Telesystem-Mesko rozpoczyna współpracę z Rafaelem

30 lipca 2019, 14:04
głowica
Fot. Telesystem-Mesko

Spółka CRW Telesystem-Mesko będzie produkować elementy elektroniczne dla systemów obrony powietrznej, budowanych przez izraelski koncern Rafael.

Podwarszawska spółka specjalizująca się w opracowywaniu i produkcji systemów elektronicznych i optoelektronicznych dla broni precyzyjnego rażenia, w tym przenośnych zestawów przeciwlotniczych, rozpoczyna współpracę z izraelskim liderem rynku zbrojeniowego, firmą Rafael. Powstałe w spółce Telesystem elementy trafią do Izraela i będą użyte na potrzeby izraelskich programów obrony powietrznej.

To efekt wielomiesięcznych rozmów i potwierdzenia zdolności naszej spółki przez partnera izraelskiego. Wejście w łańcuch dostaw Rafaela to potwierdzenie kompetencji na światowym poziomie, w zakresie produkcji układów optoelektronicznych na potrzeby systemów rakietowych, budowanych przez ponad 20 lat. Rafael szukał w Polsce doświadczonego partnera i cieszę się, że będziemy mogli podjąć tą współpracę. To również wzmocnienie potencjału firmy i dobry prognostyk na kolejne rynki międzynarodowe.

stwierdził Prezes CRW Telesystem-Mesko Janusz Noga 

Telesystem wyprodukował dotychczas ponad 2 tysiące głowic do rakiet przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu Grom i Piorun. Te pierwsze są w dużej liczbie na wyposażeniu Wojska Polskiego, zarówno na zestawach przenośnych, jak i różnego rodzaju systemach samobieżnych jak Biała czy Poprad. Są też nadal wytwarzane na eksport (dostawy na Litwę mają trwać co najmniej do 2022 roku).

Przykładowa wieloelementowa struktura detekcyjna rakiety przeciwlotniczej naprowadzanej na podczerwień opracowana i wykonana w Polsce. Fot. Telesystem-Mesko
Fot. Telesystem-Mesko.

Z kolei Piorun to zmodernizowana wersja zestawu Grom, od zeszłego roku dostarczana Siłom Zbrojnym RP. Piorun dysponuje opracowaną przez Telesystem-Mesko głowicą samonaprowadzającą na podczerwień, o bardzo wysokiej czułości, ze zdolnością do zwalczania nawet niewielkich, bardzo trudnych celów, również w warunkach silnych zakłóceń. Głowica ta zawiera opracowane przez Telesystem fotodiody InSb i fotodetektory PbS.

Zestawy Piorun (z prawej) i Grom (z lewej). Fot. Defence24.pl
Zestawy Piorun (z prawej) i Grom (z lewej). Fot. Defence24.pl

Produkcja w Telesystemie na potrzeby Rafaela będzie odbywać się na podstawie wymogów, jak i dokumentacji przekazanej przez izraelskiego partnera.

Przede wszystkim doświadczenia i wiedzę zdobyte w ramach współpracy z partnerami zagranicznymi staramy się wykorzystać w ramach naszej codziennej współpracy z firmami grupy PGZ. Mam nadzieję, że pozwoli to nam na jeszcze lepsze i bardziej kreatywne podejście do zapewnienia nowoczesnych rozwiązań i produktów, będących w 100% własnością polskich zakładów i po bardzo atrakcyjnych cenach w stosunku do naszych zagranicznych konkurentów.

Janusz Noga, prezes zarządu CRW Telesystem-Mesko 
image
Fot. Telesystem-Mesko.

Rafael jest jednym z globalnych liderów na rynkach systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Dostarcza również zaawansowane rozwiązania w zakresie uzbrojenia, łączności czy walki elektronicznej. W 2018 roku Rafael osiągnął przychody na kwotę 2,59 mld USD, około 45 proc. sprzedaży koncernu kierowane jest na eksport do różnych państw na wszystkich kontynentach.

