Przekroczenie uprawnień przez AMW w sprawie sprzedaży rakiet Strzała?

6 grudnia 2014, 10:09
Zestaw "Strzała" obsługiwany przez żołnierza czeskich sił zbrojnych. Fot. army.cz
Reklama

Wyniki śledztwa zleconego przez ministra obrony RP w Agencji Mienia Wojskowego wskazują na przekroczenie uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych tego podmiotu. Doprowadzili oni do sprzedaży rakiet Strzała prywatnej firmie, która mogła przekazać je w niepowołane ręce. Tymczasem obrót ręcznymi wyrzutniami przeciwlotniczymi zgodnie z prawem międzynarodowym może się odbywać wyłącznie na szczeblu międzyrządowym.

Na polecenie ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka, Departament Kontroli przeprowadził w dniach 24 września-3 października  br. kontrolę w Agencji Mienia Wojskowego dotyczącą oceny procedury sprzedaży przeciwlotniczych przenośnych zestawów rakietowych Strzała-2 i Strzała-2M. Miało to związek z publikacją portalu TVN24.pl, w którym ujawniono, że Agencja Mienia Wojskowego sprzedała w otwartym przetargu 153 rakiety służące strącaniu samolotów. W materiale Roberta Zielińskiego podkreślono, że tą niebezpieczną broń kupiła niewielka polska firma, chcąca wyeksportować ją do Czech. Istniało zagrożenie, że ostatecznie trafi ona w niepowołane ręce. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że zgodnie z prawem międzynarodowym handel ręcznymi wyrzutniami przeciwlotniczymi może się odbywać wyłącznie pomiędzy rządami. W opisywanym przypadku tak się jednak nie stało. 

Wyniki kontroli zleconej przez szefa MON potwierdziły w zasadzie rewelacje TVN24.pl:

"W Decyzji MON w sprawie gospodarowania niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa wprowadzono zapis obligujący gestorów zbędnego sprzętu i uzbrojenia do informowania o ograniczeniach co do obrotu sprzętem i uzbrojeniem już na etapie planowania przekazania. Powyższa zmiana wynika z faktu, że Agencja Mienia Wojskowego - realizując swoje ustawowe zadanie racjonalnego gospodarowania powierzonym mieniem - musi posiadać wiedzę od instytucji MON o zakresie istniejących dodatkowych ograniczeń, co do dalszego wykorzystania tego mienia. Dotyczy to w szczególności obrotu bronią i wyrobami o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym"-poinformował resort obrony.

W całej sprawie Prokuratura Okręgowa w Warszawie nadzoruje prowadzone przez Komendę Główną Żandarmerii Wojskowej śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych AMW. Po zakończeniu postępowania prokuratorskiego zestawy rakietowe Strzała-2 i Strzała-2M mogą trafić do Mesko S.A. albo zostaną zutylizowane. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
cecylia
sobota, 6 grudnia 2014, 20:46

Ta firma powstała na słupach ,a ci co kierują to wydmuszki bronka. Poprzednio handlowali makaronem, agregatami i mlekiem, a na alleluja makowcem.

mlyniu
poniedziałek, 8 grudnia 2014, 15:52

Victorze, pozbawienie takich rakiet cech bojowych to m.in. zniszczenie głowic naprowadzających, czy usunięcie ładunku bojowego, co zapewne mógłby zrobić np. producent rakiet, czyli Mesko. Tymczasem te rakiety, którym pewnie pokończyły się resursy, zapewne zostały tylko sprawdzone aparaturą RSKP, i tylko na tej podstawie stwierdzono, że są "pozbawione cehc bojowych"...

Viktor
wtorek, 9 grudnia 2014, 17:29

Nikt tego oficjalnie nie napisał. Więc czekajmy na śledztwo. Ktoś chyba robi protokoły z pozbawiania cech bojowych?

murison
niedziela, 7 grudnia 2014, 14:31

niech to sprzedają za jakieś grosze na ukraine - niech se chłopaki strzelają do tych modeli latających, których tam pełno

asd
niedziela, 7 grudnia 2014, 15:32

a skąd wiecie, że Polacy nie sprzedają broni Ukrainie?! O takich rzeczach sie nie mowi.

Viktor
sobota, 6 grudnia 2014, 16:36

Rozumiem że były pozbawione cech bojowych? Jeśli tak to po co ta cała nagonka? Z AMW można kupić zestaw KUB, czołgi itp sprzęt i nikt nie robi afery.

onn
poniedziałek, 8 grudnia 2014, 00:28

najwyraźniej źle rozumiesz....

Bolek
sobota, 6 grudnia 2014, 15:56

A rakiety do AMW to przekazały krasnoludki (zielone zapewne) ?

Pazdzierzowy czolg
sobota, 6 grudnia 2014, 14:07

Jak stac nas na utylizacje tego sprzetu w tych czasach to czapki z glow przed dworem klamczucha Dona i jego zgraja.

MATT
sobota, 6 grudnia 2014, 13:40

Co Mesko może z tym zrobić? Z góry dziękuje za odpowiedź.

sni6
sobota, 6 grudnia 2014, 13:32

Czy strzała jest na tyle przestarzała np przeciwko smigłowcom ze nalezy się jej pozbywać??

Jam to
sobota, 6 grudnia 2014, 13:10

"Tymczasem obrót ręcznymi wyrzutniami przeciwlotniczymi zgodnie z prawem międzynarodowym może się odbywać wyłącznie na szczeblu międzyrządowym" Eee tam. Na wschodzie takie to się w sklepach kupuje :)

Janek Wiśniewski
sobota, 6 grudnia 2014, 11:40

No mam nadzieję, że ich nie zutylizują, toż to strata pieniędzy :(

Tweets Defence24