Putin wprowadza "chińską" strategię na Krymie

2 lipca 2021, 09:31
evtn-rus-1
Fot. www.defensie.nl
Reklama

Władze na Kremlu próbują przejąć całkowitą kontrolę nad północnym Morzem Czarnym naśladując rząd chiński, a więc bezprawnie rozszerzając „swoje” akweny morskie, nie pozwalając na korzystanie z „prawa nieszkodliwego przepływu” oraz strasząc wszystkich naokoło rozstawionymi ponad potrzebę systemami rakietowymi i wysyłanymi na małych wysokościach samolotami.

Teoretycznie dla statków korzystających z północnego Morza Czarnego nie powinno mieć znaczenia, czy Krym jest ukraiński czy rosyjski. Prawo do nieszkodliwego przepływu (innocent passage), zapisane w Konwencji Genweskieh o morzu terytorialnymi i strefie przyległej z 1982 roku oraz Konwencji o Prawie Morza z 1982 roku, pozwala bowiem na żeglugę jednostek pływających wszystkich bander przez morza terytorialne, wody archipelagowe a nawet przez wody wewnętrzne.

Jeżeli więc okręt NATO płynie bez zatrzymywania (w tym okręty podwodne na powierzchni) to Rosjanie nie powinni mieć o to do nikogo pretensji. Niestety istnieje jednak również zapis, który pozwala na wyjątkowe, czasowe zawieszenie prawa do nieszkodliwego przepływu ze względu na bezpieczeństwa państwa nadbrzeżnego, w tym prowadzenie ćwiczeń, ale po uprzednim podaniu informacji o tym do publicznej wiadomości i jeśli jest to uzasadnione.

Rosyjskie władze ten wyjątek bez skrupułów wykorzystały i powiadomiły wszystkich naokoło, że zamykają dla okrętów i statków innych państw północne Morze Czarne od 24 kwietnia do 31 października 2021 roku. Nawet Kreml nie odważył się jednak na zablokowanie od razu całego akwenu, dlatego zrobiono to „tylko” w kilku miejscach. Wybrano je jednak w taki sposób, by nie można było wyznaczyć trasy biegnącej przez wody terytorialne koło Półwyspu Krymskiego, które władze rosyjskie obecnie uznają za swoje.

Ograniczenia dotknęły więc zachodniego krańca Krymu, południowej linii brzegowej półwyspu od Sewastopola do Gurzuf oraz „prostokąt” półwyspu Kerczeńskiego w pobliżu Opuckiego rezerwatu przyrody. W ten prosty sposób rosyjskie władze „teoretycznie” zablokowały jakikolwiek ruch wzdłuż wybrzeża, jak również ograniczyły Ukrainie możliwość korzystania z Cieśniny Kerczeńskiej. Rząd ukraiński oczywiście bezskutecznie protestuje, ponieważ tylko od woli Kremla będzie teraz zależało, czy ukraińskie okręty stacjonujące w Mariupolu i Berdiańsku zostaną zablokowane na Morzu Azowskim.

Taka decyzja była tłumaczona przez Rosjan toczącymi się na tych wodach manewrami wojskowymi. Władze w Moskwie zignorowały przy tym późniejsze, negatywne opinie Komisji Europejskiej oraz protesty rządu ukraińskiego wsparte dezaprobatą Stanów Zjednoczonych.

„Rosja ma długą historię podejmowania agresywnych działań przeciwko ukraińskim statkom i utrudniania międzynarodowego tranzytu morskiego na Morzu Czarnym, szczególnie w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej. Byłby to najnowszy przykład jej trwającej kampanii mającej na celu osłabienie i destabilizację Ukrainy”.

John Kirby - Rzecznik Pentagonu kwiecień 2021

Konsekwencją tej decyzji są dalsze działania władz rosyjskich, które próbują obecnie wyegzekwować wprowadzone przez siebie ograniczenia. Postawiono przy tym wszystkich przed faktem dokonanym i co gorsza, zrobiono to na wodach uważanych powszechnie za ukraińskie. Te działania demonstracyjne szczególnie nasiliły się podczas przygotowań i po rozpoczęciu 28 czerwca 2021 r. w północno-zachodniej części Morza Czarnego dużych ukraińsko-natowskich manewrów morskich Sea Breeze 2021.

Manewry te stały się wielkim problemem wizerunkowym dla Federacji Rosyjskiej. W pobliżu zaanektowanego Krymu ćwiczy bowiem około 5000 żołnierzy, 32 okręty oraz ponad 40 statków powietrznych z 32 krajów, w tym przede wszystkim z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i 17 państw NATO. Tymczasem Rosji nigdy nie udało się takie umiędzynarodowienie ćwiczeń wojskowych. Dodatkowo obecność tak dużej liczby państw ćwiczących u boku Ukrainy było otwartym potwierdzeniem braku ich zgody na zagarnięcie Krymu i wschodnich obwodów ukraińskich, jak również niezgody na blokowanie prawa do żeglugi.

To właśnie z tego powodu Rosja próbuje pokazać, jak zdecydowanie będzie przeciwdziałać próbom powrotu do sytuacji sprzed 2014 r., przede wszystkim próbując zastraszyć sąsiednie państwa, jak również kreując w swoich mediach obraz kraju zdecydowanego na obronę własnych interesów. Dlatego w odpowiedzi na Sea Breeze 2021 rosyjskie ministerstwo obrony natomiast poinformowało dziennikarzy, że siły i środki Floty Czarnomorskiej „wykonują kompleks przedsięwzięć mających kontrolować działania okrętów” biorących udział w ćwiczeniach.

image
Fot. mil.ru

Rosyjskie agencje zostały również powiadomione 29 czerwca br. o rozpoczęciu testowania systemów obrony przeciwlotniczej na Krymie. Przygotowano realny scenariusz zagrożenia, którymi były nadlatujące od strony morza myśliwce Su-30SM, Su-27, bombowce Su-24 oraz śmigłowce Mi-8 i Ka-27. Zadanie obrony przed tym nalotem w sumie około dwudziestu statków powietrznych zostało zlecone kompleksom rakietowym dalekiego zasięgu S-400 „Triumf” i bliskiego zasięgu „Pancyr-S1”.

Według rosyjskiego ministerstwa obrony lotnictwo wykonywało swoje zadania „zarówno w maksymalnej odległości od stref wykrywania stacji radiolokacyjnych, jak i na ultraniskich wysokościach, wykorzystując teren jako osłonę, co znacznie komplikowało zadanie obrony powietrznej Krymu”. Z oficjalnego komunikatu wynika, że zestawy S-400 triumf i pancyr wykryły cele i przeprowadziły elektroniczne starty pocisków (bez faktycznego strzelania).

Reklama
Reklama

Pokaz siły objął jednak również faktyczne działania lotnictwa oraz marynarki wojennej Rosji. Już 24 czerwca br. rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że okręty patrolowe Wojennomorskowa Fłota oddały strzały ostrzegawcze w kierunku brytyjskiego niszczyciela HMS „Defender”, który płynął z ukraińskiego portu w Odessie do Gruzji trasą biegnącą kilkanaście kilometrów od okupowanego Krymu. Ministerstwo obrony twierdziło również, że bombowiec Su-24M przeprowadził bombardowanie ostrzegawcze wzdłuż kursu brytyjskiego okrętu (czego nie potwierdziła strona brytyjska).

Do podobnej prowokacji doszło już po rozpoczęciu manewrów Sea Breeze 2021. We wtorek 29 czerwca br. minister obrony Niderlandów Ank Bijleveld-Schouten poinformowała bowiem o pozorowanych, kilkugodzinnych atakach rosyjskich samolotów bojowych na niderlandzką fregatę HNLMS „Evertsen”. Z komunikatu umieszczonego na stronie niderlandzkiej marynarki wojennej wynika, że między około 15:30 a 20:30 czasu lokalnego myśliwce przelatywały „niebezpiecznie nisko i blisko”, wykonując pozorowane ataki oraz uniki.

image
Fot. www.defensie.nl

Niderlandzki okręt znajdował się w tym czasie na południowy wschód od Krymu na wodach międzynarodowych. Sytuacja była o tyle niebezpieczna, ze rosyjskie samoloty były uzbrojone w bomby i rakiety „powietrze-ziemia”. Dodatkowo Holendrzy stwierdzili również próbę zakłócania ich systemów elektronicznych przez aktywne, rosyjskie systemy WRE.

„HNLMS „Evertsen” pływał po otwartym morzu, po wodach międzynarodowych. Nie było żadnego powodu do tych agresywnych działań. Mimo to pozorowane ataki trwały kilka godzin. To było nieodpowiedzialne i niebezpieczne zachowanie na morzu”.

Kmdr por. George Pastoor - dowódca fregaty HNLMS „Evertsen”

Niderlandzka minister obrony Ank Bijleveld-Schouten nazwała ten sposób działania „nieodpowiedzialnym” i zapowiedziała interwencję drogą dyplomatyczną. Jak na razie Rosjanie się tym zupełnie nie przejmują – podobnie jak Chińczycy na Morzu Południowochińskim. I w jednym, i w drugim przypadku nie znaleziono jeszcze skutecznego sposobu na wyeliminowanie tego sposobu prowadzenia „polityki”.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 300
Reklama
Wania
niedziela, 11 lipca 2021, 07:19

Holendrzy po zestrzeleniu przez Rosję ich samolotu pasażerskiego widać niczego się nie nauczyli. Z dzikimi rozmawia się argumentami siły. Tam nie ma cywilizacji.

BUBA
niedziela, 4 lipca 2021, 14:01

Nistety Holendrtzy dysonowali tylko zapasem piwa na swoim zaawansowanym okrecie.........................

prawda
niedziela, 4 lipca 2021, 10:53

ohh jacy ci rosjanie sa zli i niedobrzy...lataja sobie po morzu czarnym...nie to co nato...lata tylko przy swoim brzegu i patrzy jakby tu sie obronic przed rosja i chinami. Rozumiem, ze powtarzanie swoistej wersji prawdy ma wzdudzic wrazenie, ze jest to prawda ostateczna...ale tak nie jest.

Ech
środa, 7 lipca 2021, 23:09

Swoja droga propaganda coraz gorsza

KrzysiekS
niedziela, 4 lipca 2021, 21:29

prawda Rosyjski Trolu to Rosja weszła do Gruzji to Rosja zajeła KRYM i część Ukrainy (chociaż sama w zamian za atomówki im nienaruszalność granic gwarantowała), to Rosja włazi z butami do Białorusi nie Polska czy jesteście w Syrii itp. Wszędzie wchodzicie bezczelnie i jeszcze chcecie aprobaty?

Realista66
poniedziałek, 5 lipca 2021, 10:36

To był błąd Ukrainy że oddali atom, sytuacja była by zupełnie inna teraz

Raf
poniedziałek, 5 lipca 2021, 18:46

No ciekawe jaka to by była sytuacja dla Polski

poniedziałek, 5 lipca 2021, 07:49

trzcinq
poniedziałek, 5 lipca 2021, 07:32

Z tymże Białoruski władze na to się zgadzają podobnie jak Syryjskie co do Ukrainy to zgoda lecz tam kwestia jest bardziej złożona (geopolityka)

pragmatyk
niedziela, 4 lipca 2021, 10:19

Kazdy okręt na terytoriach spornych z Rosją wyposazony w balony zaporowe ,niech się zaplączą.

