Propagandowa reakcja Rosji na amerykańskie baterie Tomahawków

23 czerwca 2021, 14:00
_BAA5431
Fot.mil.ru
Reklama

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu poinformowała, że Rosja jest gotowa do natychmiastowych rozmów na temat ponownego podpisania traktatu INF. Nie jest to jednak konkretna propozycja, ale próba postawienia w złym świetle Amerykanów, którzy zabezpieczyli środki finansowe na wprowadzenie w 2023 roku pierwszej baterii naziemnych wyrzutni rakiet Tomahawk i SM-6.

Informacja o planach Stanów Zjednoczonych szybkiego wprowadzenia do swoich wojsk lądowych baterii rakiet średniego zasięgu Tomahawk i SM-6 wywołała natychmiastową reakcję Rosji. W pierwszej kolejności zareagował rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu, który na 9. Moskiewskiej Konferencji Międzynarodowego Bezpieczeństwa poinformował o gotowości do kontynuowania dialogu i wysiłków „na rzecz usunięcia wzajemnych obaw związanych z rakietami średniego i krótkiego zasięgu w Europie”.

Deklaracja resortu obrony nie została jak na razie poparta jakimikolwiek konkretnymi propozycjami. Przypuszcza się więc, że Rosjanom wcale nie chodzi o przywrócenie traktatu INF, ale o pokazanie, że to Amerykanie rozpoczęli wyścig zbrojeń w tej dziedzinie. Adresatem przesłania z Moskwy są więc przede wszystkim kraje europejskie, które mają stać się według Szojgu swoistymi zakładnikami konfrontacji amerykańsko-rosyjskiej.

„Rozmieszczenie takich rakiet w Europie przywróci sytuację, w której Europejczycy byli zakładnikami konfrontacji ZSRR z USA”

Siergiej Szojgu - Minister Obrony Federacji Rosyjskiej

Szojgu wzmocnił swoją deklarację wskazując, że troskę o europejskie bezpieczeństwo wyraził sam Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin, który miał zaproponować „uzgodnienie zestawu przejrzystych przedsięwzięć mających przywrócić zaufanie i usunąć wzajemne obawy”. Jakie jednak mają być te, przedsięwzięcia Szojgu również nie poinformował.

Przypomniał natomiast, że „rakiety średniego i krótkiego zasięgu stanowią szczególne zagrożenie dla ludności krajów europejskich, ponieważ mogą być wyposażone zarówno w głowice konwencjonalne, jak i nuklearne”. Zaprzeczają temu Amerykanie twierdząc, że w budowanych przez nich bateriach „ziemia-ziemia” średniego zasięgu nie przewidują wykorzystania głowic jądrowych.

W rzeczywistości rozwój technologiczny spowodował, że traktat INF Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces) już dawno przestał być wiążący i to dla obu stron. Zarówno bowiem Rosja, jak i Stany Zjednoczone obchodziły wprowadzone zakazy pracując nad systemami uzbrojenia, które nie spełniały postanowień traktatu, a więc miały zasięg od 500 do 5500 km.

I nie miało tu znaczenia, że nowe rozwiązania były przygotowywane głównie dla sił okrętowych. Obecny poziom technologiczny bez problemu pozwalał je bowiem bardzo szybko przygotować dla wyrzutni lądowych. Dowodem na to jest chociażby szybkość z jaką Rosjanie zaadoptowali swój system „Iskander” do odpalania rakiet manewrujących typu 9M729. I nikt nie wierzy w ich deklaracje, że są to pociski o zasięgu 480 km, ponieważ tylko nieco większe, rosyjskie rakiety manewrujące typu 3M14 sytemu „Kalibr” są w stanie zaatakować cele na odległości większej niż 2000 km.

Ale podobny przykład dali również Amerykanie budując lądowe wyrzutnie dla systemu antyrakietowego Aegis w Rumunii i w Polsce. Rosjanie doskonale zdawali sobie sprawę, że można tak przygotować obie te instalacje, by w wykorzystywane w nich wyrzutnie pionowego startu można było załadować rakiety manewrujące Tomahawk.

