Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Turecki czołg proponowany Brazylii. Zastąpi Leopardy 1 i M60?

Turecki czołg średni Kaplan MT.
Turecki czołg średni Kaplan MT.
Autor. FNSS

Serwis ArmyRecognition informuje o planowanych badaniach poligonowych czołgu średniego Kaplan MT w Brazylii. Czy turecki wóz zastąpi tamtejsze Leopardy 1A5 i M60A3?

Obok testów na poligonie Kaplan MT, w Indonezji znany pod nazwą Harimau, ma wziąć udział w Festiwalu Kawalerii w mieście Tramandaí. Dotychczas pojazd ten został zamówiony jedynie przez Narodowe Siły Zbrojne Indonezji w liczbie 18 egzemplarzy. Od tamtego czasu turecki producent poszukuje nowych klientów. Kaplana MT nie udało się sprzedać do Bangladeszu i na Filipiny, gdzie koniec końców zdecydowano się na pozyskanie odpowiednio chińskich czołgów podstawowych VT-5 oraz izraelsko-hiszpańskich wozów wsparcia ogniowego (tudzież czołgów lekkich) Sabra.

Reklama

Teraz przed turecko-indonezyjskim wozem staje spora szansa na zainteresowanie Brazylijczyków, którzy mają coraz większy problem z utrzymaniem floty czołgów w sprawności. Mowa tutaj zwłaszcza o Leopardach 1A5 oraz A5BR, które służą w Exército Brasileiro w liczbie 375 egzemplarzy.

Przyczyną kłopotów z brazylijskimi Leopardami 1 (poza tym, że jest to konstrukcja przestarzała, choć wciąż przydatna w miejscowych warunkach) jest coraz bardziej dający się we znaki problem z pozyskiwaniem części zamiennych. Są one masowo skupowane przez niemiecki przemysł w celu przeprowadzania napraw na Leopardach 1A5 oraz A5DK przygotowywanych w ramach pomocy wojskowej dla Ukrainy. To sprawiło, że Wojska Lądowe Brazylii musiały odsunąć w czasie program modernizacji 52 Leopardów 1, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia braków kluczowych podzespołów dla całej floty.

Gwoli wyjaśnienia, na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy szykowanych jest około 200 egzemplarzy Leoparda 1 kilku wersji (choć stan techniczny niektórych remontowanych wozów budzi wątpliwości). Należy pamiętać, że wiele przywracanych do służby egzemplarzy leżało odłogiem pod gołym niebem przez bez mała 20 lat.

Reklama

Tym samym szanse Kaplana MT na zyskanie przychylności brazylijskich decydentów znacząco wzrosły, zwłaszcza jeżeli pojazd miałby być montowany lub produkowany na miejscu. Należy także pamiętać, że czas pozostających w służbie 90 egzemplarzy amerykańskich czołgów podstawowych M60A3 TTS (z których część jest zmagazynowana) również się kończy. Przyszłość brazylijskich sił pancernych nie wygląda więc zbyt optymistycznie.

Na korzyść turecko-indonezyjskiego pojazdu przemawia także fakt, że jest on znacznie tańszy od pełnowartościowych czołgów podstawowych takich jak M1 Abrams czy Leopard 2. Niska masa i wysoka mobilność Kaplana MT mogą uczynić go atrakcyjnym następcą Leopardów 1, choć wątpliwości budzi lekki pancerz tureckiego pojazdu. O tym, czy wóz przekona przedstawicieli Wojsk Lądowych Brazylii, zapewne dowiemy się w najbliższych miesiącach.

YouTube cover video

Kaplan MT (określany także jako Harimau) to czołg średni opracowany wspólnymi siłami przez tureckie przedsiębiorstwo FNSS i indonezyjskie PT Pindad. Pojazd został opracowany z myślą o Narodowych Sił Zbrojnych Indonezji. Zastosowano system wieżowy CMI Cockerill 3105 z gwintowaną armatą kalibru 105 mm. Można z nią sprzężyć uniwersalny karabin maszynowy kal. 7,62 mm lub wielkokalibrowy karabin maszynowy kal. 12,7 mm. Działo jest stabilizowane w osi pionowej i poziomej, co umożliwia prowadzenie celnego ostrzału podczas jazdy. Ponadto, pojazd można wyposażyć w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia na stropie wieży.

