Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Amerykańskie Abramsy otrzymały system Trophy

Fot. Rafael
Fot. Rafael

Amerykańska spółka Leonardo DRS i izraelski Rafael Advanced Defense Systems poinformowały o dostawie pierwszych aktywnych systemów ochrony pojazdów (ASOP) Trophy dla czołgów podstawowych M1 Abrams będących na uzbrojeniu łącznie czterech wybranych pancernych brygadowych zespołów bojowych (ABCT) U.S. Army.

Największy z dotychczasowych kontraktów na dostawę systemów Trophy dla czołgów M1A2B Abrams używanych przez amerykańską armię o wartości 192,5 mln USD podpisano w czerwcu 2018 roku. Umowa obejmuje dostawy samych aktywnych systemów ochrony pojazdów, a także dodatkowych środków przeciwdziałania czy też systemów integracyjnych i pakietu wsparcia eksploatacji i serwisu tych systemów.

Realizacja tego kontraktu i ogłoszone właśnie rozpoczęcie dostaw jest jednym z kluczowych etapów wieloletniego programu modernizacji czołgów  Abrams używanych zarówno przez U.S. Army, jak i U.S. Marine Corps. Należy dodać, że pewną ilość Trophy dostarczono amerykańskim wojskom już wcześniej (czołgi wyposażone w ten system były obecne m.in. na ćwiczeniach Saber Strike 2018), a pierwszy kontrakt związany z integracją tego systemu sygnowano w 2017 roku. Pozyskanie i integracja ASOP Trophy pozwala na zdecydowane podniesienie zdolności bojowych czołgów podstawowych M1A2B Abrams w zakresie aktywnej ochrony przeciwko głowicom ręcznych granatników przeciwpancernych i wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Doświadczenia z ostatnich konfliktów zbrojnych w Jemenie, Libii, Syrii czy na wschodzie Ukrainy wskazują, że te systemy uzbrojenia są obecnie jednym z największych zagrożeń dla współczesnych czołgów podstawowych. Dziś najskuteczniejszym sposobem ochrony tych wozów jest właśnie instalacje tego typu systemów.

Zakup przez U.S. Army systemu Trophy przekłada się także na nawiązanie współpracy przemysłowej pomiędzy amerykańskim oddziałem koncernu Leonardo, czyli Leonardo DRS i izraelskim koncernem Rafael Advanced Defense Systems oraz wprowadzenie do USA kolejnej izraelskiej technologii obok niedawno zakupionych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej krótkiego zasięgu Iron Dome.

Nasze wspólny zespół Leonardo DRS i Rafaela niestrudzenie pracował nad wprowadzeniem tej sprawdzonej w bitwie technologii do sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, jednocześnie ulepszając system w celu spełnienia rygorystycznych potrzeb i wymagań klienta

- prezes Leonardo DRS William J. Lynn

Inny izraelski system aktywnej ochrony, Elbit Systems Iron Fist, został wybrany do instalacji na części amerykańskich BWP Bradley. 

Trophy to system ochrony pojazdów opracowany przez koncern Rafael Advanced Defense Systems. System ten jest używany od 10 lat przez Sił Obronnych Izraela i stanowi wyposażenie czołgów podstawowych Merkawa Mk 3 i 4 oraz ciężkich transporterów opancerzonych Namer. Ma na swoim koncie skuteczne przechwycenia głowic bojowych ręcznych granatników przeciwpancernych i wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych, dzięki czemu załogi tych pojazdów nie zostały ranne ani zmuszone do opuszczenia swoich wozów w wyniku ich uszkodzenia. System ten oferowany przez Rafael jako dodatkowy element ochrony współczesnych czołgów podstawowych i innych pojazdów.

Reklama

Komentarze (9)

  1. Klakier

    A Polskie T-72 otrzymają nowe malowanie :)

    1. GB

      I dobrze. W polskie T-72 trzeba by zainwestować baaaaardzo duże pieniądze żeby z nich zrobić czołg, a nie cel.