Nostradamus
sobota, 3 lipca 2021, 17:51

śmiechłem... już nie długo Chiny zmiażdżą Rosje atakując ją wspólnie z Japonią. Mówią o tym centurie Nostradamusa. Wizjoner pisał o tym, że Smok- Chiny wraz z wyspami - Japonia stworzą takiego wirusa, że głowice nuklearne ruskich będą zawracać tak, że będą cierpieć od własnej broni ruscy.

Hanys
niedziela, 4 lipca 2021, 13:02

Dlaczego uważasz ze Chiny i Japonia chciałby być zmiażdżone przez rosyjski arsenał jądrowy ? :)

Polak
niedziela, 4 lipca 2021, 11:45

Za dużo wizjonerów na tym forum a za mało fachowców

voodoo
niedziela, 4 lipca 2021, 11:36

trzeba być wyjątkowym dyletantem aby wymyślić sojusz chińsko-japoński...bliższy już byłby sojusz USA/Rosja przeciwko Mozambikowi...ale dalsza część o Nostradamusie wszystko wyjaśnia...poprosimy jeszcze o proroctwa Pytii Delfickiej i sióstr fatimskich

2ww
niedziela, 4 lipca 2021, 16:22

Faktycznie nienawiść Chin do Japonii szczególnie za to co robiła Japonia Chinom w Mandżurii jest tak duża że trudno to sobie wyobrazić. Z drugiej jednak strony nikt też sobie nie wyobrażał Paktu nazistowskich Niemiec z komunistyczną Rosją u progu II Wojny Światowej. Jednak nam Polakom nie wchodzą do głowy strategie, których częścią są różne taktyki na pokonanie wroga docelowego..

w.
sobota, 3 lipca 2021, 17:08

To te granice Ukrainy już ONZ uznało czy dalej są prawnie nieokreślone?

Trol
niedziela, 4 lipca 2021, 13:54

A kiedy to ONZ uznał granice Rosji? Krym też uznali?

sobota, 3 lipca 2021, 22:17

Pomyliło ci się z granicami tworu zwanego Rosja:))

klawiatura
sobota, 3 lipca 2021, 15:45

"rozstawionymi ponad potrzebę systemami rakietowymi" Przestańcie się ośmieszać takimi stwierdzeniami. To jest tak żałosne, że aż śmieszne.

Palmel
sobota, 3 lipca 2021, 15:35

Tymczasem Rosji nigdy nie udało się takie umiędzynarodowienie ćwiczeń wojskowych - a po co im to . Dodatkowo obecność tak dużej liczby państw ćwiczących u boku Ukrainy było otwartym potwierdzeniem braku ich zgody na zagarnięcie Krymu i wschodnich obwodów ukraińskich - i co z tego wynika nic Krym dalej będzie Rosyjski jak od 1772 roku jest, a teren przylegający do Krymu zawal się U Krańca ziemi jak był granicach Rzeczpospolitej

pragmatyk
niedziela, 4 lipca 2021, 10:24

Ale Morze Czarne nie może być zawłaszczone ,tak samo jak Bałtyk. Dobrze ,ze tu mamy kilka krajów nad Bałtykiem mądrzej planujacych obronę morska ,bo wojna trwa ,a czym mozemy Rosjan postraszyc ? Sam MDR to za mało. Bylibysmy równiez wsparciem dla sąsiadów.

zyg
niedziela, 4 lipca 2021, 08:33

Jeśli podążać historyczną "logiką" Rosji, to Krym był krócej częścią państwa moskiewskiego/sowieckiego/rosyjskiego niż n.p. Smoleńsk w granicach W Ks Litewskiego/Rzeczypospolitej? A do Rosji należy mniej niż 10% wybrzeża Morza Czarnego, reszta do krajów NATO lub do NATO aspirujących, tak że nie mają zbyt wiele do powiedzenia na tym akwenie..

Winnetou
niedziela, 4 lipca 2021, 13:52

Krym jest dłużej rosyjski niż USA bladych twarzy!

niedziela, 4 lipca 2021, 11:47

To się mylisz policz sobie dokładnie albo idź do szkoły

Valdore
sobota, 3 lipca 2021, 22:18

Palmelku, jak tam na Krymie bez wody wyschniecie to sobie Ukraińcy wezma go bez jednego wystrzału.

Kot nr 398
środa, 7 lipca 2021, 18:05

Na Krymie wody jest chwilowo nadmiar.

trzcinq
poniedziałek, 5 lipca 2021, 07:34

Davi marzycielu niepoprawny zlituj się i napisz w końcu coś co jest realne

:)
niedziela, 4 lipca 2021, 09:51

Podejrzewam że długo będziesz Davien czekał.

tagore
sobota, 3 lipca 2021, 11:24

Ciekawe jaki jest procent płatnych do pożytecznych pośród realizujących założenia Moskiewskiej propagandy?W sytuacji bezpośredniego zagrożenia te działania na forach niewątpliwie zainteresują wielu ludzi.

sobota, 3 lipca 2021, 19:38

Do Berezy Dyrektor na pewno chętnie wydzierżawi.

złośliwy
sobota, 3 lipca 2021, 17:44

Według PO to cały PiS za tym stoi :).

z rozmachem
sobota, 3 lipca 2021, 15:56

Powinieneś się był tradycyjnie podpisać ABW.Wszyscy by mieli pełne portki.

sff
sobota, 3 lipca 2021, 13:42

straszysz? wstyd ci wobec tych co myślą i mają własne zdanie?

Bat
sobota, 3 lipca 2021, 18:13

Niekiedy to wasze myślenie mnie przeraża. To ślepe atakowanie Polski i Polaków w obronie Rosji choć ogólnie to od wieków nasi wrogowie.

W3-pl
sobota, 3 lipca 2021, 16:48

Rosjanie....? Czy przekonywacze o wy"Bombardowania" HMS defendera?! ( A to pewnie yaro przyparty do muru)

Dario
sobota, 3 lipca 2021, 09:33

No cóż coraz bardziej zbliżamy się do III wojny ... Tylko patrzeć jak Rosja sprzymierzy się z Chinami i islamistami przeciwko USA i NATO... Część państw zkoalicji NATO przejdzie na stronę wroga (sympatycznie o Putinie wypowiada się np. prezydent Francji, nie wiadomo czy Turcja nie stanie po stronie świata islamskiego). Tak czy inaczej trzeba poważniej potraktować sprawy uzbrojenia naszego wojska, zadbać o przeszkolenie jak najwiekszej liczby Polaków w kwestiach obrony kraju.

niedziela, 4 lipca 2021, 11:49

Darii masz zbyt dużą wyobraźnię

BUBA
sobota, 3 lipca 2021, 10:52

trzeba poważniej potraktować sprawy uzbrojenia naszego wojska-to musial by byc inny MON. PMW praktycznie nie istnieje zamiast WP sa Harcerze.A mialo byc wiecej, szybciej, taniej.Co z tak hucznie zapowiadanym wielkim kontaktem dla wojska???? Umowa na Miecznika miala byc podpisana do konca czerwca .... klamstwo klamstwem pogania. a jutro ... jutro w Polsce jezykiem urzedowym bedzie rosyjski ... i ciagle niema winnych.

Kazik :)
sobota, 3 lipca 2021, 13:31

Racja!!!! Tyle, że Komendant (Naczelnik Państwa ) - JK jest epokę do tyłu i nic a nic nie kuma!!!

trzcinq
sobota, 3 lipca 2021, 16:41

Piszesz tak jakkby poprzednicy JK byli lepsi, oświeceni i myśleli na przyszłość. Serio? Kiedy i kto pytam

Kazik :)
sobota, 3 lipca 2021, 21:32

Rebus - Kto wprowadził RP do UE i NATO (a bo i poco nam to) z którego teraz i JK korz(ż)ysta? Kto wprowadził wolnorynkową gospodarkę-społeczną którą teraz JK łupi bo to źli oni (co w zamian socjalizm-centalizacja come back-lata 1980-1989)? A co dał JK w zamian?

wert
niedziela, 4 lipca 2021, 13:08

ten kto wprowadził "wolnorynkową" gosPOdrakę ZŁUPIŁ SPOŁECZEŃSTWO i wytransferował dochody Polski i Polaków za granicę. Gdybyś nie zauważył. Co JK dał w zamian? Poczucie że ta szaraczki na dole to nie tylko mięso armatnie "dziejów świata" a LUDZIE którzy nie muszą dygać za 4,50 na godzinę i żeby skończyć, i wyjść z pracy muszą otrzymać zgodę "szefa". Jak wpływa dbanie o interes NARODOWYCH firm na kondycję państwa i ludzi dobrym przykładem jest Korea Płd. Postudiuj jeśli wiesz co to słowo znaczy. Ale wątpię bo widzę tylko balcerkowe wymłotkowanie mózgu

Kazik :)
niedziela, 4 lipca 2021, 15:58

Bełkot i brak realnych namacalnych faktów. Ja widzę tylko narodowy wymłotkowany szowinizm nierozumiejący świata.

wert
niedziela, 4 lipca 2021, 19:32

masz rację, Korea Płd nie jest faktem! To Wyspy Bergamuta. Znasz w ogóle znaczenia słowa szowinizm? Wątpię

biały koń
sobota, 3 lipca 2021, 16:24

POPiS.Macie już nowych naczelników.

złośliwy
sobota, 3 lipca 2021, 19:12

Jeden nowy jest stary,choć w zasadzie obaj nowi są starzy.Ci sami,ale nie tacy sami :).Kiedyś, ktoś takiego hasła użył po zjeździe PZPR,ta sama,ale nie taka sama! :).

Monkey
piątek, 2 lipca 2021, 23:37

Jeżeli jest taka wolność na wodach miedzynarodowych, to dlaczego Amerykanie zagrozili zniszczeniem radzieckich statków przewożacych broń masowego rażenia na Kube we wczesnych latach 60-tych. A sami przerzucili Pershingi. Jak, sytemy: dolot do celu , powstanie i samozaładowanie na wyrzutnie. Czy morzem? Ich wojska też zapewne przeszły Atlantyk chyba po dnie, maszerując. Zajmują statki KRLD, nie protestuja przeciwko tureckim akcjom pomocy Palestynie. Ok, niech uważają, że mają racje. Tylko dlaczego nie uznają racji innych? Bo nie są to państwa demokratyczne? Ich najbliższym sojusznikiem jest Arabia Saudyjska. Bardzo też lubia Filipiny (demokracja szlachecka, czy raczej magnacka), dali Rosji wolą reke z NS2. Atakują muzułmanow wszędzie gdzie się da, ale w prowincji Xingjiang nagle wszystko jest spoko, bo to nie ich rezerwat, w którym trzymaja zniewolona rdzenna ludnośc. I mają u siebie ruch BLM, a wcześniej były Czarne Pantery.

