmniej tych do poziomu najnowszych wersji T-90 włącznie. Natomiast dzieli je bardzo wiele, Spike'i są poddźwiękowe, Brimstone'y ponaddźwiękowe, Spike'i były skonstruowane do odpalania ich z ziemi (LR/LR-2 z ziemi i z ruchomych platform naziemnych, ER/ER-2 oraz NLOS tylko z ruchomych platform naziemnych), natomiast LR-2, ER/ER-2 oraz NLOS ze śmigłowców, oraz z ciężkich dronów. Natomiast Brimstone'y-2 to PRZEDE WSZYSTKIM były stworzone do odpalania ich z ciężkich odrzutowych ponaddźwiękowych myśliwców bombardujących, a dopiero ZNACZNIE PÓŹNIEJ zaczęto tworzyć ich wersje dopasowane do odpalania ich ze śmigłowców, ciężkich dronów, oraz z ruchomych platform naziemnych (czyli, wozów bojowych). Dlatego też jest zupełnie inny ich maksymalny zasięg, gdy odpalane z powietrza, 60+ km, w porównaniu do maksymalnego zasięgu NLOS, czyli 30 km. Inna broń, inna jej geneza, częściowo inne cele, i w dużym stopniu inny sposób użycia. Czyli: gruszka i pietruszka. ORAZ, absolutnie też i INNA CENA !!!! A ponieważ zarówno Brimstone'y-2, jak też i cała rodzina Spike'ów efektywnie i szybko niszczy wszystkie czołgi oraz inne pojazdy opancerzone, trzeba sobie tutaj zadać pytanie, co się bardziej opłaca ekonomicznie, skoro, za jedną rakietę Brimstone można kupić kilka rakiet (a ile rakiet, to już zależy od wybranego modelu!), bardzo znacząco TAŃSZYCH rakiet z rodziny Rafael'a Spike, czyli, za konkretną, daną cenę (a mówimy tutaj o naprawdę ciężkich pieniądzach!!), to zniszczyć zamiast jednego czołgu, to KILKA czołgów wroga.......

Marek L.
wtorek, 31 marca 2020, 15:34

A ty to jednak ZNOWU obrażasz, koleś. Najwidoczniej i najwyraźniej, to ty po prostu NIE UMIESZ inaczej !!!???? I ty to akurat napewno wiesz, że mają one „większą skuteczność od dowolnego SPIKE’a” .... Bo ty tam byłeś, i „oficjalnie” to sprawdziłeś ????

Davien
środa, 1 kwietnia 2020, 10:20

marek jak widze prawda tak poteznie zabolała że od razu płacz i zmyslanei ponownei:)) I tak zmyslasz i kłameisz twierdząc że Brimstone-y nie były nigdy sprawdzone operacyjnie co ci udowodniłem. I kłamiesz twierdząc ze to ciągle prototypy. co tez zostało udowodnione przez 15 lat uzywania bojowego tych "prototypów". Alejak prawda ciebei obraża to zadna dyskusja z toba nie ma sensu.

