Prof. Marek Konopczyński: edukacja to jeden wielki zasób strategiczny

14 października 2020, 13:14

Specjalnie, w Dniu Edukacji Narodowej, prezentujemy Państwu najnowszy odcinek „Forum Strategicznego”. Jego gościem jest profesor Marek Konopczyński (Uniwersytet w Białymstoku oraz Komitet Nauk Pedagogicznych PAN), a tematem przewodnim rozmowy jest ulokowanie zasobu, jakim jest edukacja, w szerszym postrzeganiu bezpieczeństwa Polski w XXI w. Zwracając przy tym uwagę chociażby na kwestię podchodzenia do problematyki kształtowania się nauczania o zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem państwa oraz człowieka na różnych etapach polskiej szkoły. Należy przypomnieć, że samo „Forum Strategiczne” stanowi wspólną inicjatywę Fundacji Instytut Bezpieczeństwa i Strategii oraz Defence24.pl, a gospodarzem rozmów jest dr Jacek Raubo.

Profesor Marek Konopczyński podkreśla, w trakcie najnowszego odcinka "Forum Strategicznego", że współcześnie edukacja to jeden wielki zasób strategiczny, który kumuluje w sobie zarówno dużą grupę ludzi, połączonych jednym celem, ale również samą wysoce rozbudowaną i rozrzuconą po całym państwie infrastrukturę.

Gość „Forum Strategicznego” podkreślił, że w obecnej rzeczywistości należy wysoko ocenić ulokowanie zagadnień związanych z bezpieczeństwem indywidualnym na wstępnych etapach kształcenia przedszkolnego czy też podstawowego. Tak jak kiedy pojawiają się cenne inicjatywy w zakresie uczenia np. o zasadach bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jednakże, prof. M. Konopczyński zauważył przy tym, że na kolejnych etapach edukacji pojawiają się pewne problemy z zagospodarowaniem bardziej skomplikowanej materii, która pojawia się w obrębie uczenia o innych aspektach bezpieczeństwa.

W toku rozmowy pojawiła się również wątpliwość czy rzeczywiście polska szkoła, na różnych swoich etapach, odpowiednio czerpie z doświadczeń innych instytucji, które praktycznie są zaangażowane w różne działania na rzecz bezpieczeństwa państwa. Tak, aby nie tylko przekazywać wiedzę teoretyczną chociażby w ramach edukacji dla bezpieczeństwa, ale również zaoferować prezentowanie doświadczeń praktycznych.

W ramach najnowszego „Forum Strategicznego” rozmawiano również o potencjale, jaki powstał wraz z upowszechnieniem się w polskim szkolnictwie wyższym wysoce zróżnicowanych wewnętrznie kierunków studiów, odnoszących się do bezpieczeństwa. Prof. Konopczyński zauważył przy tym szereg wątpliwości i zagrożeń, które pojawiły się wokół modelu kształcenia w tym zakresie i uwypuklił potrzebę dyskusji czy w kontekście formułowania strategii państwa nie byłoby niezbędne stworzenie nowego podejścia do kształcenia w tym zakresie.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Raf
sobota, 24 października 2020, 19:57

A początkujący nauczyciel na najniższym stopniu zarabia w granicach najniższej krajowej

Luki
niedziela, 18 października 2020, 07:47

Edukacja (podobno) ba najwyższym poziomie, a ja się pytam gdzie nasi nobliści

Jabadabadu
sobota, 17 października 2020, 12:37

Czy pan profesor nie zauważył, że ideałem obecnego systemu edukacji jedt "produkt" stukający jednym palcem w smartfon w celu wypełnienia testów typu a-b-c? Z takim "zasobem strategicznym" lepiej nie szukać niczego we współczesnym świecie, a o przyszłości lepiej nie myśleć. Zresztą "nie myśleć" to najwyżej oceniana i promowana postawa w tym systemie. Życzę dobrego samopoczucia, panie profesorze.

dQ
czwartek, 15 października 2020, 22:41

Wyedukujmy więcej prawników... będą się zajmować politykami bezpieczeństwa. A nawet - baczność - cyberbezpieczeństwa !!!

Tweets Defence24