Idź na skargę do plebana
niedziela, 4 lipca 2021, 04:17

Wyliczasz tak te grzechy USA czy powtarzasz jak małpa po ruskich???? Zapytam się ciebie kto „rozbierał” Polskę we spół z Cesarstwem Pruskim /Niemieckim oraz z Cesarstwem Austriackim????? Kto 17 września 1939 r zadał tzw „nóż w plecy” broniącej się przed hitlerowcami II RP???? Przez kogo po II WŚ mieliśmy tyle lat dziadowskiej komuny??? Wreszcie ten burdell który teraz mamy w kraju to oświecę cię jeśli nie wiesz też „ma ten sam mianownik”!!! Bo PiS przed przejęciem władzy korzystał z „łaskawości” służb specjalnych FR - pierwsze nagrania polityków obecnej opozycji z lokalu SOWA&PRZYJACIELE - PiS w ten sposób podpisał „pakt z diabłem” bo w ten sposób ruscy weszli w posiadanie informacji top secret!!!

Polak
niedziela, 4 lipca 2021, 11:52

Komunę mieliśmy dzięki między innymi przez USA słyną Jałta sprzedali nas Stalinowi

cieszę się twoją radością
niedziela, 4 lipca 2021, 10:08

Top inteligencji. Wystajesz ponad przeciętna na tym portalu.

Fidel
środa, 7 lipca 2021, 23:15

Ale o blokade Kuby nie odpowiedział

telewizor
piątek, 2 lipca 2021, 20:14

Krym należy się Rosji jak chłopu ziemia. Tylko cierpliwośći i za jakiś czas nikt nie będzie respektował Ukraińskich pretensji .

Wania
sobota, 3 lipca 2021, 10:46

Tak samo jak Alaską dopisz. I zagrabione Finlandii ziemie. I okupowane po wojnie kraje dawnego RWPG. No po prostu Rosji wszystko się należy co chce.

Polak
niedziela, 4 lipca 2021, 11:55

Wania nie wszystko się należy USA doskonałej demokracji

trzcinq
sobota, 3 lipca 2021, 15:25

Masz Rację przyznaję. USA robi to w inteligentniejszy cywilizowany sposób. Poprostu każdego od siebie uzależnia w taki czy w inny sposób a działania oponentów im w tym pomagają. Propaganda strachu robi świetną robotę.

Davien
sobota, 3 lipca 2021, 22:20

No popatrz ale jakos tego uzaleznienia nie widać:) A Rosjan napadających i okupujacych obce kraje jak najbardziej .

Kot
sobota, 3 lipca 2021, 18:17

USA uzależnia? Zobacz na Białoruś. Dług w Rosji. Węglowodory z Rosji, język z Rosji, kredyt na atom i elektrownia z Rosji. To jest sztuka.

Polak
niedziela, 4 lipca 2021, 11:58

Popatrzcie na Polskę która nie ma długów i nie jest uzależniona od nikogo

:)
sobota, 3 lipca 2021, 20:22

:)Zajadów przez was dostanę.

Kot
niedziela, 4 lipca 2021, 13:59

Niby z czego? Prawdą w oczy kole.? Prawda to największy wróg Rosji.

?
niedziela, 4 lipca 2021, 17:27

Ten licznik Balcerowicza jeszczr działa, czy pislam kazał przykryć go maseczka?

Rubin
sobota, 3 lipca 2021, 05:51

Zapomniałeś dopisać w nicku.

tiaaa
piątek, 2 lipca 2021, 19:38

"nie znaleziono jeszcze skutecznego sposobu na wyeliminowanie tego sposobu prowadzenia „polityki”." -wystarczy zestrzelić i skutek będzie 100%

Roshedo
piątek, 2 lipca 2021, 23:26

Zestrzelić o natychmiast przeprosić tłumacząc się usterką/ wirusem w elektronice. Komunikat będzie oficjalnie neutralny ale faktycznie aż nadto czytelny. I popisy i napinanie się skończy.

niedziela, 4 lipca 2021, 11:59

Tak samo Ruskie mogą zatopić i też tłumaczyć się usterką lub wirusem

Hanys
piątek, 2 lipca 2021, 22:46

Ale wiesz że kij ma dwa końce i następnym razem na strzałach ostrzegawczych sie nie skończy :)

Gorol
sobota, 3 lipca 2021, 11:07

Hanys. Sam napisałeś że kij ma dwa końce. Ty strzelasz czy do ciebie strzelają (a mają czym) co za różnica

Davien
sobota, 3 lipca 2021, 08:02

I co, rosyjska flota czarnomorska i lotnictwo popełnia wyrafinowane i bolesne samobójstwo?

dzieci już zatrudniają?
sobota, 3 lipca 2021, 10:29

Dziecko-posłuchaj co powiedział Putin a żaden przywódca tzw. Zachodu nawet się nie odezwał.

Cyżwar dawniej Marek
niedziela, 4 lipca 2021, 10:36

Putin mówi różne rzeczy. Tak samo robił kiedyś Lenin. Ten sam, od którego gadaniny nic dobrego w Rosji nie przybyło.

Fanklub Daviena i DB
niedziela, 4 lipca 2021, 13:56

Tak, mówił wiele rzeczy, ale jak w 2003 powiedział Putin "słabych biją", więc jak w 2018 ujawnił broń hipersoniczną i atomowe torpedy, to powiedział: "TERAZ BĘDĄ NAS SŁUCHAĆ"! I wiesz co? - jak widać po Bidenie i przywódcach UE miał rację! :D

Davien
sobota, 3 lipca 2021, 22:22

A kogo obchodza brednie Putina:)) jak ostatnio mu przytłukli łapę to przez tydzień na daczy pod łózkiem siedział:)

Whiro
sobota, 3 lipca 2021, 18:21

Putin to mówi tyle rzeczy że lepiej to przemilczeć. Przy każdej okazji biadoli o 3 wojnie, że on to i tamto, że oni nie pozwolą że obronią, co drugi dzień zachwala jaka to wspaniała armia rosyjska i jak wyprzedza zachód i w ogóle. Gadane to ma,....

szacun
sobota, 3 lipca 2021, 20:25

Wsluchujesz się?Codziennie?

Whiro
niedziela, 4 lipca 2021, 14:05

Broń boże. Tylko co krok czytam, Rosja wprowadza przepis karania za przyrównywanie działań ZSRR do Niemiec i uważa to za przestępstwo, Putin przyjął doktrynę obrony, Putin pokazał nowy laser, Putin leciał z kluczem żurawi, Putin na rybach na Syberii, Putin w konferencji 9nline gdzie pytania zadają mu jedynie podstawieni osobnicy, Putin mówi że nie przegra 3 wojny. Przecież ja czytam to co wisi co chwila w sieci i co wpisują wielbiciele Rosji. Masakra. To ma sprawiać że myślimy że Rosja to kraj numer 1 świata, a Putin to Bóg.

Kiks
sobota, 3 lipca 2021, 15:48

Czyli kompletnie go olali, a kgbista liczył na medialny szum. Myślisz, że gdyby spróbował to świat by bił brawo? Ruskim udało się obudzić świat. Coraz więcej osób zaczyna głośno mówić, że najwyższy czas dać im po łapach. Nie od razu wyciągając armaty. Rozpędzoną kulę trudno zatrzymać. Pamiętaj o tym.

Obserwator
sobota, 3 lipca 2021, 03:08

Jakoś w Turcji zestrzelono rosyjski samolot i cicho. Dało się?

Raf
sobota, 3 lipca 2021, 08:55

Był tutaj artykuł że Rosja ostrzelała turecka kolumnę wojskową a Turcja stwierdziła, że to Syria ... - żeby wyjść z całej sytuacji z twarzą.

Davien
sobota, 3 lipca 2021, 22:25

A jak Turcy sobie urzadzali ćwiczenia z SAA w roli celów to Rosjanie cichutko siedzieli w Hmiejmin i bali się nos wychylic:) A Turfja stwierdziła że en atak był syryjski by nie wywołac wojny ktora im nie była potzrebna. Za to potem odbili sobie to 10x na SAA.

Raf
czwartek, 8 lipca 2021, 19:25

To ta sama Turcja co olała USA i kupiła rosyjski S400?

Kazik :)
sobota, 3 lipca 2021, 13:33

Dwa różne incydenty w geoterytorialnej polityce.

druga strona medalu
piątek, 2 lipca 2021, 20:01

Ewentualnie zatopić.

Rosja NIGDY nie napadła na ziemie Piastów
piątek, 2 lipca 2021, 19:33

W ciągu 57 lat USrael najechał 33 państwa dlatego jest Imperium DOBRA zaś słowiańska Rosja to ZŁO bo bez 1 wystrzału odebrały swój Krym od państwa którego w historii nigdy nie było.

Whiro
sobota, 3 lipca 2021, 18:26

To wymień mi choć 20 tych najechanych. Tylko nie wypisuje gdzie byli tylko kogo najechali. Bo Rosja była też w wielu miejscach choć ich nie najechali. Zresztą ZSRR się rozpadł i Rosja była w kryzysie a USA było na topie. Poczekaj chwilę, Rosja się rozkręca.. Putin musi zapisać się przed śmiercią jako wielki car. Daj mu szansę.

Wiersz Marii Konopnickiej- Rzeź Pragi
piątek, 2 lipca 2021, 23:57

RZEŹ PRAGI. (1794 4 listopada) Zaszło słońce w krwawe morze — Błysnął bagnet, błysły noże, Suworowa pałasz nagi — Błysnął hasłem na rzeź Pragi! Rzuci się zajadła tłuszcza, Siwym starcom nie przepuszcza, Przed oczyma ojca, matki Rozrywają żywcem dziatki. W każdym domu trupy leżą, Pluszczą progi krwią ich świeżą Po ulicach krwi się fala Aż ku Wiśle gdzieś przewala. Jeszcze nie syt Moskal srogi Wydał hasło do pożogi — Staje Praga w ogniach cała, Pożar na jej dachach pała. Po ulicach wichr przegania Kłęby dymów, jęk konania, Okrzyk zgrozy w niebo leci, Skwierczą w ogniu ciała dzieci! W żadnej ludzkiej świata mowie Mąk tych słowo nie wypowie I nikt nie ma dość odwagi, By opisać tę rzeź Pragi! Dymią zgliszcza i krew dymi, W jeden mordu stos olbrzymi, A przez trupy do Warszawy Sam Suworow wchodzi krwawy! Suworowie! Póki żyjesz Krwi tej z rąk twych nie obmyjesz! Imię będziesz miał u świata, Nie żołnierza — ale kata!

oPOortunista
piątek, 2 lipca 2021, 22:47

Historii, to uczyłeś się z książeczek kremlowskich?Rosja wielokrotnie napadała na ziemie Rzeczypospolitej,a później Polski. Mordowała narody Rzeczypospolitej , w tym przede wszystkim rdzennych Piastów zwykle z ogromnym "zaangażowaniem".

trzcinq
sobota, 3 lipca 2021, 15:27

Zapomniałeś dodać Germanów obecnie zamieszkaujacych tereny na zachód od Odry

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 4 lipca 2021, 10:49

Twoi ruscy, którzy wzorują się na Mongołach mordowali i mordują bez skrupułów. Tak było w Nowogrodzie. Tak było podczas rzezi cywilów podczas insurekcji kościuszkowskiej na Pradze. Tak było po zdobyciu twierdzy Izmaił. Tak było kiedy mordowali za Powstanie Styczniowe. Tak było za bolszewików i tak jest do dzisiaj.

Valdore
sobota, 3 lipca 2021, 22:26

W porównaniu z tym, co wyprawiałą Rosja germanie to mały pikus.

