JAŚMIN wsparciem również dla lotnictwa

23 maja 2019, 12:31
otw
Wystawa firmy TELDAT na Air Fair 2019. Fot. TELDAT

Podczas tegorocznej Międzynarodowej Wystawy Air Fair TELDAT zaprezentował zintegrowany zbiór sztandarowych produktów tej spółki – „system systemów” JAŚMIN, w tym jego System Wspomagania Dowodzenia C3IS JAŚMIN (SWD C3IS JAŚMIN), którego zasadniczy komponent/system HMS C3IS JAŚMIN (System Zarządzania Walką Komponentu Wojskowego, Korpusu, Dywizji, Brygady i Pułku) jest na szeroką skalę eksploatowany w Siłach Zbrojnych RP.

Jako tzw. „system systemów” JAŚMIN obejmuje wszystkie płaszczyzny automatyzacji dowodzenia, nowocześnie wspiera działania sił zbrojnych i w najnowszej technologii zabezpiecza dla nich łączność, a jego twórcy wciąż poszerzają go o nowe technologie, standardy interoperacyjności, usługi oraz funkcjonalności. Zapewniają także możliwość jego bezpiecznego wykorzystywania w sieciach o wysokich klauzulach niejawności, co również potwierdziły sprawdzenia wykonane przez NATO w lutym i marcu br.

Ze względu na tematykę lotniczą targów Air Fair, główny nacisk na ekspozycji został położony na dowodzenie, zobrazowanie, zarządzanie i koordynację działań lotniczych. Przedstawiony został w tym zakresie głównie ww. SWD C3IS JAŚMIN, w tym jego komponent dla wysuniętych nawigatorów naprowadzania lotnictwa (Joint Terminal Attack Controller – JTAC) - tzw. JFSS JAŚMIN.

image
JTAC na stoisku TELDAT-u. Fot. TELDAT

JFSS JAŚMIN to rozwiązanie, które jest kompleksowym zautomatyzowanym systemem wymiany danych między żołnierzem/żołnierzami namierzającymi cele a platformami ogniowymi i może być wykorzystywane np. przez koordynatorów wsparcia artyleryjskiego. Jak mówi producent – jego wprowadzenie w znaczącym stopniu zwiększy precyzję namierzania na cel w porównaniu z systemami użytkowanymi dotychczas. Jak zaprezentowano na wystawie, SWD C3IS JAŚMIN może być także połączony z wirtualnym środowiskiem walki (Virtual Battlespace 3), w którym żołnierze mogą niemal bezkosztowo ćwiczyć współpracę ze statkami powietrznymi i innymi środkami wsparcia ogniowego.

Na targach przedstawiono także możliwości zintegrowania SWD C3IS JAŚMIN m.in. z niewielkim komercyjnym bezzałogowcem, tak aby mógł on zapewnić stałe zobrazowanie zagrożonych terenów w sytuacjach kryzysowych, np. podczas zwalczania klęsk żywiołowych, przez różnego rodzaju służby ratownicze. Pokazano też Serwer Identyfikacji Bojowej CID JAŚMIN, który w 2018 r. także uzyskał rekomendacje NATO do operacyjnego wykorzystania i jako integrator znacznie podnosi poziom identyfikacji obiektów własnych i sojuszniczych oraz wymiany danych w tym zakresie.

Z kolei prezentowane też na tych targach Zintegrowane Węzły Teleinformatyczne JAŚMIN (ZWT JAŚMIN) są w najnowszych wersjach produkowane dla SZ RP.

image
C3IS JAŚMIN. Fot. Maciej Szopa / Defence24

Podczas wspomnianej międzynarodowej wystawy ww. SWD C3IS JAŚMIN – główny komponent programowy „systemu systemów” JAŚMIN (Zautomatyzowany System Zarządzania Walką od szczebla operacyjnego do żołnierza włącznie) uzyskał nagrodę AIR FAIR. Jest to kolejne wyróżnienie dla tego rozwiązania, które tylko w ostatnim czasie m.in.: uzyskało kolejne rekomendacje NATO i zostało wpisane na sojuszniczą listę AFPL (Approved Field Product List), na najwyższym poziomie przeszło też testy z systemem referencyjnym NATO – MTRS (MIP Test Reference System) oraz otrzymało też nagrodę Defender na MSPO 2018.

image
Integracja z systemami pokładowymi. Fot. Maciej Szopa / Defence24.pl.
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 24
Reklama
Rekomendujący
wtorek, 28 maja 2019, 09:15

Tak trzymać, nadal ciężko pracować, robić swoje, a efekty biznesowe przyjdą same.

