Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Eurosatory 2022: Bez Rosji, z nadmuchanym Pancyrem

Autor. M.Dura

Na międzynarodowych targach uzbrojenia Eurosatory 2022 nie było w ogóle rosyjskich i białoruskich rozwiązań. Jedynym systemem uzbrojenia teoretycznie pochodzącym z Rosji był zestaw rakietowo artyleryjski Pancyr, z tym że w wersji dmuchanej i co ważne - prezentowanej przez firmę pochodzącą ze Stanów Zjednoczonych.

Reklama

Czytaj też

Targi Eurosatory 2022 w Paryżu są kolejnym dowodem, że Federacja Rosyjska stała się swoistym pariasem świata. Sankcje nałożone na Rosję za atak na Ukrainę okazały się tak skuteczne, że w trzech wielkich halach wystawienniczych oraz ekspozycji zewnętrznej nie można był znaleźć dosłownie żadnego produktu z napisem „Made in Russia". Tymczasem jeszcze w 2014 roku Rosjanie prezentowali swoje uzbrojenia w Paryżu oficjalnie oraz bez problemu i to w kilku miejscach, zarówno na targach ogólnowojskowych Eurosatory, jak i morskich Euronaval.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Teraz jednak sytuacja się całkowicie zmieniła i rosyjski język zniknął z europejskich „salonów przemysłowych" najprawdopodobniej na długie lata. W powstałą w ten sposób lukę próbują teraz wejść Chińczycy, których stanowiska wystawiennicze z roku na rok stają się coraz bogatsze. Podobnie działają również Indie, które w wielu przypadkach proponują rozwiązania stanowiące klony różnego rodzaju rosyjskich systemów uzbrojenia.

Autor. M.Dura

Jedynym produktem tematycznie związanym z Rosją był zestaw rakietowo artyleryjski Pancyr proponowany przez amerykańską firmę i2k Defense w wersji dmuchanej. W Paryżu nie było więc mobilnego systemu zainstalowanego na pojeździe kołowym, ale gumowa makieta wykonana w rzeczywistych rozmiarach i o podobnym wyglądzie. Pomogło w tym cyfrowe malowanie dokładnie odwzorowujące położenie np. drzwi i okien. Cała makieta waży około 170 kg, przed rozłożeniem tworzy pakiet o wymiarach 1,25 m x 1,5 m x 2 m i jest rozwijana w czasie nie większym niż 30 minut. Dmuchany Pancyr może być później wykorzystywany nawet przy wietrze wiejącym z prędkością 56 km/h.

Czytaj też

Rozwiązanie prezentowane przez Amerykanów oficjalnie powstało dla potrzeb treningowych, mając pomóc przede wszystkim załogom statków powietrznych w wykrywaniu tego rodzaju obiektów na ziemi. To właśnie dlatego zadbano nie tylko o podobieństwo jeżeli chodzi o wymiary i wygląd, ale również jeżeli chodzi o pola fizyczne:

-       radiolokacyjne - stosując specjalne pokrycia i rożki odbijające kątowe (zewnętrzne i wewnętrzne);

-       termiczne - montując np. generator w miejscu, gdzie w rzeczywistym Pancyrze znajduje się przedział silnikowy.

Autor. M.Dura

Tyle oficjalnego tłumaczenia, ponieważ prezentowana przez Amerykanów makieta ma również inne przeznaczenie, związane z maskowaniem. Wiadomo bowiem, że Rosjanom udało się sprzedać system Pancyr do zagranicznych klientów, przedstawiając go jako „nie mający odpowiedników na świecie". Pomimo, że zestawy te okazały się ostatecznie przereklamowane, to jednak nadal wykorzystują je m.in. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Irak, Oman i Libia. I być może jakieś z tych państw uzyska zgodę na kupienie od Amerykanów makiet „Pancyrów", które po rozstawieniu mogą zmylić przeciwnika, co do rzeczywistego położenia stanowisk ogniowych.

W Paryżu się jednak o tym oficjalnie nie mówiło.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Ma_XX

    spełnia nasze wymagania - pływa :D

  2. szczebelek

    Dmuchany sprzęt, który nie ma analogów na świecie już w przyszłości będą warianty z krążownikiem Moskwa, T-14 Armata, su-57 i s-500!

Reklama