Sejmowa Komisja Obrony Narodowej z wizytą w PZL-Świdnik

9 października 2012, 18:31
SONY DSC
Demonstrator SW-4 SOLO, który może przerodzi się w bezpilotowiec - fot. Łukasz Pacholski
Defence24
Defence24

Delegacja sejmowej Komisji Obrony Narodowej, z jej przewodniczącym Stefanem Niesiołowskim na czele, odwiedziła PZL-Świdnik, spółkę z grupy AgustaWestland,
9 października.Zwiedzanie zakładu oraz przedstawienie możliwości produkcyjnych to najważniejsze elementy wizyty, które umożliwiły prezentację zmian, jakie wprowadzono w ramach inwestycji realizowanych po nabyciu PZL-Świdnik przez AgustaWestland w 2010 r.

Specjalną atrakcją dla gości była możliwość zapoznania się z najnowszymi produktami w ofercie PZL-Świdnik i AgustaWestland, śmigłowcem AW149 oraz systemem SW-4 ‘Solo’ RUAS/OPH. Przedstawiciele świdnickiego zakładu zaprezentowali AW149 podkreślając, że jest to jedyny w swojej kategorii, najnowszej generacji, wielozadaniowy śmigłowiec wojskowy. Delegaci Sejmowej Komisji Obrony Narodowej mieli również okazję zobaczyć z bliska prototyp pierwszego polskiego śmigłowcowego bezzałogowego systemu powietrznego SW-4 ‘Solo’ RUAS/OPH, będącego efektem intensywnej współpracy między zespołami inżynierów PZL-Świdnik i AgustaWestland, który zaprojektowano do wykonywania lotów załogowych i bezzałogowych. Silna i owocna współpraca w ramach nowych projektów umożliwia transfer nowoczesnych technologii do PZL-Świdnik, zwiększając tym samym zakres realizowanych prac projektowych i produkcyjnych.

- W sprawach obronności komisja mówi jednym głosem. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem, tego co zobaczyliśmy. Wygląda na to, że zakład funkcjonuje znakomicie. Pamiętam początek lat 90-tych, kiedy panowała tu bezradność. Teraz zakład prosperuje znakomicie, wdrażane są nowoczesne technologie, realizowana jest szeroko zakrojona współpraca, również ze związkami zawodowymi.  Niech media pokażą ten fragment Polski, gdzie wiele się udało. Składam serdecznie gratulacje na ręce Prezesa w imieniu całej komisji – mówił Stefan Niesiołowski, przewodniczący Komisji.

- Dzisiejsza wizyta pokazała nam, że PZL-Świdnik wytwarza swoje produkty od początku do końca. Części śmigłowców nie przyjeżdżają w pudełkach i nie są tutaj składane tylko wszystkie elementy są produkowane w Świdniku. To nas najbardziej ujęło – mówił Dariusz Seliga, poseł z sejmowej Komisji Obrony Narodowej, który wziął udział w zwiedzaniu świdnickiej Wytwórni.

- PZL-Świdnik to przykład sukcesu prywatyzacji w Polsce oraz udanej współpracy z zagranicznym partnerem, który zagwarantował dostęp do nowoczesnych technologii oraz możliwość rozbudowy potencjału firmy. Jako trzeci filar działalności AgustaWestland w Europie, PZL-Świdnik uczestniczy w realizacji zaawansowanych technologicznie projektów, które wzmacniają pozycję firmy i potwierdzają jej znaczącą rolę w światowym przemyśle lotniczym, powiedział Nicola Bianco, Dyrektor Zarządzający PZL-Świdnik S.A.

PZL-Świdnik S.A., firma z ponad 60-letnim doświadczeniem, która wyprodukowała więcej niż 7400 śmigłowców, to jedyny polski wytwórca OEM z pełną zdolnością w zakresie badań, projektowania, rozwoju, integracji systemów, produkcji, realizacji wsparcia i szkoleń oraz modernizacji śmigłowców. Wszechstronna gama produktów PZL-Świdnik powoduje, że mogą być one z powodzeniem wykorzystywane we wszelkiego rodzaju misjach cywilnych i wojskowych. PZL-Świdnik pełni również rolę kluczowego partnera przemysłowego w sektorze lotniczym, dostarczając struktury lotnicze dla wielu wiodących producentów śmigłowców i samolotów na całym świecie. PZL-Świdnik jest częścią grupy AgustaWestland od 2010 roku.

PZL Świdnik
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24