---
piątek, 2 lipca 2021, 22:02

W donbasie rosjanie też nie strzelali? To kogo chowano w Pskowie po nocach?

ciekawy
piątek, 2 lipca 2021, 20:08

Ukraina jest uznawana jako państwo przez ONZ gdzie również została uznana przez Rosję więc co się rzucasz?

olo
piątek, 2 lipca 2021, 21:34

A złożyła już dokumenty związane ze swoimi granicami?

Davien
sobota, 3 lipca 2021, 22:27

Ukraina bezmózgu jest państwem załozycielem ONZ a jej granice sami Rosjanei 2x potwierdzili własnym słowem i podpisem wiec milcz.

Trol
sobota, 3 lipca 2021, 18:28

A sory jakie i komu Rosja złożyła dokumenty jeśli chodzi o Krym? Bo jeśli nikomu to znaczy że Krym na 100% nie jest rosyjski tak jak według ciebie nie ma Ukrainy.

Wania
piątek, 2 lipca 2021, 20:07

Oczywiście, że Rosja napadała na Polskę wielokrotnie. To, że nie doszła bardziej na zachód było wynikiem pogonienia ich w czasie bitwy warszawskiej. A w 1939 roku to może Rosja kogo napadła jak nie na Polskę i w 1944 wkroczyła już na ziemie Piastów. Więc doucz się. Reszta to też propaganda z Kremla.

uzupełniam..
piątek, 2 lipca 2021, 21:48

@Wania W 1944 r. wkroczyłą na ziemie III rzeszy.

Davien
sobota, 3 lipca 2021, 08:05

Nie, ruska..... to były okupowane polskie ziemie, okupowane w wyniku wojny wywołanej przez barbarzyńców z Rosji i Niemiec.

Patryk
sobota, 3 lipca 2021, 21:08

Pamiętajmy jeszcze o Słowacji - najechała nas razem z Niemcami 1 wrze 1939. Dlaczego nie czepiamy się Słowacji?

bender
wtorek, 6 lipca 2021, 13:28

Jakąś dekadę temu Słowacja nas grzecznie przeprosiła. Niemcy oficjalnie żałują rozpętania wojny. Jest tylko jeden uczestnik tych wydarzeń, który mało, że nie żałuje, to wciąż próbuje zakłamać historię.

dzieci już zatrudniają?
sobota, 3 lipca 2021, 10:30

To nawet nie wiesz kto rozpoczął IIWŚ?

Davien
sobota, 3 lipca 2021, 22:29

IIWŚ zaczał Stalin przez podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow a następnie wspólnie z Hitlerem napadli na Polskę

Gruszwik
sobota, 3 lipca 2021, 10:53

Poczytaj o pakcie Ribbentrop-Molotow. Ramię w ramię napadli na Polskę. Ruscy dopiero 17 września, żeby nas dobić. Później na mocy tego paktu napadli na Finlandię. Doucz się. I zobacz w rosyjskiej gazecie z 30 grudnia 1939 roku życzenia Stalina dla przyjaciela Hitlera, w których Stalin Hitlerowcom dziękuję za wspólnie przelaną krew. Polską krew. W Rosji za opublikowanie tych życzeń idzie się teraz do więzienia. Bo trzeba zakładać historię.

faktycznie dzieci zatrudniają
sobota, 3 lipca 2021, 15:21

Ale zrozum, że choćbyście i tysiąc razy powtarzali te brednie to na fakty nie wpłyniecie. 1 września 1939 r. Niemcy napadły na Polskę i rozpoczęły IIWŚ. 17 września wojska ZSRR przyłączyły się do inwazji Niemiec i weszły na teren RP. Kojarzysz różnicę miedzy "pierwszym" a "siedemnastym"?

wert
niedziela, 4 lipca 2021, 19:57

stalin obiecał wejście na 5 potem grał na czas. Zdecydował po donosach z Abvill. Faktycznie małe dziecko się zapiera i krzyczy wniebogłosy: ja nie chcę, ja nie chcę. Dobrze płacą? W Polsce nikt trzeźwy nie kupi tak pampersowego "towaru"

Davien
sobota, 3 lipca 2021, 22:31

Nie, 26 sierpnia 1939r ZSRS podpisując pakt Ribbentrop-Mołotow praktycznei wypowiedział Polsce wojnę. Niemcy i ZSRS miały uderzyc jednoczesnie więc skończ z tymi bredniami z sowieckiej historii obrońco zbrodniarzy wojennych.

1938
wtorek, 6 lipca 2021, 07:56

Zaolzie hipokryci

bender
wtorek, 6 lipca 2021, 13:27

Ale co Zaolzie? Jeśli już to ciekawy jest temat Benesza, jako sowieckiego agenta.

Whiro
sobota, 3 lipca 2021, 18:34

To niby zmienia fakt że byli sojusznikami Hitlera i napadli na Polskę? Sam pakt zresztą był podpisany na tych samych warunkach. Dla ZSRR i Niemiec. Gdyby ZSRR weszli do Polski 3 albo 5 to też byś powiedział że to nie oni zaczęli bo weszli później? A gdyby godzinę po Niemcach to co?

Plw
piątek, 2 lipca 2021, 22:44

@uzupełniam , strzeliłeś sobre w stopę , bo (mimo takiej pisaniny) pamiętamy pakt Ribbentrop - Mołotow

Ech
piątek, 2 lipca 2021, 18:45

Dobrze nie zastoswali metody amerykanskiej. Wtedy musiali by kupic 10 ltniskowcow wyslac je do ameryki poludniwej, zbombardowac Bralyzlie, Paragwaj, i Dominikane, po czym okupwac 20 lat np Haiti.:) Na szczescie praktykuja metode Chinska czyli plywaja wokol swoich wybrzezy blisko terenu gdzie 99% mieskiancow mowi ich jezukiem i odganiaja jednostki NATO ktore przpywaja z drugiego konca swiata.. Ufff...jak zrobic zeby caly swiat stoswal Chinska metode a nie Ameryukanskja?

SZELESZCZĄCY w TRZCINOWISKU
piątek, 2 lipca 2021, 18:34

Dyktatura jest najpełniejszą postacią zazdrości a zazdrość to karma zawiści która tworzy szaleństwo ubrane strachem przed utratą władzy ....dyktator wie że nasze granice wyznaczone są przez nasze lęki ..więc gra

wert
piątek, 2 lipca 2021, 17:59

należy wysłać tam naszych ekologów. Niech bronią ptactwo przed Pancyrami

yaro
piątek, 2 lipca 2021, 17:45

HMS Defender wrócił do domu już inną trasą, z daleka od wód terytorialnych FR. A w dzień incydentu zapowiadali, że będą wracać tak samo jak płynęli do Gruzji.

Gruszwik
piątek, 2 lipca 2021, 20:09

A gdzie ten bombardowania yaro? Bo nikt nie widział i filmów brak co w Rosji niemożliwe. Ostrzał z pukawki pobliskich obłoków też jest zabawny.

tłuczki należy edukować, tylko czy to coś da?
piątek, 2 lipca 2021, 22:48

No popatrz. Strzały i wybuchu słyszał dziennikarz BBC będący na pokładzie i relacjonujący to w swoim przekazie ale tłuczki udają, że nie wiedzą o co chodzi.

Kot
sobota, 3 lipca 2021, 18:38

Oczywiście słyszał je z dala. Brytile mówili że myśleli że to zapowiadane przez Rosję odległe odgłosy ich ćwiczeń. Ten dziennikarz potwierdził że słyszał to samo co inni. Ale trolownia przerobiła to na swoją modlę.

Davien
sobota, 3 lipca 2021, 08:08

No popatrz tłuczku bez edukacji: Nic niesłyszał poza odległymi o wiele kilometrów odgłosami:))

tłuczki należy edukować, tylko czy to coś da?
sobota, 3 lipca 2021, 18:07

Biorąc pod uwagę, że mój garnitur raczej kosztował więcej niż rodzice wydali na "nauki" czołowego trolla byłbym ostrożnym z tym szafowaniem zwrotem "bez edukacji".

Dawo
piątek, 2 lipca 2021, 16:49

Odpowiadając na poniższe pytania. Tak. Rosja już odstaje technologicznie od Chin.

Amen
piątek, 2 lipca 2021, 19:05

No tak, a nasz kraj pewnie za 50 lat nie osiągnie poziomu Rosji. Zapomniałeś dodać.

sobota, 3 lipca 2021, 02:57

PKB Rosji jest Tylko 2,5 raza większe niż Polski pomimo prawie czterokrotnej liczby ludności, o rozmiarze terytorium i złożach naturalnych nie wspominając... Rosja to modelowy przykład najgorszego z możliwych zarządzania potencjałem... Nawet jeśli za 50 lat nie osiągniemy ich pozimu w sensie całkowitego przychodu, to już dawno zostawiliśmy ich w tyle pod wzglęcem stosunku potencjału do efektu.

Re
sobota, 3 lipca 2021, 07:50

Dlatego z polską się nikt poważny nie liczy a z rosja muszą

Whiro
sobota, 3 lipca 2021, 18:41

Liczą się nie liczą. Że Szwajcarią czy Norwegia też się nie liczą a kraje te odniosły niebywały sukces. Rosja jest ogromna, ma ogromne złoża i armię, ale tak na prawdę kraj to jest ten wymieniony tu przykład jak można zmarnować środki. Daj Polsce 8 tys głowic jądrowych i złoża Rosji to nawet rządzona przez Nikodema dyzme będzie znaczącym krajem na świecie. Więc nie wiem czy Putin to Dyzma czy wizjoner.

Leszek
wtorek, 6 lipca 2021, 08:02

Balcerowicz itp wszystko odda w obce rece, bo to co zrobino to ciezko nazwac prywatyzacja.Ot sukcesDaj to to takie bardzo przypominajace obywateli pewnego kraju na u.

Kacperek
sobota, 3 lipca 2021, 11:38

I dlatego obywatele są coraz biedniejsi. Wolisz żyć w normalnym kraju, czy w kraju z największymi zasobami naturalnymi na świecie i ciągłym przyrostem miliarderów i ciągłym zwiększaniu wydatków na zbrojenia? Już miliarderów, ktorY są kolegami wodza jest ok 120. A biedota, której jest 90 procent ludności żyje w biedzie, z tego połowa w nędzy. Rosja nigdy nie była i nie jest krajem do naśladowania. W propagandzie wygląda świetnie, w rzeczywistości nadal tkwi w latach 50 ubiegłego wieku.

asad
sobota, 3 lipca 2021, 17:03

Ubiegłego? Chyba miałeś na myśli wiek XIX.

Yh
piątek, 2 lipca 2021, 23:18

Chodzi ci o średnią życia?

natręt
sobota, 3 lipca 2021, 11:06

Spada od dwóch, może trzech lat.Ty to jak się czegoś przyczepisz.