Marek L.
czwartek, 2 kwietnia 2020, 14:09

Obrażasz NAJWYRAŹNIEJ ZNOWU ---- albowiem takie OBELŻYWE (!!!!) słowa, jak : "zmyślanie", "płacz" (a gdzie to ja znowu tutaj "płakałem !!???? ;-))), "kłamiesz" --- powodują, iż ŻADNA dyskusja z tobą NIE jest, możliwa, i nie ma sensu, a już na pewno nie merytoryczna, ani też rzeczowa. No a ty to UDOWODNIJ w takim razie tę twoją rzekomo "udowodnioną większą skuteczność bojową Brimstone'a od dowolnego Spike'e." ???? Jeśli zaś mówimy o CENIE, to: ".... the weapon costs MORE THAN 250,000 per missile. ....". Takie są te Brimstone'y skuteczne, iż Armia Brytyjska to wzięła od IDFu, w ramach "emergency delivery" całą partię NLOS'ów, na M-113, bo co, bo im te ich własne, brytyjskie Brimstone'y jakoś NIE pasowały ???? Albo, że teraz Amerykanie przyglądają się wyposażeniu swoich własnych AH-64 Apache w Rafael'a NLOS'y ---- co, czyżby im te brytyjskie Brimstone'y TEŻ NIE pasowały ???? A CENY Spike'ów różnią się oczywiście w zależności od ich modeli, inaczej kosztują LR-2, inaczej ER-2, a inaczej NLOS. A WSZYSTKIE one kosztują znacząco mniej, niż 250 tys. USD Brimstone'a za sztukę !!!! Mnie to tutaj jednak głównie chodzi o to, iż cała rodzina Brimstone została kiedyś skonstruowana z myślą o odpalaniu ich przede wszystkim z ciężkich odrzutowych myśliwców bombardujących, natomiast całą rodzina SPILE z myślą od odpalania ich głównie z ziemi, oraz, niektórych z nich to też i z bojowych śmigłowców. I dlatego te dwa rodzaje broni są w gruncie rzeczy nieporównywalne. Porównywalne są one ze sobą jedynie w jednym aspekcie, a mianowicie OBA bardzo skutecznie niszczą one czołgi.

Davien
piątek, 3 kwietnia 2020, 02:14

Marek jak ciebei obraża prawda że wytknąłem ci ewidentne KŁAMSTWO to istotnie dyskusja z toba nei ma najmniejszego sensu Ale ci jeszcze przypomne co twierdziłes: "Te twoje "Brynstone" to wciąż jeszcze głównie jedynie prototypy --- niesprawdzone do tej pory absolutnie NIGDZIE." Jak wg ciebei to prawda a nei ewidentne KŁAMSTWO to jaki sens ma dyskusja z kims takim jak ty? Kłamiesz teraz ponownie bo nei pisałem o skutecznosci ale o możliwosciach brimstone a te bija Spike-a na głowe:) Pokaż mi dowolnego Spike-a zdolnego samemu wyszukiwac cele na podstawie zaprogramowanego obrazu, leciec w okreslona strefe i tam rozpocząc aktywne poszykiwanei celów, no czekam:)) USa kupiło troche NLOS dopóki nei skończa swojego JAGM faza II jako pocisk przejsciowy:) A codo ceny to Brimstone nawet jak go liczyc z kosztami R&D to 175 tys funtów, Spike LR a sam pocisk to 150 tys usd, NLOS to 210 tys usd. Brimstone powstał jako pocisk dla maszyn uderzeniowych i smigłowców, natomiast Spike powstał jako wysoko precyzyjna kierowana broń taktyczna ziemia -ziemia bo taka była geneza Spike NLOS czyli pierwszego pocisku Spike jaki w ogóle istniał. NLOS to akuat pocisk dokładnei tej samej kategorii co Brimstone tyle że większy i o gorszych osiagach ale dzieli je ponad 20 lat.

