Reklama

Technologie

Amerykanie wymieniają broń. Karabinek z amunicją 6,8 mm?

Fot. U.S. Army National Guard, 1st Lt. Leland White
Fot. U.S. Army National Guard, 1st Lt. Leland White

Amerykanie planują wprowadzenie na szeroką skalę nowego typu broni strzeleckiej, stopniowo zastępującej karabinki M4/M16. Wraz z nową bronią do służby wejdzie nowa amunicja.

Według przedstawicieli US Army, pojawiły się już głęboko analizowane plany by pozyskiwany w ramach programu Next Generation Squad Weapon-Rifle (NGSW-R) karabinek szturmowy (następca eksploatowanych wersji M4 i M16) zasilany był amunicją kalibru 6,8 mm. Jak zaznaczono, wstępnie planuje się pozyskać do 100 tys. sztuk takiej broni. Duże koszty procesu oraz samej eksploatacji jak na razie wymuszają wprowadzenie nowego sprzętu tylko do wybranych jednostek.

Ponadto podczas AUSA 2018 poinformowano, że Lake City Army Ammunition Plant zakłada rozpoczęcie masowej produkcji nowego typu amunicji kalibru 6,8 mm na początku 2020 roku. Charakteryzuje się ona zwiększonym zasięgiem oraz efektywnością (w porównaniu z obecnie wykorzystywanymi rodzajami amunicji), a ponadto zapewnić ma uzyskanie większej prędkości pocisku.

Zarówno US Army, jak USMC planują wprowadzić nowe kalibry amunicji także dla używanej broni snajperskiej i maszynowej. US Army Contracting Command Picatinny Arsenal przedstawiło już wymagania odnośnie nowych pocisków, w tym .338 Norma Magnum (8,6 × 70 mm - NM), XM1162, Armor Piercing (AP). W związku z tym, SIG Sauer ujawnił karabin maszynowy zasilany wspomnianą amunicją, ale jak na razie nie podaje szczegółów dotyczących jego konstrukcji. Wiadomo jednak, że by zmniejszyć masę broni gotowej do użycia zastosowano m.in. amunicję z polimerową łuską.

image
Fot. U.S. Army, Pfc. Matthew Marcellus

 

Jak wiadomo w marcu 2018 roku US Special Operations Command (USSOCOM) wybrało amunicję 6,5 mm Creedmoor (CM) w następstwie rozstrzygnięcia programu Precision Intermediate Calibre. Sam nowy nabój zapewnia dużo większą precyzję trafienia na dystansie 1000 metrów oraz jest o 50 proc. mniej podatny na boczny wiatr przy znacznie mniejszym odrzucie niż 7,62 mm x51 NATO. Przy czym jego masa jest też o ok. 10 proc. mniejsza.

Firma Knight’s Armament Company ujawniła już prototyp lekkiego karabinu maszynowego (Light Assault Machnie Gun – LAMG) z  komorą nabojową przystosowaną do użycia wkładu dla 6,5 mm amunicji CM. Sama broń waży ok. 6,4 kg i ma cykliczną szybkostrzelność w granicach 550-575 strz./min na określonym zasięgu prowadzenia ognia. Pozwala to na zwiększenie jego dokładności, ale i uzyskanie odpowiedniej balistyki lotu nowej amunicji.

Broń wyposażono w teleskopową kolbę oraz zestaw czterech szyn montażowych systemu MIL-STD-1913 Picatinny. Zasada działania opiera się na odprowadzaniu gazów prochowych (w tym wypadku system zaczerpnięty z lekkich karabinów maszynowych Stoner 63 i 86) z długim skokiem tłoka. Wcześniej ten sam karabin był prezentowany z zasilaniem amunicją 7,62 mm x51 i 5,56 mm x45. Dostosowanie do nowych pocisków jest łatwe (wymiarami naboje 6,5 mm nie różnią się praktycznie od 7,62 mm x51). Wystarczy wymienić lufę i komorę nabojową na nowy kaliber.

Sama broń jest nadal w fazie testów i dopracowania konstrukcji, tak by jej ogólne charakterystyki były jeszcze lepsze. 

Reklama

Komentarze (35)

  1. Speedy

    Ja tu przepraszam, ale będę sceptyczny: bardzo mocny nabój 8,6x70 + plastykowa łuska + broń automatyczna i to karabin masz. a więc dostosowany do b.intensywnego ognia recepta na katastrofę.

