Bułgaria: armia wybierze jeden z czterech transporterów

10 sierpnia 2019, 16:35
840_472_matched__p6t5th_Bulgarianbrt60
Kołowy transporter opancerzony BTR-60PB. Fot. Wikipedia

Bułgarski resort obrony poinformował o wystosowaniu formalnego zaproszenia do przesyłania ofert wobec czterech producentów opancerzonych transporterów piechoty. Armia tego państwa poszukuje 150 pojazdów tego rodzaju, mających stanowić wyposażenie trzech batalionowych grup bojowych, wchodzących w skład brygady zmechanizowanej.

Do składania ofert Bułgarzy zaprosili czterech producentów. Są to: niemiecka firma ARTEC oferująca Boxera, francuski Nexter Systems i VBCI, General Dynamics European Land Systems - MOWAG ze Szwajcarii z transporterem Piranha 5 oraz fińska Patria oferująca AMV. Termin składania ofert wyznaczono na 31 października bieżącego roku, natomiast zwycięzcę mamy poznać do jego końca. Ogłoszenie dostawcy przewidziano na 20 grudnia 2019 r. Wiadomo, że dostawy mają zostać rozłożone na 12 lat.

Zgodnie z planem wojska lądowe chcą pozyskać 60 wozów specjalistycznych (dowódczych, nośnik 120 mm moździerza, ewakuacji medycznej) oraz 110 w wersji transportera piechoty.

Przesłane zaproszenia do składania ofert to już kolejna próba znalezienia dostawcy transportera opancerzonego dla armii bułgarskiej. Obecnie na wyposażeniu jednostek piechoty zmechanizowanej Bułarii znajdują się pojazy produkcji radzieckiej i ich pochodne, produkowane i modernizowane siłami przemysłu bułgarskiego - BTR-60PB, BTR-60PB-MD i BRDM-2.

Kupno nowych transpoterów opancerzonych jest w Bułgarii uważane za jeden z priorytetów modernizacyjnych armii. Zgodnie z planem modernizacji sił zbrojnych tego państwa, Sofia zamierza przeznaczyć, w latach 2017-2029, 610 mln EUR na wyposażenie sił lądowych, 750 mln EUR na program kupna nowych samolotó bojowych i 410 mln EUR na zakup wielozadaniowych, modularnych okrętów patrolowych.

Defence24
Defence24
Reklama
Tweets Defence24