WOW
poniedziałek, 27 maja 2019, 13:10

Polacy potrafią - rzeczywiście są to imponujące osiągnięcia w tej ważnej i wysublimowanej dziedzinie

Żołnierz
niedziela, 26 maja 2019, 13:53

Porządne rzemiosło - gratuluję

Alois
niedziela, 26 maja 2019, 11:16

Jest to kolejna polska firma dająca mam niezależność w kwestii szeroko pojmowanej elektroniki wojskowej. Ich dokonania doceniane są na różnych wystawach, ale..!! MON od lat, niezależnie od tego kto jest szefem MON, uprawia skutecznie rozbrajanie WP!! Bo co z tego że niezbędny Jaśmin jest gotowy czy cokolwiek innego zostanie opracowane- to MON albo kupi to w "śladowych" ilościach zupełnie nie odpowiadających potrzebom, albo w ogóle się nie zainteresuje, za to kupi coś "od czapy"! Wielokrotnie podnoszone tu są "zakupy", które nic nie wnoszą do wzmocnienia armii przy ewidentnych brakach i zaległościach we wszystkich ptsktycznie obszarach! Dlatego jeśli nawet minister nagrodzi któregoś Jaśmina, to "fachowcy" z MON wydadzą kasę na coś mało przydatnego. Brakuje nam wszystkiego od wyposażenia podstawowego po systemy zintegrowanego rozpoznania i zarządzania polem walki! Modlę się by ktoś wreszcie przewietrzyl Inspektorat Uzbrojenia, bo inaczej to TELDACIE i innym zostanie export. Z tym że ci mądrzy ludzie sobie poradzą, gorsze jest to, że WP w życiu nie doczeka się tego co jest ewidentnie konieczne, przydatne, skuteczne i "nasze", niezależne od kogokolwiek!!

Andrzej
poniedziałek, 27 maja 2019, 13:10

Inspektorat Uzbrojenia to jedynie listek figowy błędnie przyjętej filozofii działania MON.

Uytkownik
sobota, 25 maja 2019, 11:54

Wysoko oceniałem i oceniam ich kompetencje produkty i wsparcie - zawsze na nie można liczyć nawet w trudnych misyjnych warunkach

TakTak
piątek, 24 maja 2019, 17:54

Najzwyklej po ludzku doceniam te wysiłki oraz osiągnięcia i gratuluje. Oby więcej takich firm.

Dalej patrzący
piątek, 24 maja 2019, 15:54

Jaśmin z systemu C3IS powinien stać się, po rozwinięciu, naszym systemem sieciocentrycznym dla całości SZ WP. Czyli systemem C4ISR. Nie IBCS - do którego nie mamy kodów. W rozwoju, na bazie współpracy z ESA, system powinien otrzymać łączność natychmiastową na splątaniu kwantowym. To równie ważne, jak SUWERENNIE produkowane podstawowe efektory A2/AD Tarczy Polski - czyli przeciwrakietowe i przeciwlotnicze L-SAM z Korei Pld [2 razy większy zasięg i 2,5 krotnie wyższy pułap od PAC-3MSE] czy typowo ofensywne balistyczne HM-2C [zasięg 800 km, głowica 500 kg] czy uskrzydlone manewrujące HM-3C [zasięg 1500 km, głowica 500 kg]. Zero "czarnych skrzynek" i zero "zdalnych smyczy". Całokrajowy system sieciocentryczny C4ISR na bazie Jaśmina plus ww efektory plus sensory aktywne i pasywne [nie tylko radarowe] - i Polska staje się państwem, które decyduje o swoim losie - i tym, które jest REALNYM dysponentem kluczowego przesmyku bałtycko-karpackiego - czyli geostrategicznego styku Rimlandu i Heartlandu Euarazji. A to zupełnie zmienia wycenę Polski w realnej polityce wobec OBU supermocarstw. Bo jedynym rezultatem bezalternatywnego i slepego wiszenia na klamce Waszyngtonu jest 447, pakt Putin-Netanjahu [na który Waszyngton nawet nie zareagował], oba procedowane od 9 maja 2018 na zbankrutowanie Polski na 300 mld dolarów - a to wszystko dla realizacji wrogiego przejęcia kluczowego terenu geostrategicznego. Czyli w rezultacie skrajne działania przeciw polskiej racji stanu i samemu istnieniu państwa i narodu.

Marek1
sobota, 25 maja 2019, 11:47

Brzmi PIĘKNIE i nawet byłoby teoretycznie realne, gdyby NIE 1 ale. Otóż NIKT(z wrogów i sojuszników) przez swoje wpływy wśród największych partii polit. w kraju NIE dopuści do takiego rozwoju PSZ. RP jest potrzebna wielkim graczom w regionie jako posłuszne NARZĘDZIE dla realizacji ich celów geostrategicznych, a NIE suwerenny decyzyjnie podmiot stos. międzynarodowych. Dopóki Polacy tego NIE pojmą i nie podejmą w zw. z tym odpowiednich decyzji przy urnach wyborczych nadal najważniejsze dla Polaków i ich Kraju decyzje będą zapadały w stolicach/ambasadach obcych państw, jak to miało miejsce w II poł. XVIII w.

Dalej patrzący
wtorek, 28 maja 2019, 13:38

Ale to nie zwalnia nas od działania wg metaplanu: czyli jak jest, jak powinno być i jak doprowadzić do stanu pożądanego.