    1. nor

      nie koniecznie; km strzelają z tzw. zamka otwartego, tzn. strzał następuje bezpośrednio po dosłaniu naboju do komory...

  2. Davien

    Panie ito, PDW czyli Personal Defence Weapon jest bronią do obrony osobistej. FN P-90 JEST bronia klasy PDW panie Ito i jak widac jest tak dobra że uzywaja ją tez do innych celów. Tu masz krótki cytat "The FN P90, also known as the FN Project 1990, is a personal defense weapon (PDW) designed and manufactured by FN Herstal in Belgium. Created in response to NATO requests for a replacement for 9×19mm Parabellum firearms, the P90 was designed as a compact but powerful firearm for vehicle crews, operators of crew-served weapons, support personnel, special forces, and counter-terrorist groups" ot tak bys może zrozumiał pewne sprawy:) Panie ito nabój 5,54 to jest ciekawostka, która nigdize poza państwami uzywającymi rosyjskiego uzbrojenia sie nie pojawiła, a 5,7mm uzywaja wszędzie nawet w takiej Wenezueli za Maduro:) A co do ilości to 14 lat temu było ich ponad 17 tyś i sa stale produkowane NI i jak zwykle panie ito wyszedł ci zonk:)

  3. ito

    Davienku- czym jest PDW? NIE jest bronią dla "jednostek specjalnych"- chyba, że uznamy za takowe kucharzy (formalnie- prawda). W jakich ilościach używany jest w tych "50 państwach" i do czego? Porównujemy z zastosowaniem M1 carbine (to była broń klasy PDW na swoje czasy). Wychodzi nam: ciekawostka, która nie była w stanie wyprzeć z kategorii broni osobistej modeli przeszło wieku. I tyle.

  4. Davien

    Panie ito, no dawno tak sie nie usmiałęm P-90 uzywany jest w min 50 państwach na swiecie, głównie przez jednostki specjalne a Five-seven uzywają 21 państw. Naprawdę panei ito...

  5. ito

    Davien- 5,7*28 jest tak skuteczny, że i p90 i Five-seveN robią głównie za ozdobniki filmowe. 35 lat po wprowadzeniu naboju do produkcji.

  6. Davien

    Ito, obecnie do PDW to chyba najlepszy jest 5,7mm z Belgii. O wiele skuteczniejszy jako nabój do PDW od 5,45 czy 5,56mm.

  7. ito

    Fanclub daviena- radziecki 5,45 jest efektem kilkunastu lat intensywnych doświadczeń z amerykańskim 5,56. Wyszedł im naprawdę fajny nabój, na dzień dzisiejszy chyba nabój z wyboru dla broni klasy PDW (raczej nie na bazie Kałacha- chyba żeby go solidnie przekonstruować- PDW o masie ponad 2,5 kg to już raczej broń zwykła, nie do samoobrony) więc dlaczego mieliby z niego rezygnować? Do tego 6,5 Grendel- niby pośredni, a przecież powtarzający w nowoczesnej skórce i nieco lepiej balistykę bardzo udanego (karabinowego!) carcano jako zwykły nabój "bojowy" dla piechoty/specnazu i innych takich- i już można zrezygnować ze znacznie cięższego, dosyć już archaicznego (choć ani trochę nie stracił ze swoich walorów użytkowych) 7,62*54R. O ile oczywiście będą chcieli z niego rezygnować- pekaśka jest ciągle lżejsza niż większość zachodnich kaemów na 5,56- a ciężar amunicji to niezła cena za zasięg ognia.

  8. Davien

    Ito , jakbys nie zauważył to nigdzie nie pisałem że nabój Fiodorowa nie działał ale że do zasilania swojego wynalazku uzył naboi Arisaki wiec daruj sobie totalne zmyslanie.