Czołg może otrzymać system aktywnej obrony pojazdu klasy hard-kill Aselsan Pulat opracowany przez Tübitak SAGE i Aselsan na bazie ukraińskiego systemu Zasłon. Jednostkę napędową stanowi silnik wysokoprężny Caterpillar C13 o mocy 711 KM, która umożliwia Kaplanowi MT rozwinięcie prędkości do 70 km/h. Zasięg wynosi 450 km. Masa całkowita wynosi 30-35 ton. Bez dodatkowego opancerzenia kadłub posiada ochronę balistyczną na poziomie 4 według normy STANAG 4569.

Turecki czołg średni Kaplan MT.
Turecki czołg średni Kaplan MT.
Autor. FNSS
Reklama
Reklama

Komentarze (8)

  1. Pucin:)

    @Davienku3 - przeczytaj co Turcy stworzyli - d24 - pt. Nowe wieże dla tureckich czołgów M60 - 27.01.2023 - No tak, Pan Davienek3 każe a Turcy grzecznie robią i co gorsza demonstrują/testują???? :)

  2. patriota39

    Teraz na scenę wchodzą weterani walk na Ukrainie :) W dzisiejszych czasach potrzebny jest pojazd pancerny, gąsienicowy, lepiej opancerzony (ochrona przeciwminowa i przed ppk) i uzbrojony od bwp, ale o mniejszej masie niż czołg podstawowy, bardziej mobilny od niego. Z identycznym uzbrojeniem jak czołg (armata 125mm, w realiach NATO 120mm, amunicja burząco-odłamkowa) . Taki towarzysz piechoty, zawsze przy niej, który przykryje ogniem umocnione stanowiska przeciwnika, zniszczy ufortyfikowany budynek. Zdolny do szybkiej zmiany pozycji i jazdy na grząskim, rozmokłym podłożu. Masa około 40ton, w tym wieża 10t. Ciekawe, ze do podobnych wniosków doszli Amerykanie z 15 lat temu wyciągając wnioski z wojny domowej w Iraku.

    1. Pucin:)

      @patriota39 - dlatego opracowali i wdrażają do produkcji czołg na Wielką Wojnę >> III WŚ >> M10 Booker 105/120 mm - ok. 42 ton - z możliwością dołożenia pancerza!!!! :)

    2. Davien3

      Pucin i znowu zmyslasz, bo m10 Booker ma zastapic czołgi Abrams JEDYNIE w jednostkach USMC Nie ma też wersji z działem 120mm biedny fantasto.

    3. Pucin:)

      @Davien3 - a co do M10 Booker przypominam, że w czasie IIWŚ Amerykanie mieli w powszechnym użyciu dwa typy czołgów: M3/M5 Stuart i M4 Sherman - jedne był lepszy na Pacyfiku a drugi w Europie. Zatem robią to samo szykując się do dużej wojny światowej przez duże Ś!!!! :)

  3. Pucin:)

    Jak zwykle Davienku3 - kłamiesz nie ma wieży MZK-125 nawet w prototypie!!!! :) Twoje musiała powstać oparte jest na snach i bajaniach z tysiąca i jednej nocy!!! :)

  4. Pucin:)

    @RAF; @Extern. - co do Niemców i Leoparda 1 macie rację - to ściemniacze podcinający własną gałąź. Co do pancerza M60 to bym polemizował - kadłub jest OK - części zamiennych jest co nie miara (USA-nie pewnie co nieco by podrzucili - wyprodukowano około 15 tys. + wiele państw ma je jeszcze aktywne >> Turcja, Izrael ect.), Natomiast turecka wieża MZK 105/120 mm jest całkowicie nowa (D24 - pt. Turecka modernizacja M60 na nowych ujęciach) zatem argument pancerza i optyki odpada!!! :) Całość nieźle się spina w przypadku M60!!!! :)

    1. Davien3

      Pucin nie ma wersji MZK-105 ze 120mm Istnieje jedynie wersja ze 105mm i 125mm ale ta druga to MZK-125mm.