W Polsce najbardziej znanym produktem Rafaela są jednak przeciwpancerne pociski kierowane Spike, które w wersji Spike-LR powstają na licencji w zakładach Mesko w Skarżysku-Kamiennej. Od 2018 roku trwają dostawy drugiej partii pocisków Spike-LR do Sił Zbrojnych RP.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 67
Reklama
Marynarz
środa, 7 sierpnia 2019, 15:50

Oj naiwni? Izrael ma od czasu akcji Most super stosunki Rosją .Tak jak przekazali Ruskim kody do rakiet które,sprzedali Gruzinom,tak też przekazali ruskim całą technologię ,którą nam niby sprzedali.

Cyberpolak
wtorek, 7 stycznia 2020, 21:28

Masz rację. Żydzi zawsze kłaniali się tym co im więcej złotników dali

KrzysiekS
sobota, 3 sierpnia 2019, 16:50

Tak pomyliłem się chodziło mi o eksport i to jest jak najbardziej ok. Inną kwestią jest nadzór służb Izraelskich nad produkcja w Mesko jak głęboko on będzie sięgał czy tylko odbierają produkty z zakładu?

tak to widzę
czwartek, 1 sierpnia 2019, 10:42

sprawdzą co kto potrafi, obok wybudują nowy zakład i "podbiorą" kadrę lepszymi zarobkami

milwaw
czwartek, 1 sierpnia 2019, 00:27

Taka współpraca powinna się znajdować pod scisłą kontrolą SKW, która zresztą winna być bardziej dofinansowana.

Pyd
wtorek, 6 sierpnia 2019, 10:15

A jeszcze lepiej Straży marszałkowskiej !

dim
środa, 31 lipca 2019, 23:36

Rozważam to na wszystkie strony, czytam wszystkie Państwa opinie, ale coś mi się wydaje, że w najlepszym wypadku, wyjdziemy na tej umowie jak na eksporcie samolotów PZL P.24, gdy nowoczesnych samolotów nie było ich na kraj, a moce wytwórcze maleńkie. Ale to jest, jak wspomniałem, scenariusz najbardziej optymistyczny. Myślę, że zbyt opty.

KAR
środa, 31 lipca 2019, 13:21

Czyli następna odsłona akcji pt. "Pomarańcze za kamienice...."

dim
środa, 31 lipca 2019, 23:41

Przy czym pomarańcze są greckie, ale tego biznes, czyj handel. Płyną do Izraela, skąd odpowiednio "opracowane", wyhandlowywane są dopiero dalej. Byłem kilka razy w tym izraelskim porcie, na statku z Grecji, widałem te sterty towaru, wprawdzie dawno temu ale ponoć nic się nie zmieniło, handel jak był, tak jest żydowski. Poza samą Grecją.

Marek
czwartek, 1 sierpnia 2019, 11:16

To czemu Grecy, którzy od wieków do interesów mają łepetynę równie dobrą jak Żydzi nie sprzedają pomarańczy do Polski bezpośrednio za nieco większe pieniądze?

ostap bender
środa, 31 lipca 2019, 12:43

Dlatego u nas zamawiają bo jest taniej, żeby nie ująć, że poniżej nawet naszych kosztów. Izraelskie firmy już weszły z kilkoma polskimi instytutami w różnych dziedzinach w taką właśnie współpracę. Robimy dla nich na własny koszty badania i wytwarzamy zaawansowane produkty zgodnie ze specyfikacją zamówienia. W Polsce szefowie instytutów są z nadań politycznych i za bardzo się nie znają na tym co robią. Więc po podpisaniu umowy często okazuje się, że produkt by został odebrany przez kontrahenta musi przejść szereg dodatkowych badań na koszt wytwarzającego. ......naiwnych nie sieją

rozczochrany
środa, 31 lipca 2019, 09:06

Prawdopodobnie oznacza to przejęcie polskich strategicznych technologii przez izraelską firmę i wkrótce kapitałowe przejęcie zakładu. Czyli kolejna gałąź zbrojeniówki znika.

Boczek
środa, 31 lipca 2019, 12:24

Prawdopodobnie nie przeczytałeś - lub co pewniejsze, nie zrozumiałeś artykułu.

Ciekawy
czwartek, 1 sierpnia 2019, 11:18

A znasz takie powiedzenie, że są tacy, z którymi dobrze się wychodzi tylko na obrazku?

Boczek
piątek, 2 sierpnia 2019, 12:49

Znam. Ty też porozmawiaj z Polakami mieszkającymi za granicą.

