Reklama

Technologie

Rafael uzbroi patrolowce Filipin?

Fot. Israel Shipyards
Fot. Israel Shipyards

Spółka Rafael Advance Defense Systems poinformowała o zawarciu wartego 80 mln dolarów kontraktu dotyczącego systemów uzbrojenia dla szybkich jednostek patrolowych Shaldag Mk V. Klientem jest nieujawniony kraj w Azji Południowo-Wschodniej. Wiele wskazuje jednak na Filipiny, które na początku 2021 roku zamówiły 9 jednostek tego typu w ramach programu Fast Attack Interdictor Craft-Missile (FAIC-M).

Rafael dostarczy nieujawnionemu przez firmę klientowi zestaw morskich systemów uzbrojenia, który obejmuje system zarządzania walką (CMS), zdalnie sterowane moduły uzbrojenia Typhoon z armatą kalibru 25 mm i Mini-Typhoon z karabinem maszynowym 12,7 mm, zdalnie sterowane wyrzutnie i pociski Naval Spike, wewnętrzny system łączności Sea-Com i taktyczne łącze informacyjne BNET, jak również inne komponenty, z kompleksowymi usługami obsługi technicznej i wsparcia.

Specjalistyczne portfolio systemów morskich wykorzystuje światowej klasy innowacje technologiczne Rafaela, takie jak zaawansowany system pocisków morskich z naprowadzaniem optoelektronicznym, widzenie komputerowe, sztuczną inteligencję i algorytmy decyzyjne, które umożliwiają szeroką gamę wyboru dostosowanych możliwości ich użycia, oferując klientom wyjątkową precyzję, niezrównaną elastyczność i adaptowalność, aby najlepiej sprostać bieżącym i przyszłym zagrożeniom, a także spełnić ich indywidualne wymagania i potrzeby.

Ran Tavore, wiceprezes i szef działu systemów morskich Rafaela

Producent nie ujawnił jaki kraj Azji Południowo-Wschodniej jest klientem. W ostatnim czasie w tym regionie Filipiny negocjowały jednak od dłuższego czasu zakup 9 jednostek typu Shaldag Mk V, produkowanych przez Israel Shipyards. 5 z nich ma zostać zbudowanych w Izraelu a kolejne 4 powinny powstać na miejscu. Zakup realizowany jest w ramach programu Fast Attack Interdictor Craft-Missile (FAIC-M), którego celem jest zastąpienie obecnie używanych jednostek patrolowych typu Chamsuri (określanych też jako Patrol Killer Medium lub PKM – 2000) otrzymanych od Korei Południowej pod koniec ubiegłego wieku.

Całkowity koszt programu FAIC-M oszacowano na około 10 mld peso filipińskich (200 mln dolarów), a negocjacje prowadzono w trybie międzyrządowym za pośrednictwem izraelskiej agencji SIBAT. Zakup podzielono na 3 części, dotyczące zakupu jednostek, uzbrojenia oraz modernizacji filipińskiej stoczni w celu budowy i serwisowania jednostek.

Pozyskane okręty patrolowe należą do typu Shaldag Mk V, który jest największym z produkowanych przez Israel Shipyards typów jednostek patrolowych rodziny Shaldag. Przy całkowitej długości  32,6 m i wyporności 95 ton osiąga prędkość 40 węzłów i promień nawracania zaledwie 150 m dzięki zastosowaniu napędu strumieniowego i lekkiej, aluminiowej konstrukcji. Małe zanurzenie, wysoka zwrotność i brak śruby napędowej ułatwiają operowanie na płytkich wodach przybrzeżnych.

Reklama
link: https://sklep.defence24.pl/produkt/ekstremalne-przywodztwo/
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama