Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

„Roboty w przestrzeni publicznej” – Raport Instytutu Mikromakro

Fot. A. Hładij/D24.
Fot. A. Hładij/D24.

Fundacja Instytut Mikromakro opublikowała raport „Roboty w przestrzeni publicznej. In statu nascendi”, dotyczący wykorzystania zrobotyzowanych systemów bezzałogowych w gospodarce narodowej, zarządzaniu kryzysowym i działaniach militarnych. Raport powstał w ramach programu strategicznego „Pięć żywiołów. Wolność, informacja, bezpieczeństwo”. Elementem programu była także Parada Robotów 2014 w Krakowie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Defence24.pl

Dokument porusza poszczególne aspekty zastosowania systemów bezzałogowych (w tym powietrznych) w gospodarce, siłach zbrojnych i zarządzaniu kryzysowym. Kładzie on duży nacisk na założenia, jakie powinny być brane pod uwagę przy opracowywaniu całościowego podejścia do budowy i wykorzystywania systemów zrobotyzowanych. We wstępie do dokumentu prof. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego opisuje rolę bezzałogowców w systemie bezpieczeństwa RP.

W pierwszej części raportu przedstawione są możliwe zastosowania dla tej klasy urządzeń, w tym także we wsparciu służb mundurowych, jak Straż Pożarna czy bojowych bezzałogowych maszyn latających przeznaczonych do przenoszenia uzbrojenia. Dokument porusza także inne obszary zastosowania robotów, jak np. wsparcie procesów produkcyjnych czy terapii osób starszych bądź dzieci z zaburzeniami autystycznymi.

Kolejna część dokumentu poświęcona jest zagadnieniom związanym z funkcjonowaniem systemów informacyjnych, niezbędnych dla działania i wykorzystania zrobotyzowanych urządzeń. Opisywane są między innymi systemy przetwarzania danych, które pozwalają na wybór najistotniejszych informacji w celu jej przekazania do podmiotów zajmujących się zarządzaniem kryzysowym. Wreszcie, trzecia część raportu zawiera informacje odnośnie sposobu i kształtowania regulacji i standardów dotyczących wykorzystania systemów bezzałogowych w przestrzeni publicznej. Zwieńczeniem dokumentu jest „Droniada Polska” – memorandum w kwestii systemów inteligentnych i ich bezpieczeństwa autorstwa dr inż. Andrzeja Bullera.

Jednym z elementów programu strategicznego „Pięć żywiołów. Wolność, informacja, bezpieczeństwo” była Parada Robotów 2014 w Krakowie. Patronat medialny wydarzenia objął portal Defence24.pl. Raport jest dostępny na stronie internetowej programu.

Instytut Mikromakro/(JP)

Reklama

Komentarze (1)

  1. wiesz kto

    Tak tak, w kraju gdzie na 10 tys mieszkańców roboty przemysłowe są trzy. W RFN ponad 100, w Japonii ponad 600. Wpływ niesamowity na gospodarkę roboty mają i basta ^^

Reklama