Eurofighter z inteligentną bronią powietrze-ziemia

30 października 2013, 07:35
Eurofighter Typhoon z nowym uzbrojeniem - fot. Cassidian

Koncern Cassidian zakończył testy w locie samolotów Eurofighter Typhoon z pakietem modyfikacji Phase 1 Enhancement (P1E). Jego wprowadzenie znacznie zwiększa możliwości operacyjne tych maszyn. Szczególnie wzrosły one w zakresie użycia nowych typów inteligentnej broni powietrze-ziemia. 

Testy Phase 1 Enhancement odbywały się w równolegle w Niemczech i Hiszpanii. Używano podczas nich maszyny należące do 4 i 7 serii, potwierdzając pełną integrację z modyfikacjami. Jest wśród nich nowy system identyfikacji "swój-obcy" Mode 5, układ wymiany i transmisji danych w standardzie Link-16 oraz nowe systemy uzbrojenia.

Eurofightery dostosowano do przenoszenia zasobnika Litening firmy Rafael, współpracującego z kierowanymi laserowo bombami. Wprowadzono też pełną integrację z pociskami IRIS-T. Pakiet ma być dostępny dla klientów przed końcem 2013 roku. 

Phase 1 Enhancement  stanowić znaczący krok w zakresie zdolności operacyjnych Eurofighterów. Użycie różnorodnego uzbrojenia jednocześnie i w dowolnych warunkach pogodowych nigdy nie było łatwiejsze - mówi Chris Worning, pilotujący Eurofightery dla formy Cassidian.

Tymczasem Cassidian pracuje już nad kolejną fazę modyfikacji, obejmującą między innymi pociski dalekiego zasięgu Meteor i nowy radar z aktywnym skanowaniem elektronicznym.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
Zgryźliwy
środa, 30 października 2013, 11:24

Kiedyś będziemy musieli dokupić coś dla naszych 48 efów, bo ta ilość to "śmiech na sali". Pomijając typ, bo kiedyś modliłem się, żebyśmy ich (F-16) NIE wybrali. Ale widocznie to nie był mój dzień. A tak na poważnie: ktoś u nas bierze Typhoony pod uwagę? Te dwa "odkurzacze" podkadłubem nie są wadą? No, jeżeli przyjąć strategię działania z baz to pewnie nie ale.... nie przyjmujemy aby ZNOWU złej strategii? Pytam się głównie w kontekście niedawnego wyboru Szwajcarii gdzie najlepiej podobno wypadł Rafale i prawdę mówiąc ku niemu bym się skłaniał i to pomimo ostatnich "wyskoków" potomków Napoleona.

ryszard56
niedziela, 13 kwietnia 2014, 18:34

prawdopodobnie MON zamierza kupić takie samoloty ale 1 transzy

taki
sobota, 30 listopada 2013, 23:43

Nom - na JASSM wstępna zgoda Konkresu była (nawet chodziły słuchy że mamy kupić) Typhoon - nein danke Bo co mi dwusilnikowy myśliwiec - za mało mam pieniędzy by do każdej maszyny dokładać? O jakiej strategi mówisz- wogóle wiesz co znaczy słowo strategia? Pewnie geniuszu masz na myśli DOLe, no niestety żyjesz w błedzie przez całe lata 80te Holendrzy operowali z DOL na ... F-16 http://www.youtube.com/watch?v=Qx7Meo7w-pY Tak właśnie zawalił się twój świat A teraz http://www.youtube.com/watch?v=xa2bEsIHZ9Y Kolejny produkt made in USA który operuje z DOLa I co nadal widzisz jakiś sztuczny problem

Ja
czwartek, 31 października 2013, 03:40

@Zgryzliwy: Pelna zgoda. Tez sie kiedys modlilem by to nie byl F-16. Obecnie rowniez sklaniam sie ku Rafale oby tym razem byl to "ten dzien" ;)

ryszard56
poniedziałek, 24 marca 2014, 00:01

Własnie pokazała sie kilka dni temu informacja że Niemcy zrezygnowali z 37 najnowszych Eurofighterów,można by je zakupić ,oczywiście jak by dało radę i do tego pociski Taurus KEPD 350,może by dało radę kupić w dobrej cenie i na dobrych warunkach,a nie kupować stare 1 transzy tak jak zamierza MON,pozdrawiam

Tweets Defence24