Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

[WIDEO] Parametry Wozu Wsparcia Bezpośredniego PL-01 Concept

  • Krążownik rakietowy „Wariag”. Fot. mil.ru
    Krążownik rakietowy „Wariag”. Fot. mil.ru

Podczas kieleckiego MSPO zakłady OBRUM nie tylko zaprezentowały pojazd PL-01 Concept, ale też udostępniły szczegółowe informacje techniczne na temat prezentowanej konfiguracji Wozu Wsparcia Bezpośredniego. Gliwicki ośrodek opublikowały w internecie film promocyjny demonstratora.

Pojazd mierzy 7 metrów długości i 3,8 metra szerokości. Masa PL-01 Concept to 30 ton, ale w wypadku zastosowania zabezpieczeń przeciwminowych i dodatkowych paneli pancerza wzrośnie do 35 ton. Podwozie zaopatrzone w aktywne tłumienie i hydrokinetyczną przekładnie z płynnym mechanizmem skrętu posiada prześwit maksymalny 480mm. Napęd stanowi silnik diesla o mocy 700kw. Taki układ napędu ma zapewniać prędkość 70 km/h na drodze i do 50km/h w terenie. Zasięg minimalny to 500 km po drogach utwardzonych i nie mniej niż 250 km w najtrudniejszym terenie.

[[VIDEO]]

Opancerzenie stanowić będzie wielowartswowa, modularna powłoka ceramiczno-aramidowa. Ma to zapewniać pojazdowi ochronę zgodną ze standardem NATO Stanag 4569 Aneks A, na poziomie 5+ w obrębie przedniej półsfery kadłuba i wieży. Dodatkowe panele opancerzenia mają zapewniać pełną ochronę przed pociskami kumulacyjnymi. Przeciw ładunkom improwizowanym IED i minom obowiązuje Stanag 4569 Aneks B na poziomie 4a i 4b.

Podstawowe uzbrojenie może stanowić działo kalibru 105mm lub 120mm, zgodne ze standardami NATO. Umieszczone w bezzałogowej wieży i wyposażone w automat ładowniczy, ma operować z szybkostrzelnością ponad 6 strzałów na minutę. Łączna jednostka ogniowa to 45 pocisków, z czego 16 sztuk gotowych do strzału w automacie ładowniczym wewnątrz wieży. Reszta będzie przewożona w kadłubie. Z działem sprzężono polski karabin maszynowy UKM 2000C kalibru 7,62mm z zapasem 1000 pocisków.

Dodatkowe uzbrojenie będzie zainstalowane w zdalnie sterowanym module ZSMU i obecnie przewidywane opcje to karabin maszynowy WKM-B kalibru 12,7mm z zapasem 750 pocisków, lub granatnik automatyczny GA kalibru 40mm z 400 pociskami. Prócz tego, pojazd będzie posiada aktywny system obrony, niszczący nadlatujące pociski, oraz wbudowane w wieżę wyrzutnie granatów dymnych. Amunicja do nich będzie przewożona w kadłubie.

Uzbrojenie będzie stabilizowane elektronicznie. Systemy obserwacyjne i celownicze obejmują kamery dzienne i termowizory 3 generacji, oraz dalmierze laserowe. System dookolnej obserwacji obejmuje kamery dzienno-nocne. Dane będą zobrazowane na wielofunkcyjnych ekranach z możliwością transmisji w czasie rzeczywistym.

Obecnie prowadzony jest dialog techniczny pomiędzy inżynierami OBRUM a zespołem pancernym MON. Trwa doprecyzowywanie wymagań taktyczno-technicznych, które mają być określone w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Do roku 2016 powinien powstać prototyp, aby pojazd mógł wejść do programu modernizacji sił zbrojnych, którego zakończenie zaplanowano na rok 2022. Jak dowiedział się portal Defence24.pl, nieoficjalnie mówi się, że PL-01 Concept otrzyma nazwę „Gepard”. 

Juliusz Sabak

Reklama

Komentarze (18)

  1. dobra rada

    wspolczesny czolg tak jak ruski czolg "armata" musi umiec wykrywac i zwalczac kilkanascie obiektow naraz i to na odleglosc kilkudziesieciu kilometrow inaczej bedzie tylko drogim zlomem zneutralizowanym w pare minut przez wroga ktory ze wzgledu na odleglosc bedzie jeszcze bardzo dlugo niewidoczny.... pozdrawiam

  2. asd

    Ja bym go traktował jako niszczyciel czołgów przykład? amerykański m18 gmc.

  3. tomasz_czołgista

    Ciekawe jeki gruby będzie ten pancerz . Za dużo szczegółów technicznych tez nie ma napisanych.

