Kolejne dwa testy PAC-3 CRI

8 listopada 2019, 11:53
Lockheed-awarded-5069M-contract-for-PAC-3-missiles
Odpalenie pocisku PAC-3. Fot. Lockheed Martin

Podczas przeprowadzonego testu na poligonie rakietowym White Sands w Nowym Meksyku, dwa wyprodukowane przez firmę Lockheed Martin (NYSE: LMT) pociski przechwytujące PAC-3 Cost Reduction Initiative (CRI) przechwyciły dwa cele w postaci taktycznych pocisków balistycznych. Były to dwunaste i trzynaste udane przechwycenie w ciągu ostatnich siedmiu lat testów.

Przeprowadzony przez Armię USA test powietrzny wykazał zdolność systemu do wykrywania, śledzenia i przechwytywania nadlatujących pocisków likwidacji celów poprzez bezpośrednie trafienie. Strzelanie było obserwowane przez przedstawicieli Armii USA oraz aktualnych i potencjalnych klientów pocisków PAC-3 w trybie procedury FMS.

Pociski PAC-3 kontynuują swoją długą historię niezawodności oraz gotowości operacyjnej i są jedynymi na świecie, sprawdzonymi w boju pociskami przechwytującymi ze zdolnością Hit-to-Kill. […] Dzisiejsze, globalne środowisko bezpieczeństwa wymaga niezawodnych rozwiązań. Oczekujemy, że pociski przechwytujące PAC-3 nadal będą służyć jako zasadniczy element zintegrowanych, warstwowych systemów obronnych.

Jay Pitman, wiceprezes ds. programów PAC-3 w Lockheed Martin Missiles and Fire Control

PAC-3 CRI oraz MSE to pociski przechwytujące wysokiej prędkości, które chronią przed zagrożeniami z powietrza, takimi jak pociski balistyczne, pociski manewrujące oraz samoloty. Czternaście państw zakupiło obronne pociski przechwytujące PAC-3: Stany Zjednoczone, Niemcy, Kuwejt, Japonia, Katar, Korea Południowa, Arabia Saudyjska, Tajwan, Holandia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Rumunia, Polska, Szwecja i Bahrajn.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
BUBA
sobota, 9 listopada 2019, 00:24

A coś więcej poza reklama producenta made in Davien? Ciekawsze jest to czego nie ma na Defence: .................................................................................................................................................................................... "Chiński serwis informacyjny SINA poinformował, że 23 lipca 2018 z terytorium Izraela (ze Wzgórz Golan) przeciwko rakietom systemu OTR-21 Toczka (wystrzelono je po zestrzeleniu przez Izraelczyków samolotu syryjskiego) lecącym znad Syrii wystrzelono dwa pociski Stunner systemu przeciwrakietowego David’s Sling. Gdy kurs rakiet się zmienił, Izraelczycy postanowili zniszczyć przeciwrakiety w locie. Udało się to w przypadku jednej z nich. W drugiej miał nie zadziałać mechanizm autodestrukcji. Pocisk upadł na terytorium Syrii............................................................................................................................................... .......................................................................................................................................................................... Pierwszy raz słyszę że po zmianie kursu celu typu pocisk taktyczny detonuje się pociski przechwytujące. Moim zdaniem w jednym nie zadziała samolokwidator i stąd mają go Syryjczycy. Dzięki temu właściwości aerodynamiczne/przestrzenne Stunnera i tym samym Sky Ceptora poznają Rosjanie. Teraz można go z ta głowica sprzedać Polakom :)

Mamajaka
wtorek, 12 listopada 2019, 15:13

No i BUBA zapłakany tyle wywodów o nie celności tyle argumentów a tu dwie skuteczne próby i cała retoryka legła w gruzach.

BUBA
wtorek, 12 listopada 2019, 19:13

Na razie ciesze się z przechwycenia Stunnera/Sky Ceptora. Może wreszcie przeczytam na rosyjskich stronach jakąś ciekawą publikację na ten temat a nie polski bełkot pełny mocy Yedi. Skuteczność tego pocisku (2 x Stunner) kontra stara Toczka wskazuje na to że jego układ naprowadzania jest również wyjątkowo nisko kosztowy mimo dwóch kanałów naprowadzania :). Na NPR się nada typu M-21OF lub samoróbę Hamasu czy Hesbollahu............................................................................... ................................................................................................................................................................... Jakie skuteczne? Na poligonie Patriot był zawsze skuteczny. To są tylko próby, a nie strzelanie w warunkach bojowych w Arabii Saudyjskiej. ........................................................................................ ................................................................................................................................................................... Jak zniszczą głowicę bojową Burkhan H-2 dwoma rakietami PAC-3 CRI to będę świętował. Czyli muszą strzelać salwami po 2 pociski nie po cztery, wtedy będzie poprawa skuteczności będzie aż 50%.

