Projekt: prawie 400 mln zł z budżetu MON na służby MSWiA

27 października 2017, 13:15
Fot. Straż Graniczna

Prawie 400 mln zł z budżetu obronnego na przyszły rok zostanie przeznaczone na program modernizacji służb podległych MSWiA – przewiduje projekt tzw. ustawy okołobudżetowej, nad którym prace w tym tygodniu rozpoczęły się w Sejmie. Takie rozwiązanie jest krytykowane przez część opozycji, jednak jej wnioski o odrzucenie projektu nie uzyskały w piątek większości.

Rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2018 – wśród wielu innych rozwiązań – stanowi prawną podstawę do przeznaczenia części środków z budżetu obronnego (wynoszących w sumie 2 proc. PKB) na sfinansowanie modernizacji służb podległych MSWiA oraz na Śmigłowcową Służbę Ratownictwa Medycznego. Wydatki te są już uwzględnione w projekcie budżetu na przyszły rok, który trafił do Sejmu jeszcze we wrześniu.

Zgodnie z oboma projektami niecałe 396 mln zł z puli wydatków obronnych zostanie w 2018 r. przeznaczonych na program modernizacji policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu. Będą to pieniądze na zakup sprzętu transportowego, uzbrojenia i techniki specjalnej, środków informatyki i łączności oraz wyposażenia osobistego i ochronnego funkcjonariuszy.

Prawie 40 mln zł z budżetu obronnego ma natomiast w przyszłym roku trafić na "przedsięwzięcia związane z zapobieganiem skutkom deficytu pilotów w Śmigłowcowej Służbie Ratownictwa Medycznego (HEMS)" oraz na modernizację samolotowego zespołu transportowego w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym w Warszawie.

Ponadto program modernizacji Służby Więziennej w 2018 r. może zostać dofinansowany kwotą do 100 mln zł z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Opisane wydatki związane z obronnością i bezpieczeństwem stanowią jedynie część projektu ustawy okołobudżetowej. Są w niej przepisy związane m.in. ze świadczeniami dla nauczycieli i pracowników uczelni publicznych, świadczeniami i wynagrodzeniami w sektorze finansów publicznych, Funduszem Pracy, Funduszem Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Funduszem Rozwoju Kultury Fizycznej i wieloma innymi zagadnieniami.

W czwartek wieczorem, gdy Sejm rozpoczął prace nad projektem, wszystkie kluby opozycji złożyły wnioski o jego odrzucenie w pierwszym czytaniu. Zostały one odrzucone przez Sejm w piątek. W ramach uzasadnienia wniosków tylko PO zwróciła uwagę na przesuniecie środków z budżetu obronnego na służby MSWiA. – Minister obrony narodowej dobija się o wyższy budżet, a teraz jest łaskawcą – oddaje 400 mln Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. To taka korupcja budżetowa – oceniła Krystyna Skowrońska z Platformy, nawiązując do podpisanej w poniedziałek przez prezydenta ustawy, zgodnie z która wydatki obronne będą stopniowo rosły do poziomu 2,5 proc. PKB w roku 2030 i latach następnych.

Natomiast Mirosław Suchoń z Nowoczesnej pytał przedstawicieli rządu: Dlaczego oszukujecie Polaków, sojuszników i ministra Macierewicza, który stwierdził, że za 10 lat Polska będzie w stanie oprzeć się każdemu. Jak tak będziecie wliczać mu w te 2 proc. PKB, które mają iść na obronność, wszystkie wydatki budżetowe, to w życiu tej armii nie naprawmy. Naprawdę tym trybem, którym tutaj wpisujecie modernizację policji w limit 2 proc., równie dobrze można wpisać drogi, bo po drogach przecież jeździ sprzęt wojskowy.

Wiceminister finansów Teresa Czerwińska odpowiedziała, że wydatki z budżetu obronnego na służby podległe MSWiA dotyczą sprzętu, którego użytkownikiem mogą być także siły zbrojne.