Ciekawy
wtorek, 6 sierpnia 2019, 09:56

Sam mieszkałem i nie wychodziłem źle, bo umiałem dobrać sobie towarzystwo.

kuchart
środa, 31 lipca 2019, 07:25

Raczej na trzecim zdjęciu Grom jest na prawo od Pioruna Panie od opisu zdjęć.

Chris
środa, 31 lipca 2019, 05:17

Produkcja w Telesystemie na potrzeby Rafaela będzie odbywać się na podstawie wymogów, jak i dokumentacji przekazanej przez izraelskiego partnera. Nie wiemy co będą dla nich produkować ale coś na zlecenie. Tyle w temacie.

tut
środa, 31 lipca 2019, 00:42

Jakoś dziwnie niechętny jestem tej współpracy....

Boczek
środa, 31 lipca 2019, 12:24

Na pewno? - "Produkcja w Telesystemie na potrzeby Rafaela będzie odbywać się na podstawie wymogów, jak i dokumentacji przekazanej przez izraelskiego partnera."

oko2
środa, 31 lipca 2019, 00:03

Czy ktoś w Mesko myśli,żeby pójść krok dalej i zacząć opracowywać pociski krótkiego zasięgu,skoro bardzo krótkiego robią na światowym poziomie?

Extern
czwartek, 1 sierpnia 2019, 15:17

Myślą, ale od Andersa nikt już w naszym przemyśle nie zainwestuje własnych pieniędzy i nie opracuje niczego nowego bez wyraźnego zamówienia od MONu.

Andy
piątek, 2 sierpnia 2019, 14:14

A kto w Polsce włożył własne pieniądze z tego co wiemy tylko państwowa kasa jest inwestowana (marnowana) przez ludzi o nikłych kompetencjach.

Covax
poniedziałek, 5 sierpnia 2019, 13:04

HSW na RAKA, TS Mesko/Mesko na pirata ( jak myślisz że 15 mln wystarczy na zaprojektowanie dwóch różnych rakiet to powodzenia ), i na GSN o zasięgu 12-14 km, na opracowanie fotodiody kwadranstowej ( zamiast koordynatora nadążnego ) Tarnów granatnik rewolwerowy PCO na czołgowe SKO RADEW.....

KrzysiekS
wtorek, 30 lipca 2019, 23:34

Jeżeli to są podzespoły do PIORUNA to oznacza jedno współpraca Rosji i Izraela. Jednak jeżeli nie to dobra wiadomość bez importu Polska zbrojeniówka nie utrzyma się na zamówieniach krajowych.

Sternik
środa, 31 lipca 2019, 01:55

Czarno to widzę :-(

-CB-
środa, 31 lipca 2019, 01:51

Przecież Piorun nie jest "izraelskim programem obrony powietrznej" ani "budowany przez izraelski koncern Rafael". I nie ma tu mowy o imporcie, ale o eksporcie. Po prostu Telesystem będzie na podstawie dokumentacji Rafaela produkował dla nich części, czyli zostanie w pewnym zakresie ich podwykonawcą. To wszystko jest napisane w artykule...

Marek1
środa, 31 lipca 2019, 20:40

-CB- daj spokój - im się NIC nie wytłumaczy. Oni SA jak psy Pawłowa - napisz Izrael w jakimkolwiek znaczeniu/kontekście - zaczną natychmiast pisać głupoty. Na dodatek wierzą, że to jest głęboko patriotyczne postawa ;))

Ciekawy
piątek, 2 sierpnia 2019, 13:13

A wiesz o tym, że jednym z warunków licencji na Spike było utrudnianie życia temu zespołowi konstruktorskiemu, który zrobił Groma?

Marek1
wtorek, 6 sierpnia 2019, 23:45

Kolejna porcja bredni. CO miał wspólnego zespół pracujący nad przeciwlotniczym Gromem z zawarciem fatalnie frajerskiej umowy na zakup praw do montażu w PL p. panc. ppk Spike-LR z gotowych, sprowadzanych z Izraela blackboxów ?? Wy sami wymyślacie te pierdoły, czy jednak ktoś je wam podsuwa ?

JEREMI
wtorek, 30 lipca 2019, 20:58

nie rozumiem. beda glowice optoelektroniczne dla pythona 5 produkowac???

