Putin "wiecznym prezydentem"? Głosowanie tuż po defiladzie

1 czerwca 2020, 17:18
Zrzut ekranu 2020-06-1 o 17.15.30
Fot. Kremlin.ru.
Defence24
Defence24

Ogólnokrajowe głosowanie w sprawie poprawek do konstytucji Rosji, które umożliwią Władimirowi Putinowi pozostanie na Kremlu do 2036 roku, odbędzie się 1 lipca br., czyli tydzień po rosyjskiej Paradzie Zwycięstwa. 

O nowym terminie poinformował w poniedziałek osobiście Putin na naradzie z grupą roboczą, która przygotowywała poprawki do konstytucji. Propozycję głosowania 1 lipca wysunęła szefowa Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) Ełła Pamfiłowa.

Naczelna lekarz sanitarna Rosji Anna Popowa oceniła, że sytuacja epidemiczna pozwala na ten termin. Uznała, że głosowanie w tym terminie będzie bezpieczne.

Pamfiłowa zaproponowała także, by organizować głosowanie w ciągu sześciu dni przed 1 lipca. "Ogółem proponujemy, by nasi obywatele, potencjalni uczestnicy głosowania, mieli możliwość oddania głosu wtedy, gdy będzie to dla nich najwygodniejsze" - powiedziała. Wyraziła przekonanie, że siedem dni przeznaczonych na głosowanie pozwoli na "zminimalizowanie kontaktów i sprowadzenie praktycznie do zera ryzyka zakażenia w czasie głosowania".

Co ciekawe, przyjęty przez Rosjan harmonogram zbiega się w czasie z planowaną Paradą Zwycięstwa. Przełożona z 9 maja defilada ma odbyć się 24 czerwca, a więc na tydzień przed formalną datą wyborów. Jeśli jednak założyć, że będzie można oddać głos przedterminowo, to faktycznie "referendum" rozpocznie się 25 czerwca, a więc zaledwie dzień po defiladzie z okazji 75. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej (nazywanej przez Rosjan Wielką Wojną Ojczyźnianą, aby pominąć ich współpracę z nazistowskimi Niemcami w początkowym okresie II WŚ).

Szefowa CKW zapewniła, że głosowaniu będzie towarzyszyć kontrola społeczna, którą nazwała "totalną".

1 lipca, który przypada w środę, będzie dniem wolnym od pracy - zapowiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Głosowanie nad zmianami w konstytucji miało odbyć się 22 kwietnia, ale odłożono je ze względu na pandemię koronawirusa.

Jeśli zmiany w konstytucji zostaną przyjęte, Putin będzie mógł ubiegać się o kolejne dwie kadencje prezydenckie po wygaśnięciu obecnej w 2024 roku. Kadencja prezydenta w Rosji trwa sześć lat. Putin sprawuje ten urząd od 2012 roku. Wcześniej był prezydentem od 1999 do 2008 roku. W latach 2008-2012, gdy prezydentem był Dmitrij Miedwiediew, Putin był premierem Rosji. 

PAP/Defence24.pl

Defence24
Defence24
Reklama
Tweets Defence24