CdM
piątek, 24 maja 2019, 15:33

Generalnie: teleinformatyka, systemy dowodzenia, kierowania ogniem to akurat te umiejętności i osiągnięcia, w których nie odstajemy, a nawet lepiej. Byłaby spora szansa, aby właśnie one stały się lokomotywą eksportową przemysłu obronnego. I wokół nich trzeba rozwijać kolejne powiązane projekty, niewymagające kolosalnych środków (np. bezzałogowce, zwiad, radary) tworząc rozwiązania kompleksowe. Niestety nie są to osiągnięcia PGZ i dlatego wsparcie ich będzie w najlepszym razie umiarkowane. I to bardzo łagodnie mówiąc, bo np. z niedawnego oświadczenia WB przebijają dużo gorsze sygnały.

Podziwiający
piątek, 24 maja 2019, 15:32

Jest to kolejne potwierdzenie że Jaśmin to znana oraz ceniona marka i od lat też chluba dla Polski WP i PPO. Ważne jest też że np. został opracowany i jest rozwijany bez potrzeby angażowania środków publicznych

Marek1
piątek, 24 maja 2019, 11:53

No i CO z tego, ze sytemu Jaśmin zdobywają kolejne certyfikacje NATO, nagrody i wyróżnienia. Ekipa dyletantów AM&Co. nakazała NIE kupowanie Jaśmina w wersjach BMS(nie z PGZ i NIE z USA) i obecne władze MON ściśle się tego zakazu trzymają. Lata płyną, wszyscy sąsiedzi mają lub zaraz mieć będą zintegrowane systemy dowodzenia jednostkami od szczebla brygady w dół, a my nadal CZEKAMY na BMS od PGZ, który ma być gorszy i droższy od sprawdzonych i nagradzanych wielokrotnie syst. Teldatu. Naprowadzanie wsparcia powietrznego w zasadzie w jedn. zmechu WP NIE istnieje(łącznie szkoli się kilkunastu ludzi), więc i nowoczesne rozwiązania typu JFSS JAŚMIN również nie wzbudzają zainteresowania "geniuszy" z Klonowej. Po co wydawać kasę jak WSZYSTKO załatwią przecież specjaliści z US Army/USAF ??

Wojak
piątek, 24 maja 2019, 11:16

Ważne jest to że to co napisane ma pokrycie w faktach - brawo, kibicuję i liczę na kolejne sukcesy

Nigdy nie miałem wątpliwości co do solidności i pazura profesionalno-technicznego tej firmy - szczere gratulacje
piątek, 24 maja 2019, 11:03

Inżynier

ZZZ
piątek, 24 maja 2019, 01:15

Rzeczywiście Polska od lat ma w tej dziedzinie znaczące osiągnięcia. Niezaprzeczalnie dużą ich część uzyskała ta znana bydgoska firma. Życzmy sobie aby ona nadal tak twórczo i prorozwojowo kontynuowała swoją działalność

CdM
piątek, 24 maja 2019, 12:01

Szkoda tylko że SZ korzystają z tego potencjału, hmm, nadzwyczaj oszczędnie.

Brawo
czwartek, 23 maja 2019, 23:52

Twórcom Jaśmina rekomenduję konsekwentnie nadal robić swoje oraz rozwijać i dopieszczać to dzieło - ono i stojące za nim fakty oraz sukcesy itp. same mówią za siebie.

Szacun
czwartek, 23 maja 2019, 23:31

Od wielu lat żywo interesuję się tymi zagadnieniami i to co zrobili oraz robią Polacy w tej dziedzinie przeszło moje oczekiwania. Szanujmy, rozwijajmy to i sprawujmy nad tym mecenat, bo jest nad czym - tego nie osiąga się za pstryknięciem palca.

Ja
czwartek, 23 maja 2019, 17:15

Szacun i gratulacje dla Bydgoszczaków - oby tak dalej, nie odpuszczajcie

Marek1
piątek, 24 maja 2019, 11:57

NIE da się na dłuższą metę rozwijać i produkować w/w systemów BEZ wsparcia i finansowania z MON. A MON konsekwentnie od 4 lat ODMAWIA większych zakupów produktów z TELDATU dla WP. Fobia/klątwa niejakiego AM trwa nadal pomimo, ze go już w MON nie ma.

Robert
czwartek, 23 maja 2019, 16:59

Jak można na targach pokazywać system na którym działa Polska armia? Szczyt głupoty

On
piątek, 24 maja 2019, 17:50

Po to są tego typu targi aby promować (oczywiście wyłącznie w formule takich przedsięwzięć) dobre produkty i kompetencje - tak czynią wszyscy liczący się gracze na rynku obronnym. Inaczej nie zdobędzie się nowych sojuszniczych rynków na które liczy nasz kraj i które są tak potrzebne krajowemu przemysłowi. To jest jedna z ważnych misji dobrej działalności gospodarczej - to abc trzeba wiedzieć rozumieć dobrze stosować i nie czynić z tego wyimaginowanych zarzutów bo to z dala pachnie wiadomo czym

Niewidzialna ręka
piątek, 24 maja 2019, 11:46

Skoro jeden z najlepszych systemów na świecie nie interesuje polskiej armii .....a kupuje ona zagraniczny to firma żeby się rozwijać potrzebuje odbiorcy ...to chyba nie jest głupotą

Tweets Defence24