Reklama

Siły zbrojne

Przegląd tygodnia: bezpieczeństwo i obronność (28.11-4.12)

Fot.: A. Nitka/Defence24.pl (Rosomak), PGZ (Poprad), US Army (HIMARS), mil.ru (żołnierze rosyjscy i BMP).
Fot.: A. Nitka/Defence24.pl (Rosomak), PGZ (Poprad), US Army (HIMARS), mil.ru (żołnierze rosyjscy i BMP).

Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia ostatniego tygodnia w obszarze bezpieczeństwa i obronności.

BMS z kolejnym opóźnieniem. Inspektorat Uzbrojenia poinformował w dniu 1 grudnia, że planuje się zawarcie umowy na system zarządzania polem walki dla Wojsk Lądowych typu Rosomak BMS w 2021 roku. Oznacza to, że realizacja tego kluczowego programu opóźnia się po raz kolejny, bo termin podpisania kontraktu był wielokrotnie przesuwany. Postępowanie na Rosomak BMS prowadzone jest od końca 2016 roku z udziałem konsorcjum kierowanego przez PGZ. Wcześniejszą procedurę, do której dopuszczono polskie firmy prywatne, ówczesne kierownictwo resortu obrony unieważniło z uwagi na ponowną ocenę podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa.

Wojsko Polskie nadal bez BMS


Poprady dostarczone. Należąca do PGZ spółka PIT-RADWAR zakończyła tegoroczne dostawy zestawów przeciwlotniczych Poprad, o czym producent poinformował 30 listopada. Łącznie w br. Siłom Zbrojnym przekazano 24 takie zestawy. W służbie jest już zdecydowana większość z 79 zamówionych przez MON, a ostatnie zostaną dostarczone w przyszłym roku. Zestawy Poprad wzmacniają obronę powietrzną bardzo krótkiego zasięgu wybranych jednostek Wojsk Lądowych.

Wojsko odbiera kolejne Poprady


Plany rozwoju systemu Homar. Defence24.pl poinformowało 2 grudnia po uzyskaniu odpowiedzi od Ministerstwa Obrony Narodowej, że planowane jest dostarczenie dodatkowych krajowych elementów do dywizjonowego modułu ogniowego HIMARS, pozyskanego w ramach programu Homar w trybie FMS z USA. Dzięki temu dywizjon zostanie w pełni ukompletowany. W przyszłości planowane jest zakupienie kolejnych modułów ogniowych, a zestaw uzbrojenia polskich systemów Homar/HIMARS mogą uzupełnić pociski rakietowe o zwiększonych możliwościach bojowych.

Homar z polskim wsparciem i nowymi rakietami?


Raport grupy ekspertów NATO. Grupa ekspertów przekazała sekretarzowi generalnemu NATO Jensowi Stoltenbergowi opublikowany 1 grudnia raport dotyczący rozwoju Sojuszu Północnoatlantyckiego do 2030 roku. Ze strony Polski w pracach brała udział Anna Fotyga, jako jedyna reprezentująca Europę Środkowo-Wschodnią. Szef MSZ Zbigniew Rau uznał, że raport to „dobra podstawa dla dalszej adaptacji NATO do zmieniającego się środowiska bezpieczeństwa”.

MSZ: raport ekspertów NATO uwzględnia perspektywę Polski i regionu


Niemcy bez pieniędzy na następcę Patriota. Jak podała w komunikacie 3 grudnia spółka MBDA Deutschland, niemieckie ministerstwo obrony zdecydowało, że nie podpisze w 2021 roku umowy na realizację systemu obrony powietrznej TLVS, mającego w Bundeswehrze zastąpić zestawy Patriot i odtworzyć zdolności obrony krótkiego zasięgu. W budżecie na przyszły rok nie zapewniono środków finansowych, a w sprawie modernizacji obrony powietrznej prowadzone będą dalsze analizy. Opóźnienie programu TLVS to cios dla planów modernizacyjnych, tym bardziej że w przyszłym roku w Niemczech odbywają się wybory parlamentarne, a ich wynik może zaważyć na planach modernizacji.

Niemcy bez przeciwlotniczej tarczy. Wykonawca: brak pieniędzy [KOMENTARZ]


Nowa rosyjska dywizja w Kaliningradzie. Rosyjskie media podały 1 grudnia, że siły zbrojne Federacji sformują w Obwodzie Kaliningradzkim nową dywizję zmechanizowaną. Choć w jej skład mają wejść w dużej części istniejące jednostki, to jej sformowanie i uzupełnienie o nowe struktury, zwłaszcza wsparcia i zabezpieczenia, będzie oznaczać istotne wzmocnienie rosyjskiego potencjału w Kaliningradzie.

Rosja sformuje dywizję w Kaliningradzie


Reklama

Komentarze

    Reklama