Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Konsorcjum dostarczy zestawy do odkażania

Fot. MON via Twitter
Fot. MON via Twitter

Inspektorat Uzbrojenia zawarł umowę na dostawę sześciu kontenerowych zestawów do odkażania ludzi. Zamówienie realizowane będzie przez polskie konsorcjum.

6 kwietnia, w raporcie bieżącym, zarząd firmy Lubawa S. A. poinformował o podpisaniu umowy pomiędzy reprezentującym skarb państwa Inspektoratem Uzbrojeni a konsorcjum w składzie: lider konsorcjum firma „Janusz Kania Agregaty PEX-POOL PLUS” oraz Lubawa S.A – partner konsorcjum.

Inspektorat Uzbrojenia, w ramach tego postępowania zakupił urządzenia wraz z kontenerami. Część gwarantowaną zamówienia stanowi sześć kontenerowych zestawów APIS-2 przeznaczonych do odkażania ludzi. Dostawa dwóch zestawów przewidziana jest na rok 2021, a kolejnych czterech na 2022 r.

Wynagrodzenie dla konsorcjum to łączna kwota ponad 26 milionów złotych, z której ponad sześć milionów w 2021 roku i ponad osiem milionów w 2022 roku będzie udziałem firmy z Ostrowa Wielkopolskiego. W kontrakcie przewidziano także możliwość złożenia dodatkowego zamówienia o łącznej wartości w 2021 roku blisko 52 milionów złotych, w tym dla Lubawy niemal 30 milionów złotych oraz w 2022 roku ponad 38 milionów złotych, w tym dla spółki z Ostrowa Wielkopolskiego niemal 21 milionów złotych.

Kontenerowe zestawy do odkażania ludzi APIS-2 zostały opracowane w oparciu o standardowe kontenery 20-stopowe i mają umożliwiać przeprowadzanie procesów likwidacji skażeń chemicznych i promieniotwórczych dla minimum 48 osób wraz z wyposażeniem w ciągu godziny. KZdOL mogą zostać również wykorzystane do likwidacji skażeń biologicznych. W zakresie zaopatrzenia w wodę i odkażalniki, instalacje APIS-2 będą autonomiczne przez kilka godzin pracy. Instalacje APIS-2 mają pozwalać na realizację zadań w warunkach polowych o każdej porze doby, bez względu na porę roku.

Oprócz kontenerów w skład zestawów wchodzą również samochody ciężarowe, przyczepy, namioty, agregaty prądotwórcze i systemy zabezpieczające. KZdOL będą przewożone na wprowadzonych na wyposażenie Sił Zbrojnych RP pojazdach Jelcz 662.D43.

KZdOL będą umożliwiały realizację zabiegów z podziałem na nw. etapy:

  • - wstępnego odkażania,
  • - zbierania i rozdziału skażonego wyposażenia w zależności od wymaganej metody likwidacji skażeń (metoda na mokro, metoda na sucho),
  • - zbierania środków materiałowych i wyposażenia do utylizacji (jako odpadów niebezpiecznych),
  • - odkażania ludzi i wyposażenia (w tym wrażliwego) zakończonego pomiarem skuteczności likwidacji skażeń i kontrolą medyczną.

PJ/PAP

Reklama

Komentarze (3)

  1. Szkoda

    Data nierealna jak do obecnych potrzeb oraz ilość wiadom ile Mamy jednoimennych szpitali obecnie

  2. Naiwny bachor

    A karchera nie mają?

  3. Leon zawodowiec

    4mln kontener

Reklama