Marek L.
sobota, 11 kwietnia 2020, 13:45

Twoje wyjątkowo ewidentne KŁAMSTWO, "Davien", polega na tym, iż cytujesz tu cenę 105 tys. GBP za Brimstone, cenę ich całkowicie nierealistyczną nawet zdrowo PONAD 10 lat temu, gdy ich PRAWDZIWA, OBECNA cena, to jest znacznie POWYŻEJ 250 tys. USD za sztukę. WSZYSTKIE pociski Rafael'a SPIKE, nie wspomnę tu nawet o SR, a począwszy od LR-2, poprzez ER-2 są BARDZO znacząco TAŃSZE !!!! i również NLOS jest znacząco tańszy. I to twoje wyjątkowe chamstwo w obrażaniu kogoś, kto ma inne poglądy niż ty, świadczy jedynie i tylko o twojej totalnej niedojrzałości psychicznej (czyli, o twojej przedszkolnej wprost dziecinadzie!!). Oprócz tego, ta twoja odpowiedź, dlaczego US Army wybrało NLOS, a NIE Brimstone dla chwilowego uzbrojenia niektórych swoich Apache jest jedynie bardzo pokrętnym unikiem, a nie jest ŻADNYM prawdziwym wytłumaczeniem. Podobnie jak i to, iż Armia Brytyjska wybrała kiedyś naziemną wersję Rafaela NLOS, a NIE ten ich własny, "rodzimy" brytyjski pocisk Brimstone --- na który to "problem" ty wybrałeś NIE odpowiedzieć tutaj w ogóle, no bo NIE masz na to żadnej, CZYLI: tzw. "dobrej" dla ciebie, odpowiedzi....... Piszesz tam powyżej, iż Brimstoe jest „skuteczniejszy”, niż jakiekolwiek pociski z rodziny SPIKE. Udowodnij to !!!! Jedyny prawdziwy i autentyczny dowód na to, to byłyby statystyki odpaleń w stosunku do trafień wrogich celów z pola walki, względnie identyczne statystyki z testów ćwiczebnych – odpaleń, i trafień. I porównanie wtedy Brimstone i NLOS, bo porównania Brimstone do SR, do LR-2 oraz do ER-2 nie mają sensu, bo są to pociski zupełnie różnych klas, pomimo, iż TY piszesz tam powyżej o wszystkich pociskach z rodziny SPIKE. Ty takich statystyk tu w ogóle nie podajesz, a wypisujesz tutaj jedynie czystej wody totalne konfabulacje na temat Brimstone. Piszesz, że Brimstone ma tę swoją przewagę, bo jest 20 lat nowszy, niż NLOS. Nie bierzesz tutaj pod uwagę tego oczywistego faktu, iż ten obecny, współczesny NLOS nie ma nic wspólnego z tym sprzed 20 lat, bo broń ta jest CAŁY CZAS modernizowana, udoskonalana, poprawiana, i rozwijana. To tak, jak byś porównywał F-16A/B z końca lat siedemdziesiątych, z tym obecnym F-16V z 2020 – one jedynie WYGLĄDAJĄ względnie podobnie. A w przypadku NLOS to nawet i to nie, bo TAMUZ’y sprzed 35 lat to nawet wyglądały zupełnie inaczej, niż ten współczesny NLOS. Oba rodzaje broni, i Brimstone, i cała rodzina Rafael’a SPIKE, są udoskonalane i rozwijane CAŁY CZAS. I wtedy, to te 20 lat nie ma znaczenia. A podstawową sprawą tutaj to jest to, iż Brimstone i NLOS są nieporównywalne, ponieważ Brimstone był pierwotnie opracowany do odpalania z ciężkich ponaddźwiękowych myśliwców bombardujących, a NLOS do odpalania z ziemi, a później z helikopterów. Jest to inna broń, to tak, jakby porównywać gruszki do pietruszki…….

Marek L.
sobota, 11 kwietnia 2020, 17:16

PS. A zupełnie inaczej ta nasza dyskusja mogłaby się potoczyć, gdybyś Ty, "Davien", zamiast brutalnych, "siłowych", i obelżywych epitetów typu: "KŁAMIESZ", użył innego, ZNACZNIE grzeczniejszego zwrotu / sformułowania, jak np.: "Marku L, POMYLIŁEŚ SIĘ." !!!! I wtedy obyłoby się BEZ tej całej aroganckiej, agresywnej, oraz wyjątkowo chamskiej retoryki z Twojej strony !!!! A ja WTEDY odpowiedziałbym: "Owszem, TAK, jak najbardziej, przyznaję, POMYLIŁEM SIĘ !!!!". I dalej: "Owszem, pociski Brimstone brały udział, w bardzo ograniczonej formie, ale jednak brały, w konfliktach zbrojnych w Libii, w Iraku, i w Syrii. Odpalane tam z ciężkich ponaddźwiękowych myśliwców bombardujących Tornado GR RAF'u, trafiły one oraz unicestwiły po kilka rozpadających się ze starości, będących bez żadnych szans, antycznych (50+ lat!!!) czołgów T-54/T-55, w każdym z tych trzech konfliktów zbrojnych.".......