    2. Pucin:)

      @Davien3 - a to dla ciebie Davienku3 - jak nie rozumiesz przenośni - cytat : "Obecnie zestaw jest wyposażony w armatę kalibru 105 mm (zapewne amerykańską M68 lub jej pochodną), jednak może ona zostać wymieniona uzbrojenie główne kalibru 125 mm tożsame ze standardem radzieckim, z amunicją rozdzielnego ładowania." D-24 - pt. Turecka modernizacja M60 na nowych ujęciach - 23.03.2024r. Zatem nie ma również nawet testowanej 125 mm są tylko założenia/oferta. Berjzol dalej Davienku3!!!! :)

    3. Davien3

      Pucinku skończ juz kłamac bo wieża MZK-125 istnieje tylko nie jest produkowana ale musiała powstać i zostać przebadana Za to nie ma tej twojej urojonej wieży MZK z działem 120mm:))

  5. login

    @szybki stefan ze szczecina 3-4 tony to dużo w klimacie Filipin , pozatym bazuje na ASCOD więc i cena pewnie inna.

  6. szybki stefan ze szczecina

    jeżeli ten czołg w Bangladeszu przegrał z chińczykiem, który raczej jest wybierany przez biedaków, którzy chcą przyoszczędzić, a w Filipinach przegrał z hiszpańsko-izraelskim frankensteinem, to chyba nie zbyt dobrze to wszystko o nim świadczy

    1. login

      @szybki stefan ze szczecina Bangladesz - cena Filipiny - masa

    2. szybki stefan ze szczecina

      właśnie o tym piszę - wybierają go, bo jest tani co do Filipin i masy to chyba średnio prawda, bo tam z tego co kojarzę to jest różnica 1-2 ton raptem

    3. kukurydza

      @stefan i co z tego? Nie spełnił formalnego wymogu masowego na filipinach to nie spełnił, a jeśli jest cięższy to nawet w zwykłej ocenie dostanie mniej punktów. A że w temacie wagi, często liczy się też masa i grubość koperty w ojczyźnie klanu Marcosów, to nie pomyślał? Za to Bangladesz patrzy raczej co ma sąsiad, i tradycyjnie uczeni w Moskwie wojskowi mieliby postawić takie lekkie coś naprzeciw "prawdziwego" ruskosławnego tanka? Żartujesz...

  7. bezreklam

    JAkie czlogi ma Wenezuala - gdyby doszlo o wojne o Gujane?

    1. xdx

      T-72 i francuski AMX30

  8. Pucin:)

    "Czy turecki wóz zastąpi tamtejsze Leopardy 1A5 i M60A3?" - niezbyt dobry pomysł - już dużo lepszym byłby pakiet modernizacyjny w postaci systemu wieżowego MZK 105 z 120 mm RUAG.!!! :)

    1. RAF

      pucin:)@ Nie ma sensu modernizowac tak starych czolgow, tym bardziej, ze i tak nie beda spelniac wymogow wspolczesnego pola walki ze wzgledu chocby na bardzo slabe opancerzenie. Lepiej kupic nowe z mozliwoscia chocby montazu w kraju.

    2. Extern.

      Z tekstu wynika że z rynku wyparowały wszystkie części zamienne do Leopardów 1 a więc zapewne również części zamienne do podwozia. A więc problem i tak wystąpi nawet jeśli zmienią wieżę. Swoją drogą podobna sytuacja powoli zaczyna się robić nawet z częściami do ciągle przecież produkowanego LEO2 starszych wersji.

    3. Davien3

      RAF Kaplan MT ma sporo słabszy pancerz od Leo1 nie mówiąc juz o M60A3. Extern Leo2 produkowane były w dwóch podstawowych odmianach i starsze wersje do Leo2A4 nie są juz nigdzie produkowane, a części z drugiej serii od leo2A5 wzwyz juz moga nie pasować do pierwszych Leo2.

Reklama