Obecnie okazało się zresztą, że na zbudowanie mobilnej baterii lądowej opartej o „morskie” rakiety Tomahawk i SM-6 Amerykanie potrzebują nie więcej niż trzy lata. Sprzyja temu modułowość wojskowych rozwiązań, uproszczone i zautomatyzowane procedury przedstartowe i testowe pocisków oraz łatwość z jaką obecnie można przekazać informacje o celach ataku do wskazanego miejsca postoju wyrzutni rakietowych. Nie trzeba więc budować innowacyjnego systemu dowodzenia, ale można skorzystać z już istniejącego.

Traktat INF był jedynie pretekstem do wstrzymywania wprowadzenia na lądzie już gotowych rozwiązań.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 75
Reklama
Stary Grzyb
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:35

Panie komandorze, w jaki konkretnie sposób rosyjskie kwęki dotyczące wzmocnienia amerykańskiego potencjału militarnego mają stawiać USA w złym świetle? Przecież każdy mający choć minimum rozumu wie, że każda oficjalna enuncjacja rosyjska to albo kłamstwo, albo manipulacja, albo połączenie jednego i drugiego?

piątek, 25 czerwca 2021, 13:06

Stary Grzyb... Nie przypisuj Słowianom najpodlejszych cech i zbrodni swojej nacji. Przypominam. Rosja NIGDY nie napadła na ziemie Piastów i to nie Rosja wymordowała 60 tys. jeńców rosyjskich z 1920 co zrodziło chęć odwetu i Katyń.

On
piątek, 25 czerwca 2021, 20:54

Jeńcy ginęli glownie z głodu w trakcie wielkiego kryzysu który spowodował również śmierć wielu Polaków! Jakimś cudem większość jeńców po uwolnieniu wolał z zostać w Polsce. A Katyń to była zaplanowana zbrodnia!!!

Polska technologiczne Imperium
piątek, 25 czerwca 2021, 13:01

USA to ZŁO udające DOBRO.

Arrakis
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:24

Ogarniamy się z Narwią i druga faza Wisły bo będzie cienko.

AA
czwartek, 24 czerwca 2021, 11:49

Żadnych rozbrojeniowych układów z moskalami ich należy zazbroić jak Reagan

Ad
czwartek, 24 czerwca 2021, 16:00

Żeby na śniadanie żerli naboje do kalacha a zagryzali granatem ręcznym...szybko żeby potracą

Ech
czwartek, 24 czerwca 2021, 10:55

To amerykanie nie maja proagandy? Jeszcze 2 lata temu jak pisalem ze zronia ze NATO bedzie przeciwko Chinom to byl tu gosc co dowiodzil ze NATO to jak sama nazwa wskazuje NORTH ATLANTIC...sojusz...(polnocno Atlantycki) I o zadnym udziale na PACYFIKU (druga czesc globu) nie ma mowy. Ale albo jestem proptkiem albo dobrze znam USa i juz POlska zamawia 4 korwety a propagadna anty Chinska jesty gigatyczna. Co 4 post co jak bardzo Chiny sa agteswne ze az ametykanskie okrety musial odganiac ich na morzu Poldunwo-Chinskim. Kraj ktory od 50 lat nie mial wojny musi byc uspakajany przez kraj ktory co chwile ma wojny na calym swiecie:)

zenek m
czwartek, 24 czerwca 2021, 09:46

Reakcja niepropagandowa - rozmieszczenie swoich rakiet średniego zasięgu, 5500 km max, na Czukotce, wtedy całe zachodnie wybrzeże US w szachu i wtedy może zaczną się poważne rokowania.

Wania
piątek, 25 czerwca 2021, 12:48

A wiesz ile jest z Polski do Moskwy? Rozmieszczenie takich rakiet w całej Europie i nie ma największych miast Rosji z Moskwą na czele...

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 17:53

Oj nie chcesz tego:) Raz juz to Rosjanie pzrerabiali i prawie błagali USA by podpisał INF jak sie pershingi i Gryphony pokaały w RFN. A dziś granica NATO przesuneła się zdecydowanie na wschód więc i dekapitacja Rosji bardziej prawdopodobna:) Aha Tridenty maja 11300km zasięgu wiec po kiego USA MRBM-y z głowicami jadrowymi.

