Pegaz uzyskał zgodę KNF na nabycie akcji TFI

6 sierpnia 2014, 12:01
Premier Donald Tusk i minister obrony Tomasz Siemoniak informują o powstaniu Polskiej Grupy Zbrojeniowej- fot. MON

W komunikacie z 5 sierpnia br. Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że stwierdziła brak podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec planowanego bezpośredniego nabycia przez Polską Grupę Zbrojeniową S.A. akcji MS Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych S.A. w liczbie zapewniającej przekroczenie 50% liczby głosów na walnym zgromadzeniu.

Powyższa informacje oznacza, że PeGaZ najprawdopodobniej stanie się większościowym akcjonariuszem TFI. Należy przypomnieć, że kilka lat temu mówiono o pomyśle zarządzania niektórymi aktywami spółek zbrojeniowych poprzez wyodrębniony FIZAN.

Zgodnie z rejestrem prowadzonym przez KNF, MS Towarzystwo Funduszy  Inwestycyjnych S.A. jest funduszem zarządzającym dwóch funduszy inwestycyjnych zamkniętych – Lotus i Mars.

Fundusze Inwestycyjne Zamknięte (FIZy) to osoby prawne, których wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych w papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego, nieruchomości i inne prawa majątkowe. FIZy zarządzane są przez inne osoby prawne, tj. przez TFI działające w formie spółek akcyjnych.

Fundusze Inwestycyjne korzystają z wyjątkowo korzystnego, jak na polskie warunki, podmiotowego zwolnienia z podatku dochodowego. Szczególnie korzystnie rysują się obecnie struktury z udziałem Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych Aktywów Niepublicznych (FIZAN) inwestujących w nieruchomości lub w obligacje.

Filip Seredyński

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
obserwator22
sobota, 23 sierpnia 2014, 08:19

czyli przekładanie kasy z jednej kieszeni do drugiej - ale z tego nie ma żadnej korzyści. FIZ zarządzający w imieniu Skarbu Państwa spółkami w tym stoczniami teoretycznie ma się dobrze a to stąd, że korzysta z nieograniczonych zasobów Skarbu Państwa i na dodatek bez kontroli. Przecież firmy jakimi zarządza MARS mają kłopoty - Crist z Gdyni dawniej prywatna firma, która w dziwny sposób stała się spółką akcyjną dostała olbrzymie wsparcie finansowe - kilkasetmilionów złotych - na zakup suchego doku w Stoczni Gdynia oraz na zakup terenów miała budować statki do obsługi farm wiatrowych pierwotnie miało być tych statków 12 ( kontrakty 150 -200 mln euro każdy) a zakończyło się na dwóch "Innovation" i "Vidar" obecnie trwają postępowania sądowe o zapłatę ok. 30 mln euro i z tego powodu trzebabyło dofinansować Crist dodatkową kasą ( zakup akcji). Inna stocznia - Nauta z Gdyni miała budować jednostki z programu Kormoran były przygotowane do tego firmy lecz wskutek niezrozumiałych działań ludzi z Mars doprowadzono do niepodpisania kontraktów wartych ok. 2,7 mld zł, zlikwidowano około 300 miejsc pracy, doprowadzono do upadłości jedną z najlepszych spółek jaka miała uczestniczyć w tym programie a przy okazji narażono Skarb państwa na wielomilionowe straty.Tak , że chęć wejścia FIZ do grupy zbrojeniowej jest prawdopodobnie ucieczką przed odpowiedzialnością za dotychczasowe działania. Zbadanie tej sprawy będzie możliwe dopiero po wyborach parlamentarnych i zmianie władzy w Polsce.

madrala
piątek, 15 sierpnia 2014, 18:51

a jakie są wyniki Nauty za 6 miesięcy tego roku? mówią , że są straty mimo podparcia się projektami wojskowymi.jeżeli placi frycowe to po co sie zabiera za budowe statkow? jaki jest wynik na sejnerze budowanym przez konrem czy prawda ze straty ok. 20 milionow zlotych? czemu nauta nie buduje kormoranow ?

Zulu
środa, 6 sierpnia 2014, 19:21

Ciekawe po co holdingowi zbrojeniowemu fundusz inwestycyjny??? Chyba że po to aby transferować zyski do funduszu i nie płacić podatków. Jeśli państwowe molochy za wiedzą rządzących tak kombinują to nie ma się co dziwić że w budżecie pusto. Najlepiej zwiększać podatki tym (głupkom) którzy uczciwie pracują i je płacą.

Snooker
czwartek, 7 sierpnia 2014, 15:41

Żeby przejąć spółki, kontrolowane na dzień dzisiejszy przez ten fundusz. Zwolnienie dotyczy podatku dochodowego, dywidendy z funduszu do holdingu podlegają opodatkowaniu.

wojtek
środa, 6 sierpnia 2014, 17:33

No prosze - Polska Grupa Zbrojeniowa bedzie sie "bawila" instrumentami rynku pienieznego, nieruchomosciami itp itd. Czy moze jednak ktos naprawde wierzy, ze TFI bedzie sluzylo wylacznie do efektywmnego zarzadzania zbrojeniowka, a pozostale aktywa przekaze spowrotem do Skarbu Panstwa?

