Przetarg na drony klasy mikro unieważniony

28 kwietnia 2017, 17:30
żołnierze polska ćwiczenia
Fot. st. chor. Waldemar Młynarczyk/Zespół Reporterski Combat Camera DO RSZ

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o unieważnieniu przetargu na systemy bezzałogowe klasy mikro. Planowano zakup sześciu zestawów, służących do prowadzenia obserwacji nocnej oraz dziennej.

Postępowanie zostało unieważnione z uwagi na to, że wartość najkorzystniejszej oferty przewyższyła fundusze, przeznaczone na realizację zamówienia przez Inspektorat Uzbrojenia. W procedurze wpłynęły dwie oferty: firmy Siltec Sp z.o. na kwotę 4,936 mln zł oraz konsorcjum Asseco Poland (lider) i Marcin Szender MSP na kwotę 9,075 mln zł.

Za najkorzystniejszą Inspektorat Uzbrojenia uznał ofertę firmy Siltec (87 punktów wobec 52,24 punktów oferty konsorcjum), o czym poinformował w lutym. Na realizację postępowania, pod kryptonimem Ważka, przeznaczono jednak 4,63 mln zł, a więc mniej, niż wynosiła wartość wybranej oferty. Z tego powodu Inspektorat unieważnił postępowanie.

Każdy z sześciu planowanych do pozyskania zestawów miał składać się z dwóch platform posiadających zdolność pionowego startu i lądowania, o masie startowej platformy nie większej niż 1,6 kg, średnicy lub największym wymiarem nie większym niż 70 cm oraz jed­nego zestawu stacji kierowania i kontroli.

Dodatkowe punkty można było zdobyć za dostawę przenośnych terminali wideo, uzyskiwana rzeczywistą długotrwałość lotu BSP oraz jego masę startową.

Postępowanie na bezzałogowce Ważka zostało ogłoszone w grudniu 2015 roku.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 31
Reklama
wunderwaffe
piątek, 28 kwietnia 2017, 20:26

Rozbite ostatnio rządowe limuzyny miały łącznie większą wartość, niż pieniądze przeznaczone na drony. Może powinniśmy stworzyć dywizję pancerną rozmodlonych polityków w ich pancernych limuzynach?

ulep
wtorek, 2 maja 2017, 13:05

Polska armia zawodowa już nie istnieje. Modernizacja tego przestarzałego tworu została całkowicie wstrzymana. Cała kasa idzie na OT i tylko dla OT będą dokonywane zakupy. Oficerowie z byłych wojsk operacyjnych po szkołach PRL zostaną zwolnieni a Ci "nowsi" będą mieli możliwość przejścia do OT na szeregowców podległych oficerom OT. W efekcie końcowym powstanie nowa armia OT, armia prawdziwych patriotów!. Brawo MON, chwała bohaterom!

tak to chyba wygląda
piątek, 28 kwietnia 2017, 20:21

Ciekawe czy nowy przetarg będzie już tylko dla firm państwowych.

CB
piątek, 28 kwietnia 2017, 20:17

Chińczycy zrobią po 100 zł za sztukę, a tu w sumie 5 lub 10 milionów... Oczywiście żartuję, ale jak tylko idzie o zamówienia dla naszego wojska, zaraz ceny idą kilka czy nawet kilkanaście (kilkadziesiąt?) razy do góry...

gość45
sobota, 29 kwietnia 2017, 11:22

Jakiś czas temu kierownictwo MON podało informację, że niebawem na wyposażenie armii trafią roje dronów w ilościach tysięcy sztuk ???? I co miało być dobrze wyszło jak zawsze.

X
sobota, 29 kwietnia 2017, 16:19

Te drony, w ilości 1000 sztuk trafią w 1 kolejności do WOT, najdalej od marca tego roku. I to ponad wszelką wątpliwość. Antoni M.

Max Mad
sobota, 29 kwietnia 2017, 15:26

"Do końca roku trafi pierwszy tysiąc dron"... jakoś tak to szło.

Gloria
niedziela, 30 kwietnia 2017, 16:23

Oooo! Znowu przetarg unieważniony? A to ci niespodzianka!