Driver25
czwartek, 24 czerwca 2021, 00:46

Najwyższy czas aby pozyskać dla polskiej armii przynajmniej kilka dywizjonów rakiet balistycznych wraz z satelitarnym systemem wskazywania celów ( 30-40mld zł rozłożone na lata) bo dopiero ten argument w połączeniu z rozbudowaną Narwią i Wisła wraz z Homarem i operacyjną instalacja w Redzikowie zapewni nam wyższy poziom bezpieczeństwa i liczenie się z naszym państwem. To powinien być jeden z priorytetów dla Mon.

TT
czwartek, 24 czerwca 2021, 00:25

Iskander i hipersoniczny "sztylet" zniszczą każdą bazę w Europie, jeśli zostanie przeprowadzony atak na rosyjski Kaliningrad

Shymo
piątek, 25 czerwca 2021, 15:29

I nie tylko w Europie , te po ciemnej stronie Księżyca też. A jak marsjanie zaatakują Królewiec to też im bazy na Marsie zniszczą.

Alaris
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:34

Przy założeniu że cokolwiek w tym Kaliningradzie będzie mogło strzelać.

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 13:38

Taak, jak na razie to Iskander ma problemy z trafieniem w miasto:)

toto
środa, 23 czerwca 2021, 21:46

Chcesz ze Stanami Zjednoczonymi rozmawiać -źle , nie chcesz rozmawiać , też -źle. I tak natowska propaganda ciebie opluje... Jest tylko jedno państwo najświętsze na świecie i bez skazy-Stany Zjednoczone! Ci inni to tylko imperia zła...

Realista
piątek, 25 czerwca 2021, 16:38

Zgadza się. I te złe Stany normalnie na Ukrainę napadły i zabrały Krym, no niedobre, niedobre.

asdf
czwartek, 24 czerwca 2021, 09:30

taka prymitywna propaganda to moze dziala ale tylko na rosyjskie spoleczenstwo, podpisujecie traktaty ktorych nie przestrzegacie i ktorych nawet nie zamierzacie przestrzegac, szkoda papieru.

Robert W.
czwartek, 24 czerwca 2021, 07:56

Tak tak towariszcz

@toto
środa, 23 czerwca 2021, 23:50

tak tak, USA złe, Rosja napadająca na Polskę dobra. Jeszcze jakieś przemyślenia masz?

fifi
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:52

Ty o skrzynce pocztowej tego biedaka?PiS to nie Polska.

plujący na...
środa, 23 czerwca 2021, 23:01

"Natowska propaganda" .... "opluje (Rosję)"... Typowe :)

Roszkor
środa, 23 czerwca 2021, 21:05

Siergiej Szojgu z tym swoim cytatem ma chyba Europejczyków za idiotów. Europejczycy będą pierwszymi ofiarami w przypadku potencjalnego konfliktu NATO - Rosja. Więc jeśli już jesteśmy w NATO, to bardzo całej Europie powinno zależeć na takich systemach a pan Siergiej pewnie chciałby, aby Europa sprzeciwiła się anim USA "bo może oberwać rykoszetem" tylko że z drugiej strony dobrze wiemy, czym kończy się neutralność.

Jakub
piątek, 25 czerwca 2021, 06:09

Tyle, że niestety Europa Zachodnia nie była wyzwolona w 45 przez armie czerwona i ma Rosjan za uczciwych partnerów.

kibic
środa, 23 czerwca 2021, 19:34

Budujmy nasze odpowiedniki. Na początek niech będzie to z zasięgiem np. 300km. To nawet nie wchodzi w zakres traktatu, zresztą nie jesteśmy jego stroną.

Ha
czwartek, 24 czerwca 2021, 11:15

My sami nawet nie potrafimy zbudować rakiety do 40km.

kmdr
czwartek, 24 czerwca 2021, 00:52

Dawno to postuluje. Ale Nam nie wolno. Pewnie coś podpisali. Bo to nie możliwe, że 36 milionowy naród nie jest wybudować rakiety która ma zasięg większy niż 40 km. Nie mogą zrobić rakiety dwa razy dłuższej i cztery razy grubszej i wszystko w środku powiększyć. I co odpowiedzieć dziecku? Że są za głupi? Bo on tego nie rozumie. Mamy fabryki mamy maszyny i nie można? Dlaczego?