    2. Klakier

      To czas ten szrot sprzedać gdzieś do Afryki i zmodernizować Leoparda do najnowszej wersji.A to trzymać złom i robić bieda modernizację Leopardów szumnie nazwaną Leo 2PL

    3. Aleksander

      T-72 będą mieć system Cobra zwalczający pociski Torpedy

  2. erwer

    powinnismy zacząć pracować nad stereoskopowym ( z minimum 2 odległych od siebie kamer) wykrywaczu celów szybkolecących. kamery polączyć z kamerami termowizyjnymi i dalmierzami laserowymi. to podlaczyć do mocnego komputera i zbudować polski laser wielkiej mocy. zbudować precyzyjne dzialo na długim ramieniu tak aby male wychylenie ramienia powodowalo maly, precyzyjny skok działa laserowego - za pomocą aktuatorow - silniczkow. i strzelanie laserami do szybkolecących TOwów. jest ułatwienie, bo zbliżający się do czołgu pocisk leci w przybliżeniu po linii prostej , nie manewruje i strzal laserowy może potrwaćtrochędlużej niż ułamek sekundy.

  3. Extern

    Podejrzewam że niedługo nastąpi masowy powrót do starych poczciwych armat przeciwpancernych, bo dzięki masowemu użyciu ASOP czołgi uzyskają znaczącą odporność na pociski rakietowe.

  4. Marek L.

    Powinny !!!! I to zarówno Leopardy-2PL, jak i PT-91. W Izraelu np. to oprócz montowania TROPHY na nowe, oraz poprzednio wyprodukowane Merkava MK 4, zaczyna się proces montowania RTOPHY również na czołgi Merkava MK 3, a te wozy to są znacząco starsze .......

  5. dc f

    Czy nasz Leopardy nie powinny posiadać podobnego systemu?

    1. Marek

      Powinny.

    2. luka

      Nie, dopiero nowe czołgi będą wyposażone w taki system o ile się ich w ogóle dorobimy. Borsuk też ma w wymaganiach taktyczno-technicznych zapisane że ma mieć jakis system ASOP zamontowany

    3. haha

      Wiesz kiedy Ty zobaczysz nowe czołgi..... za jakieś 30 lat

  6. Derff

    Dlatego trzeba rok po roku kontaktować nowy sprzęt. Kupno kompanii nowoczesnych czołgów rocznie jest w polskim zasięgu. Po za tym konieczne trzeba powołać komisję, która wyjaśni co się dzieje z leopardami 2pl. Jeśli wyjdzie, że w jakiś niecny sposób przyblokowano modernizację, to trzeba szukać innego typu czołgów na wymianę 72ek. Bumar milczy, więc jest jakiś problem.

  7. miras

    Taki system powinniśmy pozyskać dla naszych leopardow w ramach modyfikacji

  8. w tyle...

    Rozumiem iż teraz niszczenie tych czołgów będzie spoczywało na rakietach naprowadzających się na źródło promieniowania elektromagnetycznego o częstotliwości pracy radarów systemu trophy. każda rakieta w celu do czasu wyłączenia systemu, a później albo od razu armata ppanc np. rapira. Juz nawet termowizorów nie będzie trzeba wystarczy odbiornik radiowy żeby wykryć :)

    1. Zet

      Do w tyle.... A czołg będzie w tym czasie biernie stał? Po pierwszej odpalonej rakiecie strzelec zostanie namierzony i zniszczony ogniem. On nie będzie miał ani pancerza ani aktywnej ochrony.

    2. Davien

      Taak, a pokaz mi choc jeden pocisk na swiecie zdolny naprowadzać sie na radary milimetrowe:)) Aha Rapira to może Abramsowi farbe poobija:)

    3. icek

      wykryć czołg łatwo a pokonać system trophy już nie tak łatwo.

  9. Niuniu

    Długi artykuł tylko szkoda, że brak w nim informacji co to i jak działa ten cały "aktywny system ochrony pojazdów (ASOP) Trophy". Poproszę odrobinę szczegółów i konkretów.

    1. Marek

      https://www.defence24.pl/trophy--przeciwrakietowa-tarcza-merkaw-i-abramsow

    2. GB

      Radar wykrywa nadlatujace rakiety i być może armatnie pociski kumulacyjne, a przeciwpociski je niszczą. I póki co przeciwko nim był w warunkach bojowych skuteczny. Wedle dostępnych informacji system jest nieskuteczny wobec armatnich pocisków podkalibrowych.

    3. fox

      w skrócie: na pojeździe zamontowany jest radar, czujniki które wykrywają lecący pocisk, do tego wyrzutnia przeciwpocisków, ładunki odłamkowe, kasetowe ładunki rażące podmuchem eksplozji. dobrze by było żeby w czasie aktywacji w pobliżu nie znajdowała się piechota bo może dojść do "przyjacielskiego ostrzału".

Reklama