Willgraf
sobota, 29 kwietnia 2017, 10:40

Ceny z sufitu, taniej byłoby dla MON stworzyć na WAT...instytut do opracowywania dronow dla wojska...czemu tylko kupują....zamiast opracowywać w ramach MON, wszystkie polskie super wynalazki powstawały na WAT, czy obecnie jest to problem

Vvv
sobota, 29 kwietnia 2017, 12:10

Na czym? WAT nie ma potencjału jak WB electronics i to tylko uczelnia która moze z kims współpracowac. Wat nie ma zdolności ani funduszy na to. Wiem co sam kończyłem WAT

ylu
piątek, 28 kwietnia 2017, 18:28

4,63 mln złotych za 6 zestawów?! Nie lepiej iść do sklepu hobbystycznego i kupić jakiegoś porządnego drona? Wyjdzie prawie na to samo.

retsym
niedziela, 30 kwietnia 2017, 20:40

Ja w sklepie dla hobbystow nie widzialem dronów za 700.000 zł

yaro
wtorek, 2 maja 2017, 10:02

Proponuję w takim razie unieważnić polską armię bo jeszcze trochę a sama się rozsypie z tego przestarzałego sprzętu jakim dysponuje ...

dron
piątek, 28 kwietnia 2017, 18:27

300 tys zabrakło i po kontrakcie. Tak nie powinno być, może jestem laikiem w przetargach ale co to za problem dorzucić te 300 kawałków. Prawie półtora roku ma być zmarnowane?

gts
sobota, 29 kwietnia 2017, 07:29

Moze nie w temacie ale na zachodniej obwodnicy Lodzi braklo 150 mln przy kontrakcie na 2,6 mld. Teraz przeprojektuja zoptymalizuja i... wyjdzie jeszcze drozej, ceny materialow rosna, place budowlancow rowniez... ale spoko uwalili. Drogi jak nie bylo tak, nie ma, przesunie sie pewnie o 2-3 lata o ile w ogole powstanie tymczasem pieniadze przepadna bo inne inwestycje nie maja nawet 20% zaawansowania tej lodzkiej. Tu wszystkie papiery i decyzje juz byly, na innych dopiero wyznacza sie korytarze... jak w koncu przeprojektuja i zaczna budowac to inni tez zaczna budowac co oznacza ze nagle bedziemy mieli taki popyt na materialy i budowlancow ze inwestycja podrozeje 2x... Co do dronow to sie nie dziwie ze uwalili, tak konstruuja te przetargi ze firmy podwaja sobie ceny, za ktore chcialby sprzedac towar. Wyglada to tak jakby ow posrednik czy lider konsorcjum za duzo wiedzial o postepowaniu.

PN
piątek, 28 kwietnia 2017, 20:57

Prawo zamówień publicznych pozwala na to żeby dołożyć brakującą kwotę. Widocznie nie chciano tego zrobić.

krajan
poniedziałek, 1 maja 2017, 12:43

Calkowicie nie zrozumiala decyzja Inspektoratu MON Wartosc oferowana wyzsza od zakladanej z sufitu o 6% ca 300 tys zl co stanowi wartosc jednego rzadowego lotu do Brukselii Mozna robic rozne ukryte przekrety, ale najwazniejsza sa prsestrzegane zasady ktorymi mozna sie wykazac Pani Premier, przeciez to paranoja szyta przeciw pani rzadowi

Sp
piątek, 28 kwietnia 2017, 17:46

Brawo !! W końcu mamy ministra na jakiego zasłużyliśmy

Lm
poniedziałek, 1 maja 2017, 09:23

Dokładnie! Jak głosowaliście tak teraz macie!

zdziowiony
niedziela, 30 kwietnia 2017, 20:40

Pewnie dla tego wybrał ofertę na duże samoloty VIP o mld zl droższe, niż cała kwota na samoloty VIP.

Icek
sobota, 29 kwietnia 2017, 10:08

To jako kara czy pochwała?