Olo Kwasek
wtorek, 30 lipca 2019, 20:52

Takie pytanie: głowice Groma mają jakieś "super-przewrotne" bajeranckie algorytmy czyniące go kompletnie niewrażliwym na najróżniejsze pułapki, wabiki i systemy zakłóceń. Czy gdy Rafael zacznie z Mesko współpracować, będą mieli dostęp do naszych patentów i tych bajeranckich algorytmów?? Wolałbym nie!

-CB-
środa, 31 lipca 2019, 01:54

Przecież jest napisane, że będą na podstawie ich dokumentacji produkować dla nich części, czyli zostaną podwykonawcą, albo inaczej: będą świadczyć dla nich usługi. Żadnego związku z Piorunem...

~ronin
środa, 31 lipca 2019, 00:18

Właśnie o to im chodzi. Niby współpraca a to będzie wtyczka do szpiegowania naszych rozwiązań technologicznych. Izraelowi znacznie bardziej się opłaca sprzedać Rosji nasze rozwiązania techniczne niż swoje. Szpiegostwo technologiczne popłaca. A nasi łykneli to jak pelikan. Za jakiś czas nasz piorun okaże się zupełnie nieskuteczny wobec rosyjskich samolotów i śmigłowców. A Izrael bedzie miał wolną rękę i ciche przyzwolenie Rosji do poczynania sobie z Iranem.

Grredo
wtorek, 30 lipca 2019, 20:07

Dobre i to. Ważne by produkować jak najwięcej. Jeśli głowice trafią do zestawów o zasięgu ok 15km,to będzie to wielki sukces.

gnago
wtorek, 30 lipca 2019, 18:50

kooperacja będzie się odbywać kosztem mocy produkcyjnej piorunów czy głowic nowych rakiet? Czy zaangażują "wolne" moce produkcyjne?

Olo Kwasek
środa, 31 lipca 2019, 19:23

I TO jest bardzo dobre pytanie!! Bardzo!! Wszystkie polskie zakłady cierpią z zasady na niedobory mocy. Świadczy o tym powolność zaopatrywania WP, niezwykle długie kontrakty takie paroletnie! Zatem gdy tak wolno produkujemy Pioruny, skąd Mesko będzie mieć moce na zlecenia od Rafała??

zaq
wtorek, 30 lipca 2019, 18:36

Elementy kluczowe dla skuteczności określonych rodzajów broni w dodatku na światowym poziomie powinny być objęte zakazem eksportu, jaką mamy gwarancje że tych głowic Izrael nie przekaże do Rosji.

Covax
środa, 31 lipca 2019, 08:39

Produkcja w Telesystemie na potrzeby Rafaela będzie odbywać się na podstawie wymogów, jak i dokumentacji przekazanej przez izraelskiego partnera.

-CB-
środa, 31 lipca 2019, 01:55

Ale dokładniej jakich głowic? Swoich? Przecież mamy tylko produkować części do ich systemów, na podstawie ich dokumentacji...

Aster
wtorek, 30 lipca 2019, 18:33

Pokazuje to, że Polska nie jest tylko krajem hodowli ziemniaka i buraka ale krajem o potężnym potencjale technologicznym. Izrael jest potęgą jeśli chodzi o high-tech, więc współpraca w tym zakresie z Polską spółką jest najlepszą rekomendacją dla tej ostatniej. Trzeba ten potencjał jednak pielęgnować i rozwijać.

rozczochrany
wtorek, 30 lipca 2019, 17:54

Współpraca z izraelskim Rafaelem. Ciekawe czy polska firma będzie do niej dopłacać czy też uda im jej zarobić.

andy
wtorek, 30 lipca 2019, 17:53

obawiam się że tanio rafael pozyskuje nasz wysokiej klasy produkt ...- jak strzeże się taką technologię pokazał nam rafael przy zakupie Spika ...

Boczek
środa, 31 lipca 2019, 12:28

"...rafael pozyskuje nasz wysokiej klasy produkt..." - to ich technologie są nasze? Przeczytaj jeszcze raz, albo w ogóle, artykuł.

andy
środa, 31 lipca 2019, 14:35

... a co mili napisać że przekazujemy technologię produkcji fotodetektorów i fotodiod ... w ramach wzajemnej współpracy ... jak kończy sie współpraca z tym partnerem widzielismy w Gruzji ... i przy zakupie Spika

Ciekawski Dyziek
środa, 31 lipca 2019, 19:25

A co niby było w Gruzji?