    1. Camber

      Nigdy nie podają parametrów szczegółowych ze względu na bezpieczeństwo.

  4. PrzemoPL

    A tu znowu to samo,czyli pesymizm i obelgi dla projektantów.To tylko model i założenia,prawdopodobnie parametry będą o wiele lepsze,a czołg będzie czołgiem podstawowym a nie lekkim.No i pewnie coś zrobią by był tańszy a i tak dobry i żeby zwiększyli prędkość w terenie do 65km/h .Więc co się mądrzycie cwaniaczki?Czas pokaże,trzymam kciuki i wierzę,że się uda.A nazwa lepsza to wdg mnie to PL-04 Krokodyl.

  5. fgn

    Jak pokazywali pierwsze prtotypy MSBS to tez bylo tyle krytycznych komentarzy pisowcow, ktorzy sami niczego w zyciu poza kacem i renta inwalidzka nie osiagneli...

    1. po to samo zło

      Wykasztań się po-kurczu, bo kał ci na mózg uciska. Przed kupaniem nie zapomnij zdjąć spodni.

  6. Darky

    Jeśli masa platformy dobije pod 40 ton w jakimś wariancie, to mamy niedaleko od T-72. Są nanopancerze, a więc przy odpowiedniej konstrukcji to i od MBT niedaleko. Tak nawiasem.

  7. sca

    Masa mała, można go transportować w samolocie. WWO jest mały i w miastach podczas walk mógłby zdać pozytywnie egzamin. Pancerz za mały trochę, ale może jeszcze będą jakieś poprawki.

  8. Saluno

    Polub teraz Wóz Wsparcia Ogniowego PL-01 Concept na Facebooku! https://Facebook.com/pages/Woz-Wsparcia-Ogniowego-WWO-PL-01-Concept/292014067605342 Zapraszamy. Ciekawe materiały i nowiny.

  9. piotrek.czołgista

    jak dla mnie mistrzostwo świata

  10. AndrzejS

    Na Rosomaku posadziłby taką wieżę i wielkiej różnicy by nie było.

  11. naz

    tylko PO CO nam taki pojazd? siła ognia i odporność mniejsza niż standardowego czołgu głównego nurtu. koszt wyższy. w dodatku szanse, że przy tym zarządzaniu cokolwiek z tego wyjdzie są bliskie zeru. BWP nie są wstanie powstrzymać czołgów co pokazał Irak 2, gdzie brygada gwardii w kontrataku na most (tygrys?) o mały włos nie rozbiła tandemu strikerów/bradleyów. oparło się trierów czyli Abramsy.

  12. Zgred

    To są wszystko gruszki na wierzbie mające jeden cel. Zablokować modernizację Polskiego wojska. Bumar(czy jak się teraz chcą nazywać pho) nie jest w stanie dostarczyć podwozi od T-70 zgodnych ze specyfikacjami - sprawa modułu Regina. A tu pokazują animację i kartonowy model - nic więcej. Wojsko powinno rozpisać przetarg na gąsienicowy transporter piechoty + bwp na takim samym podwoziu. Przetarg uwzględniający istniejące konstrukcje. Wymiana BWP-1 jest potrzebna ,,na wczoraj". Jest wiele nowoczesnych i nawet sprawdzonych w boju konstrukcji na rynku. Bajki o tym że opóźniony technologicznie o 30 lat skorumpowany politycznie i przeżarty przez związki zawodowe bumar będzie w stanie dostarczyć cokolwiek na poziomie konstrukcji z przełomu wieków wcześniej niż 2020 to bajki.

    1. Dakry

      To wątpliwe żeby wojsko kupiło kota w worku. Trzeba zrobić symulacje skuteczności takiego wozu, sprawdzić realia techniczne APSów, pancerzy. Dowódcy liniowi mogą sprawdzić zmiany taktyczne z takim nowym wozem, i cały szereg innych sposobów ewaluacji nowej koncepcji nowego użycia i samego WWB. Łacznie oczywiście z realiami finansowymi. PHO oczywiście musi podołać ale tu także może pojawić się metodyka sprawdzenia etapów.

  13. Darky

    Generalnie na prezentacji wygląda świetnie, w sensie designu. No może osłona lufy nieco za duża. Pierwsze zniekształcone zdjęcia które się pojawiły w internecie były brzydkie. W realu model ma gorsze proporcje. W sensie militarnym jest szereg aspektów, które skrupulatnie spełnione uzasadniają taki wóz. Napewno jest to wyzwanie i dobrze aby środki zostały dobrze wykorzystane jeśli Wojsko poważnie rozważa WWB.