Konrad
czwartek, 24 czerwca 2021, 00:35

Nie musimy przestrzegać tegu już nieaktualnego traktatu i możemy budować swoje siły dalekiego zasięgu

Flawiusz
środa, 23 czerwca 2021, 23:29

Byłoby wspaniałe tylko kto nam na to pozwoli? Eurokołchoźnicy dostaną szału, Ruscy się wściekną a Amerykanie zeźlą. Nagle się okaże, że jesteśmy agresywni. Ale ucieszą się Bałtowie, Ukraińcy i Turcy.

środa, 23 czerwca 2021, 23:01

Buduj! Kupimy.

ałtor
środa, 23 czerwca 2021, 18:39

Władymir zaczął zabawę w wyścig zbrojeń, rakiety niby hipersoniczne, rakiety średneigo zasięgu w Królewcu... Teraz amerykanie zbudują prawdziwe szybujące i sterowane rakiety hipersoniczne a Władymir skończy implozją gospodarczą, jak skończyło ZSRR, bo nie uciągnie budżetów wojskowych USA, Kanady, Korei, Japoni i Europy.

y
czwartek, 24 czerwca 2021, 10:01

Przecież Rosja zawsze eksportowała STRACH! Ze zwykłymi ludźmi tam nikt nigdy się nie liczył!

Rafał
środa, 23 czerwca 2021, 21:10

Ta ich duma militarna nie pozwala skupić się na zadbaniu o ludzi we własnym kraju, dla Putina ważniejsze jest pochwalenie się przed światem nowymi zabawkami niż dobro obywateli.

lizol
środa, 23 czerwca 2021, 22:12

Duma? Oni niczego nie potrafią zrobić. Te ich zabawki kosztowały miliardy, kóre zostały zabrane zwykłym ludziom. Chińczycy, Wietnamce, Koreańce, Japończycy, o Europejczykach nie wspominając, są od nich o niebo mądrzejsi i bardziej pracowici. Japońce nie mając nic zbudowali potęgę, Ruscy mając wszystko i żadnych wrogów zewnętrznych, terrorem zbudowali trochę infrastruktury i potężną armię, na którą nie byli i nie są w stanie zapracować. Ich upadek trwa i będzie trwać dopóki się nie zmienią i nie wezmą do roboty.

Wewo
środa, 23 czerwca 2021, 22:08

Taka jest specyfika rosyjskiej gospodarki, że to co wykopią z ziemi wystarczy na zbrojenia i bogacenie się oligarchów. Reszta to poddani, którzy nie mają nic do gadania i cieszą się, że Rosja potęga, bo ma atom. Wszyscy są zadowoleni, więc nikt nie widzi potrzeby modernizowania kraju przez chociażby budowę dróg czy zmiany modelu gospodarki na nowocześniejszy i efektywniejszy.

Davien
środa, 23 czerwca 2021, 18:26

Ależ i USA i Rosja mogły pracować nad systemami okretowymi i lotniczymi co w żaden sposów nie obchodziło traktatu bo dotyczył wyłacznie systemów bazowania lądowego. I jak Rosja złamała go kilka razy( testy RS-26 na 2000 i 2800km) czy odpalanie 3M14 z wyrzutni ladowych to USA ani razu. A co do wyrzutni VLS Mk41 w Redzikowie i Deveselu to mozna w nich umieścić wyłacnie kontenery startowe dla SM-3. Ahaprzypomne też że same prace nad lądowymi pociskamimanewrującymi łamały traktat, a przy balistycznych dopiero testowanie na zakazany dystans.

ciotka Zuzanna
czwartek, 24 czerwca 2021, 10:22

Już nie trzeba pisać nieprawdy stop. Te wytyczne już nieaktualne stop. Obecnie przyznajemy się już oficjalnie do tego, że bazy w Polsce i Rumunii od początku miały służyć temu czemu służą a więc Tomahawkom stop. Centrala docenia twoją wieloletnią propagandę w tym zakresie ale obecnie już nie musimy tego ukrywać stop. Przelew jak zwykle w terminie stop.

