MBDA testuje przeciwlotnicze Mistrale

16 listopada 2019, 13:19
MISTRAL-3-ATLAS-RC-firing-ÂC-MBDA-France
Fot. MBDA

Koncern MBDA przeprowadził demonstrację możliwości bojowych przeciwlotniczego pocisku rakietowego bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD) Mistral 3 w zakresie zwalczania szybko poruszających się celów powietrznych oraz bezzałogowych statków powietrznych.

W pierwszym pokazie dynamicznym pocisk Mistral 3 przechwycił i zestrzelił ruchomy, bezzałogowy cel powietrzny Mirach 40 w odległości ponad 7 km. Do testów wykorzystano rakietowy zestaw przeciwlotniczy wykorzystujący pociski Mistral-3, który składa się z wyrzutni rakiet ATLAS-RC, stacji radiolokacyjnej Saab Giraffe 1-X oraz konsoli dowodzenia i kierowania ogniem LICORNE. Jak podaje MBDA, próbne strzelania odbyły się w obecności 15 zagranicznych delegacji.

Ich przedstawiciele wzięli później udział w warsztatach dotyczących możliwości w zakresie zwalczania bezzałogowych statków powietrznych przez system Mistral 3. W ich trakcie, w części praktycznej zademonstrowano możliwości zwalczania małych dronów z wykorzystaniem kilku konsoli LICORNE, które otrzymywały niezbędne dane od różnego rodzaju sensorów (w tym radarów Saab Giraffe 1-X ora kamer podczerwonych i światła widzialnego) i efektorem w postaci wyrzutni rakietowej ATLAS RC z pociskami Mistral 3.

Przeciwlotnicze pociski rakietowe bardzo krótkiego zasięgu Mistral zostały zaprojektowane w połowie lat 80 i od 1989 roku są produkowane przez koncern MBDA. Od tego momentu system ten został zakupiony przez 25 sił zbrojnych na całym świecie, w tym francuskie siły zbrojne, gdzie stanowi on podstawowy system obrony przeciwlotniczej tej klasy. Mistral 3 to najnowsza wersja tego pocisku, która również została zakupiona i wprowadzona do służby przez francuską armię, a także m.in. siły zbrojne Estonii i Węgier.

System ten jest wyposażony w głowicę samonaprowadzającą z sensorem podczerwieni oraz zaawansowany układ przetwarzania obrazu. Jak podkreśla MBDA, pozwala to na zwalczanie celów o niskiej sygnaturze termicznej, takich jak bezzałogowe statki powietrzne czy pociski manewrujące z napędem turboodrzutowym. Dodatkowo pociski te mają wzmocnioną odporność na systemy samoobrony przeciwnika takie jak np. flary.

Reklama
Tweets Defence24