Boczek
sobota, 3 sierpnia 2019, 15:11

...i Donald Cook. Też fajna historia.

Extern
czwartek, 1 sierpnia 2019, 15:12

Pewnie chodzi o to że Rosjanie znali położenie wszystkich Gruzińskich Hermesów równie dobrze jak ich operatorzy, tak więc wszystkie maszyny które wystartowały zostały zestrzelone.

Extern
wtorek, 30 lipca 2019, 17:46

Hmm ciekawa informacja, wszystko co nas realnie wiąże z przemysłami USA czy Izraela powoduje że bardziej im zależy na obrony Polski, więc chyba Ok. Przy okazji może jakaś nowa wiedza do nas trafi, drugie ok.

Razparuk
środa, 31 lipca 2019, 14:20

Ani USA ani Izrael nie grają w naszym interesie...tylko swoim

Extern
czwartek, 1 sierpnia 2019, 15:04

To jasne jest jak słońce. Cała sztuka polega na tym aby robili coś dla nas robiąc coś dla siebie.

Tak myślę
wtorek, 30 lipca 2019, 17:45

"Wejście w łańcuch dostaw Rafaela to potwierdzenie kompetencji na światowym poziomie....." Nie, nie, nie! To chęć sprzedaży Polsce własnych produktów za bardzo duże sumy. To chęć wejścia na nasz rynek i być może w przyszłości przejęcie Telesystem-Mesko, co zapewne kolejne rządy po obecnym "łykną".

Ukulele
wtorek, 30 lipca 2019, 17:31

Hurra, znowu jesteśmy podwykonawcą.

ciekawy
wtorek, 30 lipca 2019, 17:26

Rafael szukał producenta w Polsce - czyżby wynikało to z offsetu za Spiki? Po tylu latach?

Ernst Junger
środa, 31 lipca 2019, 22:37

Kilka miesięcy temu trafiłem gdzieś, że trwają rozmowy nad licencyjną produkcją spike lr 2. Będą potrzebne do ZSSW-30.

Rzyt
wtorek, 30 lipca 2019, 17:22

Na szczęście my problemu z systemem obrony powietrznej nie mamy, przy przewadze potencjalnego przeciwnika to nie na sensu i lepiej iść w armię lądowa

Boczek
środa, 31 lipca 2019, 12:30

To ile tych domów bez dachu chcesz zbudować?

dafekko
wtorek, 30 lipca 2019, 17:10

dobra wiadomosc. mozna sie duzo nauczyc z takiej wspolpracy.

Ciekawy
czwartek, 1 sierpnia 2019, 11:30

Oooo bez wątpienia. Kiedyś podobne spółki zaczynały się od tego, że pierwszy miał pieniądze a drugi doświadczenie i kończyły tak, że pierwszy zyskiwał doświadczenie a drugi pieniądze. Teraz jest inaczej. Ten pierwszy ma resztki pieniędzy, drugi kupę forsy oraz doświadczenie a kończą się tak, że ten pierwszy pozbędzie się portek zyskując doświadczenie, podczas gdy drugi forsy będzie miał jeszcze więcej.

Stefan
środa, 31 lipca 2019, 11:38

No i w tym rzecz To oni dają nam produkt do wykonania a nie my im

taka prawda
wtorek, 30 lipca 2019, 17:08

Oby nie było tak ,że zostaną wyprowadzone przy tej współpracy technologie rakiet Grom i Piorun

Paweł P.
wtorek, 30 lipca 2019, 17:03

Dobra niech klepią, niech zarabiają i niech dopracowują, rozwijają – doświadczenie, budżet – jest w tym wszystkim kluczowe.

Dalej patrzący
wtorek, 30 lipca 2019, 16:20

Kiedy pełna licencja OEM Spike II?

Marek1
środa, 31 lipca 2019, 20:47

Przy "umiejętnościach" negocjacyjnych obecnego MON i MSZ - NIGDY.

nswjz
czwartek, 1 sierpnia 2019, 11:31

Tak jakby wcześniejsze MSZtoMONy umiały negocjować...

Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama