Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

PZL Mielec i Politechnika Rzeszowska rozwijają technologie 3D

Fot. Marian Misiakiewicz
Fot. Marian Misiakiewicz

PZL Mielec i Sikorsky Aircraft oraz Politechnika Rzeszowska wraz z innymi uczelniami technicznymi utworzyły Konsorcjum Naukowo-Przemysłowe „Lot-Virtual-Lab”. Jego celem będzie tworzenie warunków dla rozwoju i efektywnego zastosowania technologii 3D w projektowaniu konstrukcji w polskim przemyśle lotniczym.

Podstawowym celem porozumienia będzie realizacja projektu badawczo-rozwojowego pod roboczym tytułem "Rozproszone Laboratorium Rozszerzonej i Wirtualnej Rzeczywistości dla Potrzeb Przemysłu Lotniczego i Kosmicznego” (Lot-Virtual-Lab) w ramach Centrum Kompetencji „Droga w Przestrzeń” koordynowanego przez Politechnikę Rzeszowską we współpracy z Instytutem Autostrada Technologii i Innowacji (IATI).

Pierwszymi sygnatariuszami porozumienia zostały Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu oraz Politechnika Rzeszowska. Przystąpiły do niego również Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Politechnika Wrocławska.

Strony porozumienia zadeklarowały podjęcie wspólnych działań mających na celu tworzenie zaplecza projektowego oraz tworzenia warunków dla rozwoju technologii 3D.  Dzięki tym działaniom możliwy będzie transfer wiedzy z uczelni bezpośrednio do przemysłu oraz skrócenie ścieżki implementacji dla nowych rozwiązań opracowanych na uczelniach.

Technologie 3D to przyszłość branży lotniczej, dlatego szczególnie zależy nam na współpracy z jednostkami naukowymi w ich rozwijaniu. Podpisane dziś porozumienie pozwoli na usystematyzowanie i ukierunkowanie naszych wspólnych działań, tak by ich efekty były wymierne dla obu stron.

Twierdzi Janusz Zakrecki, prezes Polskich Zakładów Lotniczych.

Inicjatywa jest otwarta na współpracę z innymi instytucjami, firmami i organizacjami, w szczególności z MSP zainteresowanymi projektowaniem i technologią 3D, innymi firmami świadczącymi usługi w zakresie konstrukcji i technologii 3D lub poszerzającymi swoją działalność o projektowanie 3D, producentami i dystrybutorami oprogramowania 3D, klastrami przemysłowymi, centrami transferu i inkubatorami przedsiębiorczości oraz stowarzyszeniami inżynierskimi i eksperckimi.

Podpisy pod porozumieniem złożyli Janusz Zakręcki, prezes PZL Mielec, oraz prof. Marek Orkisz, rektor Politechniki Rzeszowskiej. W ceremonii podpisania uczestniczył również Bogdan Ostrowski, Dyrektor Techniczny PZL Mielec, oraz prof. Leonard Ziemiański, prorektor ds. nauki.

Reklama

Komentarze (4)

  1. Deko

    Dla tych nie ogarniających tematu polecam kanał https://www.youtube.com/channel/UCCoScPYFHTXTEeVQHfE0vtw

  2. b3rs

    Czyli masa korzyści dla Sikorskyego i AW po minimalnych kosztach, pozazdrościć! I do tego dochodzi PR jaki sobie robią te "polskie" firmy...

  3. JJ

    A wszystko później za ocean, chwała za wybranie francuskich śmigieł bo jest szansa dla WZL w Łodzi a nie jakiś hamerynaów czy włochów.

    1. radii

      Chwała? Ty kretynie połowę sami mają zrobić i dostarczyć w całości. Zostanie połowa do złożenia w Łodzi. Myślisz że Nam tu fabrykę otworzą dla tych kilku sztuk? A jak ktoś myśli że będą jakieś zamówienia na ten złom to się grób myli. Nikt tego nie chce! Nabrałeś się jak reszta.

    2. siarka tarnobrzeg

      Sikorsky prawdopodobnie sprzeda fabryke w Mielcu.Chodza plotki ze Boeing lub korporacja Textorn(min.Bell,Hawker,Cesna)sa zainteresowne

  4. kruk

    Jakim Polskim Przemyśle !!!

    1. Lancet

      Zgadza. To akurat zagraniczne przedsiębiorstwa podobno już nie na Polskiej Ziemi (w sensie własności) ale pewności nie ma stąd piszę "podobno".

Reklama