Eurosatory 2014 – Karabin z defilady w Moskwie prezentowany w Paryżu

19 czerwca 2014, 11:45
Karabinek WSS w Paryżu – fot. M.Dura/D24
Karabinek WSS po rozłożeniu – fot. M.Dura/D24
Karabinek WSS podczas defilady w Moskwie – fot. мультимедиа.минобороны.рф

Spośród broni długiej wystawionej przez Rosjan w Paryżu zainteresowanie wzbudził specjalny karabin snajperski WSS „Wintoriez”, który 9 maja br. był prezentowany przez rosyjskich komandosów na Placu Czerwonym.

Karabinek WSS z charakterystyczną kolbą, długim tłumikiem i wielką lunetą nieśli wszyscy żołnierze 16 brygady specjalnego przeznaczenia, którzy defilowali w tym roku w mundurach polowych z okazji Dnia Zwycięstwa. Pomimo, że jest to broń nie najnowsza, wprowadzona na uzbrojenie w 1987 r., była również w tym roku prezentowana na wystawie Eurosatory przez jej producenta - zakłady zbrojeniowe TOZ „Tuła” w Tule.

WSS to broń powszechnie wykorzystywana przez komandosów rosyjskich, która zastąpiła karabinki AKM kalibru 7,62x39 mm. Zastosowano tu już specjalną amunicję poddźwiękową większego kalibru 9 mm: 9x39 mm snajperską SP5 i przeciwpancerną SP6 (z rdzeniem z węglika wolframu). Pocisk przeciwpancerny SP6 pozwala na przebicie większości kamizelek kuloodpornych z odległości do 100 m, ale odbywa się to kosztem celności. Prędkość wylotowa pocisku to 282-292 m/s. Standardowy magazynek mieści 10 nabojów.

Lufa jest gwintowana i połączona z integralnym tłumikiem, na którym znajdują się mechaniczne przyrządy celownicze (celownik krzywiznowy do 400 m z nastawem co 25 m oraz muszka). Karabinek jest jednak najczęściej dodatkowo wyposażony w lunetę optyczną (teoretycznie pozwalając na prowadzenie ognia do 400 m) lub termowizyjną (zmniejszającą ten zasięg do 300 m). Ich montaż jest możliwy dzięki szynie znajdującej z lewej strony komory nabojowej.

WSS, który normalnie ma długość 894 mm po odłączeniu kolby i długiego tłumika (jest to czynność bardzo szybka i prosta) mieści się w specjalnej walizce transportowej o wymiarach 450 × 370 x 140 mm. Kolba nie ma regulacji długości i szerokości, ale Rosjanie twierdzą, że komandosi mają możliwość samodzielnego jej dopasowania, korzystając z tego, że jest wykonana z drewna.

WSS to karabinek samoczynno – samopowtarzalny. Przeładowanie odbywa się z wykorzystaniem gazów prochowych. Karabinek pozwala na strzelanie seriami i ogniem pojedynczym. Bezpiecznik znajduje się po lewe stronie komory zamkowej. Karabinek bez amunicji i celowników optycznych waży 2,6 kg.

„Wintoriez” został po raz pierwszy użyty bojowo przez rosyjskie wojska specjalne w czasie pierwszej wojny czeczeńskiej w 1995 r.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Reklama
pytacz
poniedziałek, 23 czerwca 2014, 00:05

Ktoś orientuje się może, dlaczego luneta termowizyjna wpływa negatywnie na zasięg broni?

amigos
poniedziałek, 23 czerwca 2014, 01:43

Ponieważ ma dużo mniejszy zasięg skutecznej obserwacji celu.

wolf
piątek, 20 czerwca 2014, 23:08

wygląda jak obrzyn z knajackich filmów

say69mat
piątek, 20 czerwca 2014, 05:14

Po pierwsze, ponad wszelką skuteczność, ta broń na MP-7 zupełnie nie wygląda. Po drugie, o wartości tej broni świadczy ... kolba. Może być wykorzystana jako istotny element uzbrojenia, kiedy patronów zabraknie. Po trzecie, nie jestem specjalistą od 'broniologii', ale tak pomyślanego i skonstruowanego uzbrojenia bym raczej naszym jednostkom specjalnym nie polecał. Tym bardziej, że istnieją karabinki i subkarabinki wyposażone w tłumik dźwięku. O ergonomii i parametrach znaczne przewyższających konstrukcję rosyjską.

taki tam
sobota, 21 czerwca 2014, 22:48

Skoro nie jesteś specjalistą od broni albo choćby jakimś znawca to dlaczego byś nie polecał takiej broni służbom specjalnym? Widze tu pewną nie konsekwencje.