Olender
piątek, 2 lipca 2021, 16:29

Jest bardzo prostu sposób wyeliminowania prowadzenia "polityki" przez Rosję. Zakaz exportu do EU paliw kopalnych (Gazu, Ropy, itp)... Nie ma pieniędzy... nie ma wojny ;)

olo
piątek, 2 lipca 2021, 21:38

popieram, już od jutra!!! Przemysł padnie, my zamarżniemy a Rosja najwyżej sprzeda więcej tytanu, molibdenu, złota, diamentow i srebrnych skór lisich. Ekstra pomysl, popieram :(((

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 4 lipca 2021, 11:04

Ciekawe jak ruscy będą śpiewać, kiedy ktoś w Niemczech zmądrzeje i odkopie doświadczenia tamtejszych firm z hydratami metanu? Pierwsi będą Japończycy, bo ich przycisnęła Fukushima. Już przez to Gazprom dostanie nieźle po łapach, bo nie będzie sprzedawał do Japonii LNG. W Niemczech i w kilku innych państwach to jest tylko kwestia nieco dłuższego czasu.

Kot
sobota, 3 lipca 2021, 18:48

Ale komu to sprzeda? Unia od dawna powinna wspierać budowę rurociągów z Iranu, libii. Zatoki perskiej, Turkmenistanu, Cypru i kogo się da. Zamiast siłować się z ns2 Niemcy dawno powinno to olać i myśleć o innych drogach dostaw. Ale tu widać że chodzi jedynie o ich zysk i zysk lobbujacych ich Rosjan. Lenin kiedyś mówił że zachód sam kupuje linę na której on nas powiesi.

Davien
sobota, 3 lipca 2021, 08:11

taak, sprzedaz złota i diamentów reguluje ktosinny i Rosja nie ma nic do gadania, w tytanie już Ukraina ja wyprzedziła wiec biedaku i zamarzniecie i z głodu wymrzecie w tej Rosji.

jak widać trolle "eksploatowane" są ponad miarę
sobota, 3 lipca 2021, 18:10

Powyższe wynurzenia to już raczej nie efekt przemęczenia ale skrajnej desperacji i frustracji.

uvc
piątek, 2 lipca 2021, 18:47

wojna wybucha przy kończących się pieniądzach, w 1939 roku do Hitlera przyszedł bankier i wyjasnił mu, że kasa coraz bardziej pusta. To była jedna z przyczyn napaści na Polskę (zająć ludzi czym innym niż myśleniem o wypłacie, dać im igrzyska, jednocześnie niewolnicy okupowanego kraju przynoszą dochód, plus kasa z rabunku okupowanego kraju - nie na darmo Wehrmaht zapylał do Warszawy, żeby dorwać się do skarbca ze złotem, które zostało w porę ewakuowane).

sff
piątek, 2 lipca 2021, 21:40

bzdury, Hitler miał stałe finansowanie z nawiązką zaspokajajace potrzeby kraju i armii, ogarnij swoje książki do historii

Davien
sobota, 3 lipca 2021, 08:12

Chyba że od was z Rosji bo od nikogo innego. Ale zrozum że sowiecka historia nikogo nie interesuje.

błysk otliwe
piątek, 2 lipca 2021, 17:22

Genialne.

No
piątek, 2 lipca 2021, 18:46

Lub odwrtbie. Nie ma pieniedzy. Przyparcie do muru wtedy wojna

Davien
sobota, 3 lipca 2021, 08:13

I Putin popełniający razem z Rosja samobójstwo, no istotnie"rozwiazanie":))

messer
piątek, 2 lipca 2021, 15:46

Prawo nieszkodliwego przepływu zostaje zawieszone, jeśli okręt wojenny przekracza granicę morską uzbrojony i gotowy do akcji, i może zostać założone jego nieprzyjazne zachowanie. Biorąc pod uwagę relacje UK i FR, trudno tu mówić o przyjazności.

DD
piątek, 2 lipca 2021, 15:28

angielski statek opuścił Morze Czarne, wahając się po raz drugi przetestować cierpliwość rosyjskich rakiet

Davien
sobota, 3 lipca 2021, 08:14

Taak, stanowczo chcecie jednak wygrac wRosji Nagrodę Darwina.

drugi Deviant
niedziela, 4 lipca 2021, 21:43

Ale tę nagrodę kolego przyznają raz w roku w marcu i już ją w 2021 dostałeś czym chwaliłeś się całej naszej farmie (nawet była mała "bibka" z tego powodu) więc do 2022 nie ma możliwości przyznania jej ponownie.

Davien
wtorek, 6 lipca 2021, 08:05

Potwierdzam , dostalem

drugi Deviant
wtorek, 6 lipca 2021, 20:04

Jeszcze raz gratuluje, szczerze gratuluje.

olo
piątek, 2 lipca 2021, 21:41

okręt

gogo
piątek, 2 lipca 2021, 16:39

Turcy powinni zablokowac Bosfor jezeli Rosjanie zablokuja ich statki, NATO powinno przeprowadzic taką akcje

Polak
piątek, 2 lipca 2021, 19:13

Już raz Turcy chcieli zablokować Bosfor Sowietom spytaj się Turków jak by się to dla nich skończyło

Valdore
sobota, 3 lipca 2021, 22:36

Normalnie, Sowieci by sobie popłakali i odpuscili:)

Kiks
sobota, 3 lipca 2021, 15:50

Zapytaj Wagnerowców. USA nie pytało się o zgodę ;).

tłuczki należy edukować, tylko czy to coś da?
niedziela, 4 lipca 2021, 11:07

Pytałem cię już kiedyś i się nie doczekalem-może teraz podasz szczegóły dot. tych "Wagnerowców"?

yaro
piątek, 2 lipca 2021, 15:55

on przekraczał granicę dwa razy to za drugim razem ruscy dali mu do zrozumienia, że trzeci raz skończy postrzelany ale nie będzie zatopiony tylko będzie go trzeba odholować ....

Davien
sobota, 3 lipca 2021, 08:15

Taak a potem Rosja musiałąby odbudowywać flotę i lotnictwo od zera:))

easyrider
piątek, 2 lipca 2021, 19:57

Ruscy to mogą w gacie narobić a nie ostrzelać natowski okręt. Są słabi i napinają się tylko na użytek własny. Załoga okrętu mogła im spokojnie pomachać i pokazać środkowe palce. Tyle ruskiego, że trochę paliwka wypalą.

olo
piątek, 2 lipca 2021, 21:42

i z tym to optymistycznym nastawieniem poczekaj aż zapukają do twoich drzwi...

Kiks
sobota, 3 lipca 2021, 15:51

Jasne. W Polsce strasznie się ruskich boją. Ruscy wiedzą co tu by ich czekało.

easyrider
piątek, 2 lipca 2021, 22:20

Dalej wchodź im w d... Może do twoich nie zapukają.

ruski stek bzdur...
piątek, 2 lipca 2021, 17:02

Buahahahaha ! Czy postrzelany ???

gliwiczanin
piątek, 2 lipca 2021, 15:19

Jeśli Rosja nie umie przestrzegać prawa międzynarodowego to powinno się zrobić to samo co ona robi Ukrainie. W Konwencji Genweskieh z 1982 roku oraz Konwencji o Prawie Morza z 1982 roku jest mowa o wodach terytorialnych i przyległych. A wokół Krymu Rosja takich wód nie ma, bo formalnie są to wody Ukrainy. Jeśli Rosja nie umie przestrzegać prawa to kraje europejskie powinny pokazać jak wygląda egzekwowanie przepisów. Kraje Nato powinny z Finlandią zablokować zatokę fińską zgodnie z prawem do zawieszenia prawa do nieszkodliwego przepływu ze względu na bezpieczeństwa państwa nadbrzeżnego. Rosja prowadzi agresywną, wręcz bandycką politykę, zagrażając innym sąsiadom np. państwom na Bałtyku co daje uzasadnienie zablokowania zatoki fińskiej dla statków płynących do Petersburga. Ciekawe co wtedy Rosjanie powiedzą jak ich największy port zostanie zamknięty.

olo
piątek, 2 lipca 2021, 21:43

nie wypowiadaj sie jak nie znasz prawa bo tylko robisz ludziom mętlik w głowach.

123
piątek, 2 lipca 2021, 16:03

Finowie nigdy na to nie pojda.

złośliwy
piątek, 2 lipca 2021, 16:25

Ale on by chciał, żeby poszli.

franek
piątek, 2 lipca 2021, 16:52

Władimir?

?
piątek, 2 lipca 2021, 17:22

Mykolaj?

dim
piątek, 2 lipca 2021, 14:47

Turcy bardzo często robią to. Europa nie reaguje. USA nie reagują. Turcji po prostu "tak wolno", bo to "sojusznik". A teraz nagle sugestie Redakcji, że sposób ten "wynaleźli" Chińczycy ? Gdzie Chiny, a gdzie w zupełności europejskie (i unijne) Morze Egejskie i południowe Morze Śródziemne ? Głowa w piasek i przykład tchórzostwa polityków przez dziesięciolecia, a potem zdziwienie, że dotychczas spokojni Rosjanie też tak zaczynają działać ?

CdM
piątek, 2 lipca 2021, 17:08

Turcy bardzo często blokują Dardanele na wiele miesięcy? Bo to by dopiero była analogia do blokowania cieśniny kerczeńskiej...

dim
sobota, 3 lipca 2021, 07:54

Najpierw porównaj ruch tu i tam jeśli już mówisz o analogii. Przy Dardanelach, w drugim tygodniu, korek liczyłby już dziesiątki tysięcy jednostek. Natomiast "spokojnie" usiłują taranować jednostki greckie (co czasem im się udaje), tną rybakom sieci, nawet na greckich wodach terytorialnych, zbrojnie i jawnie osłaniają przerzuty nielegalnych imigrantów do Europy itd. Lista byłaby długa.

:)
piątek, 2 lipca 2021, 14:59

No wiesz,jak tak można;).

y
piątek, 2 lipca 2021, 16:02

"...spokojni Rosjanie..." - dowcip miesiąca.

piątek, 2 lipca 2021, 17:09

Lepszy jest "...golabki pokoju jankesi "wprowadzajacy demokracje"..." - to dowcip nie miesiaca a stulecia

dim
piątek, 2 lipca 2021, 17:06

Po prostu Twoje niedoinformowanie. Gdyż w porównaniu do systematycznych, od wielu dziesięcioleci, prowokacji tureckich, Rosjanie są (relatywnie) spokojnym i porządnym sąsiadem. Gdyby byli wobec Polski jak Turcy, wobec Grecji, wtedy to Polska utrzymywałaby ze 600 nowoczesnych samolotów wielozadaniowych i czysto myśliwskich, kilkanaście nowoczesnych okrętów podwodnych, ponad 500 bardzo nowoczesnych czołgów (starszych nawet tu nie liczymy) budowałaby aktualnie ze 12 najnowszych fregat, szukając wykonawcy na modernizację także swych 12 nieco starszych. - zwyczajnie przemnożyłem przez proporcje liczby ludności, nawet nieco ograniczając wynik w dół. Przy czym przewaga demografii i gospodarka Rosji nad Polską jest znacznie mniejsza, niż Turcji nad najsilniejszym z jej zagrożonych sąsiadów, czyli Grecją. W ogóle nie wiem, czemu wszyscy się tak Rosji w Polsce boją ? Wystarczy robić to samo co oni, ale skoncentrowane na naszych, znacznie krótszych granicach i dziesiątki razy mniejszym terytorium. I ruskie już nie podskoczą, ani nawet cichutko nie mrukną. Ja tego po prostu nie pojmuję - trząść gaciami, ale nic prawie nie robić w sprawie ? - Głupie.