To jest sprzęt transportowy czy uzbrojenie, które może być wykorzystywane w sytuacji zagrożenia wojennego również przez wojsko. W związku z tym tutaj nie widziałabym rozbieżności. Również te pozycje, które tutaj są proponowane, są uznawane przez metodologię NATO jako wydatki na cele obronne. Podobnie zresztą jeśli chodzi o finansowanie Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego.

wiceminister finansów Teresa Czerwińska

Zgodnie z projektem ustawy budżetowej na 2018 r. wydatki obronne zaplanowano w wysokości 44,144 mld zł. Jak co roku lwia część z nich – prawie 40,388 mld zł – znajduje się w części 29 budżetu państwa Obrona Narodowa. W pozostałych częściach budżetu państwa zapisano na obronność nieco ponad 756 mln zł.

Czytaj więcej: Wydatki bieżące na obronność w 2018 r. wzrosną dwa razy szybciej niż majątkowe [ANALIZA]

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 29
Reklama
gegroza
piątek, 27 października 2017, 19:30

Z jednej strony to tzw. kreatywna księgowość i robienie z ludzi debili. Bo równie dobrze MON moze budować drogi w ramach wsparcia logistyki wojskowej. Z dugiej strony moze te pieniądze będą lepiej wydane niż na kolejne dialogi czy dodatki mundurowe

Edward
piątek, 27 października 2017, 19:17

Takie "przesunięcia" i oszukiwanie samych siebie w kwestii "szufladkowania" wydatków na "bezpieczeństwo" do niczego dobrego nie prowadzi, a na pewno armii nie modernizuje. Wiedząc jaki jest stan sił zbrojnych grzechem ciężkim jest odbieranie wojsku każdej złotówki nie mówiąc o odwlekaniu podpisywania umów na nowe tak niezbędne uzbrojenie. Najwyższa pora się opamiętać.

Bren
środa, 8 listopada 2017, 16:17

Kreatywna księgowość kwitnie. Potem można będzie się chwalić "wzrostem wydatków obronnych MON"

Lm
niedziela, 29 października 2017, 10:10

Oraz 800 mil poszło sobie na samoloty dla VIPów. Czy ktoś to wreszcie przetnie?

Pewny
poniedziałek, 30 października 2017, 23:31

wreszcie ktoś zmniejszył koszty obsługi bieżącej oraz zapewnił Polsce należyte bezpieczeństwo oraz szacunek

laesir
piątek, 27 października 2017, 17:47

Papier wszystko przyjmie, ale uczciwie trzeba powiedzieć, że 2% PKB budżetu MON to kreatywna księgowość. Ile z tego efektuwnie idzie na rozwój siły bojowej WP lepiej nie pytać.

Lord
piątek, 27 października 2017, 17:08

Żal, smutek i przerażenie - Co nas czeka w przyszłości?

gts
piątek, 27 października 2017, 17:06

To moze niech kazde ministerstwo zacznie tak przekazywqc srodki, zrobi sie karuzela i znow okaze sie budzet zostal wydany na cale nic. Od samego poczatku uwazam ze dobra zmiana nic dobrego wojsku nie przyniosla. Kazdy nastepny miesiac pokazuje ze w tej kwestii nic sie nie zmienia.

wojtek
piątek, 27 października 2017, 16:30

Jesli ma to pozwolic na unifikacje postepowan na sprzet i uzbrojenie dla jednostek wojskowych oraz paramilitarnych (takich jak no. SG), to tylko nalezy przyklasnac. Szczegolnie jesli pozwoli to rowniez wykorzystac, w wiekszym niz do tej pory stopniu, przemysl krajowy.

żołnierz
piątek, 27 października 2017, 19:28

do wojtek________co ty chcesz unifikowac? np F-16 , Leopardy ze S.G. smiglowce Kania (na wykonczeniu) i EC-135 z LPR? obudz sie - to jest skok na MON-owska kase za przyzwoleniem A.M. i tyle! a armia lezy i nawet juz nie kwiczy!