Kiks
środa, 23 czerwca 2021, 17:26

Ruscy mają ciepło, bo wiedzą czym to pachnie. I diengów niet.

gru
czwartek, 24 czerwca 2021, 07:58

da szczyra prawda

sff
środa, 23 czerwca 2021, 18:57

Obyć ty miał w życiu tyle kasy ile u nich "niet"....

Kiks
czwartek, 24 czerwca 2021, 16:06

Co wnosi twój komentarz? Bo nie bardzo rozumiem. Oni nie mają pieniędzy. To biedny kraj jak na swój rozmiar.

Skleroticus
środa, 23 czerwca 2021, 21:59

Piszesz o kasie tych 500 większych i mniejszych oligarchów czy przeciętnym Iwanie, który ma poniżej 1200 PLN/mc? 1/4 Iwanów żyje za mniej niż 5 USD dziennie. Więc "dzieńgów niet" :)))

andys
czwartek, 24 czerwca 2021, 08:43

Musisz obrazać Rosjan, taki kulturalny jesteś? Słusznie nazwałes siebie sklerotykiem, powinienes pamietać, że Iwanów obrazac nie wolno, Niemcy próbowali....

Star.
czwartek, 24 czerwca 2021, 00:39

Tak dla informacji zamożność przeciętnego Rosjanina to ok.70-80% naszej polskiej więc nie ma aż tak wielkiej różnicy.

Jj
czwartek, 24 czerwca 2021, 23:22

A średnio ile lat żyją ?

Polak
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:47

Raczej 40 - 50 % Nie zakrzywiaj rzeczywistości

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 13:40

No własnei to ostatniu widzielismy: doświadczony inzynier w Uralwagonawodzie zarabia 2x mniej niz kasjer na kasie w Biedronce:)

Jj
czwartek, 24 czerwca 2021, 23:23

I żyje srednio 64 lata...

ACAN
czwartek, 24 czerwca 2021, 12:49

Chyba po uśrednieniu ale u nich są diametralnie inne nierówności społeczne. Tam kilka procent społeczeństwa dysponuje 80 procentami majątku narodowego. W Polsce ten podział wygląda zgoła inaczej .

Wed
czwartek, 24 czerwca 2021, 12:39

Pierwszych kilka linków z wyszukiwania na hasło „średnia pensja w Rosji” da prawdziwa odpowiedz. Średnie wynagrodzenie Rosjanina to ok 1800 zł , Polaka - 5500 zł. W procentach to ok 33%. A ceny w obu krajach podobne.

Rafał
środa, 23 czerwca 2021, 21:08

Do SFF "Obyć ty miał w życiu tyle kasy ile u nich "niet"...." XD tylko że oni przy USA do których ciągle podskakują, są jak jakieś państwo 3go świata.

tyle w temacie
środa, 23 czerwca 2021, 20:14

Naprawdę nie masz się czym podniecać „Wartość rynkowa” całej Rosji na podstawie PKB to obecnie 276 miliardów – o 15% mniej niż wartość Facebooka. Zarazem to 2,5 razy mniej niż wartość amerykańskiej korporacji Apple – 619 miliardów

idiotów nie sieją oni faktycznie sami się rodzą
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:01

Ile faktycznie jest warty Facebook czy inna Coca Cola pokazał Ronaldo jednym gestem "odparowując" 4 mld. USD jej wartości.

Uf
czwartek, 24 czerwca 2021, 23:24

To samo zrobi Biden z Rosją jak mu się skończy cierpliwość.

idiotów nie sieją oni sami się rodzą
piątek, 25 czerwca 2021, 09:46

Biden to może Rosji zrobić najwyżej to samo co klient "panu majstrowi" w sławetnym skeczu z Kobuszewskim.

fed
czwartek, 24 czerwca 2021, 00:30

PKB USA jest całkowicie zależny od pracy prasy drukarskiej Fed, wkrótce się zepsuje, a piramida się zawali

Kiks
czwartek, 24 czerwca 2021, 16:07

Psuje się od kilkunastu lat :D

Co łączy
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:27

Co łączy Rosję z USA ? W obu krajach rubel jest bezwartosciowy...

nic nie łączy
sobota, 26 czerwca 2021, 22:21

USA i Rosję nic nie łączy. USA to największy światowy bankrut jadący w dół na równi pochyłej. Rosja-średnia światowa gospodarka i militarne mocarstwo.

