Reklama

Polityka obronna

Kobieta na czele Sztabu Generalnego w Słowenii. Pierwsza szefowa obrony w NATO

Gen. Alenka Ermenc. Fot. Bruno Toič, MoD Slovenia
Gen. Alenka Ermenc. Fot. Bruno Toič, MoD Slovenia

Gen. dyw. Alenka Ermenc obejmie w środę stanowisko szefa Sztabu Generalnego sił zbrojnych Słowenii. Będzie nie tylko pierwszą w krótkiej historii tego państwa kobietą na najwyższym stanowisku w armii, ale także pierwszą szefową obrony kraju należącego do NATO.

Decyzja o nominacji zapadła we wtorek. Wtedy również poinformowano, że gen. Ermenc formalnie obejmie stanowisko w środę. Nowa szefowa Sztabu Generalnego zastąpi gen. dyw. Alana Gedera, który stał na czele słoweńskich sił zbrojnych zaledwie od lutego 2018 r. Jego poprzednika Andreja Ostermana odwołano w związku ze słabymi wynikami wojsk słoweńskich w NATO-wskim sprawdzianie gotowości bojowej. Prezydent Słowenii Borut Pahor wyraził nadzieję, że nominacja nowego dowódcy pomoże w podniesieniu sprawności armii.

Gen. Ermenc ma 55 lat. W marcu objęła stanowisko zastępcy szefa Sztabu Generalnego. 23 listopada otrzymała promocję do stopnia generała dywizji, co uczyniło z niej pierwszą kobietę-generała w historii słoweńskich sił zbrojnych. To państwo, w przeciwieństwie m.in. do Polski, nie używa bowiem stopnia generała brygady, lecz brygadiera (Ermenc uzyskała go w maju 2011 r.)

"Generalskie" studia polityki obronnej ukończyła dekadę temu w Wielkiej Brytanii. W latach 2005-06 była pierwsza w historii Słowenii kobietą-dowódcą batalionu (była to jednostka rozpoznawcza). Następnie zajmowała kolejne stanowiska w Sztabie Generalnym. Służyła też w dowództwie NATO-wskiej misji KFOR w Kosowie. Była niejednokrotnie odznaczana.

Karierę wojskową zaczynała w 1991 r. w siłach obrony terytorialnej, które były zaczątkiem słoweńskiej armii. Wtedy też uczestniczyła w wojnie dziesięciodniowej, która przyniosła Słowenii niepodległość.

Gen. Ermenc jest pierwszą kobietą na czele sił zbrojnych Słowenii. Jest też aktualnie jedyną kobietą na najwyższym stanowisku w siłach zbrojnych państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej. Według rzeczniczki prasowej NATO Oany Lungescu gen. Ermenc jest też pierwszą w historii Paktu kobietą, która zajmie stanowisko szefa Sztabu Generalnego w jednym z państw sojuszniczych.

Jak podaje agencja AP, Słowenia ma około 2 milionów obywateli, a jej siły zbrojne liczą ok. 7,5 tys. żołnierzy, zarówno w służbie czynnej, jak i w rezerwie.

Z kolei słoweńska agencja prasowa STA poinformowała, że w wywiadach udzielonych w ostatnich miesiącach Ermenc wyrażała opinię, że kobiety w tamtejszych siłach zbrojnych mają dokładnie takie same szanse awansu jak mężczyźni. O sobie samej mówiła, że jest fanką jazdy na snowboardzie, ogrodnictwa i ziół. Gen. Ermenc ma troje dorosłych dzieci.

RAL/PAP/AP/STA

Reklama

Komentarze (2)

  1. rozczochrany

    Ciekaw jestem jak kobiety sprawdzają się na froncie pod ostrzałem. Zarówno jako szeregowi żołnierze jak i dowódcy drużyny, kompani , batalionu, brygady...

    1. Boczek

      Tak jak Kurdyjki.

  2. Jami

    Uważajcie zaraz nasza partia podchwyci ten pomysł. Dla ratowania wizerunku farboeanego lisa jak znalazł przed wyborami.

Reklama