Hans Kloss
sobota, 28 października 2017, 13:22

" To jest sprzęt transportowy czy uzbrojenie, które może być wykorzystywane w sytuacji zagrożenia wojennego również przez wojsko.... Podobnie zresztą jeśli chodzi o finansowanie Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego " Czyli śmigłowce ratownictwa morskiego poszły się...

sec
piątek, 27 października 2017, 16:01

Pod koniec 2015 MON kupował węgiel. W 2018 będzie robił prezenty Policji i Straży Granicznej. Brawo.

Marek1
piątek, 27 października 2017, 20:45

Nieśmiało wspomnę tylko, ze MSWiA ma własny budżet w wys. ponad 11,5 mld PLN. Teraz Błaszczak dostał dodatkowe 0,4 mld od "dobrego wujka" Antoniego, bo przecież WP ma wszystkiego w bród ...

żołnierz
piątek, 27 października 2017, 15:50

cyt . Z okazji przypadającej w 2018 roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości MON opracowało program "Kolumny Niepodległości". Zakłada on wybudowanie w miejscach szczególnych dla historii Polski okolicznościowych memoriałów w formie kolumn - poinformował resort. kon. cyt. Na to wlasnie idzie kasa z MON - cukierki , medale , dlugopisy , pomniki , muzea , dofinansowanie innych ministerstw , na lotnictwo LPR (piloci smiglowcowi z armii przeciez nie musza latac a odchodzi ich do cywila coraz wiecej widzac ten caly bajzel i cyrk w wojsku plus nedzne zarobki) itd itd itd BRAVOOOOOOOOOOO!!!!!!!!

CB
piątek, 27 października 2017, 19:59

Za komuny był podobny program: Tysiąc szkół na 1000-lecie. Różnica jest taka, że z tamtego był chociaż jakiś pożytek...

Dropik
piątek, 27 października 2017, 15:34

U... Smutek, smuteczek. I 40 mln na LPR. I kolejne na kupno promu pasażerskiego w stoczni PZG i klasy mundurowe ma min finansować i parę innych głupich pomysłów jak kolumny na 100 Niepodległości. I tak oto wykonanie budżetu 99,9% . brawo my!

Lord Godar
sobota, 28 października 2017, 21:14

No i niestety mamy przykład jak tak naprawdę poważnie podchodzi się do armii i jej modernizacji . Najpierw niby się przeznacza ponad 2% PKB na MON , robi się szum czego się to nie kupuje i jaka to nie będzie nasza armia potężna , następnie kasuje część programów , przerzuca kasę na inne cele , niekoniecznie związane z modernizacją armii ale szum że się coś robi jest nadal potężny . Ostatnio na mszy dla Sztabu Generalnego z ust Biskupa Polowego padło wiele mądrych słów ...

Haribo
poniedziałek, 30 października 2017, 08:45

Cytując klasyka "to lipa, ale jedziemy w to, bo ciemny lud to kupi."

Cezar
piątek, 27 października 2017, 15:03

200 mln na program Wisła, 400 mln dla MSWiA :) Panie Morawiecki, czemu MON wspomaga resort spraw wewnętrznych skoro mamy tak wspaniałe wyniki budżetu?

WP1
piątek, 27 października 2017, 14:49

To na to idą pieniądze z MON.... a miała być modernizacja armii,modernizacja jak widzimy stoi w miejscy,nie podpisano żadnego większego kontraktu a kasa MON się rozpływa.Miały być śmigłowce dla wojska a będą dla policji.

PolExit
piątek, 27 października 2017, 14:42

Czemu opozycja gdy rzadzila nie miala nic przeciwko zabieraniu pieniedzy z budzetu MON? Schizofremia czy hipokryzja? samo zas finansowanie z budzetu MON innych zadan jest karygodne.