  9. ito

    Davienku- niezależnie od głupot wypisywanych przez Hovelainen- Fiodorow nie dlatego przeszedł na nabój japoński, że z jego autorskim nabojem karabin nie działał, tylko dlatego, że od opracowania do dostępności naboju droga daleka- zwłaszcza w rzeczywistości Rosji, która na takie fanaberie jak uruchamianie produkcji eksperymentalnej amunicji pozwolić sobie nie mogła (technicznie i ekonomicznie) i nie chciała. Nabój 6,5 mm Arisaka dostatecznie dobrze pasował do założeń- i był dostępny w praktycznie każdej ilości. Niestety dla Fiodorowa jego awtomat wymagał jeszcze sporo pracy- zarówno w warsztacie jak w głowach wojskowych (patrz uparte trzymanie się pełnotłustrego naboju karabinowego jeszcze po II WW).

  10. ito

    A u nas ciągle przechodzimy na 5,56- jak zwykle w ogonie :-) Ciekawe, czy Angoli bardzo szlag trafia jak sobie przypomną swój 7mm nabój pośredni (balistycznie niemal identyczny z 6,8 SPC), który został przez Amerykanów odrzucony na rzecz .308? .308- powiedzmy 3,50zł, .338 za mniej niż 2 dychy się nie kupi- rąbnąć pełną taśmę to prawie jak napaść na bank ;-) Postrzela sobie nasze wojsko... a i Amerykanie będą chyba musieli zwyczaj spay and pray zmienić. A ponadto- 6,8 mm, 6,5 Credmoor, .338- to już 3 różne naboje. Do tego choćby nie wiem jak szybko wymieniać ileś lat będą jeszcze pokutować 5,56 i .308... Przewiduję gwałtowny wzrost depresji i samobójstw w służbach kwatermistrzowskich.

  11. Davien

    Hovelainen, Fiodorow niezaleznie od Japończyków opracował nabój 6,5mm tyle ze jak przyszło co do czego to do swojego karabinu automatycznego zastosował najpierw skrócony nabój Arisaki, a jak to nie zadziałąło to pełnowymiarowy i wtedy Automat Fiodorowa działał prawidłowo, ot i cała tajemnica.

  12. Okręcik

    Kolego wuwuzela pragnę nadmienić, że Czesi juz od lat mają taki jak Grot karabinek modułowy, który jest ich hitem eksportowym a jest dużo tańszy niż Grot, więc wątpię, aby nasz podbił rynki światowe ;-))). Trochę to dziwi zważywszy, że u nas siła robocza tańsza.

  13. satzujinken

    Ja to pisałem kilka lat temu, rozwój pancerzy będzie postępował, dalej będą egzoszkielety i coraz cięższe zbroje, już teraz powinno się część żołnierzy wyposażać nie w 6,8, a w 8,6 kbk to wymaga nowej konstrukcji, a km-y na 8,6 już dawno powinny być.

  14. wuwuzela

    @Dan, Nie, wysiłki związane z Grotem nie dziwią, bo Grot jest modularny, z "klocków" - nawet wymiennych w pewnym zakresie między wersją klasyczną a bull-pup. Już są do niego gotowe "klocki" 7,62x39 z myślą o eksporcie, a jak będzie potrzeba to wystarczy będzie zamówić same wymienne zespoły w nowym kalibrze.

  15. Fanklub Daviena

    Że 6,5mm jest najlepsze to twierdził już twórca pierwszego wprowadzonego na wyposażenie karabinka szturmowego na amunicję pośrednią 100 lat temu: Władimir Fiodorow, twórca Automatu Fiodorowa (wz. 1916: wprowadzony w kilku tys. egzemplarzy na wyposażenie wojsk carskich). Ale nasz Davien dalej będzie bredził, że Kałasz to zerżnięty StG 44...

    1. Fan Daviena

      Cytat z Wikipedii: "W ZSRR prace nad bronią strzelającą nabojem pośrednim rozpoczęły się już w latach 30. XX wieku, kiedy konstruktorzy radzieccy, w ramach przyjacielskiej współpracy technicznej, zapoznali się z niemieckimi osiągnięciami w tej dziedzinie. Pracowano równocześnie nad amunicją i bronią kalibru 7,62 mm oraz 5,5 mm. Działania te zostały zaniechane w momencie wybuchu wojny. Zajęto się bieżącymi potrzebami frontu. Zainteresowanie bronią na nabój pośredni powróciło po zdobyciu pierwszych egzemplarzy niemieckich karabinków StG44 oraz pojawieniu się, dostarczanych z USA, karabinków M1 posiadających większy zasięg i celność od pistoletów maszynowych PPSz i PPS."