Sęp Polski
środa, 13 sierpnia 2014, 21:27

Jak miło czytać słowa frustratów, których MARS odsunął od żłobka:). Nauta ma się dobrze, choć płaci frycowe za pozyskanie know-how w zakresie nowych budów, ale to się zwróci. EPG i Gryfia dotrzymują kroku branży. Kormoran z eksperymentami na stali amaganetycznej skonczy się czkawką dla Remontowej. Marrilon, poczytaj o kulisach prywatyzacji Remontowej, to przestaniesz pisać banaluki. Chyba, że masz chrapkę na więcej.

Snooker
czwartek, 7 sierpnia 2014, 15:36

TFI MARS kontroluje stocznie Nauta i Gryfia. Czy któryś z was mądrale sprawdził o jakich instytucjach mowa, przed napisaniem komentarza ?

wojtek
czwartek, 7 sierpnia 2014, 17:37

I jeszcze maja udzialy w stoczni Crist. Jak widac ja sprawdzilem. A czy pan sprawdzil w czym specjalizuje sie TFI Mars i co robi z teranami poprzemyslowymi? Jesli TFI Mars moze przekazac warty dziesiatki milionow zlotych most miastu, to raczej nie widze problemu z oddaniem stoczniowych udzialow spowrtoem do Skarbu Panstwa z zamiarem przekazania ich dalej do PGZ. Natomiast taka transakcja jak na zalaczonym obrazku, budzi zrozumiale watpliwosci i kaze sie zastanowic czy rzeczywiscie chodzi tu o obronnosc Polski, czy moze o finansowe "zabawy".

Igor
niedziela, 10 sierpnia 2014, 12:18

teraz trzeba dołączyć sprywatyzowac pzl mielec i swidnik po co mamy harować na paru bilionerow wlasciceli United Technologies

mentor
poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 09:30

TFI Mars tak kontroluje stocznie Gryfia i Nautę, że te maja kłopoty, jedyna korzyść jest taka , że kumple mają dobrze płatną robotę np. w stoczni Nauta 16 dyrektorów z płacami 20-35 tys. zł/mc przy niewielkim zatrudnieniu.Wyniki stoczni są słabe, stocznia miała realizować projekt Kormoran lecz przejęty został przez holding remontowej z Gdańska.Teraz Mars opowiada o projekcie Orka są to mówiąc prosto bajki dla dzieci.

marrilon
niedziela, 10 sierpnia 2014, 20:45

chodzi o to by ukryć straty FIZ MARS jakie są wynikiem nieudolności w zarządzaniu firmami CRIST, stocznia Gryfia Szczecin , Morska Stocznia Remontowa Swinoujscie, Stocznia Remontowa Nauta w Gdyni, Energomontaż Gdynia. Dla stoczni Crist kiedyś prywatnej teraz państwowej dano ponad 200 mln zł jak na razie nie ma szans na odzyskanie tych pieniędzy, Stocznia Nauta ok. 170 mln zł. FIZ Mars podjął próbe utworzenia państwowego holdingu który miał być konkurencją dla prywatnego -holdingu gdanskiej stoczni remontowej.kolejny już raz potwierdza się , że droga prywatyzacji jaką poszła Gdańska Stocznia Remontowa jest słuszna i daje konkretne efekty. Nie rozumiem czemu marsjanie na siłę próbują stworzyć państwowy holding podobny do holdingu remontowej. Firmy Gryfia Szczecin, Morska Stocznia Remontowa Świnoujście, SR Nauta Gdynia, EPG, Crist wtłoczono do jednej grupy oklejając różnymi dziwnymi nazwami w rodzaju shipyards&offshore, waterfront, wind power, oil and gas - marsjanom wydaje się , że maja do czynienia z murzynami czy indianami , którym w okresach konkwisty rzucano paciorki czy inne błyskotki a ci cieszyli się. Wszystko by było dobrze gdyby marsjanie wydawali własne pieniądze ale tak nie jest wydają pieniądze podatnika czyli państwowe.Można by tu przytaczać wiele przykładów złego zarządzania marsjan firmami państwowymi , doprowadzili do likwidacji setek miejsc pracy, stracono intratne kontrakty np. projekt Kormoran teraz opowiada się o tym , że państwowy holding będzie realizował projekt Orka czy Miecznik . Az nie chce się tego komentować . Z tego wszystkiego wynika tylko jedno celem marsjan nie jest poprawa kondycji polskiego przemysłu stoczniowego lecz załatwianie własnych interesów i nie byłoby to naganne gdyby interes państwa szedł w parze z interesem marsjan ale tak nie jest.

Tweets Defence24