olo
piątek, 2 lipca 2021, 21:47

Głupie to jest to że taki syf z naszym wojskiem przez ostatnie 20 lat a te Ruskie jeszcze nie zaatakowali? Panie, to się we łbie nie mieści!

dim
sobota, 3 lipca 2021, 08:02

Mają kilka bardzo dobrych związków taktycznych, ale resztę dopiero pilnie doprowadzają do przyzwoitego stanu. Trochę tak, jak Polacy swą 18 dywizję. Szokujące dla mnie jest raczej, że Polacy szykują tak tylko jedną taką dodatkową dywizję, zamiast kilku. Choć świetnie wiadomo, że jedna to za mało, by uderzenie Rosjan hamować. Plus znane opóźnienia w programie POWSTAWANIA (dopiero powstawania !) adekwatnej technicznie opl. czy p/panc. Zupełna muzealność BWP1, zamiast ich wielkoseryjnej, niezwłocznej modernizacji itd. Tak jakby Polakom jakoś tak nie bardzo zależało na utrzymaniu suwerenności, choćby na przeciętnym światowym poziomie. Wolą być przedmiotem, niż podmiotem ?

olo
sobota, 3 lipca 2021, 13:58

albo tym co Polską rządzą, niestety

wert
sobota, 3 lipca 2021, 10:36

kasa kasa kasa, Gdybyśmy "troszkę" mądrzej wybierali, spokojnie równalibyśmy dziś do Korei Płd a nie do PRL-u. Nasze wybory nasza strata. BWPa chcesz modernizować? Co najwyżej przerabiać na autonomiczne nośniki, choćby takiego ukrainskiego LUACC

dim
sobota, 3 lipca 2021, 12:47

po pierwsze, nie "kasa", a niedoinformowanie społeczeństwa, mamionego przez polityków bajkami. Ale po drugie oczywiście organizacja wydawania (rozdrapywania ?) tych pieniędzy. Obliczałem, że to tylko poniżej 0,5% PKB przeznaczane jest na faktyczne nowe, czy poważnie modernizowane, uzbrojenie WP. Od dziesięcioleci.

wert
sobota, 3 lipca 2021, 17:10

utrzymanie wojska to nie tylko wydatki na modernizację. Możemy "proch" wymyślać, możemy poruszać się w realu. Proponuje wygrać wybory pod hasłem: emerytury wojskowe do ZUS a pensje do budżetu. Tylko tyle! Powodzenia. Tylko bez mamienia wyborców bajkami proszę. Pseudointeligentów którym się coś wydaje jest "mnogo", trochę za dużo. Zarobki "indian" wzrosły o blisko połowę, pierwszy raz od dziesięcioleci.

dim
sobota, 3 lipca 2021, 12:26

Jeśli mnie nie stać na wyprodukowanie SZYBKO 1000 sztuk nowych, nowoczesnych BWP, przynajmniej jak najszybciej zmodernizowałbym z 500 w co lepszym stanie BWP 1. I wtedy można byłoby także skutecznie obniżyć koszty produkcji niezbędnych elementów. Długością serii i pracą zmianową. Tym bardziej, że w razie wojny mało będzie i jednych i drugich. Rezerwa jest konieczna. Jasne, że rozśrodkowana.

andys
piątek, 2 lipca 2021, 16:46

Za miesiac twoja kolej na dowcip!

wiesz co to?
piątek, 2 lipca 2021, 16:39

Zanotuj sobie w kajeciku.

Jerzys
piątek, 2 lipca 2021, 14:46

Skuteczny sposób? Strącić i po ptakach.

dim
sobota, 3 lipca 2021, 08:05

W Sarajewie też zaczęło się od drobnego przypadku, kilku strzałów, lokalnej draki.

Rain Harper
piątek, 2 lipca 2021, 14:32

A gdyby tak Finlandia i Estonia rozpoczęły ćwiczenia w Zatoce Fińskiej i wstrzymały ruch statków?

piątek, 2 lipca 2021, 14:18

Daja jasny sygnal,ze Krymu nie dadzą. Krym jest wybitnie wazny dla Rosji i jej istnienia na arenie międzynarodowej. Krym jak obwod kaliningradzki chroni rosje i tyle. Zachod i Południowy zachód Rosji jest chroniony z tych dwóch placówek, dając dodatkowy bufor oraz ewentualny czas na działania.

olo
piątek, 2 lipca 2021, 21:47

oczywiście!

piątek, 2 lipca 2021, 17:10

Zauważ, że rosyjska Islandia czy rosyjskie wszystkie wyspy japońskie (a nie tylko 4 z nich, jak jest dziś) chroniłyby Rosję jeszcze lepiej. Albo takie na przykład rosyjskie Dardanele.

olo
piątek, 2 lipca 2021, 21:48

ale te dziwolągi "po cudze" się nie rozpychają...

sobota, 3 lipca 2021, 08:15

@olo. Sprawdzam. Wyboraź sobie, encyklopedie podają że Sewastopol i Łódź Rassijska Impieria budowała niemal w tym samym okresie. Konkretnie Łodzi nadano status osady przemysłowej dopiero w roku 1820. Przy czym Rosja zajmowała wtedy ziemie polskie legalnie. Czyli Łódź - według tejże cezury - też jest miastem należnym Rosji. Podobnie jak wiele innych miast, aktualnie w granicach Polski.

Nord
sobota, 3 lipca 2021, 11:20

Rosjanin by dodał, że Łódź jest tymczasowo w granicach Polski.

AB
piątek, 2 lipca 2021, 14:53

Krymu nie dadzą, bo nie mogą dać czegoś co Rosji, nie należy.

olo
piątek, 2 lipca 2021, 21:49

przecież Krym należy do Krymian a nie do Rosji...

zszokowany
piątek, 2 lipca 2021, 16:49

No nie mów!A to ci wiadomość!

ppp
piątek, 2 lipca 2021, 16:31

Akurat Krym się Rosji należy gdyż został przekazany z jednego kraju związkowego do drugiego niezgodnie z obowiązującym wówczas prawem . Ukraiński kacyk przekazał cudze terytorium własnym rodakom aby im się przypodobać . Podobna sytuacja była zresztą z polskim Lwowem gdzie ukraińskie sługusy Salina wybłagały aby oderwać to miast i rejon od Polski . Możliwe , że i wówczas to Chruszczow maczał w tym swoje paluchy .

Czk
sobota, 3 lipca 2021, 04:57

Krym był dany pod zastaw za pożyczkę od banku dla bolszewików czas 99 lat po tym upływie i nie spłaceniu pożyczki miał zostać przekazany kredytodawcy, bolszewicy na chwilę przed oddali Krym innemu państwu aby go nie stracić ze strefy wpływów. A teraz stracili Ukrainę więc Krym odbili siłowo.

Fanklub Daviena i GB
piątek, 2 lipca 2021, 20:16

Ależ oczywiście, że masz rację bardziej niż przypuszczasz! To nie Sowiety, ani Stalin zorganizowały "referendum" o przyłączeniu Polskich Kresów do Ukrainy (a nie do Sowietów! Jakby Kresy włączono do Sowietów jako kraj związkowy/autonomiczny to byłoby przyłączenie do Sowietów!), tylko I Sekretarz Ukraińskiej Partii Komunistycznej tow. Nikita Chruszczow i było to referendum UKRAIŃSKIE a nie sowieckie ani tym bardziej rosyjskiej! A rusofoby obwiniają Rosję! :D

ciekawy
sobota, 3 lipca 2021, 09:50

Chruszczow był Rosjaninem bo urodził się w Kalinovce - to raz, a dwa - był przede wszystkim pierwszym sekretarzem KC Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego oraz premierem czyli piastował najwyższe stanowisko państwowe w twojej zabitej dechami Rosji.

Fanklub Daviena i GB
sobota, 3 lipca 2021, 12:34

To znaczy, że Lenin też był Rosjaninem, bo urodził się w Rosji? A w czasie gdy anektował Polskie Kresy Wschodnie to Chruszczow ne był I Sekretarzem KC KPZR, tylko zaledwie I Sekretarzem Komunistycznej Partii Ukrainy... :D

ciekawy
niedziela, 4 lipca 2021, 13:35

Nie ważne jest kto gdzie się urodził, ważne jest pod czyim sztandarem działał a wszyscy oni działali pod sztandarem twojego ukochanego Kremla.

Łowca NKWD
sobota, 3 lipca 2021, 19:01

Nie wiem czego nie możesz zrozumieć? Jak Stalin Gruzin był szefem ZSRR to czemu Rosjanin Chruszczow nie mógł być szefem Ukrainy? Przecież ZSRR to był kraj wielonarodowy i uwierz że na przykład na Ukrainę podczas wielkiego głodu pilnować ściągania myta z rolników jechał Rosjanin Mołotow.

ciekawy
piątek, 2 lipca 2021, 20:11

A od kiedy to w CCCP obowiązało inne prawo niż decyzja partii i sekretarza KC?

rege3
piątek, 2 lipca 2021, 14:12

obstawiam że ruscy by nie przelatywali obok tureckiego bo mogliby tego nie przeżyć

Davienici są niesamowici
piątek, 2 lipca 2021, 16:42

A czemóż to?

:)
piątek, 2 lipca 2021, 14:36

Obstawiasz Odessę ?

R
piątek, 2 lipca 2021, 13:26

Nie ma "Niderlandzki okręt" jest Holendersk,i moze byc Krolestwa Niderlandow. " Odnosnie tych co pisza o zamianach w nazewnictwie, wystarczy czytac ze zrozumieniem "In 2020, however, the Dutch government announced that it would only communicate and advertise under the name "the Netherlands" in the future" W Polce obowiazuje Holandia albo Krolestwa Niderlandow, nie ma samych Niderlandow

Davien
sobota, 3 lipca 2021, 08:27

U was w Rosji może nie byc, w Polsce i Holandia i Niderlandy są nazwami własciwymi.

Kapitan Nemo
piątek, 2 lipca 2021, 15:12

W pełni popieram, sam pisałem to również kilka razy.

dim
piątek, 2 lipca 2021, 14:49

@R A imć pan Onufry Zagłoba to Niderlandy zaoferował królowi Szwecji, czy jakąś Holandię ?

Kapitan Nemo
piątek, 2 lipca 2021, 15:13

Zgadzam się z dimem w kwestii Rosji/Turcji/Chin, nie zgadzam się absolutnie w kwestii Holandii. To może jeszcze Lechistan, Italia, Borussia i Dacja?

dim
piątek, 2 lipca 2021, 17:12

I obraziłbyś się kapitanie za Lechistan ???

Wawiak
piątek, 2 lipca 2021, 15:57

I koniecznie Pont.

Aircrash
sobota, 3 lipca 2021, 00:03

Stalinogród...

BG
piątek, 2 lipca 2021, 13:24

No wiadomo szlak morski z Odessy do Batumi to jest jeden z ważniejszych szlaków morskich i kluczowy dla bezpieczeństwa NATO a zwłaszcza USA i GB :) Dlatego co sie dziwić że Rosja postanowiła pokazać zachodowi miejsce w szeregu tak jak to zrobiły Chiny. Jak to powiedział ten Riabkow - jak "koledzy z zachodu nie zrozumieją to będziemy strzelać". Także nie róbcie śmiesznej, cynicznej propagandy. Rosja na Krymie jest u siebie i możecie Rosji nagwizdać co najwyżej propagandowymi sankcjami.

