Reklama

Siły zbrojne

Przeciwradiolokacyjne AARGM dla US Navy

  • Fot. Defence24.pl

Koncern Orbital ATK poinformował o otrzymaniu kontraktu na dostawę partii pocisków AGM-88E AARGM dla amerykańskiej marynarki wojennej. Umowa zawiera też opcje, a jej łączna wartość może sięgnąć nawet 350 mln USD.

Według komunikatu Orbital ATK „wstępna” wartość kontraktu to 157 mln USD. Obejmuje on dostawy szóstej partii produkcji pełnoskalowej (FRP) pocisków AGM-88E AARGM dla amerykańskiej marynarki wojennej. Ponadto, umowa zawiera opcje na realizację kolejnej, siódmej partii produkcji pełnoskalowej AARGM, przez co jej wartość może sięgnąć nawet 350 mln USD.

Czytaj też: AARGM-ER – pocisk przeciwradiolokacyjny dla myśliwców piątej generacji  

Zakres kontraktu obejmuje dostawy pocisków bojowych i ćwiczebnych dla marynarki wojennej USA, sił powietrznych Włoch, jak i „innych sojuszników” w ramach programu Foreign Military Sales. W chwili obecnej pociski AARGM są używane na myśliwcach F/A-18C/D/E/F Hornet i Super Hornet należących do US Navy i USMC. Są też integrowane z włoskimi Tornado ECR, a już wcześniej zamówienie na te rakiety w trybie FMS złożyła Australia, z przeznaczeniem dla maszyn Super Hornet i Growler.

Czytaj też: „Zapewnić swobodę operacji lotniczych”. AARGM przeciwko systemom obrony powietrznej [WYWIAD]

AARGM jest rozwijany w ramach wspólnego programu US Navy i sił powietrznych Włoch, Orbital ATK pełni rolę partnera przemysłowego. Wstępna gotowość operacyjna na samolotach Tornado ECR ma zostać osiągnięta w 2018 roku. Również Niemcy zamierzają wprowadzić pociski AARGM na maszyny Tornado.

AARGM MSPO 2017
Fot. Defence24.pl.

Oprócz tego pocisk jest dostosowany do przenoszenia na F-16 czy F-15. AARGM jest proponowany polskim Siłom Powietrznym, jako uzbrojenie myśliwców F-16.

Zobacz też: Northrop Grumman przejmuje Orbital ATK za 9,2 miliarda dolarów

Pociski AARGM zostały zaprojektowane z wykorzystaniem elementów istniejącego układu napędowego i głowicy bojowej HARM i mogą powstawać przez przebudowę istniejących rakiet. Otrzymały jednak nowy system naprowadzania, obejmujący cyfrową pasywną głowicę naprowadzającą, aktywny radar milimetrowy, jak również układ INS/GPS. Dzięki temu mają one szersze możliwości wykonywania misji niszczenia obrony powietrznej przeciwnika (DEAD). Dają na przykład możliwość zwalczania stacji radiolokacyjnych po ich wyłączeniu i rozpoczęciu przemieszczenia.

W pierwszej połowie tego roku przeprowadzono dostawę 500. rakiety AARGM do US Navy, wdrażana jest modyfikacja Block 1 Software Uprgade. Trwają też wstępne prace nad pociskiem AARGM-ER, który ma być przystosowany do przenoszenia w wewnętrznych komorach uzbrojenia myśliwców 5. generacji F-35.

Zobacz też: AARGM "otwiera przestrzeń powietrzną dla sojuszników" [Defence24.pl TV]

Reklama

Komentarze (1)

  1. Cf251

    kiedy będą u nas ???

    1. Szyszka

      wczoraj będą, jak zawsze

Reklama