Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Izrael: czołg Sabrah zademonstrowany

Fot. Elbit Systems
Fot. Elbit Systems

Ministrowi obrony Rumunii Angelowi Tîlvărwie podczas wizyty w Elbit Systems (Hajfa) zaprezentowano w pełni sprawny prototyp czołgu lekkiego Sabrah, który został niedawno zakupiony przez Filipiny.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Wizyta szefa rumuńskiego resortu obrony, połączona z chęcią pozyskania nowych czołgów na potrzeby wojsk pancernych Rumunii może budzić skojarzenie, jakoby firma Elbit Systems próbowała wypromować swoje najnowsze rozwiązanie w celu zainteresowania rumuńskiego ministerstwa. Szanse na to są raczej znikome, zważywszy na zapotrzebowanie rumuńskiego wojska, które raczej będzie preferować czołgi podstawowe jak Leopard 2A7 czy K2, niż lżejsze rozwiązanie. Warty odnotowania jest jednak fakt, że prezentowany Sabrah posiada już sprawny system wieżowy, a nie jak wcześniej atrapę.

Czytaj też

Sabrah to tak naprawdę nie pojazd, a system wieżowy pozwalający na integrację go z zarówno podwoziem kołowym, jak i gąsienicowym. Uzbrojenie główne stanowi armata gwintowana L/52 kal. 105 mm (z zapasem 36 pocisków, w tym 12 w wieży i 24 w kadłubie) połączona z automatem ładowania, sprzężony z nią jest karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Armata ta może być zasilana szeroką gamą amunicji, a jej donośność skuteczna wynosi do 3600 metrów. Dodatkowo w skład wyposażenia wchodzi system kierowania ogniem, dalmierz laserowy, celownik panoramiczny w postaci głowicy optoelektronicznej, system zarządzania polem walki (BMS) TORCH-XTM oraz system łączności E-LynXTM. Napęd wieży jest w pełni elektryczny ze stabilizacją w obu płaszczyznach. Dodatkowo wieża wyposażona jest w zestaw ośmiu wyrzutni granatów dymnych (po cztery z każdej strony wieży).

Reklama

Czytaj też

Zaprezentowany wariant został osadzony na podwoziu platformy gąsienicowej ASCOD 2, tę konfigurację zamówiły Filipiny w 2021 roku za kwo ok. 172 mln USD mając otrzymać 18 egzemplarzy, wraz z 2 wozami zabezpieczenia technicznego na tym samym podwoziu. Oprócz wspomnianych wozów na mocy większej umowy zakontraktowano też dostawy 10 kołowych czołgów/wozów wsparcia ogniowego. Te z kolei mają stanowić hybrydę kołowego transportera opancerzonego Pandur II 8 × 8 i wspomnianej wieży Sabrah.

Reklama

Komentarze (3)

  1. Prezes Polski

    Jakiś dziwny produkt dla trzeciego świata.

  2. Agencja Prasowa Lech Czech Rus

    Może to nie jest rzeczowa uwaga, ale straszny paskud z niego. :D

    1. szczebelek

      W NATO dostanie kod "Naleśnik"...

  3. SZAKAL

    Izrael oferował Brazylii WWO zbudowane z podwozia EITAN i wieży SABRAH , ale ze względu na wysoką cenę tego wozu i armatę 120 mm, Brazylijczycy wybrali CENTAURO 2. Tymczasem EITAN z wieżą SABRAH jest najlepszą opcją dla kołowego WWO dla USA zamiast ich nowego gąsienicowego MPF GRIFIN, tym bardziej , że MPF ma towarzyszyć wojskom o trakcji kołowej.

Reklama