Pawlak
środa, 23 czerwca 2021, 21:01

Kto Ci to wycenial? Ci z Blomberga czy Forbesa?A moze Ci sami co polskie przedsiebiorstwa po updaku komuny. Poczytaj swietej pamieci profesora Kiezunia

Monkey
środa, 23 czerwca 2021, 20:43

@tyle w temacie: I dlatego się tych "słabeuszy" tak bardzo obawiamy? Przypomnę ci, że w XV wieku odebrali nam pierwsze terytoria, w XVI zabezpieczyli sobie Smoleńsk, w XVII zrujnowali nam na spółkę z Kozakami i Szwedami kraj, a w XVIII go rozebrali z partnerami z Austrii i z Prus. Ciekawe, jaka była wtedy ich wartość ekonomiczna. I ciekawe, jaka była w porównanoiu do Niemiec w 1939 roku.

Ciekawe czemu wartość Rosji podaje się w ....
środa, 23 czerwca 2021, 21:54

Warto dodać kolejne niezwykłe osiągnięcia, jak wrzesień 1610 czy październik 1611. No i szczytowe osiągnięcie grudzień 1991

Monkey
środa, 23 czerwca 2021, 23:20

Bądź realistyczny, nie sentymentalny, jak nasi przodkowie. Polska zawsze na pierwszym miejscu.

Wolfgang
środa, 23 czerwca 2021, 21:36

Jest jak piszesz. Dodaj tylko, że pomimo tego, że ciagle nas atakują każdy przejaw ulepszania naszych sił zbrojnych budzi ich dziką reakcję, jako „agresywny i antyrosyjski”

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 24 czerwca 2021, 09:13

I mają rację. Rosja to taki kraj, który lubi składać swoim sąsiadom wizyty bez zaproszeń, więc ulepszanie sił zbrojnych przez jej sąsiadów ma charakter antyrosyjski.

Sailor
środa, 23 czerwca 2021, 21:21

Każdy rozsądny i inteligentny będzie się obawiał małpy z brzytwą, a raczej Górnej Wolty z bronią atomową.

USA down
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:03

Uważasz, że to upadające USA jest naprawdę takie groźne?

Monkey
środa, 23 czerwca 2021, 23:14

@Sailor: Niestety to nie są małpy. Oni wiedzą jak broń masowej zagłady nie tylko obsługiwać, ale też jak, gdzie i przeciwko komu jej użyć.

Valdore
czwartek, 24 czerwca 2021, 13:42

Nie, małpy sa od nich madrzejsze, ale to chyba wiesz Monkey:)

Wania
środa, 23 czerwca 2021, 20:59

Powinieneś dodać, że we wrześniu 1939 na spółkę z Hitlerem napadli na nas rozpoczynając druga wojnę światową. Wniosek z twojego wpisu jest taki, że dzikie hordy swoim prymitywnym chamstwem są w stanie zniszczyć każdą cywilizację.

Monkey
środa, 23 czerwca 2021, 23:12

@Wania: Niestety tak jest. Co udowodnia nasza bardzo traumatyczna historia.

a
środa, 23 czerwca 2021, 22:13

Tak rozpoczęli a gdzie Monachium

GB
środa, 23 czerwca 2021, 20:10

Te "diengi" u nich to są w bankach na całym świecie, byle nie w Rosji. Ciężko zniszczyć państwa gdzie ma się kasę i rodziny...

przyganiał kocioł...
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:06

A gdzie wasza kasa?Bo przecież nie w Kijowie.

Gruszwik
piątek, 25 czerwca 2021, 12:54

Nie martw się o nas towarzyszu. Wasi miliarderzy w liczbie już sztuk 133 mają 70 procent bogactwa Rosji. Kolejne 70 procent biedaków ma niecałe 10 procent ochłapów. Ty w której grupie jesteś? Oczywiście jest to pytanie retoryczne.

Tweets Defence24