  16. Hovelainen

    Co wy pleciecie z tym że 6.5 wymyślił Fiodorow? Naboje te pochodziły z wojny z Japonią z Arisaki, ruski tylko zrobił na to broń żeby to zutylizować, skończyły się naboje, jego Automat przestał być użyteczny... A 7.62 to przykład wyższości ekonomii nad balistyką.

  17. Dan

    Rozwój osobistej ochrony żołnierzy musiał się spotkać z modyfikacją kalibru broni strzeleckiej. Wiadomo to już było od kilku lat, dlatego dziwią nasze wysiłki aby przezbroić całą armię w karabinki Grot zasilane wycofywanym właśnie typem amunicji 5,56.

    1. Boczek

      Od ponad 30 lat! toczy się w NATO ta dyskusja. Podstawowym zarzutem/problemem nie są kamizelki, a prozaiczna przyczyna na naszym ewentualnym europejskim teatrze wojennym, że masa pocisku jest zbyt mała i "strzelanie przez krzaki" jest mało skuteczne, bo nawet małe gałązki odchylają tor lotu na tyle skutecznie, że trafienie jest bardzo trudne. Jeżeli dobrze pamiętam to najbardziej intensywnienie monitowała Bundeswehra i warto zwrócić uwagę jak ich producenci zawsze "stali w blokach", gotowi do startu z kalibrem 6,8 czy zbliżonym. GUMIŚ, poniedziałek, 29 października 2018, 15:54 pisze o tym, tylko, że żadne decyzje nie zapadły, bo zmiana kalibru odbędzie się w całym NATO jednocześnie (decyzja).

  18. Fanklub Daviena

    @DZIKA GĘŚ: coś w tym jest co piszesz. W sumie to nawet Arisaka się w to wpisuje: Fiodorow do swojego automatu w 1912 stworzył nowoczesną amunicję bezkryzową 6,5mm, ale carat nie zamierzał wydawać kasy na uruchomienie produkcji zupełnie nowej amunicji i Automat Fiorodowa został w 1916 przerobiony na mniej nowoczesną Arisakę...

  19. Davien

    Panie Funclub W Fiodorow zaprojektował może i nabój 6,5mm ale jego karabin strzelał amunicja japońska Arisaka 6.5mm wiec jak widać panie funku... Broń Fiedorowa nie była karabinkiem na nabój posredni ale karabinem automatycznym stzrelającym pełnowymiarowa amunicja do tego japońską bo wersja na skrócony pocisk Arisaki nie działała poprawnie wiec jak zwykle sie skompromitowałeś:) PS Podaj może gdzie twierdziłem że AK-47 pochodzi od STG-44 zamiast kłamać, czekam.

  20. Gracz

    Nie ważne co wybiorą amerykanie bo MSBS Grot był projektowany z myślą o tym że w przyszłość będzie potrzeba przerobienia go na inny kaliber, dzięki czemu jesteśmy w dobrej pozycji. Brawo FB Radom :D

  21. MAZU

    Strzelanie seriami z karabinka zdarza się rzadko. Generalnie celujesz i trafiasz (albo nie) jednym strzałem. Seriami (krótkimi) "wali się" praktycznie wyłącznie osłonowo jak np. przebiegasz przez ulicę pod ostrzałem, albo z bardzo bliskiej odległości. Osobiście preferuję kaliber 7.62x51mm z karabinem w układzie bezkolbowym i porządną optyką.

  22. Piotr El

    Rosja stawia na Grendela 6,5 w sumie łuska jest "Ich" od 7.62x39 się wywodzi. Creedmoor mam b. Dobry i na lisa i na mniejsze dziki

  23. Podbipięta

    Dobrych parę lat temu Tarnów twierdził iż pracuje nad UKM em na Lapua ,ale pewnie sprawa się rypła...

  24. Jacek

    Polska prowadziła badania nad swoim nowym kalibrem 7x41mm marszyt lecz zostały porzucone

  25. Fanclub daviena

    Władimir Fiodorow opracował kaliber 6.5 mm z uwagi na problemy z 7.62. Jak widać 6.5 nie przyjelo się w ZSRR. Najnowszym karabinkiem dla wojsk rosyjskich jest konsteukcja kałasznikowa na poziomie wczesnego beryla z fatalną jakością wykonania na kaliber a jakże 5.45.

Reklama