  14. Olo

    Opancerzenie 5+, czyli na 30 mm. To nie czołg panowie, to bojowy wóz piechoty z działem czołgowym. Ochrona żadna, byle T-55 zrobi z tego puzzle,.

    1. Janek Kos

      Sugeruję przeczytać ze zrozumieniem tytuł artykułu: Wóz Wsparcia Bezpośredniego a nie czołg

  15. Sid

    Lekki czołg to dobry pomysł... Myślicie że wojny przyszłości będą toczone przez dywizje pancerne? Gdzie? Na otwartym terenie lotnictwo je zmiażdży... Żaden pancerz nie daje stu procent ochrony. A w terenach zurbanizowanych czołg jest tyle wart co jeden pocisk pp... Dobre uzbrojenie i mobilność. Brakuje takich pojazdów w naszym wojsku i nie tylko u nas. Szturmowiec? Chyba o to chodzi w tym projekcie :) Na t-55 itd. są śmigłowce i spike... Ewentualnie leopardy. A pojazdy kołowe nadają się raczej tylko do wsparcia piechoty niż do ciężkich i długo trwałych walk. To powinna być lżejsza wersja Merkavy. Na razie to tylko koncept ale przynajmniej nie przypomina konserwy z wbitym widelcem. Przyciąga uwagę nowoczesnym wyglądem... Jego zdjęcia pojawiły się w wielu zagranicznych portalach i forach internetowych. Zainteresowanie potencjalnych kupców to podstawa marketingu. Można mieć super produkt ale jeśli nikt nie przyjdzie go obejrzeć to go nie sprzedasz. Amerykanie dobrze o tym wiedzą i to wykorzystują. U nas wciąż myśli się innymi kategoriami i tworzy blaszane potworki. Podobno moździerz rak jest taki super... Czy ktoś się nim ekscytuje? Co z tego że jest nowoczesny skoro umieszcza się go na jakimś mamucim podwoziu... Nie wiem jak wy ale ja widzę mamuta. Wolał bym mieć dwa takie lekkie czołgi z działem 120mm niż jeden ciężki. Jestem pewien że złogi tych czołgów miały by wysokie morale nawet mimo słabego pancerza... A to chyba wciąż jest ważne. Mam nadzieję że ktoś to będzie rozwijał. I nie zabraknie kasy w decydującym momencie :( Od czegoś trzeba zaczynać. Ważna jest ciężka i konsekwentna praca. ZGRANY ZESPÓŁ. Krytycy zawsze się znajdą. Podobno na świecie jest tylu głupców co mądrych ludzi... Ale wszyscy uważają się za mądrych... Bez obrazy

  16. Mirosław Znamirowski

    Ten wóz wsparcia bezpośredniego swoimi parametrami masowo-objętościowymi jakoś podejrzanie pasuje do ładowni samolotu A400M. Przypadek? A podobno Wojsko Polskie miało się teraz ukierunkować na obronę terytorium RP, a nie na misje zagraniczne z "wujkiem Samem".

    1. K. Formela

      Dlaczego myśleć "albo-albo"? To się nie powinno wykluczać, tylko uzupełniać

  17. OBRUM

    Na oficjalnym kanale OBRUM na youtube pojawiły się filmiki o PL01: Filmik promocyjny w wersji angielskiej: http://www.youtube.com/watch?v=-_TPzN1s9FQ Filmik promocyjny w wersji polskiej: http://www.youtube.com/watch?v=S3DlQq-iq2k PL01 wyjeżdża z targów: http://www.youtube.com/watch?v=BosrrA4Ie10

  18. czołgista

    A już wydawało się, że nie można zahamować rozwoju techniki. W PHO (Pierwsi Hamulcowi Obronności) udało się. Zamiast projektowania 3D mamy Holtzmodell. Ciekawe jak będzie wyglądało na polu walki przeładowanie amunicji do automatu ładowania, wolniejszego niż w T-72, a i ta stabilizacja elektroniczna. Jednolite paliwo pola walki to chyba spirytus. Tu nie miejsce na szczegółową analizę, ale PR nie zastąpi rzetelnej, TECHNICZNEJ odpowiedzi na wymagania określone w WTT. Kto odpowie za wyrzucone pieniądze podatników w walce o utrzymanie stanowiska za wszelka cenę, nawet za cenę wciskania ludziom głupot.

    1. nike

      jestes inrzynierem ?

    2. Zgryźliwy

      Dopóki będzie z tego procent od zawartego z zagranicznym "partnerem" kontraktu - to nikt. Tu nie chodzi o interes narodowy tylko o interes nabijania własnej kabzy.

    3. Jacko

      Najbardziej podobało mi się "jednolite paliwo pola walki" -- coś jak humor z zeszytów szkolnych.

Reklama