K.
sobota, 28 października 2017, 11:39

Największe zwroty przypadały na czas kryzysu gospodarczego , było do wyboru albo uzbrojenie albo szpitale , emerytury ...Zresztą prawda jest też , że do czasu aneksji Krymu Europa żyła w błogim snie . Potem nastąpiło znaczące przyspieszenie . Obecna władza twierdziła , że jesteśmy o krok od wojny i nie mamy czasu do stracenia , trzeba się zbroić . Efekt jest taki , że na początku kupili węgiel , potem samoloty VIP a teraz takie rodzynki . Kiedyś był kryzys (dane można sprawdzić) , teraz gospodarka podobno kwitnie , a kluczowe kontrakty są odkładane na później .

Udet
piątek, 27 października 2017, 20:14

Ważne, że rząd ma nowe samoloty. Posłużą do szybkiej ewakuacji na wypadek W.

men
piątek, 27 października 2017, 14:24

Powoli pęka spekulacyjna bańka info-deinformacyjna ala A.M.&C.o. dot. nie modernizacji wojska. Idąc tym śladem rozumowania to żołnierz i jego rodzina leczą się w państwowej służbie zdrowia - a więc nic na przeszkodzie nie stoi aby 6,8%PKB na służbę zdrowia nie sfinansować z budżetu MON - a co?, dale,j pojawiło się info że pan A.M. będzie stawiał jakoweś kolumny niepodległości - czy cuś, pytanie z jakiego budżetu? na muzea już poszedł wzrost prawie o 100%.

gts
piątek, 27 października 2017, 17:15

Zgodnie z nowa wersja historyczna (nie to zenym bronil poprzednich ustrojow i zlodziei) mamy teraz okres w ktorym inni dorwa sie do koryta i za lata odstawienia beda teraz realizowac swoje pasje kosztem tego co ppwinno byc zrobione. Pal lich obrone przeciwlotnicza, okrety, czolgi w ramach budzetu MON bedziemy przesuwac pieniadze z programow modernizacyjnych na biegi, marsze, wystawy, OT ktora bedzie paradowac przy pomnikach (no a jakze pomniki tez), koncerty i inne bilbeloty. Pytam sie jednak powaznie czy to lezy w kompetencji MON i takie sa wyzanczone mu zadania cele i strategia? Moze skoro tak, to jak slusznie zauwazamy robmy kreatywna kseigowosc przeznaczajny 20% PKB na MON a ten wszystko sfinansuje przesuwajac pieniadze dalej. Wszystko da sie wtedy zakwalifikowac pod obronnosc kraju i omijac przetargi i procedury... Normalnie porazka na calej linii. Moze poza walka z ukladem to ugrupowanie rzeczywiscie nie ma nic sensownego do zaproponowania dla naszej armii i w ogole calej gospodarki, poza sciema poki jest kasa chocby z kredytow z Banku Swiatowego.

Pablo
piątek, 27 października 2017, 14:08

No to już wiecie na co pójdzie tegoroczny budżet, skoro wiadomo, że żaden duży kontrakt nie będzie w tym roku podpisany. A jak coś jeszcze zostanie, to się kupi węgiel z hałd.

dim
piątek, 27 października 2017, 14:02

Czy ktokolwiek z Państwa ma jeszcze złudzenia ? Ja już nie.

dim
piątek, 27 października 2017, 17:12

A dokładnie: Nie wierzę już, że ta zmiana rządu coś w sprawie polskiej obronności zmieniła. Jesteśmy dalej krajem bezbronnym, na łasce obcych i tak ma zostać, tak zostało to zaplanowane już dawno i tak to jest realizowane także przez obecnych rządzących. Reszta to strata czasu na puste gadania. I tyle ode mnie.

miik
piątek, 27 października 2017, 13:42

Te 2% PKB na wojsko to mit i każdy o tym wie, więc nie ma co się chwalić w NATO. Podobnie zresztą jak ponad 100 tys armia - mamy ponad 100 tys etatów w armii a nie żołnierzy.

Tweets Defence24