Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Patrioty dla Szwajcarii zamówione

Patriot PAC-3
System obrony powietrznej Patriot PAC-3, który został wybrany jako główny efektor w programie Wisła.
Autor. U.S. Army

Firma Raytheon otrzymała kontrakt wartości 1,22 miliarda dolarów na jednostki ogniowe systemu rakietowego Patriot dla Szwajcarii – poinformowała Departament Obrony USA.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak przekazał Departament Obrony USA, Raytheon otrzymał kontrakt wartości 1,225 mld USD na jednostki ogniowe systemu rakietowego Patriot dla Szwajcarii. Zakup jest w trybie FMS (Foreign Military Sales). To standardowy tryb dla zakupów podstawowych systemów uzbrojenia ze Stanów Zjednoczonych dla sojuszników. Umowa ma być wykonana do 2031 roku.

Jak informowaliśmy w 2020 roku, Kongres wyraził zgodę na sprzedaż 5 baterii w standardzie PAC-3+/PDB-8 za kwotę do maksymalnie 2,2 mld USD. Zgoda dotyczy pięciu zestawów radarów AN/MPQ-65, pięciu stanowisk dowodzenia AN/MSQ-132, 17 wyrzutni M903, do 70 pocisków GEM-T plus wyposażenie towarzyszące (w tym m.in. sześć terminali MIDS-LVT systemu Link 16, czy standardowe środki łączności), pakiety logistyczne i szkoleniowe.

Reklama

Czytaj też

Szwajcaria nie ma dziś naziemnej obrony powietrznej działającej powyżej pułapu 5 km, nie mówiąc już o zwalczaniu pocisków balistycznych. Potencjał w zakresie OPL zapewniają jedynie zestawy Rapier o zasięgu 8 km i maksymalnym pułapie 5 km, a także zestawy artyleryjskie bardzo krótkiego zasięgu (armaty 35 mm) oraz przenośne, przeciwlotnicze wyrzutnie Stinger. Co ciekawe, w poprzednim podejściu Szwajcaria planowała zakup 22 myśliwców Gripen NG, aby zastąpić stare samoloty F-5 służące obok 30 Hornetów, oraz systemu OPL o nieco mniejszych możliwościach (brano pod uwagę CAMM-ER i IRIS-T SL). Nie doszedł on jednak do skutku (pozyskanie myśliwców odrzucono w referendum w maju 2014 roku).

Czytaj też

Szwajcaria zdecydowała się jednak na zmianę podejścia i skokowe wzmocnienie naziemnej obrony powietrznej. Zarówno władze, jak i obywatele najwyraźniej zrozumieli, że czasy oszczędzania na tych zdolnościach się skończyły, a sam system obrony cywilnej czy pobór, nie mogą być zastępstwem dla systemu zintegrowanej obrony powietrznej pozwalającego na efektywne kontrolowanie tego, co dzieje się w przestrzeni powietrznej i przeciwdziałanie zagrożeniom.

Czytaj też

Patriot to system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy ziemia-powietrze, przeznaczony do zwalczania samolotów, taktycznych pocisków balistycznych i pocisków manewrujących, produkowany przez amerykański koncern Raytheon. Używane w nim pociski rodziny PAC-3, w tym PAC-3 MSE, produkuje też Lockheed Martin. Te - właśnie w wersji PAC-3 MSE - Szwajcaria także kupi, jednak w ramach odrębnej umowy FMS. Zgodę na ich zakup - do 72 pocisków za maksymalnie 700 mln USD otrzymano w listopadzie 2022 roku. Zakup Patriotów, obok kontraktu na F-35, to jeden z dwóch dużych projektów mających skokowo wzmocnić zdolności obrony Szwajcarii przed środkami napadu powietrznego.

Reklama

Komentarze (3)

  1. zibi

    Rumunia, Szwecja, teraz Szwajcaria, kolejny kraj kupuje Patrioty bez IBCS...., ciekawe dlaczego ?. Mam jakoś takie wrażenie, że robimy za królika doświadczalnego, kupiliśmy kota w worku czyli prototypowe rozwiązanie w trakcie prób, i za naszą kase dokończą i przetestują ten system, Rumunia, Szecja zamawiali po nas a mają już Patrioty w lini, zaś IBCS-a dołożą zapewne jako pakiet modernizacyjny gdy tylko skończą się próby, Jeżeli zaś coś pójdzie nie tak, zostaną ze sprawdzoną i działającą wersją podstawową my zas z ręką w nocniku.....

    1. MiP

      Bo liczy się propaganda jaką rząd serwuje ciemnemu ludowi a propaganda brzmi że jesteśmy tak wielkim sojusznikiem że rząd USA zgodził się nam jako jedynym na świecie sprzedać IBCS........... Inni po prostu czekają aż to będzie sprawdzone i gotowe i wtedy kupią

  2. Thorgal

    Rosyjskie pieniądze w Szwajcarii będą zabezpieczać amerykańskie zestawy OPL... interesujące...

  3. szczebelek

    To oni w końcu pozyskali 5 baterii czy 5 jednostek ogniowych, bo 17 wyrzutni raczej idzie w stronę tych drugich chyba, że w Szwajcarii bateria to trzy wyrzutnie, a dwie będą szkoleniowe.

Reklama