Darek
piątek, 2 lipca 2021, 13:42

Czy to nie rosja swego czasu gwarantowała nienaruszalność granic Ukrainy?

piątek, 2 lipca 2021, 14:17

USA i GB też ?

czytelnik D24
piątek, 2 lipca 2021, 15:57

A kiedy USA i GB naruszyły integralność terytorialną Ukrainy?

płaczliwy
piątek, 2 lipca 2021, 16:27

Ileż można...

Trol
piątek, 2 lipca 2021, 15:30

Ty chyba nie rozumiesz zapisu memorandum budapesztańskie go. Tam kraje gwarantowały że uszanują granice Ukrainy i nie będą mieć do nich pretensji terytorialnych. Jedyny kto to złamał to Rosja która Ukrainę okradła. Więc co mi tu wyskakujesz z USA i GB?

dim
piątek, 2 lipca 2021, 17:25

@Trol. Chyba jednak to Ty nie rozumiesz. USA czy GB nie zostawały gwarantami tego memorandum po to, by nikt nie myślał, że chcą na Ukrainę wtargnąć. Ale by ją zapewnić ją o bezpieczeństwie granic, mimo zrzeczenia się broni jądrowej. I nie dotrzymały. I my też liczmy wreszcie po pierwsze na siebie samych, w sprawie obrony. Zamiast zamykać uparcie oczy na nietrwałość papierków.

Trol
piątek, 2 lipca 2021, 18:24

Więc uważasz że Rosja została gwarantem tego żeby GB lub USA Ukrainy nie napadły? Nie żartuj. "podpisane w grudniu 1994 roku[2] w Budapeszcie, na mocy którego Stany Zjednoczone, Rosja i Wielka Brytania zobowiązały się do respektowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, oraz powstrzymania się od wszelkich gróźb użycia siły przeciwko jej niepodległości i integralności terytorialnej" interpretacja wasza to jak zwykle próba zwalenia winy na cały świat za winy Rosji.

olo
piątek, 2 lipca 2021, 21:57

orle, sytuacja się zmieniła kiedy Ukraina dogadała się z USA na temat amerykańskich baz na Krymie. Nie wiesz? Nie rozumiesz implikacji? To zmieniło cały układ i Memorandum poszło w diably bo wcześniej o bazach nie było ani słowa.

Kot
niedziela, 4 lipca 2021, 14:22

To zmieniła się sytuacja czy umowa z Budapesztu? Czyli każda umowa z Rosją to skecz bo jak im się tylko coś w głowie zmieni to ja oleja i zrobią po swojemu. Tutaj właśnie opisałeś Rosję, jej działanie i politykę. Dzięki za prawdę...

wert
niedziela, 4 lipca 2021, 22:44

czy ojropka jest lepsza? Co podpisała w Lizbonie a co robi dziś? Umowa z UE jest tyle samo warta co z sowietami. Umowa z niemcami: podpisali traktat graniczny nie mówiąc o paragrafie w traktacie 2+4 o trwałości i nienaruszalności granic a dziś jakiś edzio mas straszy że jak będziecie się domagali choć minimalnego zadośćuczynienia to my zakwestionujemy granice: "nie mamy waszego płaszcza i co nam zrobicie"? IV Rzesza

dim
sobota, 3 lipca 2021, 08:23

@olo. To mówisz który ukraiński rząd taką umowę wynegocjował, które partie w parlamencie ją przegłosowały i który prezydent podpisał ? No tę o amerykańskich bazach na Krymie ?

olo
sobota, 3 lipca 2021, 14:07

kolonia nie dyskutuje tylko wykonuje

Davien
sobota, 3 lipca 2021, 22:46

Istotnie rosyjska kolonie nei dystutuje tylko sie Chin słucha:))

gonić pastuchów
niedziela, 4 lipca 2021, 21:49

Jakich Chin, wy słuchacie "narodu wybranego" pastuszki.

dk.
sobota, 3 lipca 2021, 15:32

wiesz, tak to możecie rozkazywać swym Ewienkom czy Jakutom :) A i to do czasu.

dcin
piątek, 2 lipca 2021, 14:14

nie znam umowy, której Rosja by dotrzymała. Jak tylko zobaczą, że mogą/dadzą radę/podbiją to łamią umowę i atakują. Dlatego uważam, że na negocjacje i podpisywanie z nimi jakichś tam umów absolutnie szkoda czasu i atramentu.

On
sobota, 3 lipca 2021, 14:42

Pakt Ribentow-Mołotow ;)

Davien
sobota, 3 lipca 2021, 22:46

Bo nie zdążyli, Hitler ich o trzy dni wyprzedził.

olo
piątek, 2 lipca 2021, 21:59

wskaż umowę którą dotrzymał jakikolwiek kraj! Umowy są respektowane przez strony jedynie tak długo jak długo im to pasuje. Jeszcze tego nie zauważyłeś? Ile lat ty żyjesz?

piątek, 2 lipca 2021, 15:21

Wrzesień 1939 roku

piątek, 2 lipca 2021, 15:39

Teheran,Jałta. Miejsca gdzie nas przehandlowano.

Trol
piątek, 2 lipca 2021, 18:28

To kolejny wpis mający winy ZSRR zwalić na zachód. Gdyby ZSRR nie chciał utworzenia bloku wschodniego to nikt nie musiał by iść Stalinowi na rękę . To tak jakbyś obwinił za gwałt nie gwałciciela tylko ludzi którzy gwałconej nie pomogli. To samo z 1939, często spotyka się stwierdzenie że to zachód nam nie pomógł, ale ani słowem wtedy o napaści na Polskę ZSRR, co najwyżej o Niemcach.

złośliwy
piątek, 2 lipca 2021, 19:51

Był taki okres,kiedy pnanowano z Niemiec uczynić panstwo pastersko rolnicze.

piątek, 2 lipca 2021, 16:05

Doprawdy? A jaką wówczas umowę złamano?

dim
piątek, 2 lipca 2021, 17:27

Kolega faktycznie, że pomylił się. Przehandlowano nas już w nocy 9-10 X 1944, w Moskwie, w ramach ubicia targu dwóch dżentelmenów, z dwoma towarzyszami.

franek
piątek, 2 lipca 2021, 17:01

No ten tego traktat z 25 lipca 1932 wtedy został podpisany polsko-radziecki pakt o nieagresji, który 5 maja 1934 przedłużono na kolejne dziesięć lat. Czyli 1944 roku. A Jałta była w 1943 roku. A wcześniej był pakt Ribbentrop Mołotow. Czyli Rosja kłamała kłamie i zawsze będzie kłamać. Dlatego tylko siła militarna powstrzyma moskiewskie zapędy "wyzwalania" swoich sąsiadów

andys
sobota, 3 lipca 2021, 12:46

Oczywiście nic się w Europie nie zmieniło, od 1939 do 1943 r ! Argument, że nic nie powinno się zmieniać jest typowy , dla ludzi , którzy nie wiedzą, że "nie można wejść do tej samej wody w rzece "

olo
piątek, 2 lipca 2021, 22:03

każdy kłamie, oprzytomnij wreszcie

wert
sobota, 3 lipca 2021, 12:58

nie każdy, nie zawsze. I Wojna wybuchła bo wszyscy dotrzymali traktatów. I taki był stan świadomości AD 1939

Davien
sobota, 3 lipca 2021, 22:48

Nie wszyscy. Włochy sie wyłamały i przeszły do obozu pzreciwnego.

Kiks
piątek, 2 lipca 2021, 12:52

Na ten sam okres odciąć ruskich od Swift ;)

idiotów nie sieją oni sami się rodzą
piątek, 2 lipca 2021, 16:45

To na co czekasz? Odcinaj.

Kiks
sobota, 3 lipca 2021, 15:54

Długo myslałeś nad tym "bystrym" komenatrzem? Odetną odetną..w końcu.

easyrider
piątek, 2 lipca 2021, 20:02

Dopiero jak zatopisz natowski okręt.

idiotów nie sieją oni sami się rodzą
piątek, 2 lipca 2021, 22:53

Ja mam zatapiać "natowski" okręt? A czym rurką plujką czy jak to robi Davien vel GB w gierce na konsoli? No i po co?

easyrider
sobota, 3 lipca 2021, 08:07

A ja mam odcinać? Czym? Moim enterem?

idiotów nie sieją oni sami się rodzą
sobota, 3 lipca 2021, 10:36

A ty to Kiks? Po co te maskowania? Tak jak Davien vel GB itd?

Kiks
sobota, 3 lipca 2021, 15:55

To raczej ty dzieciaku zmieniasz nicki jak rękawiczki. Który to już? 5-ty? Takich jak ty jeszcze kilku tutaj jest. Mocny w gębie przed monitorem.

czytelnik D24
niedziela, 4 lipca 2021, 13:38

Żeby tylko 5-ty.

idiotów nie sieją oni sami się rodzą
niedziela, 4 lipca 2021, 11:13

Wiem, że świat wam się wali, to w waszych wizjach nie tak miało być. Rosja coraz silniejsza militarnie i gospodarczo, budowa NS2 na ukończeniu, Trump wieszczy upadek USA w 3 lata itd. itd. więc wasze wynurzenia mnie nie dziwią. Ale wracając do tematu-odciąłeś już Rosję od tego "Swiftu" czy zrobisz to dopiero jutro?

easyrider
sobota, 3 lipca 2021, 13:52

A ty to Fanklub? Gdybyś obserwował ten portal uważnie, to zauważyłbyś, że w wielu kwestiach poróżniłem się w opiniach z Davienem i zarzucam mu fanatyzm odwrotnie ukierunkowany niż u jego Fanklubu ale taki sam co do wartości.

olo
piątek, 2 lipca 2021, 22:04

nie pękaj, odcinaj wyprzedzająco, jak bombardowanie z B52

U-bot
piątek, 2 lipca 2021, 12:38

Zablokować Rosjanom Cieśninę Bosfor, Zablokować Cieśniny Duńskie zmienią retorykę

olo
piątek, 2 lipca 2021, 22:05

ale problem, będą pływać z Murmańska....

leming
piątek, 2 lipca 2021, 12:28

Dość podobną sytuację mamy na Malwinach.Np.Argentyna nie uznaje przynależności Falklandów do Wielkiej Brytanii.Czy w związku z tym w ramach nieszkodliwego przepływu np.chiński okręt wojenny mógł by bez zatrzymywania się oczywiście przepłynąć kanałem pomiędzy Falklandem Wschodnim a Falklandem Zachodnim ? oczywiście w ramach ćwiczeń z marynarką wojenną Argentyny.

easyrider
piątek, 2 lipca 2021, 20:03

Jeśliby nie naruszył wód terytorialnych i miał paliwo, to kto mu broni.

djskjfkdshfkjds
piątek, 2 lipca 2021, 15:26

Chiny się tam na razie chyba nie pchają. Skupiają się na swoim podwórku.

