Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Patria rozwija "bezzałogowego Rosomaka"

Transporter rodziny AMV (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Patria.
Transporter rodziny AMV (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Patria.

Fińska Patria Group systematycznie rozwija zdolności w zakresie ciężkich bezzałogowych pojazdów lądowych. Obecnie został osiągnięty etap, w którym możliwe jest zdalne kierowanie pojazdem AMV 8x8 za pośrednictwem sieci 5G i 4G.

Demonstracja zdalnie sterowanego pojazdu Patria AMV 8x8 w sieci 5G została przeprowadzona we współpracy z Uniwersytetem w Tampere i była częścią projektu RemoteFeel. Jest to projekt badawczy założony przez Business Finland, FIMA ry (Forum for Intelligent Machines) oraz podmioty badawcze. Uczestnicy programu mieli możliwość zdalnego kierowania pojazdem AMV 8x8, wykorzystując do tego zdalny pulpit operatora ROD (Remote Operating Desk) firmy Patria. Charakteryzuje się on najnowocześniejszym interfejsem użytkownika zawierającym funkcje, takie jak rzeczywistość rozszerzona i dotykowe sterowanie. Dzięki temu kierowanie pojazdem jest jeszcze bardziej zbliżone do tego, gdy kierowca znajduje się w pojeździe, oraz połączony system kamer wideo, opracowany przez Uniwersytet w Tampere.

Komunikacja za pośrednictwem sieci 5G z kolei umożliwia sterowanie pojazdami nawet z większych odległości.

Fot. Patria Group
Fot. Patria Group

Patria rozwija system ciężkich bezzałogowych pojazdów lądowych nieprzerwanie od kilku lat a po raz pierwszy publicznie zademonstrowała swoje możliwości bezzałogowego ciężkiego pojazdu naziemnego podczas European Land Robots Trial (ELROB) 2018 w Belgii, gdzie pokazano przez dwa pojazdy AMV 8x8. Bezzałogowe rozwiązanie Patrii można zintegrować z nowymi pojazdami AMVXP, Patria 6x6 i wyprodukowanymi do tej pory pojazdami rodziny AMV bez większych zmian w konfiguracji pojazdu. Odmiana transportera Patria AMV jest produkowana na licencji w Polsce, przez spółkę Rosomak S.A. 

Reklama

Komentarze (10)

  1. ursus

    Nie będę się pastwić nt. marnowania środków na rozwoju sieci muzeów poświęconych obronności, natomiast moim zdaniem należy rozpocząć programy budowy 50T WWO z opcją dopancerzenia do MBT oraz niewielkich robotów wysokiej mobilności jako rakietowych niszczycieli czołgów bliskiego kontaktu. Te ostatnie na wyposażeniu powinny mieć również pociski/granatniki termobaryczne.

  2. Andrzej

    Czyli nie my,tylko Patria rozwija niby Polski transporter,miło to czytać.

    1. Jabadabadu

      Jaki tam polski. Zgodnie z umową licencyjną wszelkie zmiany, poprawki, modyfikacje, itd., itp., poczynione przez stronę licencjobiorcy (Polskę) są własnością licencjodawcy. Koniec marzeń, koniec balu - panno Lalu.

  3. Nikt

    Jestem prawie pewien, że to po prostu bezzałogowa Patria AMV, ale podbicie morale musi być

    1. OloNo

      Jak nie jesteś pewien to po co wogole zabierasz glos?

  4. Marek1

    Rosomak S.A. nic rozwijać nie potrzebuje - MON kupi każdą ilość podst. wersji KTO. Ponieważ z pewnych przyczyn eksport polskiego uzbrojenia NIE istnieje, więc po co się starać o rozwój i innowacyjność ? Te paręnaście mln PLN na od NBCiR na B+R można spokojnie przeżerać i przeznaczać na premie dla Zarządu. Normalnie sielanka ...

    1. Ggg

      100% racji. Patologia trwa w najlepsze. Czekam 3 dekady za przebudzeniem, ale w polskiej zbrojeniówce nie przyszedł jeszcze 89' rok. Więc Panie Marku siadajmy wśród publiczności i obserwujmy jak kolejni "właściciele" z MON ogłaszają sukcesy eksportowe ;-)

    2. x

      nic dodać, nic ująć

    3. Edek

      U nas za 30 lat nadal będzie kupowany podstawowy Rosomak z propagandową narracją że to najlepszy na świecie KTO którego wszyscy na zazdroszczą. Kabaret.

  5. sten

    Spokojnie, spokojnie; Bumar prowadzi zaawansowane prace malarskie nad bezzalogowa wersja t72. Nie bedzie chetnych na zaloge tej trumny. Ale bedzie muzeum w miejsce defilad, covid wymusil zmiane taktyki. Oczywiscie odpowiedzialna za zapasc zbrojeniowki i skansen w WP jest poprzednia ekipa. My wytrwale wymieniamy prezesow...

    1. Analityk

      troll się wypowiedział.

    2. say69mat

      ??? Od kiedy to czysty sarkazm jest symptomem ... trollingu??? Jeżeli ktoś tu trolluje to gestor zamówienia obejmującego modyfikację skorup, które nadają się na złom. I wypada jedynie mieć nadzieję, że T72M1 trafią na rzeczony złom, zanim zostaną zredukowane do poziomu złomu militarnego w efekcie konfliktu militarnego.

    3. Kris

      Każda ekipa jest odpowiedzialna najłatwiej jest zabrać kasę z mon

  6. x

    nie wezmą od nas obrotnic..?

    1. say69mat

      ;))) ... nie każda inicjatywa 'twardogłowych' jest do zaadoptowania w warunkach gdzie poziom kultury technicznej wymaga minimum inteligencji projektowej. Tak, na marginesie, jakie - poza stricte badawczymi - są szanse na wykorzystanie bezzałogowego AMW na polu walki. Skoro zostały zaprojektowane jako typowe załogowe platformy bojowe. Dalej, skoro są prowadzone intensywne prace projektowo badawcze w dziedzinie wykorzystania bezzałogowych platform bojowych. Dedykowanych do pełnienia pomocniczej roli w warunkach współczesnego pola waki.

  7. pomidor

    Sterowanie z sieci 4G/5G czyni z tego systemu narzędzie idealne do nie prowadzenia walki poza obszarami zurbanizowanymi.

  8. rosomak (niezaszczepiony na szkarlatynę)

    My nawet załogowego nie rozwijamy. A kto się nie rozwija...

  9. Plan_wojsko

    Zssw i bezzałogowy rosomak, może to być ciekawe połączenie, trzeba go na licencje i połączyć go z naszą wierzą i mamy ciekawe zdolności. A może by tak zrobić z t72?

    1. dim

      a czemu nie z T-34 ? lub z 7TP ? Szczegół, że sieć 5G padnie trafiona, jako pierwsza.

    2. ;)))

      no i ta "wierza"...

  10. Adam

    U nas Wojskowa Akademia Techniczna maseczki uszczelnia i uchwyty do karabinów projektuje dla FB Radom (z litości im to chyba zlecają).

Reklama