Davien
wtorek, 12 listopada 2019, 22:51

Panei BUBA dawno tak sie nie usmiałem:)) No ale po kolei; Rosjanie nawet jak cos zebrali z tego Stunnera to resztki porozrzucane po pustyni, no chyba że wierzysz że Stunner ma spadochron do ladowania a nie walnął z 6-7Ma w ziemie;) Co do Toczek panie BUBA to spadły zanim Stunnery w ogóle doleciały i były 2 Toczki a nie jedna:). Od zwalczania pocisków z BM-21 lub samoróbek Hamasu są pociski Tamir doskonale sobie radzące z tym złomem. Patriot w warunkach bojowych zestzrelił juz grubo ponad 120 pociskó w samym jemenie i AS uzywajac do tego nie PAC-3 ale zwykłych, nie przystosowanych do zwalczania balistycznych PAC-2. Może jak jakikolwiek rosyjski system przeciwrakietowy zestrzeli cos więcej niz ptaka to porozmawiamy bo na razie ich skutecznośc waha sie miedzy zero a nic:)

BUBA
poniedziałek, 18 listopada 2019, 10:12

6/7 mach? chłopie policz sobie to (np. 1200 km/h razy 6)

Autorr
piątek, 8 listopada 2019, 17:01

Pierwsza faza wisly kosztuje 4.7 mld dol. Kupilismy 200 rakiet pac-3 po 6mln dol kazda, razem 1,2 mld dol. Na co jest pozostale 3,5 mld dol?

dropik
wtorek, 12 listopada 2019, 13:31

wszystko się zgadza ,. Rakiety kupilimsy po 12 mln . reszta to wyrzutnie radary , system łączności i kierowania walką ;)

bender
piątek, 8 listopada 2019, 16:58

Mają tam fantastyczny park rakietowy i małe muzeum z oryginałem V2. Podczas strzelań zamykają pobliską autostradę, ale można obejrzeć wystrzelenie i lot pocisku z dawno nie używanej galeryjki dla vipów. Polecam.

dawo
piątek, 8 listopada 2019, 14:59

Jaka jest różnica w cenie pomiędzy wersją CRI (modernizacją) a MSE? Powodzeniem zakończył się również, przeprowadzony w tym tygodniu test rakiet SM-6. Odpalono 3 antyrakiety do trzech różnych celów w odstępie 20 sekund. Pociski ERAM zniszczył na wysokości 104,960 ft bezpośrednim trafieniem cel imitujący pocisk balistyczny krótkiego zasięgu w odległości 51,8 NM oraz dwa pociski manewrujące, poruszające się nad lądem, na niskiej wysokości. Pociski skierowane przeciw celom aerodynamicznym były naprowadzane przez samolot AWACS, a ten wystrzelony na spotkanie z balistykiem przez radiolokator systemu Patriot znajdujący się na wybrzeżu. Petarda.

Lolek
piątek, 8 listopada 2019, 14:18

Jakie maja zasieg I pulap przechwycenia

Davien
sobota, 9 listopada 2019, 00:32

PAC-3MSE? Zasieg 120+km dla celów atmosferycznych, 60 dla balistycznych. Pułap to ok 36km:) Dla PAC-3CRI to 0k 100 i 30-35km a pułap to 24km.

Vvv
piątek, 8 listopada 2019, 23:12

W zależności od trajektorii lotu rakiety balistycznej i typu zagrozenia

Bolek
piątek, 8 listopada 2019, 23:10

Na zdjęciu ilustracyjnym chyba wyrzutnia THAADS. Patriot PAC-3 ma zasięg mniejszy niż 160km wersji PAC-2 ale nie ma oficjalnych danych, ponoć około 80km a do celów balistycznych mniej, bo około 30km

Tweets Defence24