Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

„Cywilne” gogle noktowizyjne Orlik na eksport

Gogle PNL-4 "Orlik", wersja wojskowa, prezentowane na MSPO. Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl
Gogle PNL-4 "Orlik", wersja wojskowa, prezentowane na MSPO. Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl

Spółka PCO S.A. oferuje cywilną wersję lotniczych gogli noktowizyjnych PNL-3M „Orlik”. Dzięki uzyskanej certyfikacji europejskiej agencji EASA, sprzęt znalazł już pierwszych nabywców na rynku komercyjnym, między innymi w Czechach i Norwegii.

PNL-3M „Orlik” to ultra lekkie (około 840 g), stereoskopowe lotnicze gogle noktowizyjne służące do prowadzenia obserwacji terenu i wykrywania celów podczas lotów nocnych przez pilotów i członków załóg statków powietrznych. Są następcą systemu PNL-3, szeroko używanego w Siłach Zbrojnych RP, a także w służbach mundurowych – Policji i Straży Granicznej. Łącznie sprzedano około 500 sztuk gogli PNL-3 do szeregu odbiorców krajowych i zagranicznych.

Oprócz systemu przeznaczonego dla użytkowników wojskowych oferowane są gogle PNL-3M „Orlik” w wersji cywilnej. Złożenie oferty na rynek komercyjny stało się możliwe dzięki uzyskanej półtora roku temu pozytywnej certyfikacji ze strony Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego EASA do lotów w europejskiej przestrzeni powietrznej. Gogle są dzięki temu jedną z najnowszych propozycji w tym segmencie sprzętu. Znalazły już jednak pierwszych nabywców, między innymi w Czechach i w Norwegii.

Przedstawiciele producenta podkreślają, że głównymi odbiorcami są ośrodki szkoleniowe i dystrybutorzy cywilnego sprzętu lotniczego. W wersji wojskowej „Orliki” są wykorzystywane w polskich i ukraińskich siłach zbrojnych.

image
Gogle PNL-3M Orlik wersja cywilna. Fot. PCO.

Sam układ optyczny gogli PNL-3M zapewnia komfortową, stereoskopową obserwację otoczenia z zachowaniem odczucia naturalnych kształtów i wielkości obserwowanych przedmiotów oraz scenerii, co ułatwia pilotom orientowanie się w przestrzeni. Sprzyja temu optymalnie dobrana odległość źrenicy wyjściowej (23 mm ± 1 mm od ostatniej powierzchni optycznej okularu). Pole widzenia gogli jest nie mniejsze niż 40°. Zakres ogniskowania obiektów jest możliwy w zakresie od 25 cm do nieskończoności.

PNL-3M „Orlik” to urządzenie pasywne, pozwalające na prowadzenie obserwacji bez używania sztucznego źródła światła w warunkach nocnego oświetlenia tylko poprzez wzmacnianie natężenia światła szczątkowego. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu najnowszej generacji wzmacniaczy obrazu typu Intens® o średnicy fotokatody 16 mm, z autogatingiem. To ostatnie zabezpiecza przetwornik przed uszkodzeniem, a użytkownika przed oślepieniem automatycznie dostosowując poziom wzmocnienia obrazu w zależności od natężenia oświetlenia. Dzięki temu gogle noktowizyjne „Orlik” mogą być wykorzystywane w czasie błysków i w nagle zmieniających się warunkach oświetlenia.

W celu użycia gogli PNL-3M „Orilk” w kabinie konieczne jest zastosowanie wewnątrz statku powietrznego odpowiedniego oświetlenia i podświetlania wskaźników (diody spełniające wymagania norm MIL-L-85762A oraz MIL-STD 3009). Są one jednocześnie przystosowane do współpracy z Nocnym Wyświetlaczem Nahełmowym (NWN-1), przeznaczonym do zobrazowania parametrów lotu śmigłowca przy słabym oświetleniu, a więc do jego kontrolowania bez spoglądania na wskaźniki przyrządów pokładowych.

Gogle „Orlik” są łatwe do montażu oraz mało uciążliwe i bezpieczne w użytkowaniu. Dzięki specjalnemu systemowi zaczepów mogą być mocowane bezpośrednio na hełmie pilota typu THL-5 NV, HGU-56 lub ALFA, w sposób praktycznie nie ograniczający pilotowi ruchów głową oraz prowadzenia obserwacji wzrokowej. Pomagają w tym niewielkie rozmiary oraz mała masa gogli. Jest ona dodatkowo równoważona pojemnikiem z zasilaczem i bateriami, mocowany z tyłu hełmu za pomocą taśmy samoczepnej. Pakiet posiada jednocześnie złącze dla przewodów łączących gogle z instalacją pokładową.

Gogle dysponują specjalnym bezpiecznikiem przeciążeniowym, zapewniającym automatyczne wypinanie z mocowania w warunkach awaryjnego lądowania lub katastrofy, w przypadku przeciążenia przekraczającego 5g. Dzięki temu jest mniejsze prawdopodobieństwo doznania urazu przez użytkownika w razie wypadku.

System mocowania gogli na hełmie posiada możliwość dopasowania do indywidualnych cech wzroku użytkownika za pomocą pokręteł regulacyjnych. Dzięki temu można zmieniać: rozstaw osi okularów (od 51 do 72 mm), odległość okularów od oka, wysokość ustawienie gogli względem krawędzi hełmu oraz kąt pochylenia. Wprowadzono też indywidualną możliwość regulacji dioptryjnej (od +2 do - 5 dioptrii). „Orliki” mogą być zasilane albo niezależnie, przez jedną baterię/akumulator typu AA (od 1,2 V do 3,6 V) z możliwością pracy ponad 20 godzin, albo przez sieć pokładową statku powietrznego o napięciu 27 V.

Reklama

Komentarze (3)

  1. niestety

    Właśnie ile kosztują? Dopóki produkcja nie zostanie przekazana normalnej prywatnej firmie to nie będzie się zgadzać ani cena ani sposób sprzedaży ani inne parametry.

  2. zxxc

    Z Czech tradycyjnie polecą do Rosji

  3. max

    ile kosztują?

Reklama