Przeciwradiolokacyjne AARGM dla USA i Włoch

20 września 2018, 15:58
AARGM
Fot. Greg L. Davis/US Navy
Reklama

Koncern Northrop Grumman Innovation Systems (wcześniej Orbital ATK) otrzymał zlecenie na realizację prawa opcji, dotyczącego dostawy dodatkowych pocisków kierowanych AARGM. W ramach zawartego z amerykańskim Departamentem Obrony kontraktu, firma dokona konwersji 32 pocisków AGM-88B do wersji AGM-88E, z których trzy trafią na do amerykańskich marynarzy, a reszta do włoskich sił zbrojnych. 

Jak informuje departament, modyfikacja kontraktu dotyczącego transzy produkcji pełnoskalowej pocisków AARGM zakłada również pozyskanie zaopatrzenia i usług, niezbędnych m.in. do produkcji, dostawy czy rozmieszczenia pocisków AARGM. Większość prac, czyli ok. 90 proc., przeprowadzona ma zostać w USA, a reszta siłami włoskiego przemysłu. Ich zakończenie planuje się na marzec 2020 roku.

Warta w sumie ponad 22 mln USD modyfikacja zakłada, że do US Navy trafią trzy pociski, których dostawa kosztować będzie Amerykanów ponad 1,7 mln USD (8 proc. całej sumy). Reszta pocisków AGM-88E, warta ponad 20,2 mln USD, trafi do Włochów. 

AGM-88E AARGM to ponaddźwiękowy pocisk rakietowy, przeznaczony przede wszystkim do niszczenia wrogich stacji radiolokacyjnych oraz innych celów w przypadku których kluczowa ma być szybkość wykonania ataku. Pociski AGM-88E AARGM opracowane zostały jako rozwinięcie rakiet HARM (AGM-88B) i wprowadzone na uzbrojenie US Navy oraz włoskich sił powietrznych.

image
Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl

Od poprzednika AARGM różni się przede wszystkim możliwością namierzenia celów nie emitujących sygnału radarowego, gdyż wyposażony został w nawigację GPS/INS oraz radar milimetrowy uruchamiany w terminalnej fazie lotu. Otrzymał też nową, cyfrową pasywną głowicę radiolokacyjną. Wśród maszyn używanych przez amerykańskie siły zbrojne jest zintegrowana z samolotami F/A-18C/D Hornet, F/A-18E/F Super Hornet i E/A-18G Growler oraz kompatybilna z F-15 i F-16. Dodatkowo pociski mogą przenosić włoskie Tornado ECR i australijskie Super Hornety oraz Growlery. W przyszłości pocisk ma zostać zintegrowany także z F-35. 

Od niedawna trwają prace nad nową wersją pocisku o dwukrotnie większym zasięgu i prędkości, który będzie mógł być przenoszony w wewnętrznych komorach uzbrojenia F-35. Producentem pocisków AARGM i AARGM-ER jest firma Northrop Grumman Innovation Systems (wcześniej Orbital ATK). Stała ona się częścią koncernu Northrop Grumman po tym, gdy ten przejął Orbital ATK.

Pociski AGM-88E trafią również do Polski. Jak informował Defence24.pl 12 września, Ministerstwo Obrony Narodowej zatwierdziło pozyskanie rakietowych pocisków przeciwradiolokacyjnych AARGM (ang. Advanced Anti-Radiation Guided Missile) w ramach nowego planu modernizacji technicznej na lata 2017-2026. Ze względu na objęcie tego typu uzbrojenia programem FMS zwrócono się do amerykańskiej administracji z zapytaniem dotyczącym możliwości pozyskania zarówno wersji podstawowej, jak również rakiet AARGM-ER o zwiększonym zasięgu. Do amerykańskiej agencji ds. współpracy obronnej (Defense Security Cooperation Agency - DSCA) przekazano zapytanie dotyczące ceny i dostępności rakiet dla Polski. 

Przedstawiciel Orbital ATK Patrick Figge jeszcze w kwietniu br. podkreślał w rozmowie z Defence24.pl, że integracja AGM-88E AARGM z samolotami F-16 Jastrząb Sił Powietrznych RP może być zrealizowana z łatwością: „Już odpaliliśmy pocisk z F-16 z sekcją sterowania AARGM. Różnica polegała na tym, że miał on sensor systemu HARM, nie ten z pocisku AARGM jednak sam interfejs jest bardzo, bardzo podobny więc w przypadku F-16 Polskich Sił Powietrznych, AARGM bardzo prosto zintegrować z szyną 1553”.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
Davien
piątek, 21 września 2018, 19:09

MPL zasieg AARGM uległ zmianie bo wprowadzono nowa bardziej zminiaturyzowana głowicę( mimo to znacznie lepsza) przez co zwiekszył się zapas paliwa Szybkość AARGM przekracza 2Ma a szybkość HARM-a wynosiła ok 2Ma więc jest tez szybszy( lepsze wykonanie powierzchni pocisku itp) AARGM-ER to zupełnie nowy pocisk z AARGM majacy wspólna właściwie tylko nazwę.

MPL
piątek, 21 września 2018, 12:42

AARGM jest modernizacją HARM, kadłub, silnik rakietowych i głowica bojowa pozostały bez zmian, a w związku z tym zasięg i prędkość nie uległy zmianie. AARGM ER jest nowa konstrukcją, w kształcie to nie rakieta, a pocisk manewrujący wyposażony w skrzydło pasmowe. Nowy napęd zapewni zwiększoną prędkość i zasięg. Z tego co wiem, także głowica bojowa ma być nowa ale nie ma oficjalnego potwierdzenia. Tak więc w przypadku ER mamy do czynienia z zupełnie nową, zaprojektowaną od podstaw konstrukcją nosiciela.

dawo
piątek, 21 września 2018, 08:19

do Fanklub DAVIENA... Davien pisał o wersji AARGM-ER, że ma być szybsza- bo zdaniem producenta tak ma rzeczywiście być.

Fanklub Daviena
czwartek, 20 września 2018, 21:24

I teraz niech nam klaun Davien wytłumaczy jak wymiana głowicy naprowadzającej, przy pozostawieniu reszty kadłuba i silnika bez zmian, ma sprawić, że zdaniem Daviena AARGM jest \"znacznie szybszy\" od HARMa?

Boczek
piątek, 21 września 2018, 15:54

dawo Ci już jedno wytłumaczył, a ja dodam, że spierałeś się również, że zwiększenie zasięgu poprzez wymianę głowicy lub elektroniki jest niemożliwe, a jest i to o bardzo dużo.

Połonka 1660
czwartek, 20 września 2018, 19:10

Dobrze,że już je kupiliśmy. Przydadzą się. Willgraf zgodzisz się ze mną.

Tweets Defence24