HistorykPL
piątek, 2 lipca 2021, 12:06

Rozdwojenie jaźni- Krym, zgodnie z prawem międzynarodowym jest okupowany, a Ukraina jest jego "właścicielem". Ba- można dyskutować, czy decyzja Chruszczowa była wlasciwa, bowiem bardziej jej spadkobiercami byli Tatarzy Krymscy - czy to się komuś podoba,czy też nie. PS. Gdyby I RP zajęła ją przed Katarzyną, to byłby problem dla naszego "umiłowanego" Cara.

olo
piątek, 2 lipca 2021, 22:08

Jeżeli Rosja "okupuje" Krym to wody wokół Krymu są zarządzane przez "okupanta" i może on tam robić co chce. Tak stanowi prawo.

Kot
piątek, 2 lipca 2021, 14:18

Co Chruszczow ma do tego? Przecież Rosja potwierdziła Krym jako ukraiński w Budapeszcie. Wy tak z tym Chruszczowem że to niby Ukrainiec, a chłop nawet nie był Ukraińcem bo urodził się pod Smoleńskiem.

piątek, 2 lipca 2021, 19:39

Faktycznie,to ma niewielkie znaczenie.Wikipedia podaję ze pochodził z ukrainskiej ,chłopskiej rodziny.Masz okazję nanieść poprawki w Wikipedii.

Kot
sobota, 3 lipca 2021, 19:23

Wikipedia podaje też że urodził się w guberni Kurskiem która była zamieszkiwana w 80% przez Rosjan i 20% przez Ukraińców. Nawet jak pochodzenie jego rodziców było ukraińskie to urodził się i jego rodzina mieszkała na terenach Rosji nie republiki Ukrainy. Gubernia Kurska została zlikwidowana dawno po jego urodzeniu bo w 1928r. Zresztą jest to bez znaczenia bo status Krymu potwierdziło memorandum budapesztańskie.

KrzysiekS
piątek, 2 lipca 2021, 11:41

Rosja daje ludności np. Mariupola wybór albo będziecie przy Ukrainie w domyśle będziecie biedni bo nie pozwolimy na żaden handel morski albo wracacie do Rosji i będzie mieli dostęp do handlu w domyśle będziecie bogatsi. Jak myślicie po odpowiednio długim czasie co oni wybiorą?

KrzysiekS
sobota, 3 lipca 2021, 12:27

Słuchając komentarzy z naszego punktu widzenia pewnie bym się z wami zgodził. Zrozumcie jednak że ludzie tam mieszkający widzieli w większości tylko ZSRR i teraz mają wojnę jak myślicie wybiorą spokojne życie może niezbyt bogate czy ciągły stan zagrożenia i jeszcze większej biedy niż za ZSRR. Zachodu pewnie większość nie widzieli nie mówiąc nawet o Polsce. Łatwo wydawać opinie jak się ma pełny brzuch, piwko stoi przed komputerem trochę trudniej jak masz na co dzień niepokój i strach.

asdf
piątek, 2 lipca 2021, 15:12

handlu po rosyjsku? "My im dajemy mięso, a oni w zamian za to biorą od nas węgiel" gdyby mieli wybor to wybrali by pewnie "biedny" zachod

piątek, 2 lipca 2021, 17:24

I pewnie dlatego 3,5 milina ukraincow wybralo paszport rosyjski... Obudz sie i otrzasnij z propagandy antyrosyjskiej. Jedyny zysk na tym, pozostajacym w zawieszeniu konflikcie, maja jankesi na dluzsza mete. A ukraincy traca dzien w dzien. A miloscia do jueseja i tzw. zachodu palaja coraz mniejsza dzieki, a jakze, Bankowi Swiatowemu i MFW ktore narzucaja wprost zmiany w prawie ukrainskim niekorzystne dal ich kraju i defacto stawiajac ich w sytuacji, albo sie zastosuja do "zalecen" tych ze instytucji albo ich od kredytow odetna i zazadaja spalty juz udzielonych. Tyle ze, stosowanie sie do ich zadan powoduje, ze Ukraina nie ma jak sie rozwijac bo tlumia one(te wymagania) wszelkie mozliwosci normalnego rozwoju. A nie stosowanie sie spowodowalo by ze straca kredyty czyli finansowanie konieczne do wyprowadzenia na prosta. Czy stosuja sie, dostaja kredyty ale na warunkach, ktore uniemozliwiaja im odbicie sie od dna i tak to sie kreci, spirala w dol z biedy do jeszcze wiekszej biedy. Ale o tym na fali rusofobii w Polsce sie nie wspomina, a jesli juz to polgebkiem... Tak wiec 3,5 miliona ukraincow ten wybor pokazalo jak juz napisalem na poczatku...

olo
piątek, 2 lipca 2021, 22:12

to nie banki ukraińskie zaciągają kredyty ale państwo. Jak państwo padnie i będzie nowa ekipa to dług wciąż będzie do spłacenia...

Geo
piątek, 2 lipca 2021, 19:41

Tam nie ma wyboru:albo paszport albo wyzwalają cie z pracy. Ukraina wyrała zachód, i zdaje sie ze jest trwały wybor. Władza w Kijowie wie, że wzorem innych krajów dawnego demoludu zapewni sobie bezpieczeństwo od wschodniego sąsiada, wtedy gdy zachod bedzie miał u nich jak najwięcej interesów. Dlatego tak chetnie przyjmują rygoryzm MGW.

spoko
piątek, 2 lipca 2021, 15:12

Krzysiek Ci z Mariupola widza jak zyja w DNR tak ze z tym bogactwem to nie trafione

piątek, 2 lipca 2021, 19:51

Przeniosą się do Polski.

Wędrowiec
piątek, 2 lipca 2021, 15:00

Wybiorą Ukrainę. I czas gra tutaj raczej na niekorzyść Rosji. Bo mieszkańcy Mariupola nie będa porównywac się do Krymu w takim stanie jaki jest pod obecną władzą Rosji, ale do tzw. Republik Ługańskiej i Donieckiej. A tam sytuacja jest katastrofalna. NIe sądzisz chyba że będa chcieli zyć w państewku policyjnym z pensją w najlepszym przypadku 13 000 rubli - to akurat tyle ile zdaje sie wczoraj Rosja ustaliła jako pensja minimalna w Rosji. Taka pensja minimalna na Ukrainie to obecnie 5000 hrywien, czyli tyle samo co w Rosji (150 euro). Zreszta nastroje w Mariupolu są zdecydowanie bardziej proukraińskie niż jeszcze 2-3 lata temu.

Kiks
piątek, 2 lipca 2021, 12:52

Faktycznie. No bogactwo u tych ruskich na każdym kroku.

Piękne rumuniatko
piątek, 2 lipca 2021, 12:20

Haha Mariupol , strasznie bogate miasto to jest z ogromną produkcja stali

Bałwan
piątek, 2 lipca 2021, 11:40

Pozorowany atak samolotów mógł być odebrany przez Holendrów jak rzeczywisty. Mogli otworzyć ogień i się bronić.

Mongoł
piątek, 2 lipca 2021, 11:36

Car zapomniał tylko że Rosja to nie Chiny, gospodarczo,demograficznie i technologicznie.

torn
piątek, 2 lipca 2021, 14:06

Mylisz się co do tego.

amerykański stek bzdur
piątek, 2 lipca 2021, 13:12

Rosja ma lepszą technikę od Chin w każdej dziedzinie, a to dlatego że Chińczycy jedyne co potrafią to nieudolnie kopiować i to w większości przestarzałe zachodnie technologie :)

Maciek
piątek, 2 lipca 2021, 19:17

Jak rusek zrobi smartfona albo wyprodukuje samochód elektryczny dorównujący tym chińskim, to może nawet w to uwierzę...

CdM
piątek, 2 lipca 2021, 17:20

I dlatego np. Huawei musiał być zablokowany, bo miał kompletną ofertę technologii 5G dla telekomów na rok-półtora przed konkurentami z Europy, a USA nie miały jej w ogóle. Zresztą to właśnie Huawei był największym merytorycznym kontrybutorem do konsorcjum ustalającego standardy 5G. Przykładów nowoczenych technologii, które opanowały Chiny, a w niektórych wręcz przodują, mógłbym podawać na pęczki. Ale to forum jest jak widać pełne ludzi żyjących w jakimś skansenie z poglądami sprzed nawet nie 10, a raczej 15 lat...

sobota, 3 lipca 2021, 01:42

Rozkręć sobie dowolny telefon Huawei to zobaczysz że wszystkie ważne części w nim są zachodnie. W szczególności 5G, Amerykanie zbanowali Huawei dostawy procesorów z TSMC, zezwolili tylko na wersje bez 5G. I tak samo jest z każdym chińskim produktem, albo powstał z użyciem skradzionych na Zachodzie technologii albo jest składanką zachodnich komponentów. Teraz Chiny puszą się swoim nowym samolotem, C919, tylko drobnym druczkiem jest podane że to kolejna składanka z zachodnich części. Nie mówiąc już o np. silnikach lotniczych - chińskie silniki są nawet za rosyjskimi, od zachodnich dzieli je przepaść.

Kot
sobota, 3 lipca 2021, 19:33

Chyba za bardzo nie wiesz o co chodzi z tymi procesorami. Chiny mają swoje 5g i swoje kiryny (Huawei) chodzi o sankcje i dostęp do rynków oraz androida, a także o patenty. W pewnych rzeczach to Chiny miażdżą Rosję. Zobacz na kosmos i jego exploracje. Rosja zatrzymała się na czasach ZSRR. Chiny prą do przodu jak czołg. Rosja ogólnie jest idealizowana i przypisuje się jej moce których nie ma. A w swoich suchojach superjet też montowali zachodnie silniki.

niedziela, 4 lipca 2021, 00:42

Jakie "swoje" Kiriny? To klony brytyjskiego ARM wyprodukowane przez tajwański TSMC. Bez ARM nie potrafiliby tych Kirinów zaprojektować, a bez TSMC wyprodukować. Dlatego po nałożeniu sankcji Huawei może mieć tylko procki bez 5G. I co ma Rosja do tego? Jedyne w czym Chiny są potęgą to bieda, zadłużenie, zniszczenie środowiska, tandeta i komunizm. W tych "dziedzinach" rzeczywiście prą do przodu jak czołg.

Kot
niedziela, 4 lipca 2021, 14:48

A niby Korea czy USA nie korzystają z innych fabryk elektroniki? Przecież dla iPhone procek też robi Samsung . Swoją linię ma jedynie w USA chyba Intel i to w wyższej litografii niż robi tsmc. A gdzie te chordy sprzętu rosyjskiego bazującego choćby na arm? Mają coś takiego jak hisilicon?

niedziela, 4 lipca 2021, 16:58

Ale Korea i USA to ogólnie Zachód. A Chiny chcą wyprzedzić Zachód. I co ma Rosja do tego, to militarny i gospodarczy trup.

ciekawy
piątek, 2 lipca 2021, 16:08

Po czym tak kopie?

Whiro
piątek, 2 lipca 2021, 14:25

Pewno dlatego Chiny robią fregaty, niszczyciele, lotniskowce, samochody. Podbijają kosmos, robią komputery, smartfony. RTV, AGD. A pół exportu Rosji i to marnego to węglowodory.

Autor
piątek, 2 lipca 2021, 11:48

Proszę mniej propagandy.

mac
piątek, 2 lipca 2021, 12:57

prawda to nie propaganda

Tweets Defence24