Przedłuża się remont chorwackich MiG-ów na Ukrainie

23 stycznia 2014, 11:20
Mig-21 chorwacja
Opóźnia się remont chorwackich samolotów MiG-21 na Ukrainie – fot. www.modelforum.cz

Chorwacka prasa informuje, że opóźnienie w remoncie chorwackich samolotów MiG-21Bis i MiG-21UM przez ukraińskie zakłady lotnicze GP „Odesskij Awiacionnyj Zawod” przekroczyło już 100 dni. 

Problem jest tym większy, że w czasie sprawdzania postępu prac przez chorwacką komisję wykryto zbyt duże i niewiadomego pochodzenia szumy w systemach łączności radiowej. A za remont tych urządzeń odpowiada czeski podwykonawca – zakłady elektroniczne ČLS (ČeskáLeteckáServisní) w Pradze. Nie było natomiast zastrzeżeń do prac wykonanych w silnikach.

Strona Chorwacka wstrzymuje się od jakichkolwiek komentarzy dostrzegając opóźnienie ale wyrażając nadzieję, że ich ukraiński partner wywiąże się z umowy i dostarczy wyremontowane samoloty. Tym bardziej, że od połowy stycznia nie ma już żadnego sprawnego myśliwca MiG-21 do ochrony chorwackiego nieba.

Nawet jednak jeżeli te samoloty powrócą, to ich skuteczność będzie nadal zaniżona ze względu na niesprawność radaru pokładowego RP-22SMA „Safir”, którego remont był zbyt kosztowny.

Najbardziej cieszą się z chorwackich problemów Rosjanie, którzy wcześniej ostrzegali Chorwatów przed zlecaniem remontu firmom z państw byłego bloku wschodniego, które nie mają szans by dokończyć prac i oferują ceny dumpingowe. Chorwackie siły powietrzne już raz się sparzyły przez takie podejście zlecając remont swoich samolotów (także MiG-21) rumuńskiej firmie Aerostar. Jak widać mimo to niska cena bierze górę nad rozumem.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
1andrzej
czwartek, 23 stycznia 2014, 19:08

Szkoda, że Chorwaci nie mają PZl 7, zarobilibyśmy na remoncie.

SLAW69
piątek, 24 stycznia 2014, 09:54

Oj nie wiem, czy nasz Przemysł Obronny dałby obecnie radę z pezetelkami. Makiety tak! Jak najbardziej i przy udziale prywatnych hobbystów.

Tweets Defence24