Pa
piątek, 28 kwietnia 2017, 23:18

Wszystkie unieważnienia i opóźnienia poszczególnych postępowań wynikają z tego, że "kołderka jest za krótka". MON rozbudziło w społeczeństwie, armii i przemyśle zbrojeniowym wielkie nadzieje i emocje na lepszą, bezpieczniejszą przyszłość - te szumne zapowiedzi zakupu śmigłowców, setki myśliwców, okrętów podwodnych, rakiet dalekiego zasięgu, tysiąca dronów i innego sprzętu. To wszystko pięknie brzmi i pobudza wyobraźnię, a tym samym sny o potędze - ale to kosztuje, i to sporo. Niestety politycy z kierownictwa MON nie umieją lub nie chcą posługiwać się kalkulatorami. Budżet MON nie jest z gumy, a spora jego część przeznaczona będzie na WOT, które istniały zawsze, a teraz nie wiedzieć czemu, stały się tak ważne - ważniejsze od wojsk operacyjnych, które z kolei straciły na znaczeniu w oczach decydentów.

Realista
wtorek, 2 maja 2017, 09:09

Zapomniałeś dodać o kosztach podwyżek które są w globalnej skali bardzo duże.

gg
niedziela, 30 kwietnia 2017, 14:12

I teraz prawdopodobnie wszyscy się zawiodą bo nie będzie żadnych większych zakupów - zawiedzie się wojsko (może poza WOT) i przemysł zbrojeniowy. A miało być tak pięknie....

bok
sobota, 29 kwietnia 2017, 22:34

WOT potencjalnie generuje glosy, robi słupki w sondażach, bo dotyczy wielu rodzin... podobnie, jak zatrudnieni w zbrojeniówce. Temat obrony jest, zwłaszcza teraz, nośny w mediach, to się go draży, ze niby coś robimy. Tak się robi politykę. A budżet z gumy nie jest.

REAL
piątek, 28 kwietnia 2017, 23:05

WSZYSTKO POSZŁO NA LIMUZYNY TO JEDYNY PRZETARG JAKI MACIEREWICZ WYKOŃCZYŁ I TO DOSŁOWNIE ..ALE JEŚLI CAŁE ŻYCIE SIĘ TYLKO PSUJE TO CIĘŻKO JEST COŚ ZBUDOWAĆ

dimitris
niedziela, 30 kwietnia 2017, 08:35

Gdyby starożytna demokracja działać miała podobnie absurdalnie, jak dzisiejsza, tj. że obywatele raz wybierają rządzących, ale potem przez 4 lata nie mają już żadnego wpływu na rządy, choćby nie wiem jak nieudolne - nigdy byśmy nie musieli uczyć się o o niej na lekcjach historii. Zatem jaki jest stan "demokracji" obecnej ? Np. w organach Unii Europejskiej ? Oto społeczeństwa raz wybierają rządzących, czysto teoretycznie tylko na kilka lat, niemniej potem ci rządzący wybierają dalej już tylko spomiędzy siebie wzajemnie, wydłużając swe kadencje jeszcze o kilkanaście, ewentualnie zamieniając się czasem miejscami. Ale to zaczyna się od sytuacji jak z ministrem Antonim.

Obywatel RP
piątek, 28 kwietnia 2017, 21:30

Sorry, ale kwota zaplanowana pod ten kontrakt to jakieś milion euro. Może nawet ciut więcej. To jest już taki grosz, po który warto się schylić. Szczególnie małym firmom, głęboko wyspecjalizowanym. A pomimo tego były tylko dwie oferty. Myślę, że w pierwszej kolejności należy sobie zadać pytanie, czy na pewno wymagania przetargowe były właściwie sformułowane.

Kowal
niedziela, 30 kwietnia 2017, 12:25

A ile jest firm które są w stanie zaoferować podobnej klasy sprzęt? Kilkanaście na cała europę.

dk.
niedziela, 30 kwietnia 2017, 08:25

Godne pochwały, gdyż dzięki tak oszczędnemu gospodarowaniu środkami można organizować pięć dialogów i trzy przetargi, zamiast jednego zakupu. Nim pieniądze i tak skończą się. Pewnie od razu chodziło tylko o miejsca pracy i kolejne tematy do "badań koncepcyjnych". Może też nikomu ze znajomych królika nie udało się złożyć oferty konkurencyjnej z pozostałymi i trzeba poczekać, ogłosić potem przetarg od nowa... Powodów może być dość, w każdym razie pewnie nie są nimi same drony, he he... tysiące dronów.

dokk
sobota, 29 kwietnia 2017, 23:43

Wielka inwestycja w cenie dwóch rozbitych limuzyn rządowych. Śmiać się czy płakać?

Tweets Defence24