Gnom
wtorek, 31 marca 2020, 08:19

Jak mieliśmy rozpocząć, jako pierwsi poza Izraelem, produkcję NT-D (dziś Spike LR) też były prawie prototypami. Dajmy wreszcie szansę własnym firmom na dokończenie programu krajowego i choć partię próbną owego Moskita, bo inaczej nigdy nic nie osiągniemy. I znów przed szkoda i po szkodzie ....

Marek L.
wtorek, 31 marca 2020, 13:19

A czy to nie było czasem tak, „Gnomie”, (bo dokładnie to tego nie pamiętam), że te wtedy Rafael’a NT-D „Dandy”, to miały być dla naszych śmigłowców bojowych Huzar, i że one, po ich dalszym rozwinięciu przekształciły się później w SPIKE ER, natomiast Spike’i LR, to jest znacznie mniejsza konstrukcja, którą na uzbrojenie przyjęła m.in. piechota Armii Izraelskiej, oraz i nasze Wojsko Polskie ??? I, oczywiście, jak najbardziej, dajmy szansę naszym firmom na rozwijanie własnej myśli technicznej —- ale TUTAJ to chodzi o sytuację „podbramkową” —- my jesteśmy obecnie skonfrontowani z tysiącami T-90, SPIKE’i LR, oraz, tym bardziej, LR-2, to na 100% oraz bardzo dobrze działają, i my po prostu NIE MAMY TERAZ CZASU pozostawać tak słabo uzbrojeni w stosunku do wroga, jak ma to miejsce obecnie.... Czyli: tu chodzi o CZAS!!!!

Davien
wtorek, 31 marca 2020, 09:54

Z Moskitem jest tak ciekawie ze własciwqie nawet nie wiadomo jaka ma GSN. Jedyne co podaja to ze ma naprowadzanie optroniczne czyli raczej nie ma IIR a narazie to jest tylko makieta i pare modeli do testów. Ale istotnie moliby go skonczyc w końcu, wygląda całkiem nieżle.

;)))
poniedziałek, 30 marca 2020, 17:19

Brynstone przede wszystkim, absolutnie !

Ustawiator
poniedziałek, 30 marca 2020, 14:40

500 mln szekli to 570,mln pln na 9.7 mld szekli to 19.4% Net return Jak oni to robią?

Gnom
wtorek, 31 marca 2020, 08:21

Skutecznie bo konsekwentnie, a nie jak u nas: rozpoczynają program, walą kasę i przerywają bo się o pół roku opóźnia (a jankesom system WRE z naszych F-16 pozwolili opóźnić o wiele lat).

Mesko Man
poniedziałek, 30 marca 2020, 14:35

Skladak spike a łańcuch dostaw wstrzymał sie na granicy To z czego MAMY SKŁADAĆ?

Marek L.
wtorek, 31 marca 2020, 01:19

Nie bój żaby .... ;-))) Na te strategiczne elementy to granica bardzo wkrótce zostanie znowu otwarta (o ile ona w ogóle została zamknięta — bo ty to tutaj raczej rozpowszechniasz Fake-News’y, ty Potomku Rasputina!!), a więc: cały czas MY MAMY Z CZEGO SKŁADAĆ.......

Mesko Man
wtorek, 31 marca 2020, 12:49

Hahahaha Stan optyki na 17 spike Kolego

Marek L.
wtorek, 31 marca 2020, 15:43

Hahaha. Stan optyki stanem optyki, i to akurat są zamówienia MON’u, i jedynie ich odpowiedzialność za to, CO, i ILE czego zamawiają. Natomiast granice dla części przemysłowych, i tych cywilnych, i tych, tym bardziej, zbrojeniowych —- są otwarte, i w związku z tym, TO JEST Z CZEGO SKŁADAĆ !!!!

Tweets Defence24