Artwi
piątek, 20 czerwca 2014, 11:18

To podaj przykład takiej broni wyciszonej "o parametrach znacznie przewyższających konstrukcję rosyjską" albo chociaż niech te parametry będą zbliżone? :-))) Rosjanie już dawno stwierdzili, że strzelanie ze standardowej broni poddźwiękową amunicją to ślepa droga donikąd (nieoptymalne skoki gwintów itp.). A co do kolby to możesz być 100% pewny, że nie powstała bez konsultacji z przyszłymi użytkownikami i skoro jest jaka jest (a drewniana jest droższa i trudniejsza w produkcji od plastikowych) to najwyraźniej na żądanie użytkowników (i jest wymienna z SWD). Uszatka i walonki też wyglądały śmiesznie, ale po próbach polowych Wermacht stwierdził, że deklasują niemieckie odpowiedniki i tylko względy prestiżowe powstrzymywały przed naśladownictwem - co kosztowało życie setek tysięcy niemieckich żołnierzy. Porównywanie pistoletu maszynowego z naddźwiękową amunicją jak MP-7 z karabinem wyborowym na amunicję poddźwiękową o 2x większej energii, kilka razy większej penetracji i 2x większym zasięgu tylko świadczy o twoim "znastwie". :-)))

Rabarbarus
czwartek, 19 czerwca 2014, 22:09

Do nabycia w moskiewskich sklepach surwiwalowych. Broń widywana w rękach wędkarzy z Krymu i patriotycznych mieszkańców Donbasu.

Adam
czwartek, 19 czerwca 2014, 20:12

Mnie bardziej ciekawi ten pistolet obok.

magellan
sobota, 21 czerwca 2014, 00:37

Równie dobra broń, pistolet PSS

Zulu
czwartek, 19 czerwca 2014, 17:47

Powiedziałbym że to broń dość dziwna, żeby nie powiedzieć cudaczna. Raczej do strzelania z niewielkiej odległości, do użytku przez służby specjalne lub gangsterów a nie wojsko. A najlepsze jest "dopasowywanie kolby korzystając z tego że jest z drewna". To co, oni strugają te kolby bagnetami żeby je dopasować, albo przyklejają kawałki drewna jak jest za krótka???

taki tam
sobota, 21 czerwca 2014, 22:57

Dokładnie tak jak napisałeś do użytku przez służby specjalne na niewielkiej odległości np w terenie zurbanizowanym gdzie dystans 200-300-400 m to jest dystans na jakim się walczy i broń tej konstrukcji będzie świetnie spisywać. Do tego ta broń została stworzona i krytyka tego rodzaju przypomina mi krytyke chłopca co mówi, że pistolet nie nadaje się do niczego bo nie ma super zasięgu i nie można strzelać na dystans kilometra trafiając przy tym w głowę jak na filmie albo w battlefieldzie. Ja rozumiem, że można nie lubić rosji czy też rosjan ale wypadałoby nie być przy tym śmiesznym.

Artwi
piątek, 20 czerwca 2014, 11:23

To JEST broń dla oddziałów specjalnych a nie regularnego wojska! I tak jest w Rosji użytkowana. A jak 400m dla broni wyciszonej i poddźwiękowej amunicji o dużej zdolności penetracji to dla Ciebie "niewielka odległość" to podaj zachodni odpowiednik o zbliżonych parametrach... :-)

Legion
czwartek, 19 czerwca 2014, 14:49

Dość stara konstrukcja ale już pojawili się następcy tzw. VSSK oraz ASH 12.7 jako następca AS VAL

adr
czwartek, 19 czerwca 2014, 13:27

W jaki sposób kolba jest dopasowywana samodzielnie, pilnikiem do drewna ?

Flanker
sobota, 21 czerwca 2014, 10:57

Dokładnie tak. Tak jak to było w sportowym strzelectwie wyczynowym, gdzie zawodnicy w ten sposób pod indywidualne upodobania dopracowywali kolby, tak samo jest tu. To karabin wyborowy, wydawany indywidualnie zawodowcom, którzy takiej kolby SOBIE ZAŻYCZYLI i którzy takie kolby dopasowują pod swoje indywidualne upodobania. Będąc w Rosji zaszokowało mnie, że ta nacja w warunkach polowych przy pomocy śrubokrętu, sznurka, łomu i znalezionego patyka potrafi naprawić prawie każdą awarię silnika (przynajmniej rosyjskiego...), więc zapewniam Cię, że dla przeciętnego Rosjanina, nie mówiąc o zawodowcach jak Specnaz, obrobienie drewnianej kolby pod indywidualne wymagania to mały pikuś. :-)

Przewagamusibyć
poniedziałek, 30 czerwca 2014, 12:16

Założę się, że nasi nie mają tej broni, nie testują, by przystosować naszych w odpowiednie osłony. ;-) Czekam na kompleksowe osłony z grafenu i kamuflaż inteligentny.

podbipięta
poniedziałek, 23 czerwca 2014, 11:20

W Czeczenii używał go Szamil Basajew.

pinokio
poniedziałek, 14 lipca 2014, 15:21

ale zostal juz sprzatniety.

Tweets Defence24