Reklama
Reklama

MSPO 2019: system antydronowy Jastrząb od Hertz Systems

9 września 2019, 15:33
P1080098
System zobrazowania sytuacji taktycznej systemu Jastrząb. Fot. Mateusz Zielonka

Na tegorocznym XXVII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego spółka Hertz Systems na swojej ekspozycji zaprezentowała system detekcji i neutralizacji bezzałogowych systemów powietrznych Jastrząb, który jest propozycją wielosensorowego, systemu antydronowego dla służb mundurowych i wojska.

Rozwój bezzałogowych systemów powietrznych powoduje, że są one coraz bardziej dostępne zarówno dla sił zbrojnych, jak i służb specjalnych, ale także ugrupowań przestępczych oraz terrorystycznych. Istnieje więc coraz większe zagrożenie nieuprawnionym wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych. To niebezpieczeństwo występuje nie tylko w czasie wojny, ale też w czasie pokoju. Przykładem są niedawne zdarzenia na lotnisku Heathrow w Londynie. 

Fakt, że zagrożenie ze strony bezzałogowców występuje w czasie pokoju wiąże się z wieloma ograniczeniami, jeżeli chodzi o przeciwdziałanie atakom dronów. Proces ten musi się odbywać w sposób bezpieczny dla otoczenia, a więc najlepiej za pomocą systemów niekinetycznych (np. walki elektronicznej/zakłócania). 

Biorąc pod uwagę, że zagrożenie ze strony bezzałogowców jest zróżnicowane, a same drony mają niewielkie rozmiary i są trudne do wykrycia, ważną rolę odgrywa też wielosensorowość. Chodzi o to, by środki przeciwdziałania bezzałogowcom wykorzystywały różne środki wykrywania i śledzenia celów oraz łączyły ze sobą uzyskane informacje, by utworzyć pełen obraz sytuacji i zagrożeń. Tylko w ten sposób można zapewnić niezawodne wykrywanie dronów, co jest koniecznym warunkiem przed podjęciem ich zwalczania.

System antydronowy Jastrząb został zaprojektowany i jest produkowany przez polską firmę Hertz Systems. Jego głównym zadaniem jest detekcja, czyli wykrycie bezzałogowego statku powietrznego jeszcze przed przekroczeniem granicy chronionego terenu, a następnie jego śledzenie w czasie rzeczywistym oraz kontrolowane sprowadzenie na ziemię lub neutralizacja w powietrzu, jeśli w jakikolwiek sposób stanowi zagrożenie dla użytkownika tego systemu. W momencie wykrycia zagrożenia system uruchamia automatyczny alarm, a następnie skutecznie neutralizuje intruza, a także może zlokalizować miejsce, w którym znajduje się operator systemu. 

W zakres chronionych przez Jastrzębia miejsc wchodzą: granice państwa, infrastruktura krytyczna, imprezy masowe, instytucje rządowe, obiekty strategiczne, porty lotnicze, składy amunicji, tereny wojskowe i obiekty militarne oraz zakłady karne. System ten składa się z różnego rodzaju wzajemnie uzupełniających się elementów takich jak: neutralizator ręczny, neutralizator stacjonarny, radar 360° z kamerą, radionamiernik i system zobrazowania sytuacji taktycznej.

image
Neutralizator ręczny systemu Jastrząb. Fot. Mateusz Zielonka

Ważnym elementem systemu Jastrząb jest system zobrazowania sytuacji taktycznej, czyli stacja dowodzenia z dedykowanym oprogramowaniem. Jej głównym zadaniem jest odbiór i analiza danych oraz zarządzenie wszystkimi podzespołami systemu, a także umożliwienie komunikacji między nimi (przetwarzanie i wizualizacja danych sensorów systemu). Dodatkowo wspomniana stacja ma być dostępna oprócz wersji stacjonarnej także w wersji mobilnej zamontowanej na pojeździe. 

System ten umożliwia m.in.: automatyczne wyzwalanie alarmu dźwiękowego przy detekcji intruza, fuzję danych, lokalizację operatora wykrytego bezzałogowca, odróżnienie dronów od innych obiektów latających, podgląd sytuacji taktycznej na mapach online lub online, pracę w każdych warunkach atmosferycznych, wykrycie wielu bezzałogowców jednocześnie, śledzenie w czasie rzeczywistym, wizualizację toru lotu drona na mapie, wyznaczanie stref chronionych, wykrycie wirnikowców i bezzałogowców czy zarządzenie poszczególnymi sensorami oraz całym systemem.

image
Bezzałogowy mały śmigłowiec z siatką do fizycznego obezwładniania dronów. Fot. Mateusz Zielonka

Producent deklaruje także, że w Jastrzębiu wprowadzono algorytmy pozwalające na fuzję danych. System ten powstał w wyniku prac nad nowym wielosensorowym rozwiązaniem antydronowym. Jest ciągle doskonalony w odpowiedzi na zmieniające się środowisko zagrożeń ze strony BSP.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
sceptyk
wtorek, 10 września 2019, 01:46

Przetestować go na granicy z Obwodem Kaliningradzkim, przez którą podobno masowo przemycane są papierosy właśnie przy użyciu dronów.

Strażnik graniczny
środa, 11 września 2019, 10:06

Tak, ale jak na razie nasza góra nie wykazuje zainteresowania tematem...

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama