Przeciwlotniczy Pancyr zdobyty, polowanie trwa

19 maja 2020, 12:29
Zrzut ekranu 2020-05-19 o 12.10.03
Pancyr Fot. Vitaly V. Kuzmin CC BY-SA 4.0

Siły, wspieranego przez Turcję i Włochy, libijskiego Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) odniosły wielki sukces, kiedy udało im się zdobyć bazę lotniczą kontrolowaną wcześniej przez Libijską Armię Narodową gen. Chalifa Haftara. Wśród zdobytego sprzętu składowanego w bazie znalazł się wóz rakietowy systemu Pancyr-S1, prawdopodobnie w dobrym stanie technicznym.

Rosyjskie zestawy rakietowo-artyleryjskie Pancyr-S1 pojawiły się w Libii w 2019 roku. Powszechnie podaje się, że jest ich co najmniej kilka. Dostarczyły je Zjednoczone Emiraty Arabskie, które zamówiły 50 systemów i 1000 pocisków dostarczone w latach 2009-2013. ZEA są uważane za państwo najbardziej wspierające stronnictwo gen. Chalifa Haftara. Obok Pancyrów-S1 dostarczyły mu m.in. także chińskie bezzałogowce klasy MALE typu Pterodactyl (Wing Loong).

Do zdobycia zestawu doszło w czasie ataku sił GNA na bazę lotniczą al-Watija. Najprawdopodobniej Pancyr-S1 wjechał do schronu w celu uniknięcia ostrzelania z powietrza. Schron został następnie trafiony rakietą, prawdopodobnie przez turecki BSP Bayraktar TB-2. Pocisk przebił się do środka, ale nie trafił bezpośrednio w system OPL, a w stojącego obok „technikala”, który uległ zniszczeniu. Zestaw został unieruchomiony, ale odniósł niewielkie uszkodzenia

Zajście to miało miejsce 16 maja, a do zdobycia bazy doszło dwa dni później. Pancyr pozostawał przez ten czas w hangarze niesprawny, za to prawdopodobnie z wyrzutniami pełnymi rakiet. Po przecięciu ośmiokołowej ciężarówki Man-SX 45, z posadowionym na niej systemem (dokładnie na takiej platformie kupiły Pancyry ZEA) wzięła udział w paradzie, jako trofeum, a następnie zniknęła, prawdopodobnie przewieziona w bezpieczne miejsce celem zbadania.

Informacje na temat właściwości Pancyrów-S1, będących pogromcami lotnictwa GNA, a przede wszystkim tureckich bezzałogowców, których zestrzeliły już nawet kilkanaście, będą bezcenne dla rządu w Trypolisie i jego sojuszników. Danymi na jego temat mogą zainteresować się także inne państwa, w tym nawet Amerykanie. System jest uważany bowiem za jeden z bardziej udanych w ofercie rosyjskiej i jest to rozwiązanie krótkiego zasięgu, czyli klasy która w USA jest dopiero rozwijana.

Fakt eliminacji Pancyra-S1 nie jest wielką sensacją, jako że padały już one ofiara lotnictwa w Syrii, ale także w Libii. Przełomowe może się za to okazać jego zdobycie. W Libii trwa obecnie swoiste polowanie na Pancyry Haftara. Jeden zestaw został zniszczony jeszcze w listopadzie ubiegłego roku, ten zdobyty obecnie to drugi przypadek, a w tym samym czasie koło Syrty zniszczony został także trzeci zestaw, trafiony w trakcie przewożenia go na niskopodłogowym zestawie transportowym.

Reklama
Tweets Defence24